Hřejivý nákrčník pro děti i dospělé

Tohle není nic nového pod sluncem. Nákrčník obdobného vzezření koupíte u každé druhé výrobkyně na Fleru. Návodů bude taky plný internet. Toto je spíše popis, jak to jde taky udělat, když vám pozdě v noci už neslouží mozkové buňky a schopnost prostorové představivost končí u namalování čtverečku. A je určen spíše pro všeobecné pobavení nad neschopností autorky.
hřejivý nákrčník
Já jsem se totiž rozhodla (jako obvykle), že „na tom přece nic není“ a že si nákrčníky střihnu spolu s tepláčky, když už mám vytažený stroj. Však jde o sešití dvou obdélníků k sobě, to je za pár minut. Chacha, já naivka! Nákrčníky nakonec zabraly výrazně víc času než oboje tepláčky. A ty nervy a podryté sebevědomí!

Na snížení vlastní sebeúcty jsem potřebovala:

 • kus úpletu
 • kus wellsoftu nebo coral fleecu nebo lamy (je to vcelku jedno,jen by to mělo být chlupaté)
 • trochu nití
Takže jsem začala tím, že jsem změřila spícím dětem obvod hlavy. A byla na sebe pořádně pyšná, že mě to napadlo. Nejdřív jsem totiž chtěla střihat od oka, aby jim hezky seděly kolem krčku, ale pak mi došlo, že to vlastně musí jít přetáhnout přes ty jejich vcelku velké kebulky.
Ustřihla jsem tedy dva obdélníky s delší stranou odpovídající obvodu hlav + 2cm na přídavky a s kratší stranou tak, aby mi to vyšlo na úplet, který jsem měla (dobře bude cokoli od 18 do 25 cm). Stejně velký obdélník jsem vystřihla i z chlupatiny.

Jak to určitě nejde:

Oba obdélníky jsem položila lícem na sebe, sešila po delší straně, pak jsem spojila protější kratší strany líc na líc, aby vznikl tunel a nakonec jsem vše přeložila tak, abych sešila poslední nesešitou stranu opět líc na líc a nechala volný kus na obrácení na správnou stranu. Šila jsem overlockovým stehem. Jelikož jsem vyráběla tři (dva pro holky a jeden do soutěže), tak jsem rovnou sešila všechny předpřipravené polotovary, ať to mám hotové rychleji. Manufaktura jede. A na světě byly tři tunýlky.
Radostně jsem otočila na líc první z nich. A ouha. Jak to? Cože? Eeee. No, držela jsem v ruce něco úplně jiného než původně plánovaný nákrčník. Na levé straně byla chlupatá část, na pravé straně byla úpletová část a já absolutně nechápala, jak to. „Někde se stala chyba, Houstone.“ A v mžiku mi došlo (tady byl ještě můj mozek vcelku rychlý), že musím asi vypárat všechny ty overlockové švy a že manufaktura je dobrá jen v případě, kdy existuje již hotový funkční prototyp a člověk ví, jak jeho výrobu zopakovat. Jinak jde o plýtvání časem a možná bohužel i materiálem.

Moje zoufalství graduje..

„Přece nejsem úplně hloupá a nebudu párat něco, co bych pak musela sešívat znovu! Holka vzpamatuj se a mysli!“ Tak začala fáze lámání si hlavy, které švy tedy musím jak sešít, aby po otočení na líc vznikl tunel, který bude mít z jedné strany pěkný vzor a z té druhé příjemný chlup. Tato fáze trvala zhruba hodinu, provázelo ji funění, občasné nadávky a hlasitá sebemotivace. Já prostě chtěla mít krásný nákrčník bez viditelných švů. Vždyť to MUSÍ být jednoduché!  Pomáhala jsem si kousky látky a dělala miniaturní modely, kreslila náčrtky a..nic. V zoufalství jsem si volala na pomoc muže, který často během vteřiny rozlouskne to, nad čím já dumám hodiny. Tentokrát ani nepochopil moje úpěnlivé vysvětlování, kde je problém a odmítl se účastnit. Prostě jsem nebyla schopná na to přijít. Ve dvě v noci jsem fakt těžce nedávala. To jsem ovšem mohla dávno vědět, zkušenost z šifrovacích her v podstatě dokazuje, že to, co mi přes den při plné pozornosti přijde jako banální kvíz pro malé děti, mi nad ránem připadá jako enigma. Jsem ale paličatá a nepoučitelná.
Nakonec jsem to vyřešila tak, že jsem vypárala jen tu nedošitou dlouhou stranu. Kdo páral overlockový steh, tak ví, jaká je to libovka. Trvalo to další hodinu a moje nálada klesala a naopak frustrace dosahovala limitu a blížila se k bodu „ještě něco se po..a já s tím mrsknu do kouta a žádný nákrčníky nebudou!“ Všechno jsem otočila na líc a nesešitou stranu jsem prostě (se sebezapřením) zahnula dovnitř a prošila rovným stehem. A bylo to. Hrdost notně pošramocená, avšak v tu chvíli už jsem to jen chtěla mít za sebou a jít spát a rozhodně jsem nechtěla aspoň týden něco dalšího párat a lámat si hlavu, jak nákrčníky udělat pěkně čistě.
 

Takže jak ano?

Buď to ošmelíte stejně jako já a necháte jednu dlouhou stranu volnou, otočíte na líc a stranu zahnete a prošijete. Nebo to uděláte vlastně celé opačně. To, co budete mít před sešitím by mělo vypadat jako to, co jsem já měla v ruce po otočení. Je to složité vysvětlit bez obrázků, tak jsem našla návod, podle kterého bych to napoprvé zvládla i já! Mimochodem to, co je na obrázku číslo šest, na mě vykouklo po otočení na líc 😀
Ale i přes to trápení mám z výsledku radost 🙂 Navíc jsem objevila výhodu mého „řešení“. Kdybych šila jen tunel bez prošití alespoň jedné strany, tak by se mohly „protáčet“, takhle drží tvar. Nákrčníky jsou univerzální, sedí dětem i dospělým.
hřejivý nákrčník

 

hřejivý nákrčník
Edit 18.12.2016: Zpětně jsem za prošití rovným stehem ráda, protože se díky tomu nákrčníky neprotáčí.
PS: Budu ráda, když se se svými výtvory pochlubíte u nás na Facebooku!
Jestli se vám článek líbil, sdílejte ho dál! Budeme rádi!
Jantar Dandova
Maminka dvojčat, co se učí za pochodu a ráda se o ten proces dělí s ostatními. Snaží se o ekologický přístup k okolí, zdravý životní styl a celkově návrat k přírodě. Sem tam něco tvoří. Někdy se jí to daří, někdy ne. Na začátku roku 2015 založila blog Back on Trees a o svých pokusech píše veřejně. Pracuje jako lektorka nošení dětí a látková poradkyně, má vzdělání v oblasti psychomotorického vývoje kojenců.
Komentáře
 1. Hraboška napsal:

  Tak tenhle návod nenávod mě pobavil, díky. Jsem ráda, že v tom nejsem sama, komu v noci už mozek moc nefunguje a nad jednoduchými věcmi dumá hodiny a hodiny 😀

 2. Anonymní napsal:

  Nepochopim tu "univerzalnost", vzdyt tomu diteti trci ven cely krk!

 3. Veroniquez napsal:

  Jojo, tenhle tunelový pokus už mám taky za sebou a v naprosto stejném sledu událostí.. pobavila jsem se! 😀

 4. Mari napsal:

  Jo, u mě stejná situace s tunelem cca před měsícem (je to přece banální, to zvládnu raz dva. Haha 🙂 ), je to prostě topologicky hrozně složitej útvar.

 5. Jantar Dandová napsal:

  Ono to proběhlo už před několika měsíci, ale je to stále živé 😀

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Vítejte a bavte se!
  Smějte se, inspirujte se, pojďte si povídat v komentářích, chlubit se svými výrobky na Facebooku, žijte s námi a určitě nám dejte vědět, jak se vám tady líbí!
 • Co se děje u nás doma?
  Something is wrong.
  Instagram token error.
 • Vaše nejoblíbenější příspěvky
 • Co nám píší čtenáři?
 • Celá naše historie
  • 2018 (1)
  • 2017 (13)
  • 2016 (27)
  • 2015 (102)
 • Kde nás můžete vidět?
  300x250.jpg