Návod na svrchní kalhotky z fleecu

Jedna z věcí, které jsem chtěla zkusit, bylo ušít pro děti vlastní plenkové kalhotky. Nejsem nějaká úžasná švadlena, takže jsem si netroufla zkazit drahý PUL a rozhodla jsem se pro kalhotky z fleecu. Pracuje se s ním dobře a navíc hezky větrá. Ale hlavně jsem na ně mohla našít logo Batmana. Díky tomu jsou i moc hezké a dá se s nimi dělat paráda. Díky prodyšnosti jsou ideální na léto.Co budete potřebovat:

 • 0,5 m fleecu na kalhotky a nějaké kousky na ozdobu
 • 50 cm ploché gumičky, asi 1 cm široké (často se jim říká prádlová pruženka)
 • 15 cm suchého zipu
 • nitě
 • špendlíky

Se střihem jsem se klasicky moc nepárala. Prostě jsem vzala svrchní kalhotky, které holčičkám sedí a obkreslila jsem je s nataženými gumičkami. A také přidala pár centimetrů, protože fleece je tlustší než PUL. Tím jsem získala ideální velikost. Střih jsem trochu tvarově upravila, aby se mi dobře šilo.

Vyšel mi zhruba takový tvar:

Střihy jsem se naučila kreslit na perlan. Pracuje se s ním mnohem lépe než s klasickým pauzákem. Chová se totiž trochu jako tkanina a hlavně se netrhá.

Pak jsem připravila nášivku batmana. Žlutý ovál a černého netopýra.

Je dobrý nápad aplikaci před samotným šitím přichytit. Fleece sice moc neklouže, ale je to pojistka. Buď se dá použít oboustranný vliesofix, kterým se aplikace na látku nažehlí, nebo můžete klasicky vše nastehovat. Nastehovala jsem batmana na žlutý ovál a přišila na stroji po celém obvodu cik cak stehem nastaveným na co největší šířku a relativně malou délku. Použila jsem černou nit. Aplikace se normálně šijí tak, že se nejprve přišijí cikcakem v tom tvaru, který aplikace má mít a pak se teprve obstřihují po obvodu, ale tady mi to fungovalo dobře opačně (bála jsem se, aby ten fleece pak nedělal ošklivé okraje).

Pak jsem aplikaci umístila na střed zádové části kalhotek a na stroji přišila opět cikcakem žlutou nití po obvodu oválu.

Tady je dobře vidět prošití černou nití.

Tady je detail obou nití. Ono to vypadá, že to je strašně složité a obtížné, ale není, protože díky tomu, že je nastavená malá délka stehu, stroj šije velice pomalu (respektive se látka posouvá pomalu, stroj šije normálně rychle).

Na druhou (vnitřní) polovinu kalhotek jsem našila gumičky (jednu na záda a dvě na okraje u nožiček). Nejprve jsem si je našpendlila a pak cikcakem prošila. Dneska už vím, že se gumičky lépe našívají rovným stehem, a to tak, že je na začátku přišijete stejně jako na následující fotografii a nemáte je předem našpendlené po celé délce, ale při šití je napínáte co to jde a napnuté pokládáte na látku tam, kde je chcete mít.

Ze střihu je patrné, že jsou gumičky umístěné asi 1,5 cm od okraje. Je to proto, aby byly schované vevnitř kalhotek a zároveň byly co nejblíže švu. Oba díly kalhotek jsem po přišití gumiček položila na sebe líc na líc (tedy aplikací dovnitř, gumičkami ven) a zhruba ten 1,5 cm od okraje prošila overlockem (ale fleece se nepárá, takže stačí i prostý rovný steh). Na bříšku jsem nechala celý šev nesešitý a tudy se pak kalhotky otočí na líc. Předtím jsem ale ostřihla švové přídavky, aby nedělaly zbytečné boule. Po otočení jsem bříško sešila co nejblíže okraji. Na fotce je vidět, jak jsou přišité gumičky a spojení overlockovým stehem před obrácením kalhotek na líc.

Pak jsem si připravila suché zipy. Z fotografie je zhruba patrná délka. Vepředu je „chlupatá“ část, která je kratší než část se zoubky. Obě části jsem přišila na sebe tak, jak je na fotce držím. Pak jsem ještě ostřihla špičky tak, aby neškrábaly.

Suchý zip pak přijde na místo, které je na střihu označené jako SZ. Našije se tak, aby část s háčky byla jakoby na vnitřní straně kalhotek. Díky tomu se budou sucháče dát zapnout i na sebe navzájem. Způsob prošití je vidět na následující fotografii.

Na bříško jsem našila zhruba 2 cm od okraje pruh chlupatého suchého zipu. A je hotovo, zhruba 2 hodiny práce (možná méně, už je to dlouho a nepamatuji se).

Tady je vidět vnitřní strana už hotových kalhotek.

Vnější strana hotových kalhotek.

Hotové kalhotky už zapnuté.

Zadní strana hotových kalhotek.

A Jantarky v plenkách.

Kalhotky podle mého střihu sedí zhruba na 4-9 kg. Každé fleecové kalhotky pod tlakem provlhají, takže nejsou vhodné třeba do autosedaček nebo do kočárku pro sedící děti. Naopak ideální jsou na noc nebo na doma, protože jsou opravdu prodyšné.

Pokud byste si chtěly ušít úplně stejné svrchní kalhotky, nevíte jak na to a nechce se vám shánět všechny propriety, můžete si u mě objednat sadu DoDo (Dodělej doma).

Sada DoDo obsahuje vše potřebné kromě nití:

 • 2x už vystřižený tvar kalhotek
 • netopýra a ovál
 • suché zipy a gumičky
 • obrázkový návod krok za krokem
 • na přání je možné na látku připnout patentky na SIO systém Bamboolik nebo Petit Lulu

Cena 130 Kč + poštovné (doporučený dopis 44 Kč), dodání do 1 týdne
Objednávky ZDE.

O jaké další nášivky a barvy byste měly zájem?

PS: Použití návodu a střihu pro komerční účely není povoleno.

*Jantar*
Jestli se vám článek líbil, sdílejte ho dál! Budeme rádi!
Jantar Dandova
Maminka dvojčat, co se učí za pochodu a ráda se o ten proces dělí s ostatními. Snaží se o ekologický přístup k okolí, zdravý životní styl a celkově návrat k přírodě. Sem tam něco tvoří. Někdy se jí to daří, někdy ne. Na začátku roku 2015 založila blog Back on Trees a o svých pokusech píše veřejně. Pracuje jako lektorka nošení dětí a látková poradkyně, má vzdělání v oblasti psychomotorického vývoje kojenců.
Komentáře
 1. Anonymní napsal:

  moc pěkné, šikovné

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Vítejte a bavte se!
  Smějte se, inspirujte se, pojďte si povídat v komentářích, chlubit se svými výrobky na Facebooku, žijte s námi a určitě nám dejte vědět, jak se vám tady líbí!
 • Co se děje u nás doma?
  Something is wrong.
  Instagram token error.
 • Vaše nejoblíbenější příspěvky
 • Co nám píší čtenáři?
 • Celá naše historie
  • 2018 (1)
  • 2017 (13)
  • 2016 (27)
  • 2015 (102)
 • Kde nás můžete vidět?
  300x250.jpg