Návod na čepeček s kšiltem pro holčičky

Chodila jsem po obchodech s dětskými oblečky, brouzdala internetem a pořád jsem nemohla najít letní pokrývku hlavy, která by se mi líbila. Když byl pěkný a praktický střih, tak byla sladce růžová nebo zvířátková, nejlépe i ušatá. Z fotografií jste už asi pochopili, že nejsem moc fanda obrázkových oblečků. A stále chovám určité naděje, že se moje děti narodily s vytříbeným vkusem a že se nám vyhne Helo Kitty. Takže opět nezbylo, nic jiného, než ji ušít. Dělá mi velkou radost, když holky nosí něco, co jsem jim vyrobila, tím pádem se do budoucna můžete těšit na další návody na oblečení. Budou to samé jednoduché střihy, které zvládne i začátečník. Nejsem totiž žádná velká švadlenka. Kdyby mě nějaká opravdová švadlena viděla při práci, tak asi omdlí. Ale výsledky jsou pěkné a drží pohromadě.Co potřebujete?
 • plátno na podšívku a vrchní stranu, celkem asi půl metru
 • vliesofix
 • nitě

Střih na čepeček uděláte nejlépe podle nějaké kapuce, která sedí vašemu miminku. Nebo klidně podle jiného čepečku.
Tvar kapuce jsem obkreslila a přidala zhruba 1,5 – 2 cm na švové přídavky. Kšilt jsem střihla opět zhruba o 1,5 cm větší. Velikost kšiltu je zcela na vás, ale neměl by dosahovat spodního okraje čepičky, protože tam bude tkanička na uvázání. Vnitřní strana se střihne úplně stejně velká. Dále budete potřebovat ještě materiál na tkaničky. Dlouhé by měly být minimálně 30 cm a široké 8 cm.

Na obrázku je veškerý připravený materiál.
Jednu polovinu kšiltu jsem podžehlila vliesofixem (nažehlovací výztuhou), aby pěkně držel tvar.
Pak jsem sešila čepičku na zadní straně líc na líc. Vnitřní i vnější vrstvu. A také kšilt na přední straně. Švové přídavky v ohybech je potřeba prostříhat, aby při otočení na líc nedělal přebytečný materiál neplechu. 

Okraje jsem nijak nezačišťovala (tady by právě švadlenky asi omdlévaly), protože budou schované vevnitř čapky a předpokládám, že se tedy nebudou třepit.

Vše jsem otočila na líc, pečlivě vyrovnala švy a sežehlila.
Také jsem sežehlila látku na tkaničky. Nejprve jsem zahnula okraje na jednu stranu a pak přehnula látku po délce na polovinu tak,a by okraje byly vevnitř a vzniklou tkaničku jsem sešpendlila. Pak jsem ji prošila co nejblíže okraji.

  

Pak jsem prošila kraj kšiltu asi 1 cm od okraje. Možná to nebylo nutné, ale chtěla jsem si pojistit, že se při praní nebude kroutit.
Dalším krokem bylo vytvarování čepičky. Čepičku jsem složila tak, aby švy v její špičce seděly na sobě. Ve špici jsem ji pak rovně prošila tak, jak je to vidět na fotografii. 
Všimněte si, že spodní okraje nejsou stejně dlouhé. Šev, který dá čepičce tvar chceme mít totiž na temeni hlavy. Následující obrázek ilustruje, kudy vede šev, abyste měli lepší představu. Ono se to těžko popisuje slovy a já bohužel nemám lepší fotografii, kde by bylo vidět, jak je čepička složená.
Po sešití jsem odstřihla přebytečnou látku.

 Totéž se udělá i s vnitřní stranou čepičky. Výsledek by měl na lícové straně vypadat takto:

Pokud ale nebudete pečliví při skládání a švy vám nebudou sedět na sobě, tak se to tady projeví a výsledkem nebude křížek, ale nějaký patvar. Na funkci to nebude mít vliv, utrpí tím maximálně srdce perfekcionisty.
Pak jsem opět vzala do ruky žehličku a sežehlila čelní okraje čepičky na rub. Vnitřní stranu čepičky jsem obrátila tak, jako je to na tomto obrázku a na ni nasadila vnější stranu. Dobře je tu vidět i sežehlení. 

Špendlíkem jsem si označila střed kšiltu a kšilt jsem vsadila mezi vrchní a spodní díl čepičky. Dávala jsem opravdu velký pozor, aby střed kšiltu byl uprostřed. Okraj kšiltu jsem vsadila asi 1 cm hluboko a po celé délce švu jsem ho našpendlila. Kšilt se špendlí od středu směrem ke krajům a špendlí se rovně, není třeba ho tvarovat do obloučku. Tvar se udělá sám. Je potřeba si dávat pozor, aby svrchní i spodní díl čepičky byly přesně zarovnané. Ani jeden z nich nesmí přečnívat dál než ten druhý.

Kšilt jsem pak přišila asi 3 milimetry od okraje. Přišila jsem pouze kšilt, nic víc. Přední stranou dílů čepičky se budou protahovat gumičku, takže musí zůstat nesešitá.

 Dále jsem srovnala spodní okraje čepičky a sežehlila je tak, aby na sebe dobře seděly.

Na dolním okraji jsem udělala dva švy. Jeden co nejblíže okraji a druhý asi o 1,5 cm dál. Tím vznikl tunýlek na gumičku a tkaničky.

Do něj jsem za pomoci kancelářské sponky (nemohla jsem najít spínací špendlík) provlékla gumičku.

Na jedné straně jsem ji dvěma švy přišila asi 3 cm od konce tunýlku a pak jsem čepičku nařasila a prošila dvěma švy i druhou stranu.

Blížíme se do finále. Teď zbývá jen do tunýlku vsunout tkaničky a přišít. Šev vede od dolního okraje až ke kšiltu.

Na konci tkaniček jsem jen udělala uzlíky a tkaničky ustřihla těsně u nich. Určitě ale můžete otočit kraje tkaniček směrem dovnitř a prošít je.

A je to!

Hotové čepičky na mých holčičkách:

Přeji i vám stejnou radost z hotových výrobků.

Po předchozích zkušenostech musím upozornit, že střih a výrobní postup není možné použít ke komerčním účelům. Tím se myslí to, že by se někdo rozhodl, že začne tyto kloboučky šít, nabízet a prodávat. Ale pokud samy šít neumíte a klobouček pro svou ratolest chcete, tak samozřejmě můžete požádat švadlenku, aby vám podle postupu klobouček ušila. To není nejmenší problém. Rozdíl je ten, že první případ je krádež, druhý je placená pomoc.
Pokud se vám bude chtít, budu ráda, když se podělíte o své výrobky. Nepřišla jsem na to, jak nastavit komentáře, aby bylo možné přidávat obrázky, takže se můžete chlubit na Facebooku, nebo mi poslat foto na email a já ho ke článku přidám, budete-li s tím souhlasit.
*Jantar*
Jestli se vám článek líbil, sdílejte ho dál! Budeme rádi!
Jantar Dandova
Maminka dvojčat, co se učí za pochodu a ráda se o ten proces dělí s ostatními. Snaží se o ekologický přístup k okolí, zdravý životní styl a celkově návrat k přírodě. Sem tam něco tvoří. Někdy se jí to daří, někdy ne. Na začátku roku 2015 založila blog Back on Trees a o svých pokusech píše veřejně. Pracuje jako lektorka nošení dětí a látková poradkyně, má vzdělání v oblasti psychomotorického vývoje kojenců.
Komentáře
 1. Ajka napsal:

  Supr klobouček!
  Do komentářů obrázky dávat nejdou:-)
  Ajka

 2. Yvette napsal:

  parádní!! já takhle dělala středověké coif-y. Jednoduše obkreslit kuklu co už máme. Jsi moc šikovná. Ale to ty víš 🙂

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Vítejte a bavte se!
  Smějte se, inspirujte se, pojďte si povídat v komentářích, chlubit se svými výrobky na Facebooku, žijte s námi a určitě nám dejte vědět, jak se vám tady líbí!
 • Co se děje u nás doma?
  Something is wrong.
  Instagram token error.
 • Vaše nejoblíbenější příspěvky
 • Co nám píší čtenáři?
 • Celá naše historie
  • 2018 (1)
  • 2017 (13)
  • 2016 (27)
  • 2015 (102)
 • Kde nás můžete vidět?
  300x250.jpg