Dárky k prvním narozeninám

Zhruba před měsícem jsem slíbila, že napíšu článek s několika tipy na dárky k prvním narozeninám. Nejdřív jsem to chtěla pojmout jako opravdový seznam všech hraček, které se mi líbily  a dostaly se do „užšího výběru“, ale pak mi došlo, že takových přehledů bude asi plný internet a že to není můj styl, dělat někomu reklamu jen tak. Taky nikde není psáno, že to, co se líbí mě, se bude líbit i dětem. Roční praxe napovídá, že hračky, ze kterých jsou dospělí nadšení , děti často vůbec neocení. Navíc bych nemohla použít vlastní fotografie. Takže se obsah zredukoval na hračky, které měly úspěch. Pak mi bylo blbé je fotit jen tak někde položené a snažila jsem se chytit holky „v akci“, což není jednoduché. To v každý rodič ročního dítěte. S měsíčním zpožděním je článek tady.

Na úvodní fotce je tunel z IKEA. Ten holčičky prostě zbožňují. Prolézání jim vydrží klidně půl hodiny. Někdy ho obíhám a ony se mě snaží dohonit, nebo na sebe skrz něj děláme „Kukuč“. Dá se složit do poměrně malého prostoru a vyhrají si s ním i ve složeném stavu, kdy je z něj jakoby ohrádka. Buď do ní lezou, nebo do ní házíme hračky/vyhazujeme je ven z ní.
Bublifuk. Nestojí skoro nic, ale zábava je s ním obrovská.
Dřevěné kostky. Tady jsou v pozadí kostičky IKEA s vozítkem. Teď si na kostičkách holky brousí zuby, ťukají s nimi o sebe (nebo do sebe). Stavím jim věže a ony je bourají. Na tom vozítku jsou namalované tvary, podle kterých se pak do něj kostičky zpátky ukládají, takže až budou trochu větší, budou z toho mít puzzle. S vozítkem se teď naučily nový trik. Položí si na něj ručičky ono se rozjede a ony ho dohání a jezdí takhle po bytě. Počítám, že to je taky bude bavit ještě nějaký ten pátek a časem to ještě vylepší. Vozítko má šňůrku, takže se na něm budou dát vozit hračky, nebo budou vozit sebe navzájem.
Vanalepky (dinalepky). To jsou pěnové placky ve tvaru zvířátek, dinosaurů, dopravních prostředků, atd, které se dají plácnout na vanu a drží tam. Taky hračka s potenciálem. Teď trénují jemnou motoriku, když to sundávají z vany a lepí zpátky. Časem budou poznávat tvary a barvy a později třeba hrát divadlo. Z hraček do vody jednoznačně vedou.

Bludiště. Tohle je opět hračka z IKEA. Mají tam psáno, že je snad až pro dvouleté děti, ale myslím, že to není rozhodně nutné. Holčičky velmi rychle pochopily princip a skvěle si na tom trénují jemnou motoriku. Ne, že by zvládly projet s kuličkami celou dráhu, ale umí je „pustit z kopce“ a postupně se zdokonalují. Baví je, jak to ťuká. Líbí se jim i pozorovat, jak já s kuličkami šoupám a ony padají.

Skládací kelímky. Kdo z nás je jako dítě neměl. Poslouží na mnoho účelů. Stavění věže, skládání dovnitř, na písek, do vody. Může z nich být nádobí do dětské kuchyňky. Výborný je výraz holek, když složené kelímky otočím dnem vzhůru a postupně je odebírám. Jak překvapeně koukají, že je pod tím kelímkem další jen o trochu menší. Už to zkouší udělat i samy. Občas bohužel koukají i smutně, že se jim tam žádný nový neobjevil.

Spousta míčků. To se líbí všem dětem. Buď se v nich rochní, nebo je kutálíme, hážeme po sobě, hážeme do složeného tunelu, zpátky do tašky nebo je naopak vyhazujeme ven. V pozadí je vidět ještě nafukovací válec. Vevnitř jsou rolničky, a tak při pohybu chrastí a cinká. Opírají se o něj, pochodují s ním po bytě. Taky je baví, když je s ním lehce „binkám“ po hlavě a ony jim pak elektrizují vlasy a smějí se tomu.
Dřevěná knížka Detoa. Ještě pořád neminulo ochutnávací období, takže klasická leporela zatím bez dozoru neriskuji. Jedno už nepřežilo. Ale tahle knížečka s krtečkem je strašně baví. Klape a má krásné obrázky. Během jednoho dne se naučily ukázat krtečka. Dělají, že si čtou. Ukazujeme si v ní zvířátka, dopravní prostředky, barvy, kytičky, …
Tukan Detoa. Dřevěný tukan má rolničku a je lehce pohyblivý, ale především je to hračka, která má na druhém konci provázku klasickou sponu jako na kšandách a dá se třeba připevnit na nosítko nebo šátek, takže má dítě hračku pořád po ruce, ale hračka hlavně nepadá na zem.
Hrací plyšák. Tohle se trochu vymyká úvodní definici, ale Johanka ho prostě miluje. Plyšák funguje tak, že se mu mačkají různé části těla a on pak buď mluví nebo zpívá. Dá se ztišit tak, že to slyší jen to dítě, které si s ním zrovna hraje, takže z toho člověk neblbne. Malá se s ním muchluje a velmi rychle pochopila, na co hračka reaguje. Výrobce jenom silně nedomyslel umístění vypínání a přepínání režimu. Je taky na pacičce, čemuž dítě nerozumí, a tak si ho často vypne a pak bulí, že jí nereaguje.
Maketa mobilu. Kdo říká, že si jeho dítě nevšímá telefonu, tak lže 🙂 U nás je ve chvíli, kdy zmerčí telefon, přestane zajímat cokoli ostatního a musí ho nutně mít. Po tom, co mi jeden rozbily, jsem se rozhodla, že je zkusím oblbnout maketou a ono to funguje. Nevím, kde se dá koupit,  my jsme tu naši vysomrovali v O2 prodejně. Když paní prodavačka viděla, jak se děti sápou po mém mobilu, tak zahlásila: „Chvilku ještě počkejte..“ a za pět minut přišla s maketou Samsungu.
Ještě má úspěch bazének, bubínek, zrcátko, skákací gumový míček a rolničky, ovšem to nemám vyfocené. Naprosto ignorují plyšáky a panenky.

Moc jsem chtěla sehnat takové ty klasické bábovičky na písek, ale to zřejmě není možné.

Snažíme se, aby měly k dispozici maximálně 15 hraček a nebyly zahlcené. Ty mají své místo v polici v obýváku, kam holky dosáhnou. Mimochodem to byl dost geniální tah a díky tomu si kdykoli dojdou pro hračku, kterou „potřebují“ a dost dlouho je to udrželo od krámování. Bohužel už se to naučily.
Nevlastníme samozřejmě jen patnáct hraček (jsme normální rodina, která má babičky, které rády dělají dětem radost), ale děláme to tak, že hračky „točíme“. Každý týden některé z hraček schováme a místo nich dáme jiné, které byly do té doby mimo jejich dosah. Děti asi tak za tři čtyři týdny na hračku zapomenou a pak se chovají jako by byla nová a znovu ji objevují a zkoumají a baví je.
Snažím se je už teď učit, že se hračky uklízí než se jde ven, když se jde papat, atd. Ale bojuji s vlastní důsledností. Některé kousky mají dvakrát, některé ne, aby se naučily, že se mají dělit. Ono je to ale v podstatě jedno, protože ta hračka, kterou má ségra je vždycky lepší. A je úplně jedno, že má v ruce tu stejnou. 
Jaké hračky se v roce líbí/líbily vašim dětem?

*Jantar*
Jestli se vám článek líbil, sdílejte ho dál! Budeme rádi!
Jantar Dandova
Maminka dvojčat, co se učí za pochodu a ráda se o ten proces dělí s ostatními. Snaží se o ekologický přístup k okolí, zdravý životní styl a celkově návrat k přírodě. Sem tam něco tvoří. Někdy se jí to daří, někdy ne. Na začátku roku 2015 založila blog Back on Trees a o svých pokusech píše veřejně. Pracuje jako lektorka nošení dětí a látková poradkyně, má vzdělání v oblasti psychomotorického vývoje kojenců.
Komentáře
 1. Aw_MP napsal:

  Děkuju za tipy, některé se určitě budou hodit ještě dlouho po roce… 🙂 Tunel nám má přijít za dva týdny. Po pytlu s míčky toužím, ale nevím, kde ho sehnat. 🙁 Naházet je do nafukovacího bazénku by bylo tak super, že bych to malé záviděla. 😀
  Akorát se obávám, že s maketou mobilu bychom neuspěli… Po několika tajných úlovech mobilu se s ním naučila čtrnáctiměsíční už i fotit a odesílat tatínkovi smsky O.o

 2. Lucie napsal:

  Vysomrovat maketu mobilu je geniální! Moje dítě taky šlo po mém přístroji, naivně jsem koupila dětský mobil v hračkářství, ale prcek se nenechal opít rohlíkem a pestrobarevnej blikající plast ho neuspokojil.

 3. Jantar Dandová napsal:

  Míčky jsem koupila v obyčejném hračkářství. Měla jsem taky obavy, že jim bude vadit, že maketa nebliká, a nereaguje, ale je to v pohodě. A to několikrát denně volaly tatínkovi.

 4. Hraboška napsal:

  Koukám, že na hračky máme stejný vkus :-). Blikající a hrající nesmysly taky nemám ráda, takže bliká u nás jeden míček od dědy a jediné dvě hračky vydávající zvuk (když nepočítám rolničky a šustítka v mimihračkách) jsou malé piánko a xylofon. Ale to se mi naopak líbí, protože mladší (ta roční) do toho sice zatím tříská nahodile, ale starší už pochopila, že hudební doprovod patří k písničkám, takže si zpívá a k tomu hraje (co na tom, že "nepasující" melodii).
  Skoro všechny hračky zmiňované v článku máme doma taky :-). Tunel zatím ne, ale třeba ta provlékačka korálků nebo kelímky, vanalepky, dřevěné kostky (akorát bez vozíku), míčky, nafukovací válec… to vše je i u nás oblíbené. Malá si ráda hraje i s kostkami na způsob Megabloks, zkouší už i sama něco stavět (anebo to bořit starší ségře :-)) ). Baví je (obě) i sensory bottles, které jsem jí k prvním narozeninám vyráběla (mám je u sebe na blogu), nejoblíbenější jsou ty, které dělají největší kravál 🙂
  A ano, mobil… na ten nelze zapomenout. U nás to vyřešil tatínkův rozbitý (ne vinou dětí), takže dostaly na hraní opravdový telefon a jsou z toho nadšené.
  Taky hračky točíme, mám pro ně v hracím koutku velkou krabici a jednou za čas její obsah obměním.
  A ke krámování – taky už to umí. Poté, co společnými silami několikrát vyházely dva šuplíky s mimioblečením, jsme na ně dali zábrany. Každou chvílí v pokojíčku sbírám rozházené gumičky, kterých má starší jako dlouhovláska plný košík.
  A jinak se ještě malé líbí cokoliv, s čím si zrovna hraje starší ségra. Takže takové ty hračky pro miminka ji celkem brzo omrzely a třeba právě ty kostky stavěla už někdy v 10 měsících. Milovanou "hračkou" je krabička, ve které mám ringslingové kroužky a šňůrky na stažení šátku – tu si z poličky vytáhne několikrát denně, cinká s kroužky o sebe, šňůrky si dává na hlavu… Nebo nitě, rozmotávat velkou špulku stehovky je taky děsná zábava 😀

 5. Anna Vlková napsal:

  Jantarko, prosimte, odkud mate toho tukana? Cestujeme dost casto busem, kde si netroufam Anezku z nositka vyndat, takze by to byla idealni zabava na ukraceni dlouhe chvile:)

 6. Zuzana A. napsal:

  Moc díky za super článek. První narozeniny dcery se blíží, je pravda, že hraček moc nemáme a když už máme, tak podobné jako vy, uvažuji nad koupí balonků a prolízacího tunelu z IKEA, tak díky za utvrzení, že jsou to vhodné dárky:)

  http://unasdomacz.blogspot.cz/

 7. Jantar Dandová napsal:

  Tukan je od Detoa – české dřevěné hračky vyráběné v Jiřetíně pod Bukovou, k sehnání v mnoha e-shopech.

 8. Jantar Dandová napsal:

  Jo, nitě, dneska zrovna Johanka nějak ulovila špulku černé nitě a vrazila si ji do pusy a houkala a strašně se smála tomu zvuku :-))

 9. Tunel je bomba – malej si v něm dělá i pelíšek. A to tak, že nechá jeden ten sucháč zapnutý a vznikne mu zatáčka. Vleze si dovnitř s dečkou a s plyšáky 🙂

 10. Teri napsal:

  Dobrý večer, kde je prosím k sehnání zmiňovaný hrací plyšák? Děkuji. Tereza

 11. Jantar Dandová napsal:

  Popravdě netuším, ale bude se dát koupit v klasických obchodech..je to od Fischer price..

 12. DonaLabuznikova napsal:

  Ahoj, můj syn má moc rád medvídky, takže jsem si řekla, že mu udělám radost a koupila jsem mu obrovského plyšového medvěda z https://hrackyzadobrekacky.cz/hracky-pro-nejmensi/velky-medved-xxl-plysak-190-cm Měl z něj obrovskou radost a navíc je to i docela pěkná dekorace v jeho pokojíčku.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Vítejte a bavte se!
  Smějte se, inspirujte se, pojďte si povídat v komentářích, chlubit se svými výrobky na Facebooku, žijte s námi a určitě nám dejte vědět, jak se vám tady líbí!
 • Co se děje u nás doma?
  Something is wrong.
  Instagram token error.
 • Vaše nejoblíbenější příspěvky
 • Co nám píší čtenáři?
 • Celá naše historie
  • 2018 (1)
  • 2017 (13)
  • 2016 (27)
  • 2015 (102)
 • Kde nás můžete vidět?
  300x250.jpg