Moderní látkové plenky a dvojčata – 5 důvodů proč ano

Asi všem je jasné, že dvojčata jsou finančně náročnější, než dvě různě staré děti, natož než jedno miminko. Používáním látkových plenek je možné rodinné kase dost zásadně ulevit. Možná nad „látkováním“ uvažujete, ale slyšíte kolem sebe, že se to se dvojčaty nedá zvládnout? Mě to ostatní říkali na potkání a ťukali si u toho i na čelo. Ale samozřejmě, že se to dá zvládnout a navíc to není o moc pracnější, ani dražší než s jedním dítětem.

O látkových plenkách bylo napsáno už mnoho, nemíním opakovat to, co se dá najít jinde. Naprosto vyčerpávající informace sepsala Jitka Čierná na svém blogu. Přiblížím vám, kolik mě to stálo, jaké plenky používám a proč jsem vlastně šla touhle cestou.
Od chvíle, kdy jsem se dozvěděla o moderních látkových plenkách mne ani nenapadlo, že bych používala jednorázové plenky. Bylo to ze začátku spíš pocitové rozhodnutí.
Pět hlavních důvodů, proč používám látkové plenky:

Úspora:

Když jsme zjistili, že jsou v bříšku dvě děti, tak se z dobrého pocitu stalo racionální rozhodnutí, které mělo za cíl snížit pravidelné měsíční výdaje, abychom po skončení mateřské vyšli ze směšně nízkého rodičovského příspěvku, který (stejně jako ostatní) pobíráme na nejmladší dítě (co na tom, že je mladší o minutu) a já nemusela od půlročních dětí pryč a nastoupit zpět do práce. Později jsem si ověřila, že mé původní propočty nelhaly a že jsem k mému překvapení hrubě podcenila výdaje za jednorázové plenky. Měsíc jsme strávili v porodnici a měsíc jsme měli pochybně fungující pračku, takže mám naprosto reálnou představu o ceně a spotřebě jednorázových plenek.
Počítejte se mnou:
Budu uvažovat s cenou 5 Kč za plenku (vím, že se dají sehnat levněji, ale to musí mít člověk hobby v letácích a ČAS je procházet). Malé miminko se přebaluje minimálně 10x denně. Dvě miminka 20x.
20 přebalení x 30 dní x 5 Kč = 3.000 Kč/měsíc – to je, přátelé, téměř polovina rodičovského příspěvku
Taková frekvence přebalování vám vydrží zhruba prvních 5 měsíců. To máme 15.000 Kč.
Starší miminko už kaká méně často a plenky „vydrží“ déle. Otázka je, jestli vy vydržíte nechat dítě v počůrané plence, dokud nebude plenka vážit půl kila a už nebude „škoda“ vzít novou. Přebaluje se třeba jen 6x denně. Takže 12x.
12 přebalení x 30 dní x 5 Kč = 1.800 Kč/měsíc
Za zbývajících zhruba 20 měsíců do odplenkování (já vím, že málokteré dítě je úplně bez plenek už ve dvou letech, ale počítám s tím, že dítě ke konci nemá plenky přes den, nebo se daří je „nepoužít“ a tak je spotřeba nižší – tím se to vyrovná) vás plenky vyjdou na dalších 36.000 Kč.
To máme celkem 51.000 Kč utracených za odpadky. Polil vás pot? Mě taky.
A jak je to s látkovými plenkami?
 

 

Ukážu vám to na sobě, jednak finanční stránku a jednak uvidíte, jak může plenková výbava pro dvojčata vypadat. Myslím, že jsem zvolila zhruba střední cenovou cestu. Plenky se dají pořídit mnohem levněji, ale také mnohem dráž. Uvedené počty jsou pro naše potřeby dostatečné, protože máme sušičku. Pokud ji nevlastníte, můžete se stejně složenou výbavou potřebovat o trochu více plenek, protože vám budou déle schnout.
Na začátek jsme si koupili 36 ks kalhotkových plenek a 6 ks svrchních kalhotek Bamboolik minimimi. To je podle mě jediná česká značka, která má plenky vhodné pro miminka vážící kolem 2kg a nedělá obří zadeček a plenka nesahá do poloviny bříška. Ale novorozenecké plenky najdete v nabídce dalších českých značek jako jsou Anavy, Katyv Baby, Petit Lulu a mnoha zahraničních výrobců.
 
K tomu jsme pořídili 20 ks čtvercových Libštátských plen extra kvality Natural 70×70 a 2x snappi sponku.
 
A dvakrát svrchní vlněné kalhotky Edmé na noc, aby prdelky ještě lépe větraly.
Plenky Minimimi na Johance (2,1 kg)
Čtvercová plenka na novosklad se snappi sponkou

 

Kalhotkové plenky (36 ks) a svrchní kalhotky (6 ks): 12.390 Kč
Svrchní vlněné kalhotky (2 ks): 900 Kč

Ve čtyřech měsících holčičky z plenek Minimimi vyrostly a já je prodala dál jiné dvojčátkové mamince, ze které se nakonec stala jedna z mých nejlepších kamarádek (bonus navíc), za zhruba dvě třetiny ceny.
13.290 – 9.000 Kč = 4.290 Kč
 
Čtvercové plenky (20 ks): 898 Kč
Snappi sponky (2 ks): 100 Kč

Celkem za první čtyři měsíce: 5.288 Kč. 

Pak jsem dlouho rozvažovala, jaké další plenky koupíme.
Rozhodli jsme se přikoupit 10 ks Libštátských čtverců, 30 ks krátkých vkládacích plen Bamboolik pro zvýšení savosti libštátských čtverců. Dál systém AI2 (All in Two) od Bambooliku 10 ks Vnitřních vkládacích plen a  2ks svrchních kalhotek a SIO (Snap in One) od Petit Lulu 11 ks vnitřních vkládacích plen a 2 ks svrchních kalhotek. Systémy se dají navzájem kombinovat. Na noc jsme pořídili kalhotové plenky KatyvBaby a natahovací vlněné svrchní kalhotky Disana.
 
Čtvercové plenky (10 ks): 449 Kč
Krátké vkládací plenky (30 ks): 2.310 Kč
AI2 Bamboolik (10 ks + 2 ks svrchní): 2.720 Kč
SIO Petit Lulu (11 ks + 2 ks svrchní): 2.988 Kč
Noční plenky Katyv Baby: 2.254 Kč
Vlňáčky Disana: 683 Kč
 
Celkem dokoupeno do konce plenkového období: 11.404 Kč
 
Celková útrata za plenkovou výbavu pro dvě děti na dva roky: 16.692 Kč 
 

To je zhruba stejná výše jako za jednorázové plenky na prvních pět až šest měsíců.

Kde vzít takové peníze?? Co si zkusit během čekání na miminka trénovat a dávat na stranu měsíčně ty 3.000 Kč, jako za jednorázovky? To je našetřeno raz dva..navíc není nutné celou výbavu kupovat najednou. Druhou část jsme dokupovali postupně během dvou měsíců.

A víte, co je nejlepší? Pokud se budu o plenky hezky starat, tak je pak ještě prodám!
Já vím, teď si říkáte – ale co voda, elektřina a prací prášky?
Vyrábím si vlastní anti-alergenní ekologický prací prášek z jádrového mýdla a sody na praní. Čtyři litry prášku vyjdou zhruba na 30 Kč. Výroba trvá asi 10 minut (než se uvaří konvice plná vody). Někdy v budoucnu to spočítám přesně a napíšu pro vás návod.
Vyšší spotřebu elektřiny jsme vůbec nezaznamenali. Počítám, že vliv na to má výměna všech žárovek v bytě na LED. Vodu ještě nevím, ale nepředpokládám, že navýšení spotřeby může dosáhnout 30.000 Kč, aby se vyrovnala útrata za jednorázové plenky. Nehledě na to, že se vám s dvojčaty sníží spotřeba vody na koupele – deset minut v koupelně se rovná dovolené u moře 😉

Ekologie:

Tady budu stručná, pro mě se ekologické v podstatě rovná slovu ekonomické.
 • Vše, co se dá znovu použít a nevyhodí se, má podle mě smysl.
 • Výroba jednorázových plen není k přírodě šetrná.
 • Jedno dítě vyprodukuje zhruba jednu tunu odpadu, než se obejde bez plen.
 • Jednorázové plenky, kromě několika „ekologických“ výjimek, nejsou vůbec rozložitelné.
 • Ty tuny odpadu se někde hromadí..

 

To asi stačí, ne?

Zdraví:

 • Látkové plenky nejsou ani parfémované, ani neobsahují žádné chemikálie. Citlivá dětská pokožka tak nepřijde s těmito věcmi vůbec do styku.
 • Oproti jednorázovým plenkám jsou mnohem prodyšnější a děti se tolik nezapařují. Hrozí méně opruzeniny.
 • Látkové plenky u malých dětí podporují správný vývoj kyčlí.

Estetická stránka:

Naše holčičky ve fleecových svrchních kalhotkách mé výroby

Látkové plenky jsou opravdu hezké..

Když jsem po nějaké době musela použít jednorázové plenky, tak jsem zjistila, že miminka v nich prostě smrdí.

A vlastní dobrý pocit:

 

 • Jsem ráda, že zbytečně nezatěžuji naši planetu.
 • V látkových plenkách se mi nikdy nestalo, že by bobek „vyjel“ až na oblečení. S jednorázovými to bylo snad jednou za dva dny. Mám tedy dobrý pocit, že kakání končí tam, kam patří a já ho peru z plenek a ne z oblečení.
 • Jsem taky trochu pyšná, že jsem všem nevěřícím Tomášům vytřela zrak 🙂

Aby to bylo kompletní, tak bych měla napsat i důvody proč nepoužívat látkové plenky. Ale on mě žádný nenapadá.

V dalším článku vám povím, jak to funguje v praxi.

Pokud se chcete o látkových plenkách dozvědět víc, mohu vám nabídnout individuální kurz nebo konzultaci na dálku. Více najdete v sekci ZDE.

Používáte látkové plenky? Máte pro to jiné důvody než já? Nebo je naopak nepoužíváte? Proč?

*Jantar*
Jestli se vám článek líbil, sdílejte ho dál! Budeme rádi!
Jantar Dandova
Maminka dvojčat, co se učí za pochodu a ráda se o ten proces dělí s ostatními. Snaží se o ekologický přístup k okolí, zdravý životní styl a celkově návrat k přírodě. Sem tam něco tvoří. Někdy se jí to daří, někdy ne. Na začátku roku 2015 založila blog Back on Trees a o svých pokusech píše veřejně. Pracuje jako lektorka nošení dětí a látková poradkyně, má vzdělání v oblasti psychomotorického vývoje kojenců.
Komentáře
 1. Lucie napsal:

  Hahaha, Batmanky! :-))

 2. Aw_MP napsal:

  Inspirovalo mě to jedenáctiměsíční vrazit na chvilku do látkovek, protože došly jednorázovky a na nákup teprv půjdem… Ale to častější přebalování je nezvyk. 😀 Nicméně velký zadek v látkovce je rozkošný.

 3. jen doplnění ke kalkulaci – ti, co se ohánějí, že pomíjíme spotřebu vody a spol.na praní, zase důsledně pomíjí náklady na vývoz odpadu – a ty jsou nemalé …

 4. Ronja napsal:

  Pěkně spočítané to máte 🙂 Já látkovala u prvního páru dvojčat a látkuju i teď u druhého. Náklady na pořízení jsem měla podstatně nižší, podědila jsem čtverce a koupila jen několik AIO "k doktorovi", jinak mám jen svrchňáčky a v nich čtverce. Vyhovovalo nám to maximálně, nedokážu si představovat pořád kupovat a vyhazovat jednorázovky. Kdo říká, že látkování s dvojčaty nejde, je žabař, jde to, i když máte dvojčata dvoje 😀

 5. Jantar Dandová napsal:

  Zdravím, Kláro, díky za chválu a podporující názor. Máte můj obrovský obdiv a když mám pocit, že někdy něco nedávám, tak si na vás vzpomenu a řeknu si – však máš jen jedny, tak makej a nekecej! Hrozně ráda sem tam zabrousím na váš blog 🙂 Dneska jsem zrovna koukala na článek o Fly Lady – jedna z věcí, které hodlám doma zavést..jen se dostat k tomu si o tom něco zjistit a říct ano, dnes začínám!

 6. Helena napsal:

  ja teda nadsenene latkuju, ale uvedomuju si par nevyhod:

  1. zavislost! uz by mi plenky i stacily (a to uz jsem prestala pouzivat ctverce), ale stejne porad mlsne obhlizim nove vzory, nove systemy a sleduju bazary. obdivuju, jak si nekdo muze koupit jedny plenky na zacatku a vydrzet nic dal neporizovat! nastesti se daji plenky dobre prodavat.. a nakupovat z druhe ruky:)

  2. cas + prace – mne nevadi, ale je to jine nez s jednorazem – kazde pokakane predeprat zlucakem, obden prani, veseni, sbirani + oblikani taky trva dyl

  3. nas maly citi vlhkost v latkovkach a zacne brecet vetsinou hned, jak si cvrkne, a to je teda pekne casto:) v jednorazu ani nemrkne. doma se da, venku blby..

 7. bien napsal:

  Jeste bych se chtela zeptat – v popisku vydaju nemate ty separacni plenky, o kterych pak pisete v dalsim clanku, ze se vyhazuji pokakane do wc, nebo pocurane oplachne vodou. tech je asi taky potreba hodne, ze?

 8. Jantar Dandová napsal:

  Nemám je tam, protože jsem za celou dobu spotřebovala jednu roli, pak jsme je přestali používat. Takže v mém rozpočtu to bylo asi 200 Kč. Ale pokud je někdo bude používat dlouho, tak tam bude dopad jiný. Je na každém, jestli zvolí "jednorázovou variantu" z celulózy, nebo bude používat separační plenky látkové a používat je opakovaně. Pro mě je to stejná "rozpočtová" položka jako třeba vlhčené ubrousky. Někdo je bude používat a tak ho přebalování bude stát víc než toho, kdo používá látkové ubrousky.

 9. bien napsal:

  dekuji! ja o tom moc nevim, takze jsem nemela predstavu, kolik ty separacky stoji … a vy jste pak pouzivali ty pratelne separacky?

 10. Jantar Dandová napsal:

  Ano, pak jsme používali fleecové a pak jsem si uvědomila, že jsem kupovala bambusové plenky proto, aby měly děti na zadečku přírodní materiál a přestala jsem používat separační plenky úplně.

 11. Anonymní napsal:

  Dobrý den, ráda bych znala váš názor na noční plenky Bamboolik, mám 6ti měsíční holčičku, přes den látkuji (čtverce + svrchňáky), ale na noc používám jednorázovku, tu bych teď ráda vyměnila za Bomboolíka. Mám dvě pochybnosti:1)není plenka moc objemná? 2)nebude v ní v létě mimču horko? (tolik vrstev), možná to zní hloupě ale…. :D, díky Hanka

 12. Jantar Dandová napsal:

  Plenka je vhodná od 6 kil, což asi v šesti měsících není problém 🙂 Na mensším miminku by opravdu mohla být příliš velká. V porovnání s jinými nočními plenkami, které jsem měla k dispozici je spíše méně objemná. Její objem záleží totiž na tom, jak moc ji "vycpete". V základu jde jen o vrstvu kojeneckého plyše z venkovní strany, vrstvu hebkého flísu z vnitřní strany (drží miminko v suchu) a mezi nimi je v kapse všitá "výklopná" savá bambusová vkládačka. Díky tomu je plenka tenká i pro malé miminko, poměrně savá a přesto dobře schne. Když savost u staršího dítěte nestačí, tak se do kapsy dá vložit navíc jakákoli jiná savá vrstva navíc (můžete klidně použít i čtvercovku) a tak si regulujete objem i savost přesně tak, jak potřebujete. A v létě v ní určitě horko nebude. Bambus má výborné termoregulační schopnosti.

 13. Anonymní napsal:

  Díky moc za rychlou odpověď :). Dneska je objednám. H.

 14. Alena Bartošová napsal:

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možné kombinovat PUR svrchní kalhotky Bamboolik a Sio basic plus pleny od Petit Lulu? Sedí pleny na Bamboolik kalhotkachách? Přemýšlím,jakou variantu zvolit…ještě přemýšlím o variantě Bamboolik svrchnichích kalhotek a jen čtvercových plen? Nebo kombinaci čtvercových plen a Sio basic plus systému se svrchními kalhotkami Bamboolik? Jaká jsou možná použití? Chtěla bych látkovat, ale zas jít jenom do Bamboolik systému se mi nechce…nevím,jestli to není zbytečný, i finančně? Děkuji za pomoc a informace, s pozdravem Alena

  • Jantar Dandová napsal:

   Hezký den, systémy Bamboolik a Petit Lulu mají patentky ve stejných vzdálenostech, takže jsou vnitřní pleny zaměnitelné. Nicméně oba výrobci pracují na tom, aby jejich produkt fungoval nejlépe sám se sebou. Kombinace SIO systému s čtvercovými plenami je mezi maminkami poměrně oblíbená. čtvercové pleny znamenají snížení investice do pořízení plenkové výbavy a mnoho maminek z toho důvodu rádo uleví ze svého komfortu. SIO sytém se pak používá na procházkách a všude tam, kde chce maminka přebalit rychle a jednoduše a chce, aby plena spolehlivě vydržela delší dobu. Čtvercové plenky se pak používají na doma, kde je čas si s přebalováním trochu pohrát a není nejmenší problém přebalovat častěji.

 15. Any napsal:

  Super, my jedeme teda jednorázovky, ale možná by to stálo za zamyšlení … 🙂

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Vítejte a bavte se!
  Smějte se, inspirujte se, pojďte si povídat v komentářích, chlubit se svými výrobky na Facebooku, žijte s námi a určitě nám dejte vědět, jak se vám tady líbí!
 • Co se děje u nás doma?
  Something is wrong.
  Instagram token error.
 • Vaše nejoblíbenější příspěvky
 • Co nám píší čtenáři?
 • Celá naše historie
  • 2018 (1)
  • 2017 (13)
  • 2016 (27)
  • 2015 (102)
 • Kde nás můžete vidět?
  300x250.jpg