Jak se nalíčit za 3 minuty, aneb konec modrých stínů v Čechách!

Při kočárkových toulkách naším maloměstem jsem si všimla jedné věci, která mě docela trápí. České ženy se neumí líčit. Tak často se mi stává, že jde okolo fakt zajímavá, ne-li vyloženě krásná žena, ale na obličeji má hrůzostrašnou klasiku: modré stíny a řasenku. Každá z nich se určitě líčí, aby vypadala lépe, než bez malovátek. Ale ten efekt je většinou úplně opačný a udělaly by lépe, kdyby se na to ráno vykašlaly úplně. A protože často dostávám komplimenty stran svého make-upu, tak jsem se rozhodla, že se s českými ženami a dívkami podělím o své tajemství, jak se nalíčit za 3 minuty, aby člověk OPRAVDU vypadal lépe než předtím.Doufám, že úvodní fotka je dostatečně výmluvná. Pozn: nebyl použit žádný photoshop 😉
Edit 12.10.2015: Ehm, tak zjevně výmluvná není (postřeh z komentářů vzkazů a zpráv). Takže, prosím vás: Vlevo je jak NE (alternativa modrých stínů, já je totiž doma nemám), uprostřed jsem já jak mě příroda stvořila a vpravo je jak ANO.

Další varianty, které potkávám, jsou nadstavbou té úvodní. Navíc je použitý make-up. Často oranžový, flekatý, končící elegantní linií na hraně obličeje. Nezapudrovaný. Jako bonus jsou v posledních letech přidávány umělé řasy ála černé kartáčky na zuby a tlusté umělé nehty od Vietnamců. Když si do rovnice dosadíte ještě nějakou tu barvičku ve vlasech, která to pěkně „voživí“, tak vám vyjde typická česká „šik“ maloměstská lady. Uznat se musí, že snaha tam určitě je, ale myslím, že jsme asi ztratily z hledáčku ten původní cíl, se kterým jsme si všechny v pubertě začaly půjčovat máminu rtěnku. Teď je cílem vypadat tak, jako kolegyně, kamarádky, stádečko..co na tom, že ve finále blbě.
Nesmím ovšem zapomenout na druhý extrém. Znám pár děvčat, o kterých jsem přesvědčená, že bych je bez make-upu nepoznala. Techniku mají zvládnutou perfektně, každé ráno věnují půl hodiny tomu, aby namalovaly obličej někoho jiného na ten svůj a vyráží ven. Nenalíčené nejdou ani s košem.
Já jsem si vzala k srdci to, co mi vždycky kladla na srdce moje babička. Říkala: „Líčit by ses měla, když chceš vypadat lépe a měla by sis to schovávat na speciální příležitosti.“. Jenže já se nenalíčená někdy necítím úplně dobře. Tak jsem si to předělala na verzi: „Měla by ses líčit tak, aby to nebylo vidět a byla jsi to pořád ty a výraznější líčení by sis měla schovávat na speciální příležitosti.“ Moje metoda navíc netrvá déle než tři minuty. Tolik času si dokáže najít i maminka na mateřské. I maminka dvojčat. A může se pak cítit krásná a žádoucí a ne strhaná a odpudivá.
Jak na to?
Je jen potřeba to vzít ze správného konce. Líčení nemá jen zvýraznit přednosti, ale má také zakrýt nedostatky. Málokterá máme alabastrovou pleť bez jediného flíčku. Takže je nezbytné začít tam. Holka, která má růžové tváře vypadá líp, takže nezapomeneme na tvářenku. Naše oči překvapivě více zdůrazní upravené obočí než oční stíny a řasenka. A to je vše. Teď trochu podrobněji.
Kdo nechce číst, může se podívat na video:
Klasické make-upy mi nikdy nevyhovovaly, většinou kvůli barvě a konzistenci. Už před deseti lety jsem si míchala obyčejný dermacol s pleťovým krémem. Takový homemade BB krém, který měl za úkol dát mojí mrtvolně bledé kůži zdravější nádech. Když je konečně začal někdo vyrábět, tak jsem ho koupila, byla spokojená a přestala si dělat vlastní mix. Každopádně se chystám na domácí přírodní BB krém od A do Z. 
Krém zajistí jednotnou barvu, ale neschová pupínky. Na to je potřeba vyšší kalibr s vysokým obsahem pigmentu. Zkoušela jsem tuny korektorů, ale nic nepředčilo klasický obyčejný make-up od Dermacolu. Kryje tak skvěle, že s ním zvládnete zamaskovat i obočí, natož nějaký ten beďar. I BB i korektor nanáším prsty, první roztírám, druhý jemně vklepávám.
Máme tedy zaďubkané pupínky a kruhy pod očima. Ale pořád se pleť divně leskne. Tak přidáme pudr. Barva by měla sedět k barvě základu, ale raději světlejší než tmavší. Bez něj to nebude ono. Pudr nanáším jedině širokým štětcem. Jinak bych byla flekatá a rozmazala bych si korektor a podkladový krém.
Další přichází na scénu tvářenka. Vyberte si barvu, která vám bude sedět. U mě je to taková cihlově červená, ale i růžové nejsou špatné. Většinou ji volím podle oblečení a podle případné barvy rtěnky. K něčemu cihlová prostě nejde a naopak. Nemusí být úplně samá třpytka. Na přirozené kráse to nepřidá a nepřirozenou asi vlastně nikdo nechce. Opět používám zásadně štětec, tentokrát užší. Dělám u toho speciální ksicht, kdy vcucnu tváře, aby mi vystouply lícní kosti a já se trefila na jejich spodní okraj. Pak se ještě usměju a mírně tvářenku nanesu na ta „jablíčka“.
Poslední krok je obočí. To by mělo být vytrhané do pěkného a přirozeného tvaru. Zase nepředpokládám, že má některá z nás kliku, aby jí to pěkně rostlo od přírody. Žádné tenké čárečky, ale ani australská bush. Nedostatkům přírody pomáhám pomocí hnědého stínu. Vymalovat obočí tužkou tak, aby to bylo pěkné, je fakt úkol pro mistry, kteří mají navíc spoustu času. Takže vezmu tenký štěteček a obočí vyplním stínem.
A to je celé. Žádné oční stíny, žádná řasenka. Nemusím se bát si požmoulat oči nebo se na veřejnosti rozněžnit. Ve výsledku jsem to pořád já, ale o kousek hezčí. Odrolujte si zase nahoru a všimněte si, ve které variantě mám doopravdy nejvýraznější oči (ne okolí očí, ale fakt moje modré oči). Překvapivé, že? V té poslední, kde jsem se očí ani nedotkla. Věřím tomu, že většina mužských dokonce nepozná, že jsem namalovaná a myslí si, že jsem se tak prostě narodila. A o to jde, ne?
Pak jsou  ale chvíle, kdy potřebuji být viditelně „upravená“. Pracovní schůzky, divadlo, párty, …
Na tenhle pevný základ přidávám další stavební kameny. Zvýraznění rtů a jemné oční stíny se řasenkou.
Tady se můžete podívat na video:

A popis:
Oční stíny aplikuji v přírodních barvách. Za brýlemi stejně nejsou moc vidět. Světlou perleťovou nanáším na celé horní víčko a pod oblouk obočí. Tmavě hnědou (stejnou jako v obočí) nanáším do záhybu a na vnější stranu očního víčka. To dělám kvůli hezčímu tvaru očí.
Na okraj horního víčka maluji jemnou linku. Nesahá od kraje ke kraji, ale spíše od vnějšího koutku nad duhovku. Díky tomu zvýrazní řasy, ale nezmenší oči.
Řasenku aplikuji pouze na horní řasy a to tak, abych je jen obarvila. Nechci mít ty kartáčky. NA spodní ji nedávám, protože se poměrně brzy změní na flek pod okem a já vypadám buď že ji tam mám od včera nebo že mě manžel bije.
Hlavní pointou svátečního líčení jsou rty. Dělám je vždy výrazně barevné. Jinak mi to nesluší a závidím těm, kteří mohou mít nude barvu. Ale málokdy používám rtěnku. Maže se, rozpíjí se, divně se leskne, musí se doplňovat. Raději vyplňuji celou plochu rtů konturkou. Pak to přejedu ještě balzámem na rty, abych je neměla suché. Vím, že existují neslíbatelné rtěnky, ale jsou mi nepříjemné. Taky vím, že se dá vrstvit rtěnka s pudrem a konturkou, aby to vydrželo, ale to prostě trvá moc dlouho. Nejsem fanda pobytu před zrcadlem, tak se ho snažím zkracovat co nejvíc. 
Pro všechno líčení, které jsem právě popsala, potřebujete poměrně malou výbavu:
Základ:
1x BB krém
1x make-up/korektor
1x pudr
1x tvářenka
1x tmavý stín  na obočí
Nadstavba:
1x světlý a tmavý oční stín
1x řasenka
1x tužka na oči
1x konturovací tužka
1x balzám na rty
To, co funguje u mě, ale nemusí fungovat u vás. Najděte si své nedostatky a své přednosti a jemně je skryjte a stejně jemně vyzdvihněte. Jestli to u sebe „nevidíte“, tak vám pomůžou fotky, jako jsem dělala já v úvodu. Dejte si fotoaparát na stativ nebo někam, kde zůstane, dokud nekončíte, aby byly všechny fotografie co nejpodobnější a focené se stejným světlem. Vyfoťte se bez líčení a pak experimentujte. Nebo pomůže třeba upřímná kamarádka.
Mé líčení má ještě třetí level a tomu říkám plesová sezóna. To mě nepoznávají vlastní přátelé. Doufám, že o tom budu moct letos napsat, protože bych moc ráda provětrala ty nádherné šaty, co jsem si před dvěma lety koupila, ale nestihla jsem je obléct ani jednou. V lednu 2014 jsem měla v pase kolem devadesáti čísel, což je u velikosti 34 fakt hodně. A v lednu 2015 jsem měla plné ruce (hlavně tedy spíše plné večery a noci) práce s tímhle projektem a na nějaké plesové radovánky prostě nebyl čas.
*Jantar*
Jestli se vám článek líbil, sdílejte ho dál! Budeme rádi!
Jantar Dandova
Maminka dvojčat, co se učí za pochodu a ráda se o ten proces dělí s ostatními. Snaží se o ekologický přístup k okolí, zdravý životní styl a celkově návrat k přírodě. Sem tam něco tvoří. Někdy se jí to daří, někdy ne. Na začátku roku 2015 založila blog Back on Trees a o svých pokusech píše veřejně. Pracuje jako lektorka nošení dětí a látková poradkyně, má vzdělání v oblasti psychomotorického vývoje kojenců.
Komentáře
 1. Super, tohle by si měla povinně přečíst snad každá žena. S úvodem maximálně souhlasím. A myslím, že bys měla udělat ještě díl o barvení vlasů.

 2. Veroniquez napsal:

  Skvělý článek, hlavně úvod mě dost pobavil. 🙂 Já také dávám přednost jednoduchosti a momentálně jsem ve fázi, kdy se učím žít už i bez řasenky. Ale už několik let se snažím používat výhradně přírodní nebo alespoň částečně přírodní kosmetiku, takže ve velké oblibě je u mě BB krém od Lavery, make-up jsem na sobě neměla už asi tři roky 🙂 Na Dermacol jsem prudce alergická, stejně jako na ostatní komerční značky plné ropy, parabenů a dalších sajrajtů..

 3. Víla z hor napsal:

  Super článek, taky se snažím u zrcadla pro běžný den strávit co nejmíň času. Jen teda bez řasenky se s -11 dioptriema v brýlích neobejdu 😀

 4. Sufik napsal:

  tak jsem se po tvém článku udělala na ven krásná. BB mám od Mishy. Řasenku (tm. modrou) dávám, jinak mám řasy neviditelné, jsou úplně světlounké.
  Každopádně jsem byla namalovaná docela dobře, ale jak jsem se přes léto opálila, tak ten odstín by to chtělo malinko tmavší… každopádně chlap nezaváhal ani vteřinu, napřed prohlásil, jestli je mi dobře, čím jsem se to namatlala a že vypadám, jako bych strčila obličej do mouky. škoda, že tu není smajlík vyplazující jazyk…. nemá rád, když se maluju…
  Takže asi tak.
  Jinak teda dotaz – hrozně mi vadí cokoliv na obličeji – krémy, bb, make-up, pudr… prostě cokoliv. Navíc mám pak umatlaný telefon, šálu, bundu… prostě cokoliv se dotýká obličeje. Nějaké tipy?
  a abych nezapomněla na další neřest – jak se maluju relativně málo, zapomenu se pak odlíčit.

 5. Anonymní napsal:

  Skvělý článek! A mimochodem jsi fakt kus, ženo:-D Né, vážně, moc ti to sluší, denní i nadstavbové líčení. Děkuju za pár tipů ke změnám, určitě vyzkouším, zrovna se mi to moc hodí! ma.ia

 6. Halka Troppová napsal:

  Opět velké díky za inspiraci! Sice jsem to napoprvé přehnala se stíny v obočí (pro to, jak jsem vypadala, snad není ani název; sama jsem se lekla), ale výsledek mě samotnou překvapil. Muž tedy nic nezaznamenal (po půl hodině intenzivního hypnotizování: "jsme nakládali, pak jsem hlídal malou, a teď řídím, sem si tě ani nevšim, no..")
  Nikdy jsem se moc, nebo spíš vůbec, nelíčila, teď na rodičovské scházím ještě víc, tak tohle je vítaný trik. Teď jen vymakat to odličování – nemáš taky nějaký rychlotip?

 7. Jantar Dandová napsal:

  Jednoduše si myju obličej pod tekoucí vodou..jak tam není řasenka, tak to jde v pohodě 🙂

 8. Jantar Dandová napsal:

  Díky! To mi asi nikdo ještě neřekl 🙂 Většinu života jsem prožila jako zamindrákovaná vyhublá holka 🙂 až ty děti to změnily. Najednou jsem "celá" a vím, že nemusím být nějaká "lepší". A asi to je vidět i navenek.

 9. Jantar Dandová napsal:

  Díky 🙂 Díl o barvení vlasů nemůžu udělat, protože nemám vlastní zkušenosti 🙂 ale chápu pointu 🙂

 10. Jantar Dandová napsal:

  Já jsem ve fázi, kdy spotřebovávám zbytky 🙂 Nepřírodní kosmetika mi nikdy nezpůsobovala problémy, které by byly vidět a žila jsem před narozením dětí o dost jinak, otočily mi svět o 180° bez jakékoli nadsázky.. a chystám se na kompletní samovýrobu 🙂 díky za tip na BB krém, jenom se bojím, že kvůli tomu možná z lenosti odsunu vlastní výrobu na vedlejší koje 😀

 11. Jantar Dandová napsal:

  No jo, léto je potvora a já jsem nenapsala, že v létě vše řeším opravdu velmi něžně 🙂 Na umatlaný telefon mám jediný tip, utřít o gatě, na kterých to nebude vidět 😉 nebo držet telefon v uctivé vzdálenosti od ucha.Což jde s rukama plnýma dvojčat dost blbě. Však ty víš 🙂 Ale taky mi fungujou ty pucovací papírky na brejle.

 12. Jantar Dandová napsal:

  Uáá, mám tři dioptrie a nevidím skoro nic, když nemám brýle!! Jedenáct si neumím představit!! Veliký obdiv.

 13. Anonymní napsal:

  Super článek. Díky! Ty totky na začátku jsou úžasné!! Jsem špinavá blond, nebo spíš už světle hnědé vlasy, ale obočí mám dost husté I tmavé. Když bych si ho ztmavila ještě víc, už v tom nevidím přidanou hodnotu, spíš naopak. Nějaký typ jak jinak zvíraznit oči? (než řasenkou, žiju bez ní už nějaký ten pátek a jsem moc spokojená… 🙂 Káča

 14. Jantar Dandová napsal:

  Kdysi jsem měla takovou bezbarvou "řasenku", která obočí zafixovala.. Pokud je dost tmavé a upravené, tak bych ho jen "učesala" a nechala být 🙂

 15. Unknown napsal:

  Já mám obočí i vlasy tmavé, čili používám přesně stejný trik – obočí "jen učesat" bezbarvou řasenkou (líčím se přírodní kosmetikou – takže Logona vyhrává) .. místo BB krému používám jako podklad bambucké máslo a na vrch lehce "zapudrovat" minerálním make-upem (nevěřila jsem tomu, ale po jednom vyzkoušení na tuhle kombinaci nedám dopustit), sem tam korektor a minerální tvářenku .. občas řasenku (trik s horními řasami je parádní, používám ho léta 🙂
  Všechno večer odlíčím namočeným vatovým tamponkem s pár kapkami konopného oleje a dočišťuji přírodní houbou.
  .. krásná videa, parádní článek .. rychle jednoduše a s neskutečnou grácií .. kéž by tohle učili ve škole 🙂

 16. Jantar Dandová napsal:

  Já mám právě v úmyslu experimentovat s nějakým mícháním bambuckého másla, olejů a přírodních pigmentů 🙂

 17. Kristýnka napsal:

  doporučuju zkusit sypký minerální make up. Dá se vyrobit i doma, já se na to chystám, ale nejdřív jsem si pořídila jeden od Lily Lolo – má stejné složení, na které se chystám doma a chtěla jsem to nejprve zkusit. Je to mnohem lepší, než klasický tekuty make up, nepotřebuješ pudr a vydrží celý den, navíc se teď líčím 40 sekund i se stíny, je to paráda..

 18. Jantar Dandová napsal:

  Obávám se, že na to mám příliš problematickou pleť..neumím si představit, že by zakryl všechny ty ošklivosti, které chci schovat 🙂 ale jestli se to dá udělat doma, tak to ráda zkusím! Jdu gůglit 🙂

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Vítejte a bavte se!
  Smějte se, inspirujte se, pojďte si povídat v komentářích, chlubit se svými výrobky na Facebooku, žijte s námi a určitě nám dejte vědět, jak se vám tady líbí!
 • Co se děje u nás doma?
  Something is wrong.
  Instagram token error.
 • Vaše nejoblíbenější příspěvky
 • Co nám píší čtenáři?
 • Celá naše historie
  • 2018 (1)
  • 2017 (13)
  • 2016 (27)
  • 2015 (102)
 • Kde nás můžete vidět?
  300x250.jpg