Back on Trees

Back on Trees a Včelí úl pomáhá rodičům

Vím, jaké to je, když život hodí člověku do cesty obtížnou překážku. Vím, co udělá taková situace s rodinným životem a taky s rozpočtem. A vím, že kdybych neměla kolem sebe skvělé lidi, kteří nás dokázali podpořit, jen těžko bychom posledních 12 měsíců zvládli a určitě by celá tahle životní epizoda měla mnohem větší dopad na naše děti. Takhle byl v rámci možností opravdu minimální. Teď se situace začíná pomalu uklidňovat a je na čase dobré skutky vracet. Ne každý má totiž skvělé zázemí, a proto je potřeba podat ruku a nabídnout pomoc zvenčí.

Včelí úl – centrum aktivních rodičů a dětí

Tak jsem spojila své síly s neziskovou organizací Včelí úl. Projekt, na jehož začátku stojí dvě maminky, Eva Hankusová a Michaela Madová, se totiž primárně zaměřuje na bezplatnou pomoc rodičům, kteří se ocitli v obtížné životní situaci. A nemyslí jen na rodiče, ale také na jejich děti a na rodinnou zábavu a odpočinek. Snaží se tvořit komunitní život a propojovat lidi mezi sebou. Kdo žije v Praze ví, že zaplatit za koníčky dětí, vlastní vzdělání nebo zábavu, je pro mnoho rodin za hranicí možností. Včelí úl proto sdružuje lektory s mnohaletými zkušenostmi a nabízí zdarma kurzy, které by jinde stály tisíce korun. Skvělé je, že v průběhu kurzů pro dospělé jsou buď děti vítané a přímo se s nimi počítá, nebo je k dispozici hlídání dětí zdarma. Financovat podobný projekt z vlastní kapsy je nemožné, na jeho vznik a provoz se naštěstí podařilo sehnat zdroje z EU a z Operačního programu Praha – pól růstu ČR.

Stavět se musí na dobrých základech

Díky Michaeliným mnohaletým zkušenostem v personalistice je jen logické, že jeden z hlavních směrů, ve kterých Včelí úl působí, směřuje k získání pracovního uplatnění, které přinese rodině finanční stabilitu. Nemusí jít pouze o rodiče samoživitele, kteří se ocitají v hmotné nouzi. Někdy takovou situaci způsobí i nemožnost návratu k původní profesi po skončení rodičovské dovolené. Šance získat dobré pracovní místo za dobrých podmínek je vyšší, pokud je člověk vybaven dobře napsaným životopisem, ví, jak na pohovoru pozitivně zapůsobit a na jaké pozici a v jaké oblasti může se svými schopnostmi a zkušenostmi nejspíše uspět. To všechno se lze naučit v sérii bezplatných kurzů. K dispozici je také finanční lékař v podobě kurzů domácí ho účetnictví nebo pomoc s orientací v sociálních dávkách, které se v ČR nabízí.

Back on Trees

Když (už) peníze nejsou problém

Rodinnou pohodu ani dostatek financí nezaručí. Mohou nastat obrovsky obtížné situace, ve kterých jde o něco úplně jiného a pomoci je potřeba jinak. Typickým příkladem je právě nemoc v rodině, komplikace v těhotenství nebo vývojové potíže dětí. Proto v týmu Včelího úlu pracují také psycholožky, pedagogové a psychoterapeuti. Na ně je možné se obracet mimo vyhlašované kurzy v rámci osobních konzultací. Když člověk tápe a neví kudy kam, všechno se na něj sype, často nepomůže si popovídat s kamarádkou nebo někým blízkým. Jsou totiž věci, které jim říct nedokážeme, protože je třeba nechceme trápit a přidělávat ji starosti. Nebo se za některé myšlenky dokonce před nimi stydíme. Věřte mi, mám to za sebou. Velkou úlevou může být takzvaná krizová intervence. Nejde o návštěvu psychologa či psychoterapeuta, ale rozhovor s někým, kdo člověka vyslechne, nesoudí a pomůže mu najít bod, od kterého se může ze dna odrazit zase vzhůru.

Všechny děti si zaslouží skvělou zábavu a vzdělání

Řešíme-li rodinné problémy, jde první stranou zábava a zůstávají povinnosti. Je skvělé, pokud se to nemusí týkat dětí. Ve Včelím úlu přibývá spousta kroužků pro děti různých věkových skupin. Od Montessori dopoledne přes jógu a tancování po kreativní kroužky nebo divadlo. Maminky nebo tatínkové mohou čas, který jejich ratolest tráví na kroužku využít pro vlastní relaxaci nebo práci. Celá rodina si pak užije celodenní akce pořádané na dvoře ve vnitrobloku nebo vnitřní klubovně.

A jak do toho všeho patřím já?

Dostala jsem možnost stát se jednou z lektorek a vybraly jsme 4 oblasti, které do konceptu Včelího úlu krásně zapadají. V září startujeme. Každý týden v úterý budou probíhat dvouhodinové kurzy pro rodiče.

Prvním z nich je Šátkování. Pro mě je šátek nejen symbolem vzájemné blízkosti, ale taky nositelem větší svobody pro rodiče. Díky pomůckám na nošení dětí může (obzvlášť v prvním roce miminka) člověk díky tomu, že je snadno mobilní, má volné ruce a přesto je o jeho dítě vzorně postaráno, získat spoustu času, kdy se dokáže věnovat třeba práci nebo péči o toho, kdo ji zrovna kromě miminka potřebuje. Kurzy jsou rozdělené podle věku dětí na kojence a batolata.

Včelí úl

Druhý kurz se týká moderních látkových plen. Používání látkových plen dokáže rodině ušetřit desetitisíce. Především dnes, kdy pořízení výbavičky nemusí znamenat velikou jednorázovou finanční investici, ale kdy lze plenky zakoupit na splátky a během splácení je už používat. I přes to nemusí být jednoduché rozhodnout se, zda do „toho jít“. Proto jsem k dispozici, abych ukázala, jak látkové pleny vypadají, jak se používají a odpověděla veškeré otázky a pomohla rozehnat případné obavy.

Včelí úl

Třetí kurz je zaměřený především na nastávající rodiče, či rodiče malých miminek. Jmenuje se K prvním krůčkům. Rodiče se na něm dozví, jak probíhají jednotlivé pokroky, které jejich maličké musí udělat, než se postaví na vlastní nohy a ujde pár prvních krůčků. Především si ukážeme, jak můžeme dětem pomoci a co bychom naopak měli nechat na nich. Naučí se, jak láskyplně pečovat o malé miminko i jak zabavit batole a přitom stimulovat jeho psychomotorický vývoj. Víme, že na podobné kurzy doma často nemusí zbývat finance.

A čtveřici uzavírá kurz výroby domácí ekodrogerie. V domácnosti se používá spousta drahých čističů, přitom je velmi jednoduché a opravdu levné si během chvíle vyrobit vlastní, účinné a netoxické úklidové prostředky. To ocení všichni rodiče malých dětí a podobné dovednosti umí značně ulevit rodinné kase pokud na běžné výdaje nezbývá. Spousta kupovaných produktů se dá nahradit pílí a nápadem.

Kde se o kurzech a akcích dozvíte?

Sledujte nejlépe FB Stránky Včelího úlu. Ty obzvláště zajímavé budu sdílet i já na svém FB Back on Trees.

Už se moc těším!

PS: Kurzy nošení dětí i látkových plen lze absolvovat i v pohodlí vašeho domova. Detaily se dozvíte TADY. V případě zájmu o jiný z kurzů pište na info@backontrees.cz, věřím, že najdeme řešení.

 

Jestli se vám článek líbil, sdílejte ho dál! Budeme rádi!
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Vítejte a bavte se!
  Smějte se, inspirujte se, pojďte si povídat v komentářích, chlubit se svými výrobky na Facebooku, žijte s námi a určitě nám dejte vědět, jak se vám tady líbí!
 • Co se děje u nás doma?
  Something is wrong.
  Instagram token error.
 • Vaše nejoblíbenější příspěvky
 • Co nám píší čtenáři?
 • Celá naše historie
  • 2018 (1)
  • 2017 (13)
  • 2016 (27)
  • 2015 (102)
 • Kde nás můžete vidět?
  300x250.jpg