houpací prkno

Jak vyrobit balanční kobereček (a pelíšek na houpací prkno)

Žijeme v malém městě v malém bytě, opravdová příroda je vzdálená několik kilometrů a děti tak mají běžně možnost se vyřádit v podstatě jen venku na hřišti nebo při procházce. Přála bych si mít domek se zahradou, kde by mohly holky běhat celý den venku a domů zajít jen když dostanou hlad. To je zatím jen sen. V městské realitě panelákové králíkárny je prakticky nemožné trávit s dětmi většinu času na čerstvém vzduchu. Tak se jim alespoň snažíme doma udělat rozmanité prostředí, které podporuje aktivní pohyb. Věříme, že všechno souvisí se vším a že pohyb je pro děti v dnešní (spíše líné) době nesmírně důležitý.

houpací prkno

 

Proč to děláme?

Holčičky se narodily předčasně a s nízkou porodní váhou a od malička mají pohybové potíže. To všechno na nich dneska v téměř třech letech necvičené oko nepozná, vypadají úplně v pohodě. Když se podívám pořádně, tak vidím odchlíplé lopatky, vystrčené bříško, nožičky mírně do iks a vpadlé kotníky. Potíže s rovnováhou, zakopávání, malá sebedůvěra v pohybu. Róza sebou majzne i na rovině. To je všechno důsledek nezpevněného středu těla (především hlubokého svalstva).

Byli jsme na návštěvě u skvělé dětské fyzioterapeutky Renaty Vodičkové z pražského centra Spirála. Nezlomila nad dětmi hůl a neřekla, že je pozdě cokoli řešit. Místo toho nám poradila spoustu cviků pro holčičky na míru (většina jde cvičit formou hry) a naučila nás uvolňující masáže chodidel. Mimochodem není lepší pecka, než když za vámi přijde dítě, že vám chce namasírovat nohy. Upozornila nás, na jaké pohyby v rámci běžných činností máme dávat u dětí pozor (sed do w, obouvání bot s kolenem dovnitř, atd.) a doporučila pohybové pomůcky a různé fígle, které můžeme doma využívat. Inspirovala mě tím nevědomky k tomu, že jsme z obýváku udělali prakticky tělocvičnu. A holky dělají velké pokroky. Johanka je prakticky bez potíží a Rozárka se hodně lepší.

Jeden z posledních přírůstků do naší domácí „opičí dráhy“ je balanční kobereček. Kromě něj v ní máme houpačku ze šátku (jak ji přichytit do stropu se dozvíte v dalším článku o možnostech uchycení hacek, houpacích sítí a tak dál), Ikea tunel, Rainbow houpačku, Houpací prkno, balanční čočku, rostoucí židle Sedees a žebřiny, které vyráběl podle mého návrhu kamarádčin (neskutečně šikovný) partner.

Co to je balanční kobereček a proč ho chtít?

houpací prkno

Patří mezi tzv. nestabilní plochy. Využívají se pro nácvik rovnováhy a umožňují zapojení hlubokého svalstva a svalových skupin, které nejsou při běžném pohybu (chůze, běh) dostatečně používané. Mezi takové pomůcky patří třeba známé bosu, gymnastické míče, balanční čočky atd. Paní fyzioterapeutka měla v ordinaci třeba i polštář s pohankovými slupkami (a odtud nápad na kobereček). Nestabilní plochy se používají naboso, aby se plně zapojilo a procvičilo i chodidlo. Balanční kobereček je moc příjemný doplněk i pro dospělé vyznavače bosého chození a barefoot obuvi. Jeho kouzlo je v tom, že člověk nikdy neví, jaký tvar bude mít při došlapu a jestli mu to trochu neujede. Takže podvědomě drží balanc a reaguje na to, co má pod nohama. Ideální prý je se nesoustředit na chůzi, ale na něco jiného (pro odvážné třeba vajíčko na lžíci).

Kobereček snadno vyrobíte doma a nemusí to stát skoro nic. Stačí jeden večer a je hotovo.

Co na balanční kobereček budete potřebovat?

 • obdélník barevného plátna 90 cm x minimálně 130 cm na pratelný obal (takže když máte vybranou látku šíře 150, koupíte jí metr)
 • dva pruhy vatelínu široké 5 cm a dlouhé jako delší strana pratelného obalu
 • obdélník obyčejného levného plátna (nebo třeba staré prostěradlo) 75 cm x  delší strana vnějšího obalu mínus 10 cm
 • nitě
 • 25 cm suchého zipu
 • pytel polystyrenových kuliček (nebo jiné sypké, ale pevné výplně – pohankové slupky.. ne měkké PES kuličky, nemá to být polštář)
 • 2 x 35 cm široké gumy (pokud budete dělat i pelíšek na houpací prkno)
 • 4 malé obdélníčky stejné látky jako na pratelný obal (na pelíšek)

houpací prkno

Jak vyrobit balanční kobereček?

Kobereček bude mít rovnou spodní stranu a vyboulenou vrchní stranu, aby hezky naplocho ležel na zemi. A taky bude mít vyztužené okraje, aby se při chůzi nepřekrucoval.

Nejprve jsem vystřihla obdélník a pruhy vatelínu. (Teda popravdě vlastně až podruhé, nejdřív jsem totiž sešila boční šev potahu a pak jsem zjistila, že by se mi to špatně dělalo, tak jsem to zase rozpárala..klasika).

Pak jsem centimetr od jednoho okraje nastehovala na rubovou stranu jeden pruh vatelínu a asi pět centimetrů od prostředka směrem k už přistehovanému vatelínu jsem nastehovala druhý. Stehovala jsem to z lenosti na stroji (frr 3 centimetry nejdelším stehem, zvednout patku, šoupnout látku, frr tři centimetry). Pochopitelně to jde i v ruce.

Nastehovaný vatelín.

 

Delší okraje (jeden s vatelínem, druhý bez něj) jsem sešila líc na líc zhruba centimetr od okraje. Vatelín jsem si dala dospod, aby se mi nezachytával za patku.

Pak jsem to celé otočila na lícovou stranu a našpendlila si okraje s vatelínem tak, aby přehnutí kopírovalo hranu vatelínu. Tím mi vznikla spodní strana. Oba dlouhé okraje budu později sešívat 5 cm od kraje.

Následně jsem zahnula na obou nesešitých krátkých stranách dovnitř asi 3 centimetry.

Vrchní část je o 10 cm delší než spodní část (podložka). Takže je potřeba udělat záhyby. Ty jsem našpendlila dva tak, aby se otvíraly směrem ven. A abych nikde neměla zbytečně moc vrstev látky. Jsou plus mínus 4 cm od okraje.

Je potřeba nechat jednu kratší stranu z části otevřenou (tam přijde suchý zip). Takže jsem 5 cm od okraje prošila jednu delší stranu, pak jsem rovnou pokračovala na kratší straně co nejblíž okraji a ještě jednou asi 3 cm od okraje. Naposledy jsem prošila druhou dlouhou stranu 5 cm od kraje. Otevřenou stanu jsem jen mírně zapošila z obou krajů, aby se mi neotvíralo založení. Na fotce je vlevo prošití okraje s vatelínem, nahoře záhyb a dva švy.

Pak jsem do otevřené strany všila zip. Hotovo.

Povlak na kuličky:

Povlak na kuličky jsem jen fofrem sešila 1 cm od okraje na delší straně. Vytvarovala jsem spodní a vrchní stranu tak, aby šířka výsledku byla stejná jako vnitřní šířka prošitého povlaku (může být mírně větší, neměla by být menší). Na vrchní straně jsem udělala jeden záhyb. Jednu stranu jsem prošila celou, druhou jen do poloviny.

houpací prkno

Do hotového vnitřního povlaku jsem nasypala kuličky do poloviny objemu. Počítám, že se časem trochu slehnou a může je být potřeba znovu dosypat, nebo to taky bude ještě lepší, co já vím. Pak jsem na stroji dosešila zbylý kus (nebude to vidět, tak jsem se s tím nemazala v ruce) a povlékla.

Hotovo.

houpací prkno

A co ten pelíšek na houpací prkno?

Druhý den jsem při úklidu hodila kobereček na houpací prkno. A ejhle, shodou okolností je skoro stejně široký a výborně pasuje! Nápad byl na světě.

Jak vyrobit pelíšek na houpací prkno?

Stačí k balančnímu koberečku přišít dvě tlusté gumy. Aby to nevypadalo ošklivě, tak jsem je přikryla kusem látky.

Takže potřebujete čtyři obdélníčky velké tak, aby překryly vaši gumu + 2 cm a byly o 2 cm širší než je prošitý okraj koberečku.

Ty obdélníčky jsem na každé straně zahnula o 1 cm a sežehlila.

houpací prkno

Pak jsem pod ně našpendlila do rohu povlaku gumu. Guma je normálně jen položená naplocho podél kratší strany povlaku. A následně jsem obdélníčky prošila co nejblíže k okraji pevným způsobem, kterému se v angličtině říká xbox, ale jak se mu říká česky netuším. Abych snížila námahu materiálu, tak jsem tu stranu, kde guma vychází ven, prošila ještě o půl centimetru blíž středu obdélníčku.

houpací prkno

Protože je v tom místě, kde se obdélníčky našívají už docela dost vrstev, tak by patka jela „do kopce“ a často stroj nezvládne materiál posunout a zasekne se na místě. Na to jsem okoukala někde fígl, že se podloží zadní strana patky a je to ok.

houpací prkno

A teď se můžeme jít houpat.

houpací prkno

houpací prkno

houpací prkno

Jak a kde řádí vaše děti? Máte nějaký tip, co přidat do opičí dráhy?

Mějte se fajn!

Jestli se vám článek líbil, sdílejte ho dál! Budeme rádi!
Komentáře
 1. Jana H. napsal:

  Omlouvám se za dotaz trochu mimo mísu… Mám doma dva chlapečky, jednovaječná dvojčátka, taky narozená předčasně, teď půlroční. My už od porodnice cvičíme vojtovku. Na neonatologii, kde jsem skončila já (jinými slovy očistec), mi říkali, že cvičí 96% dětí. Plošně tam chodí neurolog ke každému dítěti a rozhoduje o vojtovce. Vy jste necvičili, nebo Vám vojtovka nepomohla? A moc děkuji za stránky, v tětotenství mi byly inspirací a teď samozřejmě také. Ale připravit na dvojčátka se stejně nedá 😀

  • Jantar Dandová napsal:

   Jo, připravit se nedá 🙂 My jsme cvičili jiný typ cvičení, bez cvičení by na tom byly holky MNOHEM hůř. Určitě není pravda, že cvičí 96% předčasně narozených dětí, natož dětí narozených v termínu. A Vojtova metoda není jediná možnost, každopádně z toho, co vím o fyzioterapeutů, je to fakt zázračné cvičení, které má neskutečné výsledky, pokud se provádí správně.

 2. Aneta P. napsal:

  Ahoj, moc ráda bych si udělala kobereček dle tohoto návrhu, ale vůbec nemám tušení, jak velký je „pytel polystyrenovývh kuliček“. Mohla bys mi to sem prosím napsat? 100l? Nabídek je spousta :). Děkuju.

  • Jantar Dandová napsal:

   No, to je přesně to, co taky nevím 😀 Už mám ten pytel s kuličkami doma několik let. Myslím, že jsem kdysi kupovala 50l a spotřebovala jsem tak polovinu. I takhle pohledovým odhadem bych tipla, že to bude zhruba 20-25 l.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Vítejte a bavte se!
  Smějte se, inspirujte se, pojďte si povídat v komentářích, chlubit se svými výrobky na Facebooku, žijte s námi a určitě nám dejte vědět, jak se vám tady líbí!
 • Co se děje u nás doma?
  Something is wrong.
  Instagram token error.
 • Vaše nejoblíbenější příspěvky
 • Co nám píší čtenáři?
 • Celá naše historie
  • 2018 (1)
  • 2017 (13)
  • 2016 (27)
  • 2015 (102)
 • Kde nás můžete vidět?
  300x250.jpg