zábava pro děti

Háčkovaná houpačka – pěkná hračka na zahradu i dovnitř

Kdo nás sleduje na Instagramu nebo Facebooku ví, že máme místo obýváku v podstatě tělocvičnu. Často holkám děláme „opičí dráhu“. Během prázdnin nám přibyla krásná háčkovaná houpačka. Tak moc se mě i dětem líbila, že jsem jim pro jistotu udělala ještě jednu, která bude viset na zahradě. Pokud se vám bude houpačka líbit, tak posílejte chválu o kus dál, protože inspiraci mám od Míši, která má doma (čerstvě) tři caparty a píše blog Hrajeme si jinak (ZDE). Houpačku jsem zahlédla u ní na Instagramu a vyžebrala jsem si info k postupu. Tímto Míše moc děkuji a vy se určitě mrkněte i k ní!

Umíte-li aspoň trošku háčkovat, nebude to pro vás problém. Umíte-li to dobře, je to otázka jednoho večera. Já jsem ideální příklad první varianty v provedení „spíše nešikovný začátečník“, protože jsem za celý život uháčkovala asi deset řetízků v předpubertálním období (některá z babiček mě pravděpodobně přinutila udělat i pár krátkých a dlouhých sloupků) a tím by to na dlouhých dvacet let končilo. Tohle jsem ale zvládla. A docela snadno a hned dvakrát.

První variantu jsem háčkovala ze sisalového provázku. Šlo to ztěžka, ale šlo to. Výhoda je, že to docela přibývá a sisal je tak tuhý, že (naštěstí) není nutné ho vůbec namotávat na prst, prostě to drží a utahuje se tak nějak samo. Chce to ovšem docela páru. Houpačka je krásně světloučká, ale trošku škrábe. Takže předpokládáte-li houpající se naháče, tak sáhněte po jiném špagátu.

Na druhou variantu jsem pořídila jutový provázek, který je tmavší, tenčí a měkčí. Háčkovalo se s ním o poznání líp, ale zase to míň přibývalo. Houpačka je příjemnější a tmavší. Nejlepší podle mě bude konopný provázek, ovšem třetí houpačku už dělat nehodlám.

Obojí mi trvalo tak 14 dní velmi neintenzivní práce. (Čtěte: tu a tam – se skleničkou vína – maximálně půlhodina)

Co potřebujete, jestli má viset houpačka i u vás doma?

 • cca 20m klubko přírodního provázku (juta, sisal, konopí, …)
 • obyčejný dětský gumový míč o průměru zhruba 20 cm
 • velký háček

Jak houpačku háčkovat?

Nejde bohužel napsat univerzální postup. Hodně moc záleží na tloušťce provázku i na tom, jak utahujete. Používala jsem téměř výhradně dlouhé sloupky s jedním nahozením (ano, aby mi to ubývalo rychleji). Začátek jsem dělala podle videa Terezy Melicharové (ZDE). Je to v něm celé tak pěkně vysvětlené, že to zvládne i ten, kdo háček v životě nedržel v ruce.

Sloupky jsem přidávala tak, aby se mi míč vešel a taky nikde nic neodstávalo. Přičemž mi až tak nevadilo, když byla práce těsnější, protože se to kolem toho míče při zatížení stejně natáhne. Někdy jsem háčkovala dva sloupky ob jedno oko, někdy ob dvě, někdy ob tři.

Ve chvíli, kdy jsem došla do poloviny míče mi i přes stále trvající poporodní vypatlanost (už to trvá tři roky, halóó, přejde to někdy??) naštěstí došlo, že ho tam už musím nastálo umístit a obháčkovávat ho. Později ho tam už nedostanete. Jedině párat a znova. A kdo rád párá, že jo?

Od té chvíle se pro změnu ubírá počet sloupků na řadu (kolečko). Opět jsem pokračovala dlouhými sloupky, možná by ale bylo lepší dělat v téhle čísti krátké sloupky. Pak by míč tolik neprosvítal ven. Ubírala jsem v některé řadě každý třetí, někdy každý čtvrtý. Ubírá se tak, že prostě přeskočíte každé x-té oko. A dost jsem párala, když mi přišlo, že by to nesedělo. Klidně i půl řady.

Poslední řady okolo míče jsem dělala u jutového provázku krátkými sloupky tak, aby mi vyšlo 7-8 ok. Od té chvíle jsem zase pokračovala dlouhými sloupky a držela se počtu ok. Tím vznikne držadlo houpačky.

A je to!

 

Tady malá ilustrace, jak si holky houpačku užívají a velice stručný popis postupu.

Pustíte se do ní taky?

PS: Další nápady najdete ZDE.

Jestli se vám článek líbil, sdílejte ho dál! Budeme rádi!
Komentáře
 1. kamila napsal:

  Jé, vypadá to moc krásně 🙂 Hlavně je vidět, že jsi do toho výtvoru dala i kousek sebe, určitě se to holkám musí líbit, to já bohužel tolik času teď nemám, takže nic takového udělat nestíhám, ale koupila jsem malé aspoň houpačku klasickou z https://hrackyzadobrekacky.cz/hracky-na-zahradu/ a má jí moc ráda.

 2. Tereza napsal:

  Dobry den, diky za zajimavy napad. Houpacku uz skoro mam, ale premyslim, jak jste to nahore uchytila (nejakym lanem?). Ta uchytka nevypada tak dlouha, aby dosahla az nahoru ke skobe apod. Diky, Tereza

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Vítejte a bavte se!
  Smějte se, inspirujte se, pojďte si povídat v komentářích, chlubit se svými výrobky na Facebooku, žijte s námi a určitě nám dejte vědět, jak se vám tady líbí!
 • Co se děje u nás doma?
  Something is wrong.
  Instagram token error.
 • Vaše nejoblíbenější příspěvky
 • Co nám píší čtenáři?
 • Celá naše historie
  • 2018 (1)
  • 2017 (13)
  • 2016 (27)
  • 2015 (102)
 • Kde nás můžete vidět?
  300x250.jpg