Dětské (pod)zimní barefoot obutí

Holčičky loni v zimě začínaly chodit. Nebylo to tedy na nějaké dlouhé výšlapy, ale několik párů bot jsme otestovaly. Sehnat dvoje stejné dětské zimní boty, které budou dětem sedět, něco vydrží, nepromoknou, budou teplé, budou opravdu barefoot, budou se líbit, neudělají díru do peněženky a k tomu navíc budou ještě v odpovídající velikosti, bylo téměř nad moje síly a probíhalo to na několik pokusů. Kamenných prodejen s širokou nabídkou dětských bosých bot je jako šafránu a člověk spíš objednává naslepo přes internet. Ale podařilo se. Dneska se podělím o dojmy z botiček, které máme už vyzkoušené. Naštěstí jsme narazili na značku a typ bot, kterým asi zůstaneme věrní. Takže testování nových se bude dít jenom v případě, že udeří kruté mrazy.
 
0-img_0783_postcard
Než vůbec začnete vybírat botky, je potřeba dětem nožičky dobře změřit a ideálně zjistit jejich tvar. Jde to udělat za pomoci obyčejného pravítka, ale podle mě se vyplatí si pořídit (nebo od někoho půjčit) speciální měřidlo. První varianta je měřidlo na dětské nožičky Hobbit Tools (TADY). Nebo univerzální měřidlo Plus12 (TADY), kterým snadno změříte i vnitřní délku botičky a z měřidla rovnou odečtete i potřebnou délku s příslušným nadměrkem, navíc je použitelné i pro dospělé. My máme doma hobití tlapku a holky si měří nohy už samy (a často). Nožičku je potřeba měřit zatíženou, takže na ní dítě musí stát nejlépe plnou vahou. Měříte nejdelší místo chodidla (nemusí to být k palečku!). Pak změříte pravítkem ještě nejširší místo (obvykle bývá v oblasti prstíků nebo kloubů). A nakonec celou nožičku obkreslíte na papír, abyste zjistili, jaký tvar nožka má. Každý výrobce používá jiné kopyto, a tak děti s celkově úzkou nožkou budou potřebovat jiné botky než děti, které mají třeba výrazně trojúhelníkový tvar chodidla.
Krásně zpracované tvary dětských nožiček má eshop Neobuto.cz:
shapesign
Jde o systém Shapesign a jednotlivé modely bot a značky mají v eshopu rozdělené právě vzhledem k tomu, pro jaký tvar nožičky jsou vhodné. Je to šikovná pomůcka v základní orientaci a pomůže s vytříděním značek, po kterých se určitě nemusíte koukat. Celkově mám s eshopem moc dobré zkušenosti, na jejich webu najdete přehledně informace o tom, proč je důležité, aby měla dětská nožička volnost a možnost vnímat, po čem dítě jde a třeba i o prvních krůčcích (odkaz TADY). Výběr botiček do eshopu probíhá s dětským fyzioterapeutem Martinem Valou, což je milý bonus.
Naše holky mají „béčko“. Tomu také odpovídá výběr botiček, o kterých budu mluvit.

Jack&Lily Gabriel (cca 700 Kč)

0-img_0783
Na první venkovní zimní krůčky jsem hledala něco mezi botičkami a capáčky. Nedalo se čekat, že by holky chodily nebo lezly několik hodin hlubokým sněhem (ono ho loni tady u Prahy opravdu moc nebylo), takže mi šlo spíš o to, aby při chůzi opravdu cítily povrch a zároveň jim bylo teploučko, když bude kolem nuly. A když už by nějaký sníh byl, tak jsem počítala s krátkým proběhnutí a spíš jízdou v kočárku nebo nošením. Takže jsem vlastně taky chtěla, aby jim pokud možno nespadly, když se kočky ponesou.
Když byly pořádně naimpregnované, tak v pohodě ustály i mokřejší sníh a sem tam i nějakou tu louži. Chce to ale fakt nanoimpregnaci a často obnovovat. Jestli hledáte boty do nepohody, tak tohle ne..
0-img_20160105_153602
Ani při nosících procházkách jsme o ně nepřišli..
0-img_2973
Botičky vypadají dobře, na těch malých nožičkách připomínají kozačky 🙂

0-img_0790

 

0-img_0794
Podrážka je maximálně ohebná ve všech směrech. Fakt připomínají spíš capáčky.
0-img_0800

0-img_0803_postcard

Zapínají se na suchý zip na obou stranách. To není na fotkách v eshopech úplně zřejmé. Díky tomu se dají na nožičce vcelku dobře utáhnout, aby nespadly.
0-img_0808
Ale dost už chvály, protože mě ve finále botky hodně zklamaly. A to právě kvůli tomu suchému zipu. Po dvou měsících používání prostě nesuchal, protože smyčková část vypadala takto:
0-img_3071
I kdyby botky nebyly oťapané a velikostí stačily, tak používat nešly. Podle prodejce jde o běžnou a častou závadu, reklamace neuznávají, protože jde o běžné opotřebení, prodejce doporučil nechat si někde sucháč vyměnit. To bych bez problémů zvládla sama, ale jde o princip. Značka Jack&Lily pro mě okamžitě spadla do kategorie neseriózních výrobců, kteří kašlou na zákazníka. Svoje výrobky buď netestují, nebo je jim jedno, že jsou nekvalitní, nebo používají úmyslně levné komponenty. Nebo všechno dohromady. Z praxe vím, že se vyrábějí suché zipy, které vydrží deset tisíc zapnutí a rozepnutí. Tak proč?? Botičky jsou sice levné, ale že by těch dvanáct centimetrů suchého zipu hrálo takovou roli v ceně, aby s kvalitní variantou musely být mnohonásobně dražší, si nemyslím.
Podrážka i svrchní část botiček vydržela bez problémů (nebo spíš v tom stavu, jaký se dal čekat).
0-img_3069

 

0-img_3083

Kvůli střihu botiček ale holky vzadu šlapaly mimo podrážku. S tím ale děti s vyšším nártem podle mě nemusí mít problém (čelní panel botky nebude tak utažený a nebude posouvat nožičku dozadu).
0-img_3084
Hodně špatně také držela vnitřní vložka, odlepila se po krátké chvíli. Navíc tvarově moc neseděla na vnitřní rozměr boty, takže bylo obtížné ji po tom, co se posunula, nějak vrátit zpátky.
0-img_3087
A poslední věc, která by mohla někoho překvapit a vadit mu, je to, že botky ze začátku pouští chlup.
0-img_0782
 
Když to shrnu, tak jde o levnou variantu botiček pro začínající chodce, která ale mnoho nevydrží. Je potřeba počítat s tím, že na rozdíl od jiných značek je už asi dál neprodáte, nebo jedině s velkou ztrátou. Nebo budete muset investovat do opravy. Tím pádem vás možná vyjdou dráž než botičky za mnohonásobně vyšší prodejní cenu.
 

Primigi Goretex (cca 1300 Kč)

 
0-img_3453
 
Po botičkách Jack&Lily přišlo období, kdy jsme hledali už opravdové boty pro vcelku zdatné chodce, které budou ideálně použitelné i na jaře a budou více voděodolné. A to teprve začalo zoufalství. Uprostřed sezóny už je botek všude málo. Některé moc široké, jiné zase neměli ve správných velikostech ani v různých obchodech. Mezi opravdovými a zaručenými barefoot značkami se nám nepovedlo nic najít. Tak jsme nakonec sáhli po značce Primigi, která bývala tou dobou uváděná jako „kompromis“. V některých eshopech je dokonce prodávaná jako barefoot obuv. Boty dorazily a my je zase obratem posílali zpět. Barefoot ani náhodou. Propriocepce (hmatové vnímání povrchu) skrz tvrdou podrážku úplně nemožné. Holky v botičkách vypadaly a chodily jako v lyžákách. Aby bylo jasné, proč nejde o bosé boty, tak uvedu, jaká jsou zlatá pravidla bosého obouvání (převzato z FB skupiny barefoot (nejen) pro děti – odkaz TADY)
Barefoot ve zkratce : 
 • podrážka max. 5mm (zde mnohem vyšší)
 • stejná výška podrážky vpředu i vzadu, tedy bez podpatku (je patrné zvýšení)
 • ohebné příčně i podélně (viz foto níže)
 • široká špička (viz foto níže)
 • bez zdvižených prstů (to splňují)
 • bez tvarované klenby (to splňují)
Největší problém byl v tom, že celá bota byla pevná a neohebná. Podrážku jsem s velikou snahou ohnula maximálně takto:
0-img_3458
Ohnout podélně nešly vůbec. A vnitřní šířka botičky, která je pro velikost 22 asi 5,5 cm. To je úzké i na naše holčičky a málokterému dítěti by ten prostor stačil:
0-img_3463
Kromě toho, že jsou ve špičce úzké, tak je navíc špička i dost nízká a není v ní prostor na paleček u dětí, které ho mají delší než ostatní prsty.
0-img_3464
Podle mě opravdu nejde o barefoot obuv a ani o rozumný kompromis. Je to jen obyčejná uzoučká botička, které chybí tvarovaná klenba. Rozumný kompromis může být podle mě třeba hodně měkká, ohebná a přitom vyšší podrážka, nebo botička, která není úplně ohebná podélně a má mírně zdvižené prsty. Tomuhle chybí spousta důležitých atributů, které dělají z bosých bot zdravé boty. Dlužno říct, že některé modely Primigi vypadají lépe, ale v ruce jsem je neměla.


A to nejlepší nakonec – Filii Velour Ice (cca 1700 Kč)


0-img_4037


Naštěstí se v době, kdy jsme vraceli Primigi, na trhu objevila značka Filii a ta nám sedla báječně. Máme už druhou velikost. Dětem se v nich nepotí nožička a se silnější ponožkou zvládnou i zimu.

0-img_4039
Botičky jsou kožené, loni byly jenom modely s drsněnou kůží, letos jsou i hladké. Ty drsněné chtějí zase kvalitní impregnaci.
0-img_4042

Podrážka je krásně ohebná všemi směry a i pod patou. Vzorek stačí, aby neklouzaly a děti měly dostatečně pevný krok i když je mokro. Obzvlášť se mi líbí, že podrážka potahuje i špičku, a tak se botky neokopou tak snadno, protože ta nejnamáhanější místa jsou pokrytá gumou.

0-img_4048

0-img_4049

0-img_4050
Botky jsou relativně úzké, velikost 22 má šířku 62 mm. Takže nebudou sedět dětem se širšími špičkami. Dětem s úzkou nohou krásně sedí a nepadají a nožička v nich nelítá. (edit: již je dostupná i širší varianta označená písmenem W) Vybrali jsme variantu se suchými zipy a holky si obouvají a zouvají boty samy. Často i venku, ale mě to tedy vůbec nevadí, když chtějí být úplně bosé, tak ať jsou. Však jsou to zážitky a zkoumat potřebují všemi smysly. Když jim budu tvrdit, že jim bude zima, tak mi bez vlastní zkušenosti těžko uvěří.

Dělají se i tkaničkové verze.

Určitě ale nejde o botičky vhodné na první krůčky, kdy děti ještě často zakleknou a lezou. Kotník je botičkou fixovaný a lezci potřebují mít možnost bez omezení propnout špičku. Však si zkuste lézt po čtyřech s chodidlem v pravém úhlu, moc to nejde. Dětem to pak bourá správné motorické návyky.

0-img_4053
No a takhle vypadají naše první po zhruba třech měsících každodenního nošení.

0-img_6936
Ani na podrážce není znát žádné opotřebení. U těch, které teď nosí už nějakým čtvrtým nebo pátým měsícem, mají ošlapaná ta kolečka na hraně patičky. Jinak je stav úplně stejný jako tady.
0-img_6937

Ani drhnutí špičkami na odrážedle není příliš znát (na druhých už trošku ano).

0-img_6938
Suché zipy suchají stále stejně dobře. Akorát u oček na sucháč je kůže mírně obarvená tím kovem.
0-img_6939

I vložka vypadá stále dobře. Nemile mě jenom překvapilo, že jsme jednou měli obarvené bílé ponožtičky, nápis na vložce asi trochu pouští.

0-img_6940

Shrnutí:

Botičky Filii splňují úplně všechno, co od dětských bot chci. Jsou kvalitní a díky tomu není problém je prodat a tím snížit pořizovací cenu. Bazarová cena se pohybuje kolem 1000 Kč, podle stupně opotřebení. Za velký bonus považuji i to, že když babičkám neřeknete, že jsou to ty „divné“ boty, tak to nepoznají 😉

Pokud by to vypadalo, že letos udeří krutá zima, tak budu asi uvažovat nad nějakými více zateplenými botkami. Ale prozatím koupíme zase o číslo větší Filii s hladkou kůží.

Kde lze botky vybrat a koupit?

 • Existuje spousta eshopů, ty kvalitní mají u velikostí uvedené i šířky botiček a nabízí i rady při nákupu. Většinou se jedná o specializované obchody čistě na bosé obouvání. 
 • Chcete-li botky vyzkoušet, můžete navštívit kamennou prodejnu eshopu Neobuto.cz v Brně (odkaz TADYnebo Naboso.cz v Praze (odkaz TADY), oba eshopy mají široký výběr nejpopulárnějších značek.
U barefoot botiček nemusíte mít obavu kupovat botičky z druhé ruky (pokud se vám to tedy nepříčí z hygienických důvodů). Děti je nosí poměrně krátce a není u nich tvarovaná klenba, která by se mohla nějak bortit podle tvaru nohy předchozího majitele, jako je to u klasických bot.
 • Spoustu informací, recenze a botky z druhé ruky najdete ve facebookové skupině barefoot (nejen) pro děti (odkaz TADY)
 • Nošené botky pro sebe i děti můžete sehnat i na specializovaném Barefoot bazaru (FB a WEB)
*Jantar*


Doufám, že bude článek užitečný a budu ráda, pokud se do komentářů tady nebo na Faceboku podělíte o své zkušenosti!

Jaké botky máte rádi vy?
Jaké botky se vám osvědčily pro děti, které nemají drobné a úzké nožky?
Kam chodíte pro rady a inspiraci? Kde botky vybíráte?

Jestli se vám článek líbil, sdílejte ho dál! Budeme rádi!
Jantar Dandova
Maminka dvojčat, co se učí za pochodu a ráda se o ten proces dělí s ostatními. Snaží se o ekologický přístup k okolí, zdravý životní styl a celkově návrat k přírodě. Sem tam něco tvoří. Někdy se jí to daří, někdy ne. Na začátku roku 2015 založila blog Back on Trees a o svých pokusech píše veřejně. Pracuje jako lektorka nošení dětí a látková poradkyně, má vzdělání v oblasti psychomotorického vývoje kojenců.
Komentáře
 1. Tak mám možná dobrou zprávu pro ty koho Filii nadchly, ale mají doma ploutvonožce jako my:
  Začaly se vyrábět i širší – a to tak že hodně široké 🙂 Zároveň zůstává prostor kolem kotníku stejný, takže na útlé koníčky skvělé;-)
  Taky mají i jiné modely, než kotníčkové. A už jsou v obchodech boty zateplené flísem (bohužel zatím jen ty úzké modely – M) a budou i zateplené kožíškem.

 2. Jinak my máme Livie&Luca, KidOFit a Stonz. Dříve jsme měli Little Blue Lamb, Freycoo a pak samozřejmě hlavně capáčky – Nolen máme nejradši.
  Na rady chodím na web Vpavučině – nádherně sesumírované všechny boty, co na trhu jsou.

 3. MMishicka napsal:

  Opět úžasný článek, u nás jsem si pro kluka vybrala nakonec KidOfit už jedeme třetí velikost, na 6cm širokou nohu jsou super. Vydržely po inpregnaci i podzimní megabahno. Teď vyřešit zimu a nejlépe v 100% baferoot, neb ani v kompromisech moc chodit nechce.

 4. Jantar Dandová napsal:

  No výborně, to, že se budou vyrábět širší jsem věděla (a zapomněla) ale zbytek je příjemná novinka!

 5. Jantar Dandová napsal:

  No výborně, to, že se budou vyrábět širší jsem věděla (a zapomněla) ale zbytek je příjemná novinka!

 6. Zuzana napsal:

  Dcera vyzkoušela podzimní a zimní boty různých značek, Jack and Lily, Vertbaudet a LBL, poslední dvě. Na podzim a jaro kupuju už jen Vertbaudetky a na zimu LBL, ty se osvědčily nejvíc.

 7. Unknown napsal:

  Jakou nanoipregnaci máte osvědčenou? Zimní budeme mít první. Dcera chodí od února, to byla jen ve válenkách bez podrážky párkrát venku, pak jsme zkusili Bobux Explorer, Rose et Chocolate, sandálky Tikky, Bobux Blaze. Teď zkusíme kompromis zimní DD step 015 s vyměněnou stélkou.

 8. Jantar Dandová napsal:

  Nano protector a Collonil, řekla bych, že první je lepší..

 9. Unknown napsal:

  My jsme měli pro začínajícího chodce (už nelezu po čtyřech, ale padám co deset metrů) Attipasky, jsou úžasné, ale nejsou do mokra ani do zimy. Zimní boty jsme pořídili Little blue lamb – chtěla jsem co nejvíc bf, ale do tisícovky a ne přes internet, takže to bylo opravdu dobrodružné něco sehnat… Jsou skvělé, prostorné, ohebné, teplé a dobře se obouvají. Nevýhodou je, že se v nostku trochu bojím, že spadnou, a taky myslím, že třeba zrovna Filli, co jsem viděla, měly podrážku ještě tenčí a ohebnější.

 10. Martina napsal:

  Nám se pro malýho nejlíp osvědčily capáčky LBL, na léto sandálky Vivo, a teď na zimu máme Filii – tak sem ráda, že prošly ve Vaší podrobné zkoušce 🙂
  My dospělí teď máme Leguano Aktiv (neskutečná záležitost), ale chystám se na zimní Vivo podle Vaší recenze 🙂
  Díky za bezvadný články a držím palce!!!

 11. Jantar Dandová napsal:

  A já děkuji za chválu a za ty palce 🙂

 12. santé napsal:

  A omlouvam se za preklepy, z mobilu se mi to hrozne spatne opravuje..

 13. Jantar Dandová napsal:

  Já moc děkuju za přání a i za ten super seznam! Jaký dojem jste měli z těch mymayu? Jak drží na nožičce? Přijdou mi jako super možnost třeba na obutí do chladnějšího a vlhčího počasí do lesní školky, až holky půjdou..jednak místo gumovek,které mi jsou prostě nesympatické a jednak i místo zimních sněhulek..

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Vítejte a bavte se!
  Smějte se, inspirujte se, pojďte si povídat v komentářích, chlubit se svými výrobky na Facebooku, žijte s námi a určitě nám dejte vědět, jak se vám tady líbí!
 • Co se děje u nás doma?
  Something is wrong.
  Instagram token error.
 • Vaše nejoblíbenější příspěvky
 • Co nám píší čtenáři?
 • Celá naše historie
  • 2018 (1)
  • 2017 (13)
  • 2016 (27)
  • 2015 (102)
 • Kde nás můžete vidět?
  300x250.jpg