Jak na nočník v pohodě

Už je to přes půl roku, co jsou holčičky zcela bez plen. Nehody bych napočítala na prstech obou rukou za obě dvě dohromady (a za dost z nich může blbost matky). Učení na nočník trvalo tři dny a proběhlo zcela hladce. Odplenkování je téma, které dřív nebo později řeší všichni rodiče, a tak jsem se rozhodla, že se podělím o své zkušenosti. Nemusí to být utrpení a stres. Také se dočtete, co jsou to tréninkové kalhotky a jaké existují typy.

Bez plen v roce?

Určitě to znáte: „To vy jste chodili na nočník/byli bez plen už v roce“. Zeptali jste se někdy, jak ten proces vypadal? Říkalo se tomu „vysazovat na nočník“. Zhruba od půl roku trávily i samostatně nesedící děti na nočníku dost velkou část dne. Obklopily se hračkami a knížkami, aby se nezvedaly a pryč směly až po tom, co se vyčůraly. Od svých klientek jsem slyšela i příběhy o přivazování k nočníku. Pěkná první vzpomínka na dětství, ne? To není vědomé vylučování a není to učení na nočník. Já sama jsem se počůrávala ještě ve čtyřech letech. Tím už se žádná babička nechlubí. Naštěstí mě nikdo nepřivazoval a na ten proces si nevzpomínám. Rozhodně máme fotky z nočníku jako hodně maličké.

Osobní zkušenosti napovídají totéž, co věda.

Z ontogenetického hlediska jsou zrání funkce svěračů a posturální funkce jednoznačně spjaty i časově. Funkce svěračů nedozraje dříve, než dojde ke vzpřímené chůzi a ke stabilizaci pánevního pletence. Dítě dokáže ovládat své svěrače až v době vzpřímené chůze s plným zapojením pánevního dna, k čemuž dochází okolo druhého roku života (SKALKA, P. Možnosti léčebné rehabilitace v léčbě močové inkontinence., 2002)

Věřím, že u dětí, se kterými rodiče praktikují bezplenkovou komunikační metodu (co to je si můžete přečíst ZDE), dojde k vědomému zapojení svěračů dřív. Každopádně předpokládám, že i tam bude souvislost s chůzí. Moc by mě zajímaly zkušenosti bezplenkujících rodičů. Podělíte se?

Kdy tedy začít děti učit na nočník?

Používáte-li látkové plenky, tak si snadno všimnete změny. Plena je suchá, za hodinu je taky suchá, za půl hodiny taky a najednou je plena durch. To už totiž vaše děťátko umí čůránky „pustit“ a neučůrává kdykoli se naplní močový měchýř. U nás to bylo kolem 20 měsíců. Já jsem v tomhle momentu měla pravděpodobně mozek na výletě a dětem jsem zkomplikovala situaci. Aby látková plenka pobrala ten velký objem (měřila jsem, skoro 3 deci), musela být vycpaná fakt hodně, stejně to nebylo úplně stoprocentně spolehlivé a navíc vycpání výrazně omezovalo pohyb a holky chodily s nohama od sebe. Protože měly od narození horší motorický vývoj, tak mi to hodně vadilo.

S povzdechem jsem tedy látkové plenky odložila a začali jsme používat eko-jednorázovky, které pohybu nijak nebránily. A tím jsem prošvihla citlivé období a holky se naučily, že je normální vědomě čůrat do „té nové“ plenky. Jsem přesvědčená, že se mohly naučit na nočník už tehdy, kdybych nebyla zabedněná. Místo toho se nám to povedlo ve 25 měsících.

Takže když to shrnu v první poučku, ideální čas nastane kdykoli po tom, co dítě umí „pustit“ čůrání, chodí a ideálně si zvládne samo svléct a obléct kalhoty. Dřív je to ztráta vašeho i jeho času, místo nočníku se učte jiné a zábavnější věci.

Jak naučit dítě na nočník?

Nočníček jsme dětem úplně zbytečně ukázali zhruba v roce a od té doby dělal víc než rok dekoraci v obýváku. Holky bravurně zvládaly dát vyčůrat panenku. Svlékly ji, posadily, dělaly čí, pochválily a oblékly. Viděla jsem sebe sama v malém. Ony samy nočník ignorovaly a nechápaly jeho skutečný význam. Svlékly, se, posadily se, nevyčůraly se, pochválily se a oblékly se. Frustrující.

Pak jsme o nočníku debatovaly s kolegyněmi látkovými poradkyněmi a jedna z nich zmínila indiánskou metodu. A já si přečetla TENHLE článek. A uvědomila jsem si, jak moc jsem dětem komplikovala život.

Děti jsme od narození vlastně učili, že se čůrat a kakat má do plenky a teď po nich najednou chceme něco jiného. Je hrozně těžké se naučit, že do plenky se čůrá a kaká jen někdy. Doma ne, venku ano, u babičky ne, v restauraci ne, v autě ano, v kočárku ano, když jsem nahatá ne, když jsem oblečená jo, venku vlastně ne, když je teplo, před spaním ano, ráno ne, a tak dál. Stihli jste, kde a kdy jo a kde ne? To stejné děláme svým dětem!

Indiánská metoda v praxi

Principem indiánské metody je dětem pleny sebrat a už NIKDY nedat. Ani na ven, ani na noc. Nehody vůbec nekomentovat, úspěchy ano.

Tak jsem jim to tedy zjednodušila a prostě jsem oznámila, že od teď se už do plen nikdy čůrat ani kakat nebude. Dostaly první spoďárky s tím, že to není plenka a nečůrá se do nich. Řekly jsme si (po sté), že když budou cítit, že se jim chce, tak mi to mají říct a jít na nočník. A tentokrát to fungovalo! Stačilo to udělat jen malinko jinak a jasněji.

Nekonalo se u nás žádné „Čůrat!“ (panika) „Tak honem, drž to, utíkej!“. Nedělala jsem z toho kovbojku. Prostě jsem jen pochválila každé čůrání do nočníku a šli jsme ho obřadně vylít do záchoda. Netrefu jsem bez keců nenápadně utřela. Rozárka druhý den neměla jedinou nehodu a bylo na ní vidět, že je na sebe fakt pyšná. Johance to trvalo tři dny. Bez plen jsme rovnou zvládly i noci. Musím podotknout, že v noci měly v plenách sucho už od roka a půl a čůraly až po probuzení. Kdyby to tak nebylo, na noc bych pravděpodobně plenu dávala po tom, co by usnuly nebo bych pořídila nepromokavá prostěradla.

Ven jsem prostě místo plen brala hromadu náhradního oblečení. Z toho vyplývá druhá poučka. Lépe se to praktikuje, když venku nemrzne a není potřeba tolik vrstev. Každopádně není nutné čekat na léto a „až budu moct děti nechat venku běhat nahaté a čůrat do travičky“.

Poučka číslo tři. Může být dobrý nápad si na to období neplánovat žádné návštěvy u někoho jiného, kde byste se báli, že bude problém, když váš malý andílek udělá loužičku.

Já jsem si s tím nelámala hlavu a děti jely na noc k babičce, které jsem dala do ruky nočník a drze oznámila: „Nesmíte jim vůbec dát pleny, učíme se na nočník..“ Babička vyděšeně: „Ale my máme všude koberce..“ Po našem návratu babička nadšeně: „Jsou to šikulky, krásně čůrají na nočník i na velký záchod! Ani jednou se nepočůraly!“

To bylo 4 dny od chvíle, kdy jsem uklidila pleny. Údajně to má trvat maximálně 14 dní od začátku do dnů bez nehod.

Jak to bylo dál?

Měsíc po odložení plen mi holky oznámily, že jsou na nočník velké a že budou chodit na záchod. Zjistila jsem to tak, že se z koupelny ozvalo „toaueťák!“. Johanka seděla na velkém záchodě, na kterém měla dětské prkýnko, před sebou stoličku. Po mém příchodu mi oznámila, že na toaleťák nedosáhne a ať jí ho, puosím, podám. Podala jsem a holčička mě propustila se slovy „už tě nepotšebuju“. Slezla ze stoličky, došoupala jí k umyvadlu, umyla ruce a bylo. A já teď už jen podávám toaleťák (ne nechci, aby na něj dosáhly, nemám nervy na všechno), nebo utírám zadek, když se ozve „cejtila jsem bobééék“.

Naprosto intuitivně si člověk zvykne připomínat čůrání před odchodem ven, nastoupením do auta, nebo když se děti hodně napijí. Dřív jsem nechápala, jak to, že na to ti rodiče odplenkovaných dětí zvládnou myslet a ono to nějak přišlo samo. V necelých třech letech holky dokážou vydržet i 20 minut. „Vydržíš, než dojdeme k babičce?“.

Tréninkové kalhotky

Asi máte ještě v hlavě spoustu ale. Třeba „ale co když se vyčůrá venku do bot?!“. Blbá situace. Boty jsou drahá sranda a nevyperou se jako tepláky.

Při učení na nočník s tím mohou pomoci takzvané tréninkové kalhotky. Nejde o pleny, a tak se nevylučují s použitím indiánské metody. Můžou pomoct se zvládáním pobytu venku.

Existují dva typy. Oba vám popíšu a shrnu jejich výhody a nevýhody.

„Spoďárkový“ typ Bambino Mio

Tréninkové kalhotky

Jde prostě o spodní kalhotky z froté, které mají posílenou oblast mezi nožkami a v ní je našitá i nepromokavá vrstva. Pomůžou na učůrnutí, ale jestli vlastníte dítě typu všechno nebo nic, tak počítejte s tím, že budou mokré i ty tepláky. Každopádně boty od katastrofy uchrání.

Tréninkové kalhotky

Výhody:

 • Připomínají kalhotky nebo slipy
 • Jsou málo objemné
 • Jsou výborně prodyšné

Nevýhody:

 • Nejsou nepromokavé
 • Musí pokaždé do prádla – může být potřeba více kusů

Tréninkové kalhotky pro testování mi věnovala Brána k dětem. Koupit je můžete u nich na eshopu. Odkaz TADY. Prodávají se ve více velikostech – 18-24m, 2-3 roky, 3-4 roky. My jsme měli kalhotky 12-24m a byly by holčičkám i teď (skoro 3 roky, 13 a 15 kilo). Máte-li dítě, které je v oblasti boků štíhlé, určitě kupte tuhle nejmenší velikost. Nejsou pidi.

Musím se přiznat, že jsem byla ze začátku hodně nervózní během cestování veřejnými dopravními prostředky. Úplně jsem viděla, jak zazní „čůrat!“ a my budeme mít před sebou ještě půl hodiny cesty bez možnosti vystoupit. Nikdy se to teda nestalo. S tím předchozí typ kalhotek nepomůže.

Tréninkové kalhotky z PULu Bamboolik

Tréninkové kalhotky

Jsou vyrobené z materiálu, který se používá na svrchní kalhotky látkových plen a je nepromokavý, ale paropropustný (větrá). Dovnitř se na patentky vpíná vkládací plena, která má za úkol pojmout tekutiny.

Tréninkové kalhotky

Krátká plenka je pro učůrávače, kteří dělají kolečka na teplácích a pak pustí zbytek na nočník. Dlouhá (batolecí) vkládačka u běžných dětí, co nečůrají tři deci najednou, chytne a nepustí i celou dávku čůrání.

Tréninkové kalhotky

Tréninkové kalhotky

Tréninkové kalhotky

To právě může uklidnit člověka během cestování.

Batole si zvládne kalhotky samo sundat i nandat, protože mají pružný pas.

Tréninkové kalhotky

Nacpat dovnitř můžete klidně i čtvercovou plenku nebo vkládací pleny, které už máte. Je ale potřeba počítat s tím, že se vycpávka může posunout (nemá patentky) a pokud se batolátko vyčůrá přímo na PUL, tak to jde všechno ven.

My jsme je vůbec nepoužívali, protože mi Rozárka oznámila: „To je puínka a já jí nechci, jsem už veuká“.

Výhody:

 • Jsou nepromokavé
 • Uchrání oblečení
 • Jsou menší než látková plena
 • Možnost využití látkové výbavy

Nevýhody:

 • Připomínají látkové pleny
 • Nemusí pokaždé do prádla, jen se vymění vkládačka

Stačí jedny a k nim vkládací pleny. Prodávají se ve více velikostech – S, M, L. Všechny velikosti mají několik řad patentků, takže „rostou“. Našim holkám je Sko.

Tréninkové kalhotky

Bamboolik loni inovoval střih a kalhotky jsou teď mnohem příjemnější a mají lemování gumičkou kolem nožiček. V době publikování článku jsou na eshopu k dostání i kalhotky staršího střihu bez lemování kolem nožiček. Novější verze je označena jako „nový střih“. Samozřejmě jsou k dispozici i klučičí vzory. Koupit můžete ZDE. Vkládací plenky ZDE. Pokud mě při nákupu uvedete do kolonky „látková poradkyně“, nebudu se zlobit 😉 A pokud budete chtít radu k nákupu či k tématu, neváhejte se ptát, od toho jsme tady..

Pro úplnost uvedu, že Bamboolik šije ještě flísové tréninkové kalhotky, které vlastnostmi připomínají „spoďárkový“ typ (nejsou spolehlivě nepromokavé, ale lépe větrají).

Jak vybrat nočník?

Myslím si, že je úplně fuk, jaký máte nočník, pokud není vyloženě nepohodlný, aby na něm bylo nepříjemné nebo bolestivé sedět. Hrající a blikající blbiny jsou zbytečné, stačí nočník za stovku. Ale jako jo, taky jsem si říkala, jestli to není nočníkem, že furt nic. Bylo to stejné jako se vším, bylo to mnou. A pro dvojčata jeden kus.

Malý bonus: Plenkové látkové plavky

Malé děti nesmí do bazénu bez plen. Jednorázové koupací plenky mi vždycky přišly odporné. Pořídili jsme holkám látkové. Funkci splní taky a dobře vypadají. Koupit můžete také v Bráně k dětem TADY.

Plenkové plavky

Plenkové plavky

Plenkové plavky

Fekální historka na závěr a poslední poučka o tom, jak je důležité dávat si pozor na jazyk:

Johanka má průjem a dostala živočišné uhlí. Rozárka ho chce taky. Říkám: „Rózi, ty jsi se nepokadila, takže nedostaneš..“ Rozárka okamžitě: „eeeee (tlačí)..už jsem se pokadila!“

Tolik k nehodám z blbosti matky..

Jak jste to měli s učením na nočník u vás? Používali jste tréninkové kalhotky? Podělte se o své zkušenosti s ostatními – víc hlav víc ví a každé dítě je jiné!

 

Jestli se vám článek líbil, sdílejte ho dál! Budeme rádi!
Komentáře
 1. Katka napsal:

  Vím, že se všude píše, že před druhým rokem nemá dítě uzrálé ty správné spoje, takže nemá smysl nočník vůbec zkoušet, ale mým zkušenostem to neodpovídá.

  O bezplenkovce jsem slyšela, ale provozovat se mi to nikdy nechtělo, přišlo mi to jako spousta zbytečné práce. Kolem cca pěti měsíců jsem si ale všimla, že dcera kaká každé ráno přesně ve stejnou hodinu. Tak jsem ji nechávala rozbalenou, ale pak mi přišlo škoda té podložky, co jsem musela vždycky prát, tak jsem ji začala dávat nad misku a říkala ččččččííí. Po týdnu jsem zjistila, že dítě čeká (!), než ho nad misku dám, a pak hned pouští. Fungovalo to teda jenom ráno, ale nebylo jí ani půl roku.

  Pak jsme ji přeučili na držení nad nočníkem a když začala sama sedět, tak na sezení na nočníku. Sedí na něm ráda, vždycky jí čtu, takže jsem ji pak začala (+- když už seděla) dávat na nočník i přes den. Když se jí chtělo, tak se vyčůrala, když ne, tak ne. Plenky nosila pořád, to jo. Ale když jsem měla fakt celý den úplně volno a čas ji pořád sledovat a na tom nočníku jí číst každou hodinu deset minut (vyzkoušeli jsme u babičky), vydržela opravdu cca dva dny s jedinou suchou plínou. Ale vyžadovalo to teda celodenní intenzivní pozornost.

  Když začala chodit (někdy po roce), začala být schopná si nočník přinést, když se jí chtělo. Ale ty plíny má pořád (18 měsíců), protože zas 100% úspěšnost to nemá, tak dvakrát za den se počůrá. Pokakanou plínu jsme neměli už dlouho, i když má teď průjem po antibiotikách.

  Moje teorie, jak to funguje, je, že i když ty svěrače atd. nejsou dozrálé tak, aby si dítě uvědomilo, že se mu chce, a řeklo si, tak se může vytvořit nějaký podmíněný reflex jako „vidím tuhle misku, jsem v téhle poloze a slyším tenhle zvuk = čůrám“. A když to člověk zkouší každou třeba hodinu, tak ta plína prostě zůstane suchá. Zároveň dítě pochopí, k čemu nočník slouží, a když už si později (u nás kolem toho roku) dokáže uvědomit, že se mu chce, tak se snáz naučí si třeba přinést nočník nebo si říct.
  Ale počítám, že úplně bez plen nebude dcera o moc dřív, než všechny ostatní děti, u kterých to nikdo neřeší. Ale ušetříme cca čtyři pleny denně a nemusím prát ty pokakané 🙂

  • Jantar Dandová napsal:

   Je super, že vám to takhle jde a nemít pokakané pleny je velký bonus!! To je látkování hodně na pohodu 🙂 O tom je bezplenkování a vy ho v podstatě částečně provozujete a tenhle článek o něm vůbec není. Já vnímám bezplenkování a učení na nočník jako dvě naprosto odlišné věci. Samozřejmě, že si dítě i v dřívějším věku všimne, že bude čůrat, a to už naprosto překvapivě brzy a pokud je k tomu skutečně vedeno, tak o tom bude i brzy umět komunikovat. S tou teorií vaší souhlasím a myslím si, že u dětí, které jsou bezplenkované to rozhodně nebude o dvou letech, ale třeba o půl roku dřív. Třeba u nás se dařilo první půl rok moc krásně, ale v pozdějším věku čůraly „mezi řečí“, bylo jim jedno, že jsou v mokrém a obtěžovalo je, když jsem si náhodou všimla, že jdou na věc a dala jim možnost to udělat jinam než do pleny. To jsem pak dostávala hodně vynadáno! 🙂 Bezplenkovka přesně jak píšete, vyžaduje velkou pozornost a zapojení ze strany rodičů (matky). Kdežto učení na nočník je běžně vnímáno spíš jako odpovědnost dítěte (vydržet a pustit ve správný čas na správném místě) a je to mnohem více o jeho samostatnosti. Tenhle článek je pro ty, kteří své děti od malička „učili“, že je správné vykonávat potřebu do pleny. Tedy pro ty, kteří z nějakého důvodu o vylučování s dětmi od útlého věku nekomunikovali a od nočníku čekají rychlé osamostatnění dítěte a mají dojem, že to může přijít v roce 🙂

 2. Anniesfibis napsal:

  Dobry den, s dcerou bezplenkuji cca od 6ti tydnu. Puvodne spise ze zvedavosti (mam prirodovedu ch-bi) ..jenze oni to nejen fungovali, ale diky tomu(nejen)jsme meli spokojene miminko. Nikdy neplakala a pri sebemensim naznaku nervozity bylo jasne, ze chce curat i 40x za den…Do pul roku jsme z tech 40ti curani meli 1-3 pleny za den (latkuji a vymenuji okamzite pri ucurnuti-puvodne pro prehled a pozdeji protoze to vyzadovala, v mojru neni ochotna byt a to dokonce ani v hednou poczrane pampers! tak moc si dokaze diky BKM uvedomovat). Dale 6-12 obcas super obcas i 3 rydny uplne ,,bojkot,, obcas zpusoben mnou – na jiny clanek (zbytecne casto nabizeni curani..). Chodi od 12/13m a nicnik ji vubec nezajima – vycurala se do nej cca 10x a 1x kadila. Bezplenkujene do misky nebo umyvadla (drive i v noci, nyni jen ve dne..v noci uz odmita a za noc mame cca 6 plen- pocitam ze je to tim, ze dost kojim a k suche novi se asi dopracujeme za par let az po samoodstavu). Do plen nekadila nikdy az na vyjimky. K ceci nyni necelych 15m a vi o cem vylzcovani je- uz se ji ptam a presto, ze vubec nemluvi (fakt max. tatatata), tak mi umi zajyvat ano a ne a tak dava najevo zda chce ci nechce (obcas ignoruje me dotazy, jakoby mne neslysela). Podje mbe umi zadrzet mic i stolici od narozeni – ALE neumi ji zadrzet dlouho. Proto hako miminko curala do cca 10 vterin po signalu a ted vydrzi treba pul minuty, minutu, 5 min…jak kdy..(dukazem je dle bezplenkovych clanku to, ze pokud by sverace neumely drzet, pak by musela moc odtekat po kapkach nobstop, stejne jako do mechyre priteka…mne se to zda byt pravda). Nocnik nenosi, nezajima ji vubec…max. ram da panenku, kdyz ji to ukazu – ona tam nesedne- zkousim obcas pro zjisteni pokroku a sedne tam vyjimecne, spis u vecernicku (ze ji tv zajima vice, nez zmanipulicani k sezeni). Tolik moje dosavadni zkusenost s BKM a pokusy na nocnik dohromady. Zatim cura v intervakech – tedy myslim, ze neumi zadrzet stale na dyl – az to udeka zkusim pleny vzit (snad jaro/leto..v zime to m9zne neni vubec ..leda byt mesic zavreni doma, coz nelze+nemici i ryma nam BKM dist omezuje a uceni urcite taky).

  • Jantar Dandová napsal:

   Moc díky za sdílení zkušeností! Určitě už to nebude dlouho trvat a plenky odložíte definitivně! Jste moc šikovné, že vám bezplenkování takhle jde! A pro ostatní rodiče jsou takové zkušenosti k nezaplacení!

 3. JanaK napsal:

  Zdravím! Super článek, pro nás velice aktuální 🙂 Můžu se zeptat kolikery treninkové gaťky jsou do začátků vhodné pořídit? Moc díky!
  JanaK

  • Jantar Dandová napsal:

   Hezký den, Jani, zaleží, jaké máte na mysli? Kalhotky z PULu by podle mě měly stačit i jedny, bavlněné tréninkovky bych asi chtěla mít aspoň dvoje nebo troje na praní a střídání.

 4. Anička napsal:

  Dobrý den Jantar, taky jsem od svých rodičů slýchala, že jsem byla bez plen od jednoho roku a že už bych syna také měla vysazovat na nočník. Zároveň jsem ve svém okolí za divnou, protože jsem používala látkové plenky. Zhruba v synových 15 měsících jsem si všimla, že buď má plenku úplně pročůranou anebo ji má po většinu dne suchou. Rozhodla jsem se, že ho zkusím nechat bez plenky. Zkoušela jsem jeden den, kdy jsem mu vysvětlovala, že se čůrá do nočníku. Ale pokaždé se počůral do kalhot. Nočník naprosto ignoroval. Druhý den jsem mu zkusila nabídnout místo nočníku záchod s dětským prkénkem. Ten se mu moc líbil, ale bál se do něj vyčůrat. S manželem jsme mu vysvětlili, že je to správně a chválili ho. Výsledek byl, že jednou se vyčůral do záchoda a jednou do kalhot. A na záchodě vypadal děsně důležitě, protože tam seděl jako máma a táta. Naneštěstí dostal průjem, se kterým jsme bojovali přes měsíc, proto jsem se vrátila k plenkám. Když už se mi zdálo, že je po průjmu, zkusila jsem to znovu. Řekla jsem mu, že ho nechám bez plenek a že si musí říct, když se mu bude chtít čůrat. Pochopil okamžitě. Po týdnu jsem mu zkusila vzít plenu i na noc a zvládnul to hezky. Teď je mu 19 měsíců a už je 2 měsíce bez plen, s jednou noční a jednou venkovní nehodou. Doufám, že nám to tak vydrží. Všichni v okolí koukají „jak puci“, že si sám řekne, že potřebuje. Tady je právě vidět ten rozdíl mezi vysadit na nočník (převzít odpovědnost za dítě – dělali moji rodiče) a naučit na nočník (dítě si samo říká, že chce). Ještě musím podotknout, že můj syn je hodně zvídavý a učenlivý, proto se to podařilo docela brzo. U jiných dětí toto může přijít později.

  P.s. Váš blog je velmi inspirativní a objevila jsem ho při hledání no poo.

  • Jantar Dandová napsal:

   To je teda malej borec! Úplně vidím ten výraz na záchodě, holky ho mívají u vaření 🙂

 5. Kateřina K. napsal:

  Moc Vám děkuji za zajímavý a podnětný článek. Dcera má 1,5 roku a už také odrážíme komentáře babiček pocházející z doby socialistického drilu 🙂 jsem ráda, že není kam spěchat a věřím, že to bude skvěle fungovat. Katka

 6. Martina napsal:

  Zdravím, přidám se taky se svou zkušeností, treba někomu pomůže:
  Syn je bez plen cca od 20 měsíců. Odstranila jsem je tak najednou, abych ho nemátla – doma chodil ve slipech anebo naostro, na ven v tréninkovkách, které jako slipy vypadaly (právě aby neměl tu asociaci s látkovými plenami). Hodně nám pomohla:
  – nálepka my wee friend (ke koupi např v Bráně k dětem), je to černé kolečko s obrázkem, nalepí se na dno nočníku a reaguje na teplo, tj. po vyčůrání je vidět obrázek. Syna to strašně bavilo a kromě pochvaly měl ještě další „odměnu“.
  – protože jsem pleny schovala v únoru, což je ještě docela zima i ve vnitřních prostorách, spolu se slipy jsem koupila i návleky – nosil delší tričko a návleky natažené až nahoru pod prdelku, aby nebylo potřeba stahovat i tepláky a v případě nehody stačilo vyměnit slipy a ne vše

  Během pár dní pochopil princip a pak už to bylo jen o trénování. Jsem ale přesvědčená, že v jeho případě byl klíč k úspěchu odstranění plen naráz a nálepka v nočníku. Návleky bylo zjednodušení pro mě a pračku.

  Během pár dnů pochopil princip a pak už to bylo jen o tréninku.

  • Jantar Dandová napsal:

   Milá Martino, moc díky za zkušenosti. Nad nálepkou jsem taky uvažovala, že ji zkusíme. Akorát mi nějak v té době nevyšla cesta nikam, kde bych ji pořídila 🙂
   Návleky jsou super rada! Akorát mi přišly parádní merinové od Crawler, které by byly podle mě úplně ideální, protože i když se na ně trochu cinkne, tak to moc neva, akorát se vyvětrají (vlna je samočistící).

 7. Jana napsal:

  Dobrý den Jantar ( a ostatní zkušené matky:o) Prosím o malou radu. Našemu drahoušovi je 21 měsíců (což není podtstatné) Jsme na látkovkách a pomalu zkouším aby přes den chodil bez plen, pouze s treningačema. Zatim bez většího úspěchu, nočník ingnoruje a na záchod sice sedne, ale nevydrží na něm. Když mu vysvětluju že plíny už ne-e, že teď nočník nebo záchod kouká a někdy i zakroutí hlavou.. Mylsíte si, že po třech dnech mám pokračovat a zkusit vydržet, nebo mu dát ještě pokoj? Přes noc má plínu a ráno je vždy mokrá. Přes den střídavě učurává a střídavě má sucho a pak je durchum. Ale hlavně nemá čas, protože musí všechno vidět a vyzkoušet, že. Jinak se strašně šikovnej a hápavej na všechno. To je právě důvod, proč jsem už zkoušela sebrat plíny a taky to, že za 2měsíce rodim a byla bych ráda aby jsem neměla 2 plíňáky :o) Díky za jakékoli postřehy a super články o všem :o)

  • Jantar Dandová napsal:

   Chápu potřebu odplenkování, dvě děti v látkových plenách znamenají i potřebu dokoupení pár kusů a to člověk pocítí na peněžence. Co zkusit tu samolepku, o které píše Martina? Narození miminka může být prima příležitost, jak plenky odstranit. Můžete je obřadně věnovat miminku. A klidně i předem – napadá mě třeba je zabalit jako dáreček do krabice s mašlí s tím, že je sám dá sourozenci, až ho poprvé uvidí. No a pak je potřeba vydržet pár dní, aby cítil, jaké to je mít mokré tepláky, co se lepí na nohy 😀 Ono to pak šlo úplně samo bez jakéhokoli vysvětlování nebo přemlouvání. Chtělo to jen mlčky přejít pár nehod, převléct, vytřít/vyčistit a obléct do čistého. Prostě po pár dnech plně akceptovaly ten fakt, že plíny už nejsou a bylo to. Samozřejmě je taky potřeba čůrání tu a tam připomenout a zeptat se, jestli není čas na nočník. Zároveň ale netlačit na pilu, aby nebyl zásek. Jen tak mezi řečí. Ideální to je, když se střídá pozornost od jedné zábavy k druhé, nebo před jídlem a po jídle. Jinak spousta maminek, kterým děti v noci čůrají, dává spící drobečky na nočník, když si jdou samy lehnout. Dá se to taky řešit nepromokavým prostěradlem.

 8. Jana napsal:

  Krása krása :o) Díky za povzbuzení a paní Martina mi dala asi nejlepší polopatický návod. Děláme to podobně, jen jsem dávala ty treningáče i na doma a to holt funguje jako plína.. Samolepka by možná taky zabrala, ale Nejsem si tím jistá, protože kolem nočníku chodíme zcela bez povšimnutí:)) No a snad mu časem ty lepící se tepláky začnou vadit, protože párkrát se odmítl převlíkat, protože měl jinej program :)) Musíme vytrvat, záložní plán je přesně ten jak píše Jantar – obřádně předáme plíny miminku. Každopádně nehrotíme. Díky a přeju krásné dny!
  Jana

 9. Eva Kubíčková napsal:

  Dobrý den všem, okolo 8 měsíce našeho syna jsme dostali nočník a já jsem zkusila ho z hecu na něj vysadit. Na můj pokyn „lulu,šššš“ se malý vyčurá ☺ Pokud má co, když ne, dá to najevo odmítavou grimasou. Ale zatím je to vše o tom, že ho občas během dne na nočník posadím, nejde o to, že bychom poznali že se mu chce.

 10. Kachna napsal:

  Moc děkuji za inspiraci. S odučením plen jsme měli potíže, malému jsou dva a půl a stále byla plena počůraná nezaznamenala jsem žádný delší časový úsek se sucho plenou a tak jsem sebrání plen furt odkládala. Po přečtení článku jsem se obrnila a pleny prostě sebrala. První den jsem převlékala prakticky pořád asi jen 2x se nám to povedlo zachytit. V noci dokonce 3x převlékaná postýlka. Druhý den byly už jen dvě nehody přes den a mladej si začal sám říkat že se mu chce a v noci bylo úplně sucho. Tak jsem zvědavá jak to bude probíhat dál. Ještě jednou děkuji sama bych se k tomu neodhodlala.

  • Jantar Dandová napsal:

   Milá Kachno, to je super!!! Moc díky, že jste si našla čas a napsala mi zpátky! Tři dny a je to 🙂 Kdo by to byl řekl, že jo 🙂

 11. eva napsal:

  Já jsem teda měla velké štěstí a obě děvčata byla v roce bez plen. Ta prvá v noci nemočila od tří měsíců, ve dne zvládla toaletu od devíti. Ta druhá to odkoukala. Noc jí trvala o něco déle. Nijak jsem na ně netlačila, rozhodně jsem je nenutila sedět na nočníku, prostě to šlo přirozeně. Bezplenkovku jsme nepraktikovaly. Látkované byly. Za mě očividně zralost svěračů je dítě od dítěte rozdílná. Ta moje prvá opravdu nikdy, ani v nemoci nečůrala v noci . A to od velmi brzkého věku. A to byla normálně kojená, takže příjem měla. Ráno se probudila a počůrala/vyčůrala/.

  • Jantar Dandová napsal:

   Teda, to je prostě důkazem, že každé dítě je jiné. A že každá maminka udělá nejlíp, když bude tomu svému naslouchat. Zatím jsem teda obdobné zkušenosti ještě od nikoho neslyšela. V kolika měsících holky chodily? Moje dcery v devíti měsících ještě ani nelezly, tak si neumím představit, jak by zvládaly nočník..plenku suchou v noci měly určitě už někdy v roce a půl poprvé..prostě klasická průměrná dítka 🙂

 12. Marťa napsal:

  Moc pěkný článek, se kterým souzním. Sice už to máme u obou dětí delší dobu za sebou, ale ráda jsem si tu potvrdila svůj názor, že když má někdo takzvaně „odplenkované“ dítě v roce nebo dřív, není to úspěch dítěte, ale je to úspěch matky, která věnuje veškerou svou energii tomu, že dítě celý den hlídá a vysazuje ho co třicet minut na nočník. Do toho se mi nikdy nechtělo :-). Nechala jsem to na dětech a naštěstí to obě pochopily velmi brzy (přikládám to tomu, že jsem u obou látkovala). U syna jsem zhruba v 18 měsících (u dcery ještě dřív) zaznamenala, že mívá docela dlouho suchou plínku, tak jsem pleny odebrala, vysvětlila a klaplo to. Nehod bylo kupodivu velmi málo, u dcery víc než u syna, asi proto, že byla v době odplenkování mladší. Syn se odplenkoval v únoru, takže potvrzuji, že není nutné čekat na parné dny. Noční pleny ale měli dýl, dcera do dvou let, syn až do dvou a půl. Někde jsem četla, že noční pomočování nesouvisí s tím, jak je na tom dítě mentálně, že prostě ten svěrač musí dozrát ještě trochu víc. U mých dětí se to potvrdilo.
  Měla jsem štěstí, že to u nás proběhlo tak brzy. Kdyby ještě ve dvou letech nejevily děti zájem o nočník, asi bych volila tu metodu definitivního schování plínek (a pak neustálého převlékání a vytírání). To se mi zdá jako nejpochopitelnější pro dítě.
  Ještě bych moc ráda povzbudila ty, kterým rodiče a prarodiče pořád vnucují myšlenku, že dřív byly všechny děti odplenkované v roce. Není to vůbec pravda, oni si to jen už nepamatují (nebo nechtějí pamatovat) :-). Jen v mém nejbližším okolí mám dva případy ženských, které vehementně tvrdí, že jejich zlato bylo v roce bez plen, přitom si moc dobře pamatuju, že to tak nebylo, a v jednom případě mám dokonce i fotografický důkaz, jak dotyčné dítě pobíhá venku v plíně ještě hrubě po druhém roce věku. Tak až vám to zase bude někdo předhazovat, tak nad tím mávněte rukou a řekněte si něco o děravé paměti :-).

 13. Veronika napsal:

  Dekuji za podnetny clanek. Musim sebrat odvahu a take se do toho pustit. Zatim jsem se jen vymlouvala na to, ze cekam na horke letni dny 🙂 Teda syn (21 mesicu) se zatim na nocnik odmita posadit uplne, natoz se do nej vycurat 🙁 Tak nevim. Objednala jsem tedy trenikove kalhotky a za par tydnu tu zkusim. Co mi jen vrta hlavou, je prani treninkovych kalhotek, pripadne tech vkladacich plen. Ty jste prala s normalnim pradlem? Protoze prat troje kalhotky samostatne neni moc ekonomicke, ani ekologicke a kupovat nejakou velkou sadu se mi take nechce.

  • Jantar Dandová napsal:

   Ano, ty tréninkové jsem prala s normálním prádlem, stejně jako dneska peru jakékoli počůrané oblečení.

 14. Jana napsal:

  Dobrý večer,
  děkuji moc za článek, moc pěkně napsáno!!
  Chtěla jsem postupovat úplně stejně, ale teď nevím, zda někde nenastala chyba a neodchýlila jsem se příliš od popisované metody. Prosím o radu.
  Dcera 21měs, posledních 10-14dní chodí na nočník. Téměř vždy se vyčůrá a nehody skoro nemáme. Ale tím stylem, že se jí dost často ptám a nabízím jí ho. Nikdy si neřekne sama. Mnohdy se jí i zjevně chce (sahá si mezi nožky, přešlapuje), ale prostě si neřekne, dokonce někdy i nucení na močení popírá (zjevně „kecá“). Přitom, když ji na nočník posadím, vždycky se vyčůrá. Ale to aby si na něj sedla vyžaduje mnohdy velkou motivaci – slibuji, vymýšlím příběhy, zapojuji hračky, osoby apod. Kolikrát se i vzpírá. Za vyčůrání „hraji divadlo“ a obřadně spolu vynášíme. To jde vidět, že se líbí a je ráda.
  Myslíte, že je v jejím případě ještě brzy, že na ni zbytečně tlačím? Nebo se jí nemám jen ptát, nočník nenabízet a prostě počkat až si vždycky řekne sama?
  Zase úplně jí vrátit pleny nechci, když umí svěrače ovládat, jen je asi chyba v té komunikaci, že si neřekne sama….
  Ještě dodám, že na spaní – odpolední i noční – a na cesty do auta (tak 2-3x týdne) jí plenku dávám. Nějak nemám na to denně ráno převlíkat postele včetně peřin (spí s námi). Také ještě dodám, že za případnou nehodu tedy netrestám, ale ani ji nenechám bez povšimnutí – spíš pokáráma zvýším hlas, aby věděla, že se to prostě nedělá.
  Děkuji za radu!!

  • Jantar Dandová napsal:

   Hezký den,
   je vidět, že snaha a trpělivost vám rozhodně nechybí 🙂
   Když shrnu velmi krátce pointu metody, tak celá vychází z DOHODY s dítětem, že od teď už se VŽDY čůrá do nočníku a nikoli do plenky.
   Nejdůležitější body jsou dva:
   1) Už nikdy nedat plenu
   2) Nijak nekomentovat neúspěchy, podporovat úspěch

   Naše „učení“ na nočník, taky kdysi vypadalo podobně, jako to popisujete vy. A nikam nevedlo. Měla jsem pocit, že musím dát najevo, že nezdar není v pořádku a že se na podlahu nečůrá. Myslela jsm si (naivně), že tím nějak zapráním počůranému gauči a loužím na podlaze. Děti ví, že se má čůrat a nočník a není třeba jim zvyšovat pocit viny a zdůrazňovat neúspěch. Dítě se pak snadno z celého procesu může cítit stresované a vyhýbat se té změně (ať už vědomě nebo podvědomě). Jestli chcete, aby věděla, že čůrání mimo nočník nese následky, můžete ji zapojit do úklidu. (Ačkoli to jsem zavrhla, protože jsem se bála, že by je to hodně bavilo a pak by chtěly spíš uklízet než aby se snažily zvládat ten nočník). Rovněž vysoká snaha o pozitivní motivaci a veliké povzbuzování je podle mě kontraproduktivní. Bohatě stačí úplně neutrálně popsat situaci: „Jé, ono je načůráno v nočníku!“. Žádné skákání a tleskání a provolávání slávy není třeba. I to vynesení nočníku je hezká a neutrální „odměna“. Chceme v dětech podporovat vnitřní motivaci (já jsem to dokázala!), ne závislost na odměně zvnějšku (když se vyčůrám na nočník, maminka má radost a má mě ráda a věnuje mi hodně pozornosti).
   Zkusila bych se držet těch dvou jednoduchých bodů, uvidíte, že to půjde 🙂 Chce to jen tu odvahu přiznat si definitivní rozhodnutí a odstranit svoje obavy.
   Důležité je, aby měla malá nočník vždycky v dosahu. Tu a tam se zeptat, jestli se jí CHCE čůrat (nepoužívat otázku typu „NECHCE se ti na nočník?“ – malé děti těžko chápou tyhle české zápory a neví, na co se ptáme). Je taky dobrý nápad, obzvlášť před procházkou, nebo před spaním, či po obědě. Opět ale není nutno dělat proslovy: „Nechce se ti čůrat? Když se nevyčůráš doma, tak pak budeš muset na procházce, a jestli se počůráš, tak budeš mít mokrý kalhoty a budeme muset jít domů“ (a dítě je ztraceno v množství informací).
   Noc může vyřešit nepromokavé prostěradlo, nebo obléknutí plenky po usnutí. Snad jsem trochu pomohla 🙂

  • Kateřina napsal:

   Jano přišla jste na to jak s dcerkou komunikovat čůrání? Asi máme podobný problém. Co se týče svěračů, fungují jak mají. Bez plenky dcera chodí už skoro 4 týdny, noci máme bez nehody, ale přes den se nám nedaří. Na nočník, ani na záchod nechce. Sem tam se zadaří (tak ob den, zbytek končí na podlaze, či v gatích), když jí na něj nějak dostanu, to pak chválím a může spláchnout záchod, což jí ohromně baví, ale asi to není dostatečná motivace. Sama si nikdy neřekne a když se zeptám řekne že se jí nechce, ale za minutu se počůrá. Většinou nekomentuji, ale sem tam mě to už nedá a řeknu že by bylo fajn kdyby příště řekla a šly jsme na záchod nebo na nočník. Kakání se nám ze začátku dařilo, ale teď už ani to ne. Moc už nevím co s tím, protože jsme trochu ve slepé uličce, plenku si totiž nasadit nenechá, nikdy to nebylo bez protestů a teď už si jí vůbec nenechá nasadit. Počůraný kalhoty 5x denně mi ani tak nevadí, ale manžel je z toho trošku už nervózní. Jen nevím jak z toho ven 🙁

 15. Darina napsal:

  Dobrý večer, super článek. Koukám teď po tréninkových kalhotkách a kromě těch, které jste zkoušela vy, jsem na internetu našla i nějaké jednorázové, kde mizí obrázky z kalhotek, jakmile jsou mokré. Nemáte s nimi také zkušenost? Nevím z jakého jsou materiálu, jestli teda budou na indiánskou metodu vhodné:).. Dcerce je 18měsíců. Na nočník si sama občas sedá, ví, že se na něj chodí čůrat i kakat, ale nechce…začala mi říkat, že chce kakat, ale ještě se nám to na nočník nějak nepodařilo stihnout…stejně jako kakat říká kartáč a často se nám to plete..:( je to opravdu čerstvé, tak to určitě vyladíme. Nicméně dcerka se stále kojí, v noci vždy min. 2x a ráno má opravdu dost počůranou plenku..Jak to tedy řešit v tomto případě?? Ještě možná počkáme (do 20měs třeba)…Ale nejpozději v létě bych chtěla odplenkovat..

  • Jantar Dandová napsal:

   Dobrý den, Darino, bohužel s těmito jednorázovými plenkami zkušenost nemám, tak nemohu poradit, léto je ideální čas na odplenkování, držím palce. Je normální, že děti nezvládnou celou noc bez nehody i ve třech či čtyřech letech.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Vítejte a bavte se!
  Smějte se, inspirujte se, pojďte si povídat v komentářích, chlubit se svými výrobky na Facebooku, žijte s námi a určitě nám dejte vědět, jak se vám tady líbí!
 • Co se děje u nás doma?
  Something is wrong.
  Instagram token error.
 • Vaše nejoblíbenější příspěvky
 • Co nám píší čtenáři?
 • Celá naše historie
  • 2018 (1)
  • 2017 (13)
  • 2016 (27)
  • 2015 (102)
 • Kde nás můžete vidět?
  300x250.jpg