Jak vyléčit opruzeniny

Myslím, že neexistuje nikdo, kdo by nezažil u svého dítěte opruzeninu. I přes veškerou péči a snahu se to prostě stane. Někdy to vypadá hrůzostrašně. Ani nám se nevyhýbají a čas od času se objeví. V tomto článku vám zkusím popsat, co jsem vypozorovala a vyzkoušela při prevenci opruzenin a při jejich léčení.


Pravidelným čtenářům je asi jasné, že si tu nepřečtou, jaký přípravek v lékárně si mají koupit. Bude to spíš o bylinkách a přírodní léčbě. Napíšu také pár receptů, které mám od svých kamarádek, ale osobně jsem je nezkoušela. Ony na ně ale přísahají.

Jak opruzenina vzniká a jak jí předcházet:
Každé dítě je jiné a u každého budou příčiny trochu odlišné. Musím říct, že čím jsou holky starší, tím se opruzeniny dělají rychleji a jsou „výživnější“. Přikládám to tomu, že moč i stolice jsou agresivnější. Třeba na moči je to vyloženě vidět i cítit. Někomu se děti opruzují v látkových plenkách, někomu v jednorázových. U nás je to fuk. Příčin jsem vypozorovala několik. Vždy je to mokro. Není pravda, že v jednorázové plence je dítě v suchu. Plenka je špatně prodyšná a je v ní horko. Kvůli tomu se jednak dítě potí (mokro), ale hlavně se uvolňuje z moči amoniak a dráždí pokožku. Některé děti jsou na to extrémně citlivé. Takže jakmile je do ní cinknuto, a dítko je nabalené nebo je venku hodně teplo, už může být červený zadeček. To stejné platí u látkových plenek. Kombinací horka a počůrané jednorázovky nám vznikla prozatím nejhorší opruzenina, která se léčila snad přes týden. Když si nevšimneme, že holčičky kakaly, tak je opruzení stoprocentní. Stačí i deset minut. V tom je trochu nevýhoda látkovek, protože přes ně „to“ nejde moc cítit, zatímco s jednorázovkou má člověk jasno okamžitě na vzdálenost pěti metrů.
Nejlepší prevencí je častá kontrola a časté přebalování, nejlépe po každém čůrání, což u látkovek člověka nemrzí, u jednorázovek to leze do peněz. No a taky časté větrání. Ráda nechávám děti „jen tak“. Jako ležící miminka klidně i pár hodin a jen jsme se snažili všechno chytat na nočníček (v rámci pokusů o bezplenkovou komunikační metodu aka přirozenou hygienu kojenců).
Ležely na nepromokavé přebalovací podložce a na ní měly položenou obyčejnou čtvercovou plenku, která „chytala“ to, co jsme nechytli do nočníčku my. Teď je to náročnější a občas se mi metoda „holého zadku“ nevyplatí, protože už to jsou motorové myšky (stačí říct, že posledně jsme do sprchy šly všechny tři, vše, co jsme měly na sobě muselo do prádla a vytíral se komplet celý byt a omývala se poměrně velká část vybavení). Poučená touto událostí dávám jistící čtvercovku na novosklad a přichytávám snappi sponkou a přes to bodýčko a na nožičky návleky, jak je vidět na úvodní fotce. Pod ní zadeček krásně větrá a to, že je něco v plence, se nedá minout. Preventivní mazání nepraktikuji. Na sobě mám vyzkoušené, že pleti nejlépe prospívá, může-li se vyživovat sama a nezvyká si na „pomoc“ zvenku. Nepoužívám vlhčené ubrousky, protože jsou děti pak mokré. Mám ráda přírodní čistící olejíček Medvídek od Eoné. Naředí se do lahvičky s rozstřikovačem, nastříká na prdelku a  i s nečistotami utře. Pleť neodmašťuje, ale dobře umyje a navíc nechává ochrannou vrstvičku, která bohatě nahradí preventivní mazání.
Léčení opruzenin:

Samozřejmě je potřeba zachovat všechny body uvedené výše. Tedy přebalovat často a opravdu poctivě kontrolovat a nechávat větrat. V případě, že je opruzenina, tak „na doma“ vůbec nepoužíváme svrchní kalhotky a když už, tak fleecové (nebo vlněné, které ale momentálně nemám). Obzvlášť důležité je si pohlídat noc, aby děti spaly úplně v suchu. Takže plenky kontroluji, když si jdu lehnout i já. Čůrají většinou až ráno, ale sem tam musím plenku vyměnit. EDIT (6.5.2015) Na noc nedávám PUL kalhotky, ale zmiňované fleecové nebo vlněné, aby zadeček přes noc hezky větral.
Na zarudnutí používám panenský kokosový olej, který je antibakteriální a má hojivé účinky. Popřípadě Lalium od Eoné, to je mast na zklidnění pokožky.

Pak je další level opruzenin. Ty už jsou „do živého“, vypadá to trochu jako když si člověk „spálí“ kůži třeba o koberec, svrchní vrstva kůže je poškozená a odhalená kůže je bolavá. Když jsem to viděla prvně, tak mi bylo do pláče. Dobrá zpráva je, že se dají léčit opravdu rychle. Nejprve je potřeba rány zatáhnout. Na to se mi osvědčil odvar z řepíku lékařského. Bylinka se sežene klasicky v lékárně. Na odvar se 15 minut vaří a pak se ideálně ještě nechá ve vodě až do vychladnutí. Když je to opravdu zlé, tak je nejjednodušší prostě zadeček do odvaru ponořit na pět, deset minut. Jinak se může do odvaru namočit žínka, hadřík nebo něco takového a zadeček se jím jemně poďubkává. Hrnek s odvaem si nechávám na přebalovacím pultu a  ďubkám kdykoli to jde. Rány se po aplikaci poměrně rychle zatáhnou a už dál nemokvají. Pozor, řepík barví. Další variantou může být třeba heřmánek, který také stahuje. Pokud doma nemáte bylinky po ruce, tak můžete zkusit černý čaj, ale efekt není zdaleka tak výrazný. Někdo radí i koupel z ovesných vloček, která úžasně zklidňuje pokožku. Prostě se jen povaří ovesné vločky, scedí se a ve vyvařené vodě se namáčí prdelka. Někdo také maže zadeček lanolinem a do plenky dává ovčí rouno (to jsou vyprané a vyčesané ovčí chlupy). Efekt to má takový, že zadeček lépe větrá, je v suchu i když se miminko vyčůrá a navíc se do pokožky uvolňuje léčivý lanolin. Mě to nevyhovovalo, protože se dětem rouno lepilo na kůži. Ve chvíli, kdy je už zadeček klidný, postupuji stejně jako u zarudnutí. Pokud je kůže i po zatažení ještě hodně podrážděná a hrozilo by, že se vrátí předchozí stav, tak používám zcela nepřírodní Sudocrem, který aplikuji při každém přebalování, dokud není zadeček v pořádku. Snažím se ho ale nepoužívat opravdu minimálně, protože výrazně vysušuje. Určitě bych ho nikdy nepoužívala jako prevenci. Čím se stav lepší, tím více ho střídám s už zmiňovaným kokosovým olejem nebo Laliem, popřípadě s Rescue sprejem z Aloe od LR, ten dělá i příjemnou ochrannou vrstvu, ale je cenově dost jinde, než ostatní přípravky. V naprosté většině případů trvalo léčení 3 dny. Tím myslím od objevení opruzeniny do stavu bez jediné známky problému.

Pokud se vám nedaří opruzenin zbavit a vrací se, ačkoli děláte všemožná preventivní opatření, tak je možná na místě navštívit pediatra nebo kožního lékaře. Občas se může opruzenina rozvinout do mykózy a té se tak snadno zbavit nemusíte.

Máte nějaký svůj recept?

*Jantar*
Jestli se vám článek líbil, sdílejte ho dál! Budeme rádi!
Jantar Dandova
Maminka dvojčat, co se učí za pochodu a ráda se o ten proces dělí s ostatními. Snaží se o ekologický přístup k okolí, zdravý životní styl a celkově návrat k přírodě. Sem tam něco tvoří. Někdy se jí to daří, někdy ne. Na začátku roku 2015 založila blog Back on Trees a o svých pokusech píše veřejně. Pracuje jako lektorka nošení dětí a látková poradkyně, má vzdělání v oblasti psychomotorického vývoje kojenců.
Komentáře
 1. Seifi napsal:

  Syn naštěstí na opruzeniny netrpí, respektive měl sice trochu zarudlý zadeček z jednorázovek, ale stačilo nechat chvíli větrat a přebalovat co nejčastěji a hned to zmizelo. Na doma mu dávám slipy s vkládačkou, jen jsem měla koupit o pár čísel větší. Není pak potřeba snapka, tu už si sundavá. Podle mě to drží docela hezky, chytne to i větší nehodu.
  Používáš jen pulky? Já dávám na noc flísáčky nebo vlňáčky, v nich mi přijde nejmíň zapařený. Ale počůraný pak strašně čpí, v pulkách to není tak markantní.
  Eva

 2. Petra Čechová napsal:

  Ondřej na opruzeniny trpěl hodně, když byl ještě uplně malinkej. Měl ve vláskách seboreu (takový ty šupinky) a i na kožním mi řekly, že to souvisí s jeho nevyléčitelnou opruzeninou na zadečku – že je to dermatitida obojí a v té plence se prostě hůř hojí. Takže jsme dostali Imazol – je to krém bez předpisu z lékárny a zabírá extrémně rychle. Asi to není nic přírodního, ale opravdu rychle zaléčí opruzeniny, na které jsem přišla třeba mimo domov. I na kožním mi ale potvrdili, že je lepší nepoužívat vůbec vlhčené utěrky – zadeček jen omýt čistou vodou a hodně větrat. Taky teď pozoruju, že když se Ondřej pokadí a já ho do 5 minut nepřebalím, je to rudoch. Ale stačí nechat ho zas tak hoďku větrat bez plínky a pak namazat něčím mastným a zabalit a je to ok.

  Ten Imazol bych doporučila, když už nic přírodního nezabere a léčení opruzeniny se zdá být dlouhé – nebo když je člověk na cestě a nemůže větrat a moc se o opruzeninu starat. Na noc je ideální – opravdu ošklivou opruzeninu večer celkem silně namažu a do rána je z ní jen červenej flíček, kterej už jen hodně mažu – hodně to vysušuje.

 3. Lucie napsal:

  Syn měl problém jednou jedinkrát – přičítám to tomu, že jednak má dobrou pokožku, a druhak opravdu často přebaluju a obzvlášť když byl miminko, hodně jsem mazala. V tom jednom případě, kdy jsem měla podezření na rozjíždějící se mykózu, opravdu výborně zabral už zmíněný Imazol.

 4. Susu Sufik napsal:

  dvojčata se mi opruzují málo a bez ohledu na to, jestli jsou v látce nebo papíru. Vlhčené ubrousky jsme měli jen na ven a doma látkové.
  Na opruzeniny větrat, nechat s holým zadkem i za cenu loužiček a hromádek a imazol. Jednou moje Myšička měla opravdu hrozné opruzeniny až jsem šla k mudře. Ale řekla, že nic lepšího než imazol stejně nemá a větrat, větrat. Dávám hodně silnou vrstvu – ať sudocremu a nebo imazolu, když je potřeba. Teď třeba krém na zadek nepoužívám vůbec už asi 2 měsíce. A Myška už je pomalu bez plínek, běhá doma jen v šatičkách a sedá si na nočník. A ten můj raubíř si ho dá tak maximálně na hlavu, holt kluci jsou pomalejší.
  A ještě jeden postřeh – u holčiček mi ty opruzeniny přijdou horší než u kluků.

 5. Lenka Krejci napsal:

  Madlenka mívá opruzeniny při zapaření a nebo při opožděném přebalování při stolici. Taktéž větráme a doma běhá naostro v šatečkách. Na noc ale plenku má a rozdíl mezi látkovkou a jednorázovkou jsem nezpozorovala. Je ale pravda, že jednorázovou plenu měla jen párkrát 🙂 Na mokvající opruzeninu jsem jednou omylem použila tekutý pudr a od té doby na něj nedám dopustit. Preventivně ale ničím nemažeme a doma používám na otírání žinku a na koupání řepík na střídačku s kopřivou. Je ale pravda, že nekoupeme moc často… Taková trochu zdravá špína asi 🙂

 6. Seifi napsal:

  Abych uvedla na pravou míru… opruzenina z jednorázovek byla spíš než chemií způsobena tím, že jsme byli na cestách a tudíž bylo dítě o něco déle nepřebalené. Doma přebaluju klidně po hodině.

 7. Jantar Dandová napsal:

  Ne, nepoužívám jen PUL. Na noc také dávám fleece, z vlňáků vyrostly. Ty tréninkové kalhotky na doma jsou dobrý nápad, sice ne pro nás, ale třeba se někomu bude hodit. Holky jsou strašně učůrané, takže jedna vkládačka by rozhodně nic nechytla 🙂

 8. Jantar Dandová napsal:

  Souhlasím s tebou, Imazol bych také dávala až když nic jiného nezabere. Je to antimykotikum a dokud není mykóza, tak je zbytečné ho používat. A přírodního na něm opravdu není vůbec nic. I v příbalovém letáku je varování před častým a dlouhodobým užíváním.

 9. Tak my jsme asi světlá výjimka – syn nebyl ještě nikdy opruzený (budou mu dva). 🙂
  Vděčíme za to bezplenkovce. První měsíce jsme používali jednorázovky a pak přešli na látkovky (do roka ve vlňáčkách, pak na střídačku s PULkami) Umývali jsme čistou vodou a později jen utírali kapesníčky (ale důsledně i po čůrání tu kapičku) Jo a preventivně opravdu nic nemažeme :-))

 10. Anonymní napsal:

  já jsem pro co nejvíce větrání prďky, když to jde někdy se ale ty opruzeniny prostě udělají, a pak sahám po Rybilce Neo. Sudokrém jsem taky zkoušela, ale ten mi moc nedoporučila dermatoložka. Naopak Rybilku ano, že neobsahuje konzervanty a tu dětskou kůži opečovává dost šetrně.

 11. Kája napsal:

  Malá bohužel trpí opruzeninami docela často. Prozkoušeli jsme toho spoustu. Hrozně se nám ovsvědčila Rybilka NEO. Velmi rychle nám začne zabírat vždycky. Navíc mě překvapilo, že i přesto, že se jedná o český produkt s velmi kvalitním složením není vůbec drahá. Takže doporučuji ozkoušet

 12. Anonymní napsal:

  Tohle téma se asi nevyhne žádné mamince, ať dělá, co dělá. Zřejmě si tím projde každé miminko. Ačkoli látkujeme a tři měsíce jsme byli bez opruzenin, najednou se objevily (nejspíš kvůli těm divným skleníkovitým dnům) a to v takovém rozsahu, kdy už jsem se chytala při každém přebalení za hlavu a zkoušela všechno možné. Doma jsme měli vzoreček od Welledy od měsíčkové masti, která zabrala, zmírnila zarudnutí a stahovala pupínečky. Podle struktury jsem si všimla, že je to v podstatě zinková mast obohacená o měsíček a lanolin. Pak mě to ťuklo, chce to zinek, stahuje a vysušuje, takže to nejhorší zmírní, pak můžeme zjemňovat a vyživovat. Jenže co koupit. Děkuji maminkám, které upozorňují na tekutý pudr, ten nám poradila i naše "adoptivní" babička, a skutečně nás dostal z nejhoršího. Na cestách byl ale pudr nepraktický, tak jsme mazali rybilkou neo, která, milé maminky, není vůbec drahá, zaplatila jsem stokorunu. Má také hodně zinku, lanolin a také rybí tuk. Je pravdou, že poněkud zavání po rybině, ale ne všechno, co léčí, také voní. Mj. jsme větrali hodně zadeček a při každém přebalovaní oťupávali řepíkem nebo heřmánkem (k dostání v lékárně jako pytlíkované nebo sypané čaje), tyto bylinky také stahují. Po třech dnech kůry máme zase zadeček jako správné miminko. Šárka K.

 13. Petra napsal:

  Náš Kája měl pořád zarudnutý zadeček. Používala jsem nějakou mastičku, co jsem dostala od tchýně, ale vůbec to nepomáhalo. Tak jsem zkusila koupit Trio D-panthenol a ten mi fakt pomohl. Zadeček hezky zklidní a zarudnutí už je pryč.

  • Jindřiška napsal:

   Moc děkuji za doporučení, malá měla pořád opruzeniny, i když jsem ji často přebalovala. Koupila jsem si tedy mastičku trio d-panthenol a máme pokoj. Mám superní složení a dobře se roztírá 🙂

 14. Lenka napsal:

  Malému na opruzeniny nejvíc pomáhá, když ho nechávám co nejdéle bez plínek a když už ho musím zabalit, tak namažu propanthenem 365 baby a vždycky se mu to potom zlepšilo

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Vítejte a bavte se!
  Smějte se, inspirujte se, pojďte si povídat v komentářích, chlubit se svými výrobky na Facebooku, žijte s námi a určitě nám dejte vědět, jak se vám tady líbí!
 • Co se děje u nás doma?
  Something is wrong.
  Instagram token error.
 • Vaše nejoblíbenější příspěvky
 • Co nám píší čtenáři?
 • Celá naše historie
  • 2018 (1)
  • 2017 (13)
  • 2016 (27)
  • 2015 (102)
 • Kde nás můžete vidět?
  300x250.jpg