nošení dvojčat

Jak vybrat šátek (pro dvojčata)?

To je otázka, kterou dostávám na každém kurzu a snad denně mě čeká jedna v emailu. Takže jsem se rozhodla, že sepíšu svá doporučení. Typicky nečekejte přednášku, ale spíše souhrn mých vlastních zkušeností. Doufám, že se mi podařilo zodpovědět většinu možných otázek.

Kde začít?

Nejprve si potřebujete odpovědět na otázku, jestli chcete jeden šátek, nebo chcete šátků postupně vystřídat nebo mít i najednou víc? To úzce souvisí s další otázkou – jak moc je tolerantní váš partner? S jídlem totiž roste chuť a ty šátky jsou tak KRÁSNÉ! Málokterá žena vydrží skromně s jedním kouskem. K tomu ale mohou vést i praktické důvody. U mě to bylo půl na půl.

Já jsem si myslela, že budu skromná a nejskromnější a že budeme mít já i manžel každý jeden šátek na celé období. A tak jsme i vybírali. Klepala jsem si na čelo, když jsem viděla fotky „komínků“ (tak se říká vlastním sbírkám šátků) a nechápala. Ale realita je taková, že můj „komínek“ už měl i přes deset kousků. Podlehla jsem vlastním touhám a zvědavosti. A nelituji. Jediné, čeho lituji je, že jsem si ho v dobách největší slávy nezvládla vyfotit. Ale není všem dnům konec.

Tím chci říct, že se to může zvrtnout. Ale pokud chcete šátek využít od narození po batole, tak budete určitě potřebovat „dlouhý“ pevný (neelastický) šátek. Je to trochu nečekané, ale čím menší dítě, tím delší šátek je potřeba.

Šátek na „celé nosící období“

Často mi rodiče píší, že chtějí šátek na „celé nosící období“, nebo se ptají, jestli ten jejich vysněný je na celé nosící období vhodný. Tomu pojmu se musím usmívat. Co to vlastně je? Pro každého samozřejmě něco jiného. Někdo si představuje dobu, než jejich dítko začne chodit. Někdo chce nosit jen novorozence. Někoho opustí odvaha ve chvíli, kdy mu dítko začne být na břiše těžké a na záda v šátku si netroufne a přesedlá na nosítko. A třeba moje nosící období ještě neskončilo a to jsou dětem dva roky a kus a já jsem v pátém měsíci s dalším prckem (srpen 2016).

Nezatěžujte se podobnými rádoby odbornými pojmy, uvědomte si a srovnejte si spíš, na co šátek chcete používat vy a co nošení znamená pro vás. Jde vám o blízkost, kterou si chcete užívat co to půjde? Tak to asi budete nosit dlouho a budete chtít šátek, který bude kvalitní, příjemný a taky krásný. Jde vám o chvilkové a praktické věci jako nákup, překonání schodů? Pak asi nepotřebujete žádný čupr dupr drahý šátek a chvilkové nepohodlí s těžším dítětem třeba snadno vydržíte a pravděpodobně brzy sáhnete po nosítku. Budete se šátkem lítat po lese a po venku a na dlouhých procházkách? To se vám bude hodit takový, který hodně vydrží a bude se snadno prát..a tak dál..

Pár rad se vám bude k tomu vybírání hodit. Tady jsou:

Jak zvolit správnou délku?

Nejprve si řekneme, jak se to má s těmi délkami. Každá maminka v tom ze začátku bloudí a tápe. Šátky se totiž číslují velikostmi, nikoli délkou v metrech. Jednotlivé velikosti mají od sebe odstup půl metru. A navíc se jednotliví výrobci liší. Ale zhruba se dá orientovat podle tohoto (+-10 cm):

 • velikost 2 – zhruba 2,7m
 • velikost 3 – zhruba 3,2m
 • velikost 4 – zhruba 3,7m
 • velikost 5 – zhruba 4,2m
 • velikost 6 – zhruba 4,7m
 • velikost 7 – zhruba 5,2m
 • velikost 8 – zhruba 5,7m

A teď jakou velikost budete na začátku potřebovat – zapomeňte rovnou na ty krátké. Ty jsou určené pro batolata. Nejpohodlnější vám v nosících začátcích bude delší šátek. Nejčastěji používaný úvaz pro novorozence je v dnešní době Kříž s kapsou uvnitř (video ZDE) a na něj je poměrně velká spotřeba materiálu, protože se dospělák omotává několikrát dokola.

Vycházíme z konfekčních velikostí

Problém je příliš krátký šátek, příliš dlouhý je pouze „opruz“. Maličké a štíhlé maminky mohou zvládnout malé dítě uvázat i do šátku velikosti 4 (ale pozor, já se svou 34 to nezvládám, jsem na to vysoká). Jistota bude velikost 5. Ta bude sedět i mamkám, co se vejdou do osmatřicítky. Pro maminky velikosti 40-42(44) je velikost 6. Ostatní si budou jistější s velikostí 7. Jste-li někde na hranici, tak vezměte v potaz těch +-10 cm, kterými se mohou jednotliví výrobci lišit. Máte-li vyvinuté vnady, jste-li vysoká, můžete pro jistotu sáhnout po větší velikosti. Nejjistější je si velikost šátku zkusit, možností je dnes spousta od různých obchodů, online půjčoven, po regionální nosící skupinky na FB.

A co tatínci?

Nosíme děti
U mužů se dá orientovat také podle konfekčních velikostí. Tatínek s velikostí S zvládne uvázat šátek velikosti 5, ten s Mkem a Lkem bude chtít šestku, XL a XXL tatínci se budou lépe cítit v sedmičce a velikost 8 je určená pro fakt mohutná chlapiska.

A dvojčátka?

Nošení dvojčat

Pokud máte dvojčátka a chcete je nosit od narození i obě najednou, tak si k těm základním velikostem přičtěte jednu navíc. Tam, kde by byla potřeba velikost 5, kupte 6. Velikost 8 ale budete potřebovat až když se blížíte ke hranici velikosti 46. Stejná velikost vám bude stačit i pro batolátka. Na nošení dvou batolat paradoxně stačí i výrazně kratší šátek než pro dva novorozence, ovšem větší délka vám nebude překážet, umožní lepší variabilitu a možnosti více úvazů. Jeden dlouhý šátek využijete i v případě, že plánujete později pořídit nosítko. Maminky často zůstávají u šátku a tatínci přesedlají právě na přezkové nosítko. Pokud se pak nosí obě děti najednou, je nejpříjemnější mít šátek vepředu v úvazu dvojitý kříž a nosítko vzadu. A na zmiňovaný dvojitý kříž je potřeba dlouhý šátek. Video takového tandemu je TADY.

Dlužno dodat, že u tlustých šátků s vysokou gramáží, může být potřeba větší velikost (obzvlášť u dvojčat), pokud jste někde na hranici. Ovšem ten si stejně nebudete pořizovat na novorozence. Proč? Čtěte dál 🙂

Jaký vybrat materiál?

To záleží především na vaší peněžence a také na tom, jakou péči šátku (ne)chcete věnovat. Pro dvojčátka zde platí to stejné jako pro jedno miminko. Jenom je možné, že budete dříve než ostatní chtít pořídit třeba šátek s příměsemi pro batolata.

Nošení dvojčat

Materiály vhodné pro miminka (i starší děti):

 • Šátky ze 100% bavlny

  se pohybují cenově nejníže (v rámci jednotlivých značek). Na tom, že šátek neobsahuje žádnou další příměs není nic špatného. Sama bavlněné šátky používám ráda především kvůli snadné údržbě. Nemusím mít obavy je hodit do pračky, některé lze i sušit v sušičce. Nebývá potřeba je často žehlit, většinou maximálně po vyprání. Vlákna jsou většinou poměrně odolná a šátek přežije i hrubější zacházení. Šátek lze pořídit z obyčejné bavlny nebo z biobavlny. Některé šátky budou měkké a příjemné po prvním vyprání a delší nošení se na nich příliš neprojeví, některé budou tužší a nošením „zflanelovatí“ a stanou se z nich mazlíci a některé budou jako prkno a prknem zůstanou(to bývá problém spíše u šátků s vysokou gramáží). Nelze ovšem značky rozdělit tak, že bavlněné šátky XY jsou vždy měkké a šátky YX se těžko zapracovávají. I v rámci jednotlivých značek narazíte na různé šátky. Chcete-li vlastnit pouze jeden šátek, pak je bavlna dobrá volba.

 • Šátky s příměsí bambusu

  (bambusové viskózy) jsou většinou mazlivé a měkké rovnou z výroby. Koupíte-li pro novorozence bambusový šátek, tak neuděláte chybu. Bambus je materiál, který je vhodný i pro velice citlivou pokožku. Děti se v něm nepřehřívají (pokud nejsou nabalené jako pumpy). Příjemný je i pro nosiče, protože dobře saje pot. Chcete-li šátek, ve kterém budete moci nosit i batolata, tak si všímejte ještě parametru, kterému se říká gramáž. O něm si povíme více později. Nízká gramáž (pod 250 gm/2) může znamenat, že bude šátek pro batolátka příliš tenký a nebude jim poskytovat dostatečnou oporu a rodiči může být šátek s těžším dítětem také nepříjemný (respektive to vyžaduje větší umění ho uvázat tak, aby byl příjemný). Stručně řečeno, může se stát, že bambusový šátek budete chtít časem vyměnit za jiný. Péče o bambusový šátek také není náročná. Pere se v pračce, časté žehlení nevyžaduje

 • Šátky s příměsí hedvábí

  bývají rovněž velmi příjemné. Hedvábí je chladivý materiál, který vyniká svou pevností a přitom jde o tenké vlákno. Za hedvábné šátky si ale připlatíte a také se o ně budete muset pracněji starat. Většina se totiž musí prát v ruce. Pro novorozence je to také dobrá volba a na rozdíl od bambusu unese většina hedvábných šátků i těžší děti. Vzhledem k ceně na ně člověk také bývá opatrnější.
  Tím by zhruba končil výčet šátků vhodných pro novorozence. Další příměsi se z mnoha důvodů používají spíše na batolátka.

nošení dvojčat

Materiály vhodnější pro batolata:

 • Šátky s příměsí vlny

  jsou na pomezí. Některé budou jemňoučké, nekousavé a na novorozená miminka bez problémů použitelné. Některé budou tlusté zimní varianty, ve kterých by maličkým dětem nebylo příjemně. Sama s nimi nemám osobní zkušenosti a ani je moc netoužím získat. Vlna rovněž vyžaduje náročnější péči. Někteří dospělí i děti mohou mít na vlnu alergické reakce

 • Šátky s příměsí lnu a konopí

  jsou využívané především pro starší děti. Konopná i lněná vlákna jsou pevná a přitom tenká a díky tomu tenký šátek unese pohodlně i těžší dítě. Z výroby bývají většinou vlákna tuhá a potřebují chvíli používání, aby změkla. I proto si pořídit takový šátek na novorozence nemusí být dobrý nápad, nemusel by být příjemný. Když už je lněný nebo konopný (nebo i jiný) šátek měkký, tak se pro něj používá termín „zanošený“. U dvojčátek o něm můžete uvažovat poměrně brzy, pokud budete chtít nosit obě děti najednou. O tyto typy šátků je potřeba se více starat a většinou je i často žehlit. Když je vážete, nesmí na nich být sklady (ono to tedy platí takhle u všech šátků, jenom u lnu a konopí se to stává častěji). Materiál si je „pamatuje“ a na těch místech se šátek následně více namáhá a může se i prodřít.

 • Další vlákna

  už jsou spíše speciality. Tencel, repreve jsou také většinou určena batolatům a slouží k tomu, aby šátek unesl těžší dítě a přitom byl tenký. Takové šátky jsou i odolné a dobře se o ně pečuje. Pak najdete ještě úplné speciality jako například vlákna z mořských řas.

 • No a v neposlední řadě můžete narazit na kombinace příměsí, o tom se všeobecně nedá nic moc napsat. Každý takový šátek bude jiný..

Více o materiálech se můžete dočíst v článku o nošení dětí v létě (TADY).

Co nám ještě chybí probrat?

Gramáž

Určitě je potřeba se pobavit také o často skloňované gramáži. To je číslo, které říká, kolik gramů na metr čtvereční daný šátek váží, jde tím pádem o takové standardizované měřítko. Gramáž je podle mého názoru přeceňovaný parametr. Velmi orientačně se podle něj dá určit, jak bude šátek tenký nebo tlustý a v tom důsledku se často mluví o tom, jak těžké děti unese. Úplně stejně a ne-li více záleží na tom, jak je šátek tkaný, jestli je tkaný keprovou nebo atlasovou (nebo jinou) vazbou, kolik nití je v osnově a v útku na centimetr, jak jsou tlustá použitá vlákna a jaké mají vlastnosti. Když to hodně zjednoduším – stejnou gramáž budete mít u šátku, který bude mít na centimetr třeba sto vláken příze o tloušťce x a u šátku který jich tam bude mít dvacet pětkrát tlustších. Vlastnosti ale budou mít naprosto jiné. Už chápete? Navíc třeba lněný šátek s bavlněným se podle gramáže nedají mezi sebou vůbec porovnávat.

Pokud chcete volit nějaký univerzální šátek a mít jeden kousek, tak doporučuji se vyhnout extrémům – tedy šátkům tenčím než 210 g/m2 (pro dvojčata bych tu hranici ještě zvedla zhruba na 230g/m2) a šátkům naopak hutnějším s gramáží vyšší než 290 g/m2. Příliš tenký šátek bude s těžším dítětem řezat do ramen a naopak příliš tlustý bude třeba nepoddajný v některých úvazech (obzvlášť v těch pro dvojčata).

Ring Sling kroužky

Pokud už jste se zamilovali do nějakého tlustého, tak zvažte koupi tzv. ring sling kroužků, kterými můžete zakončit úvaz místo uzlu, který bývá u hutných šátků příliš objemný. Měla jsem třeba šátek, jehož dvojitý uzel byl z boku širší než já. Navíc si s nimi i vyhrajete později hlavně u vázání na záda. Třeba tady je parádní úvaz, který se jmenuje Xena (video Hanky Vonzino TADY).

Ring sling kroužky se hodí i ke kratším šátkům. S jejich pomocí lze uvázat spoustu dalších pohodlných úvazů, které by jinak s krátkými šátky nebylo možné provést. Je-li vám zakoupený šátek ťipťop a vážete uzel na kocích těsně před zkosenými cípy, nebo přímo na nich (což by se nemělo), tak se vám také budou hodit, protože nahradí uzel a tím šátek i maličko „prodlouží“. To platí hlavně u těch tlustších šátků. Nosíte-li batoh a vážete uzel na zádech,tak vám kroužky zpohodlní nošení, protože jsou placaté 🙂 Dobré řešení to je i pro rodiče, kteří si chtějí šátek střídat a mají mezi sebou velký velikostní rozdíl. Maminka pak má šátek trochu delší a taťka ho váže na kroužky (opačně to málokdy potkávám) 🙂 Kroužky se prodávají ve velikostech S, M, L. Sko je určené pro tenoučké šátky, Lko naopak pro ty tlusté.

Další kritéria

Dalším parametrem pro výběr může být šířka šátku, ovšem všechny značky, které najdete níže v doporučených mají šířku dostatečnou.

Každý rodič si časem najde své preference. Některé maminky milují úzké a poměrně tlusté šátky, jiné zase tenké a široké. Některé mají rády vyšší pružnost, já třeba preferuji šátky spíše pevnější (ano, ony i pevné šátky pruží, jenom jinak než elastické). Je možné, že až budu nosit jenom jedno dítko, tak se mi změní náhled a bude mi zase vyhovovat něco o kousek jiného. Na testování se každopádně těším 🙂

Z jakých značek lze vybírat?

Značky jsem se snažila roztřídit podle cenové kategorie, do které spadají jejich bavlněné šátky nejčastěji využívané velikosti 6. Pokud se značka nachází i ve „dražší“ kategorii, tak ji znovu neopakuji. Uvádím pouze nejpopulárnější značky, které ze v Čechách běžně koupit v eshopech, existuje MNOHEM více značek, ovšem to by byl opravdu dlouhý seznam. Kdo se chce probrat snad všemi značkami, nechť navštíví Slingofest (TADY).

Nižší cenová kategorie kvalitních šátků (900-1600 Kč):

 • Šanami*: zavedená česká značka, která tká několik různých řad šátků
 • Yaro: holandská značka s velmi levnými a přesto kvalitními šátky, najdou se zde i zajímavá materiálová složení
 • Little Frog*: oblíbená polská značka
 • Amazonas: německá značka, jejíž šátky jsou tkané v Brazílii
 • Girasol*: německá značka jejíž šátky jsou tkané v Guatelmale

*V této kategorii jsou většinou tenčí šátky těchto značek, které jsou určené spíše pro malá miminka (u dvojčat) a do 10 kg u jednoho dítěte a později nemusí být pohodlné.

Střední cenová kategorie (1600-3000 Kč):

 • Natibaby: oblíbená polská značka, která produkuje kromě jednoduchých keprových šátků i velké množství obrazových žakársky tkaných šátků
 • Hoppediz: německá značka vyrábějící střídmé šátky
 • Lenny Lamb: polská značka, která tká mnoho různých typů šátků, je typická poměrně malou šířkou
 • Fidella: italská značka jejíž šátky s typicky dvoubarevnými šátky s originálními vzory
 • Storchenwiege: německá konzervativní značka s dlouhou tradicí
 • Diva Milano: italská značka, která tká své šátky v Rusku, jde o velmi elegantní šátky
 • Indajani: ručně tkané šátky z Mexika
 • Didymos: německá značka s tradicí od roku 1972 nabízející širokou řadu kvalitních šátků, některé jsou již legendami
 • Vatanai: česká značka s dlouhou tradicí, produkující příjemné a velmi kvalitní šátky, autor legendárního Pamíru
 • Ellevill: norská značka s jemnými a spíše tenčími šátky

Vyšší cenová kategorie (3000 Kč a výš):

 • Pollora: německá značka se širokou nabídkou
 • Kokadi: německá značka s originálními až provokativními vzory
 • Tula: polská značka s povedenými a neokoukanými vzory
 • Tekhni: americký výrobce šátků s typickými vzory používající netradiční vlákna
 • Oscha: velmi příjemné luxusně působící skotské šátky s tradičními vzory
 • Pellicano: polský výrobce luxusních šátků s obrazovými vzory
 • Mokosh: ruská značka žakárových šátků

Chcete-li vybírat mezi českými výrobci, tady je seznam:

Šanami, Vatanai, Loktu She, Moisha, Omnifera,

Pokud hledáte něco skutečně exkluzivního, tak se ptejte po HE nebo HW šátcích. Tady se ovšem bavíme i o desítkách tisíc za jeden šátek. V této kategorii jsou šátky, kterých je natkáno pouze několik kusů a losuje se o možnost si daný šátek zakoupit a také ručně tkané šátky. Ze značek můžu jmenovat Artipoppe, Baie, Solnce, Lawilde, Linushka a další..

Značky, kterým se radši vyhnout obloukem:

Womar, Medley, Pentelka, Zaffiro, Red Castle – jde o šátky, jejichž materiály či způsob šití nejsou vhodné a v důsledku neposkytují dostatečnou oporu dětem nebo se s nimi velmi špatně pracuje, nebo jsou nepříjemné pro nosiče. Abych byla spravedlivá, potkala jsem i pár kousků, které by se podle mě i používat daly (s výhradami a zavřenými i brýlemi), ovšem spolehnout se na to nejde. Ze třiceti šátků najdete takový jeden a bez potřebných zkušeností to nepoznáte. Rodiče se často nechají zlákat cenou, jenže u šátků platí dvojnásob, že nejsem tak bohatý, abych mohl kupovat levné věci. Navíc ve výše uvedené nejlevnější kategorii se dnes dají koupit kvalitní šátky za hodně podobnou cenu.

A poslední bod – kde lze šátek koupit?

Nové šátky můžete zakoupit na ověřených eshopech:

 • ŠátkoMánie.cz (Praha) – odkaz TADY
 • iŠátky.cz (Třinec) – odkaz TADY

Nebo se můžete podívat po šátcích z druhé ruky, ale na klasických bazarech jich mnoho nenajdete. Prodávají se spíše přes specializované FB skupiny.

 • Ve skupině Nosíme děti najdete prodejní alba
 • Skupina Nošení dětí – prodej se specializuje na prodej šátků a nosítek

Obě skupiny jsou uzavřené a musíte být jejich členy, abyste mohli šátek prodat či zakoupit. Pro prodej a nákup šátků i nosítek v obou platí jasně daná pravidla, která si doporučuji bedlivě pročíst.

A ještě poslední poznámka – článek o všech možnostech, jak se dají dvojčátka nosit najdete ZDE. A u mě na blogu či YouTube kanálu najdete vcelku dost návodů na konkrétní úvazy včetně komentářů.

Pořádáme také kurzy nošení dětí!

Nechte o sebe pečovat jednu z našich lektorek, která Vás vše naučí přímo v pohodlí vašeho domova, detaily najdete ZDE.

Jestli se vám článek líbil, sdílejte ho dál! Budeme rádi!
Jantar Dandova
Maminka dvojčat, co se učí za pochodu a ráda se o ten proces dělí s ostatními. Snaží se o ekologický přístup k okolí, zdravý životní styl a celkově návrat k přírodě. Sem tam něco tvoří. Někdy se jí to daří, někdy ne. Na začátku roku 2015 založila blog Back on Trees a o svých pokusech píše veřejně. Pracuje jako lektorka nošení dětí a látková poradkyně, má vzdělání v oblasti psychomotorického vývoje kojenců.
Komentáře
 1. Tania Vesela napsal:

  Jo Red Castle, můj první šátek a byl příšerný už při 6 kg? Adámek mi bisel až někde u kolenou…elastik na nic, můžu jen potvrdit

 2. Hanka de rana napsal:

  Mám typ ještě na jednu českou značku, baby-doo. Mám 5m šátek, 10kg dítě, nosím v předu i v zadu a zatím dobrý. Mají pevné bavlněné šátky tkané diamantovou vazbou. Od začátku byl příjemný měkký, dobře se s ním pracovalo. Porovnávat mohu pouze se Storchenwiege, nosící vlastnosti byly obdobné, můj mnohem méně škrábe :o) Hanka

 3. Jantar Dandová napsal:

  Já měla v ruce zatím jen jeden a nebyl špatný, ale abych doporučila šátek z levnější kategorie, tak ho musím mít fakt osobně vyzkoušený..

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Vítejte a bavte se!
  Smějte se, inspirujte se, pojďte si povídat v komentářích, chlubit se svými výrobky na Facebooku, žijte s námi a určitě nám dejte vědět, jak se vám tady líbí!
 • Co se děje u nás doma?
  Something is wrong.
  Instagram token error.
 • Vaše nejoblíbenější příspěvky
 • Co nám píší čtenáři?
 • Celá naše historie
  • 2018 (1)
  • 2017 (13)
  • 2016 (27)
  • 2015 (102)
 • Kde nás můžete vidět?
  300x250.jpg