Mateřská dovolená jako příležitost pro změnu

Málokterá maminka to tak vnímá, ale mateřská dovolená je ideální příležitost změnit svůj život. Nemusíte se starat o příjmy, ono vám to „málo“ pravidelně chodí a jediné, čeho svou činností můžete dosáhnout je: MÍT VÍC teď nebo v budoucnosti. Je potřeba si uvědomit, že rodičovský příspěvek je mírně pod úrovní minimální mzdy! Maminky na mateřské jsou tedy vcelku slušně placené, že?

Úžasné je, že navíc nemusíte platit zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Takže pokud se rozhodnete podnikat, dostanete vlastně bonus k rodičovskému příspěvku ve výši 3600 Kč/měsíc. Máte tři roky (nebo jinak podle vlastního uvážení) takovouhle úlevu, abyste z toho mohly vytěžit maximum.

 

První a nedůležitější věc je: Dělejte něco! Ale dělejte něco, co vás bude bavit a bude vám to dávat smysl..

Jakýkoli je váš sen, teď máte příležitost ho žít. Jen je potřeba přestat hledat důvod, proč to nejde, ale začít hledat způsob, jak to půjde. Tím se řídím. Veškerou energii upínám k tomu, abych své sny splnila a jdu dopředu. Nedávno mi došlo, že vůbec neuvažuji „co by kdyby“, ale prostě konám. Na pochybnosti nemám čas. A ono to asi funguje. A tak píšu pro další lidi (sen číslo jedna), tvořím  (sen číslo dva), inspiruji (sen číslo tři), pomáhám (sen číslo čtyři) a buduji vlastí budoucnost podle vlastních představ (sen číslo pět, ale hlavní sen). Chybí mi ještě jeden (cestovat a bydlet různě po světě), ale ten zřejmě budu muset odložit, protože pro mého muže je taková představa spíš noční můra. Ačkoli kdo ví, co budoucnost přinese. A jestli se kolem mě mihne vhodná příležitost, tak ji chytím za pačesy.

Když máte nápad, ale chybí vám finance, co můžete dělat? 

Co zkusit chvíli podnikat v něčem jiném a vydělané finance šetřit a investovat do vlastního projektu. Nehledě na to, že nikdy nevíte, co čas přinese a vám se v tomhle „vedlejším podnikání“ může vyrýsovat docela jiná a třeba i lákavější budoucnost. Poznáte nové lidi, získáte cenné zkušenosti. To je takový pěkný bártr s obrovským bonusem. Práce za možnost pracovat na vlastním. Například povolání látkové poradkyně může být takovou pomocnou rukou na vaší cestě za vaším vlastním snem.

Vaše podnikání ale může být úplně o něčem jiném. Zamyslete se v čem jste nejlepší (nebo aspoň hodně dobrá). A vymyslete, jak na tom můžete vydělat. Díky internetu jsou naše možnosti nekonečné. Vaše činnost vám nemusí ani zabrat příliš času, i malá troška je lepší než nic.

Taková „brigáda“ může pomoci odstartovat váš nový život. Spousta maminek chce nějakou změnu. Vlastně ví, že se do předchozího zaměstnání nechce (nebo nemůže) vracet, ale nic moc s tím nedělá a situaci řeší ve chvíli, kdy už hoří. To bývá zhusta pozdě a ony pak sklouznou do kolotoče – školka/škola a práce, která je nebaví, nebo není dobře placená a nemají čas ani sílu cokoli změnit.

Když chcete změnit zaměstnání po mateřské, tak počítejte s otázkou: „A co jste dělala během rodičovské dovolené?“

„Chodila na kafe s kamarádkami“ není odpověď, kterou bych chtěla na pohovoru říct ani dostat. Ale slyšela jsem ji snad tisíckrát. Nejdříve udivený pohled, na co že se to vlastně ptám a pak odpověď, která dešifrovaná znamenala, že (kromě péče o domácnost a děti) nic. Nejvíc mě to zaráželo u uchazeček o manažerskou pozici. Ale představte si, že řeknete (a klidně svému současnému šéfovi, když se bude ptát): Já jsem dělala klientský servis, pomáhala najít zákazníkovi řešení na míru, vedla obchodní jednání, podílela se na vývoji nových produktů, zpracovávala marketingové materiály, vedla kurzy a školení… to zní dobře, ne? Navíc můžete přidat, že zvládáte perfektně time-management. Jako matka, která navíc podniká, to budete mít už vždy „na háku“. Vaše každá minuta je cenná a vy se odnaučíte jimi plýtvat. Tohle všechno například jako látková poradkyně dělám a můžu si díky tomu přidat kolonku do CVčka. Věřím, že moje atraktivita pro potenciální zaměstnavatele díky tomu výrazně stoupá.

Ideální je, pokud se svou „brigádou“ můžete po mateřské uživit. Kdyby vše ostatní selhalo, tak to mohou být vaše „zadní vrátka“. Budete-li spolupracovat s nějakou firmou a padnete si do noty, tak se může stát, že se časem stanete její součástí. I to už jsem viděla.

Nechcete-li nutně podnikat, tak se zkuste vzdělávat!

Najděte si, co by vás bavilo a dělejte to. Vydupejte si čas i pro sebe (chápavý mužský to pochopí a nechápavému s tím musíte trochu pomoct). Člověk by doma jinak snadno zešílel. Jsou dny, kdy bych nepromluvila v celé větě a nepoužila více než dvojslabičné slovo. Po návratu do práce se úplně vidím, jak kolegům říkám: „Půjdeme dělat ham ham?“ místo: „Kdo jde na oběd?“ Abych nesrovnala své vyjadřovací schopnosti na úroveň mých dětí, tak se chodím vypsat sem. Pro vás může být relax něco jiného. Chcete se naučit cizí jazyk, uplést si svetr, programovat v html, lépe vařit, vyřezávat ze dřeva, tančit, …? Tak to udělejte! Můžete i třeba vystudovat VŠ. Nebylo by to jednoduché, ale ani nemožné. Já chtěla jít na práva, ale když se na ultrazvuku objevily dvě hlavičky, tak jsem si to radši rozmyslela 🙂

Chodí si k vám kamarádky nebo kolegové pro rady? V čem? Je něco, co vy umíte, baví vás to a ostatní to zajímá? Jaká je vaše „přidaná hodnota“?

Založte blog a pište o tom! Proč si nechávat cenné zkušenosti pro sebe, když z nich může těžit široká veřejnost. Musíte ale chtít psát, protože chcete psát. Ne psát proto, že chcete mít blog. Poctivý přístup funguje nejlépe. I to je pěkný bod do životopisu. V tuhle chvíli mám publikovaných přes 80 článků. Pěkné číslo, ne? Třeba bych se v budoucnu uplatnila v PR nebo marketingu.

Víte, že když dobře sestavíte žádost a uvedete dobré argumenty, tak vám pracovní úřad může zaplatit až 50 000 Kč na rekvalifikaci?

Projedete sice byrokratickým mlýnkem, ale může se vám to povést. Jedinou podmínkou je, že takový kurz musí být akreditovaný MŠMT jako rekvalifikační a vy musíte mít „zajištěné“ nové zaměstnání ve svém novém oboru nebo odběratele pro svou novou profesi. Žádosti posuzuje komise, je přísná, ale může se na vás usmát štěstí.

Víte, že pro maminky na mateřské a všeobecně pro ženy existuje spousta podpůrných rozvojových kurzů, které často bývají úplně zdarma? 

Nažhavte google a zkuste si něco najít. Velmi zajímavý je například Equal Pay Day. Akce zaměřená na ženy. Následující rok tam určitě budu (ne mentorovat, ale poslouchat). Podobné akce pořádá i BPW (Business and professional women) a jejich „kulaté stoly“ probíhají každý měsíc.

Děti jsou naše radost, ale nezapomínejte na sebe a své sny, milé ženy! 

 

*Jantar*
Jestli se vám článek líbil, sdílejte ho dál! Budeme rádi!
Jantar Dandova
Maminka dvojčat, co se učí za pochodu a ráda se o ten proces dělí s ostatními. Snaží se o ekologický přístup k okolí, zdravý životní styl a celkově návrat k přírodě. Sem tam něco tvoří. Někdy se jí to daří, někdy ne. Na začátku roku 2015 založila blog Back on Trees a o svých pokusech píše veřejně. Pracuje jako lektorka nošení dětí a látková poradkyně, má vzdělání v oblasti psychomotorického vývoje kojenců.
Komentáře
 1. Hádej Matildo napsal:

  Souhlasím! A to je přesně ten důvod, proč jsem začala po 6měsících na mateřské psát blog, proč přemýšlím, že začnu zase trošku z domu učit angličtinu, proč se přihlašuju na kurzy např. přes naučmese.cz a proč mám na LinkedInu napsané, že jsem otevřená práci na malý úvazek nebo na nějakém projektíku 🙂 Zatím jdu pomaličku, přece jen mi malá nedá možnost velké seberealizace, ale věřím, že mateřská nemusí být jen o plínkách a pískovištích.

 2. Akkarin D. napsal:

  Po skončení rodičovské se do práce rozhodně vrátit nechci. Koncem roku mi skončí mateřská a už teď vymýšlím, co budu dělat. Doufám, že neskončím jen u "vyrábění z domova", ale taky bych občas ráda někam mezi lidi 🙂 zase ale být s dítětem je pro mě na prvním místě, takže to musím nějak skloubit.

 3. Sufik napsal:

  Hezký článek. Ještě by to chtělo pokračování. Vím, co umím a umím to prodat a daří se mi (ťuk, ťuk, dařilo by víc, ale není čas a kapacita). Ale do budoucna mne to neuživí. Když poplatím pojištění, materiál a další, tak už by moc nezbylo… A už vidím potenciálního zaměstnavatele, které mu řeknu: chci půl úvazku, mám 3 (každou chvíli nemocné) děti, rozjetý obchod, takže budu lítat mezi školkou, kroužkama, prací, šicím strojem a poštou s balíkama. No ale nějakou tu práci určitě stihnu… Tak stále váhám, jestli podnikání na mateřské v tomto případě je pro něj výhoda (jako že jsi žena podnikavá, šikovná) a nebo negativum, že se té jeho práci nebudeš mít čas tolik věnovat (když máš ještě rodinu a svou "druhou" práci) a o domácnosti a vaření nemluvě, že…

 4. Anonymní napsal:

  já jsem svůj životný projekt našla |:-) A fakt se nebojte – rodičovská je skvělý čas, kdy to můžete beztrestně zkusit, jestli se umíte uživit sama a sehrát rodinu a práci! Když se chce, tak to jde. Držím palce! Markéta

 5. Přečetla jsem si Váš blog a mám pro Vás tip:) Pište fejetony do nějakého časopisu. Fakt, jste ohromně vtipná, já úplně padala pod stůl:)

 6. Zuzana napsal:

  Super, s velkou většinou souhlasím! Až na ty peníze, nesouhlasím s tím, že rodičák je "slušný plat", já to vidím jako značné omezení rodinného rozpočtu. Nehodlám tak úplně svou profesi měnit, ale snažím se v ní aspoň trošku udržovat, stojí to teda hodně sil, shánět hlídání je u nás velmi komplikované. A zlepšuju se ve svém koníčku, ze kterého jsem si udělala drobný přivýdělek. Mrzí mě, že jsem letos nenašla žádnou rozumnou možnost ve vzdělávání se v jazycích, myslím, že jsem pro to udělala hodně, ale prostě se nic realizovatelného neobjevilo. Muž směnuje a to nás hodně omezuje. Možnosti jsou, jen je chtít vidět a chytit je, i když nejde všechno, co si vysníme. Fandím ti a dík za tento článek.

 7. Jantar Dandová napsal:

  Díky, je fajn si přečíst, že to někdo "má hozené" podobně 🙂 I u nás je to obří zásah do rozpočtu, přišli jsme reálně o polovinu příjmů a výdaje na dvojčata jsou znát výrazněji než u jednoho dítěte, ale o to vyšší byla moje motivace. Myslela jsem tím, že fakt jsme na tom jako české ženy z hlediska státní podpory dost dobře v porovnání s jinými evropskými zeměmi (nepočítám-li dlouhodobě sociálně demokratické severské státy).

 8. Anonymní napsal:

  Já bych měla tip – nepsat nesmysly. Sociální a zdravotní pojištěný se samozřejmě platí i při rodičovském příspěvku. A mateřská není rodičák.

 9. Jantar Dandová napsal:

  Používám hovorové prostředky, kterým většina rozumí, málokdo rozeznává termíny jako peněžitá pomoc v mateřství versus rodičovský příspěvek, nebo mateřská versus rodičovská dovolená. Nikde nepíšu, že se nemusí platit sociální a zdravotní pojištění, nemusí se platit pouze ZÁLOHY na sociální a zdravotní pojištění.

 10. Náhodou jsem narazila na váš blog a docela mě potěšil. Mám doma 5mesicniho prcka a rozhodla jsem se udělat si doktorát. Trochu nelehký úkol,ale důležité je mít cíl. 🙂 také bych ráda rozjela mini busines,ale to bude muset asi počkat. Den by pak musel mít více hodin a jisté to také znate,že po celodenní péči o rodinu a domácnost si rada chvíli odpocinete. Preji hodně úspěchu v psani 🙂

 11. Tento komentář byl odstraněn autorem.

 12. Jantar Dandová napsal:

  Díky moc za chválu! Momentálně taky koketuju s myšlenkou na VŠ 🙂

 13. Anonymní napsal:

  Myšlenka hezká. Jen by mě zajímalo, jak ji aplikovat do praxe, když žena nemá možnost bezplatného hlídání a muž sice pochopení má, ale hlídat nemůže, neboť hypotéka se sama nesplatí…

 14. Veronika Hrubá napsal:

  Nezbyva než vecery místo romantiky věnovat studiu a počítat s delší dobou studia. Na hlídání nemám nikoho a zvladam to. Pár hodinek v týdnu se tomu po vecerech věnuji. Ne vždy na to je síla samozřejmě. Ale pokud to člověk skutečně chce, síly najde.

 15. Veronika Hrubá napsal:

  Nezbyva než vecery místo romantiky věnovat studiu a počítat s delší dobou studia. Na hlídání nemám nikoho a zvladam to. Pár hodinek v týdnu se tomu po vecerech věnuji. Ne vždy na to je síla samozřejmě. Ale pokud to člověk skutečně chce, síly najde.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Vítejte a bavte se!
  Smějte se, inspirujte se, pojďte si povídat v komentářích, chlubit se svými výrobky na Facebooku, žijte s námi a určitě nám dejte vědět, jak se vám tady líbí!
 • Co se děje u nás doma?
  Something is wrong.
  Instagram token error.
 • Vaše nejoblíbenější příspěvky
 • Co nám píší čtenáři?
 • Celá naše historie
  • 2018 (1)
  • 2017 (13)
  • 2016 (27)
  • 2015 (102)
 • Kde nás můžete vidět?
  300x250.jpg