Malá chobotnice: Jednoduchý návod na ušití karnevalové masky

Holčičkám už je 2 a půl roku, takže se nás letos poprvé týká karnevalová sezóna. Ne, že by nemohly dřív nosit masky, ale nic by z toho karnevalového řádění neměly. Letošní městský dětský karneval měl téma „mořský svět“. Očekávala jsem tunu pirátů a námořníků, tak jsem se rozhodla zamířit pod mořskou hladinu a vyrobila jsem kostýmy chobotniček. Ostatní děti na karnevalu se mě ptaly, proč jedna není zelená a druhá modrá? Jednoduše proto, že jsem doma měla jen růžový úplet 🙂

Co je potřeba na výrobu kostýmu chobotnice?

 • cca 0,5m úpletu (podle velikosti), koupit můžete TADY
 • kousek úpletu odlišné barvy
 • lehká vycpávka na chapadla, já jsem použila kuličky z polyesterových vláken, koupit můžete TADY
 • nitě
 • bílá a černá barva na textil
 • papír na střih

Postup výroby kostýmu

Pro představu uvádím, že mají holčičky zhruba velikost 104. Nebudu ale uvádět přesné rozměry jednotlivých částí střihu, protože je stejně nejjednodušší si ho vyrobit na míru. Ušití kostýmu není složité a ani příliš časově náročné. Jeden kus se dá zvládnout za jeden nebo dva večery, podle toho, jak dlouhé ty vaše jsou 😉

Jak udělat střih kostýmu chobotnice?

Obkreslila jsem tílko, které holkám sedělo „na tělo“ a mírně jsem ho prodloužila, abych měla rezervu a kam našívat chapadla a také abych měla rovnou přidané i švové přídavky. Také jsem přidala zhruba 1 cm na ramínkách. Po obvodu výstřihu a průramků jsem přidávat nemusela, protože jsem chtěla, aby byl výsledek zhruba stejný jako tohle tílko a věděla jsem, že budu přidávat lemování podobným způsobem jako je to udělané tady.

Vyznačila jsem si finální tvar na polovině a naznačila i oblouk „hlavy chobotnice“, pak jsem to celé přeložila na polovinu a vystřihla. Tak vznikl střih pro hlavní část kostýmu. Vrchní část jsem vystřihla z tmavé látky (ale určitě jde použít i opačnou variantu a udělat horní díl světlý) a na spodní jsem použila barvu „chobotnice“. U úpletu je potřeba si dát při stříhání pozor, kterým směrem úplet pruží. Ten směr, kterým pruží víc, bude šířka.

Pokračovala jsem lemováním výstřihu a průramků. Změřila jsem si jejich obvod pomocí krejčovského metru. Ze zjištěných rozměrů jsem ubrala zhruba 10% (aby lemy hezky ležely) a vystřihla z úpletu obdélníky s kratší stranou dlouhou 5 cm a delší stranou dlouhou podle výsledku. Chcete, aby pružily na délku ne na šířku. Dva na průramky, jeden na výstřih.

Na chapadla jsem použila celý zbytek materiálu a jednotlivé obdélníky měly rozměr 34 x 17 cm. Shodou okolností mi to totiž vyšlo skoro přesně na obvod horního dílu. Důležitá poznámka – chobotnice má osm chapadel. Určitě postupujte tak, že si změříte obvod horního dílu a ten vydělíte čtyřmi. K výsledku přidáte zhruba 1,5 cm (tzv. švové přídavky) a máte šířku chapadel. Délku udělejte tak, ať si po nich váš drobeček nešlape. Takže než si půjde lehnout, změřte si ho od ramen na zem. Když tenhle krok neklapne, tak pomůže změřit léku nějakého overalu. Pak vezmete délku horního dílu, odečtete zhruba 6-8 cm a výsledné číslo vám říká, jak dlouhá budou chapadla. Z obrázku by mělo být zřejmé, jak vypadá střih a co kam „přijde“.

Postup šití vrchního dílu

Nejprve jsem si našpendlila ramena na dolní část tílka. Pokud budete špendlit tak, jako na obrázku a máte tenoučké špendlíky, není je při šití nutné vyndávat. Pokud máte polena, tak je radši vyndavejte, jinak můžete zlomit jehlu. Našpendlený šev jsem prošila overlockovým stehem na šířku patky (okraj patky kopíruje okraj látky). Takový steh má téměř každý šicí stroj. Používám ho na úplety, protože jde o pružný steh. Jestli overlockový steh na stroji nemáte, nic se nestane, když budete šít cik cak stehem na malou šířku (1). Ten taky do určité míry pruží, takže vám šev při oblékání nepopraská. Určitě se vyhněte klasickému rovnému stehu. No a jestli máte doma overlock, tak vám nemusím nic vysvětlovat 😉

Po prošití jsem odstřihla přebytečnou látku a horní díl sežehlila tak, že jsem šev zahýbala směrem nahoru a pak jsem ho prošila rovným stehem asi 2mm od okraje švu (tuším že tohle bude asi prohřešek oproti švadlenkovským zásadám, to zahnutí směrem nahoru). Tenhle krok nemusíte dělat a maska bude fungovat i bez toho.

Z rubové strany to vypadá takhle:

Umístila jsem oba horní díly na sebe líc na líc tak, aby se mi na boku co nejlépe potkával přechod mezi růžovou a modrou.

Špendlím a šiju vždycky od průramku dolů. Takže našpendlíte pravou stranu a pak otočíte a zase špendlíte pravou stranu. Horní vrstva úpletu má tendenci se při šití natahovat a posouvat (a já si pořád ještě nebyla schopná pořídit kráčející patku, která by to měla omezit). A tak když šiju takhle, čeká mě menší průšvih než opačným směrem, protože dole se prostě to, co přečuhuje, ustřihne. Nahoře by to mohlo nesedět tragicky a párat overlockový steh fakt nechcete. Byla jsem líná převlékat na růžovou nit, protože jsem věděla, že modrou budu potřebovat a že ta bude opravdu vidět, ale aspoň je hezky zřetelný šev. Takže v následném kroku jsem našpendila obě strany a ramínka a sešila k sobě a opatrně odstřihla přebytečný materiál. Z rubu je to hezky vidět:

Jak olemovat výstřih a průramky

Pak jsem sešila všechny lemy kratší stranou k sobě, ohnula a sežehlila, aby mi vznikla takováhle kolečka:

Špendlík označuje polovinu kolečka přesně naproti švu. Díky tomu se kolečko snadno umístí správně. U lemů dospěláckých triček bych si podobně označila všechny čtvrtiny. Tady bohatě stačí jeden špendlík. Horní díl jsem si otočila na líc a špendlila tak, aby šev lemu vycházel někam, kde nebude moc vidět. U průramků do podpaží, u výstřihu dozadu doprostřed. Nejprve vždycky přišpendlím šev lemu tak, aby ustřihnuté hrany lemu i průramku (nebo výstřihu) seděly krásně na sebe. Pak si najdu střed průramku naproti švu lemu a tam přišpendlím předem připravený špendlík, který označoval polovinu kolečka. Další špendlíky rozmístím rovnoměrně. Pomáhá si látku mírně natahovat a rovnat v rukách. Výsledné našpendlení a prošití by mělo vypadat takhle:

V dalším kroku jsem přišila i průramky, odstřihla přebytečnou látku a všechno sežehlila, aby to hezky leželo. Pak jsem ještě prošila lem výstřihu podobně jako přechod mezi růžovou a modrou. Tedy rovným stehem asi 2mm od švu z lícové strany. U průramků se mi do toho už nechtělo a opravdu to není nutné dělat. Aspoň je na obrázku hezky vidět rozdíl. Na lemování můžete pochopitelně použít klasickou lemovku.

Jak ušít chapadla

Pak jsem vyměnila na stroji nit za růžovou a začala se zabývat chapadly. Obdélníky jsem vždy prošila úzkým cikcakem do obloučku a pak jsem pokračovala po okraji. Overlock tady podle mě není nutný, protože šev nebude úplně skrytý a nebude tak namáhaný a šití cikcakem je výrazně rychlejší a líp se „řídí“. Tímhle stehem jde šít celý kostým, když nemáte overlockový steh. Není potřeba si obloučky předkreslovat, je fuk, že nebudou všechna chapadla navlas stejná. Jak říká chobotnice z Nema: „Já mám jedno chapadlo kratší a vůbec to není vidět, když si takhle tancuju“.

U všech chapadel jsem odstřihla přebytečnou látku v obloučku.

A pak jsem vycpávala a vycpávala. Polyesterové kuličky vypadají takto:

Vycpávání chapadel

Použít můžete i jiný materiál, ale tahle výplň je krásně naducaná a lehoučká. Je to to samé, čím se vycpávají dnešní plyšáci. Na dvě chobotnice mi stačilo asi půl kila. Překvapilo mě, jak se na chapadlech udělaly roztomilé zahnuté špičky. Vycpávání šlo vcelku dobře. Nejdřív jsem si otočila chapadlo na líc, pak jsem ho ohrnula do poloviny a vycpala špičku a postupně jsem přidávala vycpávku a zmenšovala ohrnutí. Vycpávala jsem zhruba tak, aby na konci nebyla vycpávka zhruba 1,5 cm od okraje, aby se chapadýlka dobře přišívala.

Pak jsem sežehlila dolní lem tílka tak, aby byl dvojitě zahnutý směrem nahoru na lícovou stranu (a zapomněla jsem to vyfotit). Jednoduše, nejdřív jsem ohnula zhruba 1cm na líc a sežehlila a pak jsem znovu ohnula asi 2,5-3cm a sežehlila. Do vzniklého záhybu (lemu) jsem pak špendlila chapadla. Ta jsem pokládala tak, že jakoby trčela směrem vzhůru k výstřihu. Nejprve jsem přišpendlila obě boční chapadla a dávala jsem si pozor, aby šev chapadel směřoval dolů a byl uprostřed a snažila jsem se okraj chapadla zasunout co nejvíce do lemu. Pak jsem přidala dvě chapadla doprostřed zadní i přední části. Zbylá čtyři chapadla patří do vzniklých mezer. Je možné, že se vám budou trochu překrývat, ale to vůbec nevadí.

Výsledek špendlení vypadá takhle:

A nakonec jsem prošila lem cikcak stehem zhruba 3mm od okraje u chapadel a pak ještě jednou zhruba na šířku patky od předchozího švu.

V úplně posledním kroku jsem namalovala oběma chobotnicím oči a pusu.

A je to hotovo!

Chobotnice v akci

Udržet Rozárku v botičkách a teple oblečenou je někdy komplikované 🙂

A ano, vyhrály jsme druhé místo! Rozárka běží ukázat méďu, kterého vyhrála. Za tu její radost to rozhodně stálo!

Johanka hned v závěsu za ní.

Medvídka pustily až kvůli balónkům 🙂

Chobotnici pochopitelně odmítly doma sundat, takže nám bytem pobíhali celý večer hlavonožci.

Až je to nakonec zmohlo..

Podělte se s námi a s ostatními!

Pokud návod využijete, budu moc ráda, když se nám svým výtvorem pochlubíte a pošlete foto s komentářem prostřednictvím zprávy na FB Back on Trees nebo na email info@backontrees.cz. Moc ráda ho přidám do facebookového alba mezi další výrobky čtenářů!

Nebo se podělte o výrobky inspirované naším blogem na Instagramu s hashtagem #backontrees nebo s vlastními nápady pod hastagem #matkavali

A nestyďte se návod sdílet mezi přátele, třeba někomu přijde v karnevalové sezóně vhod.

A hlavně se dobře bavte!

Jestli se vám článek líbil, sdílejte ho dál! Budeme rádi!
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Vítejte a bavte se!
  Smějte se, inspirujte se, pojďte si povídat v komentářích, chlubit se svými výrobky na Facebooku, žijte s námi a určitě nám dejte vědět, jak se vám tady líbí!
 • Co se děje u nás doma?
  Something is wrong.
  Instagram token error.
 • Vaše nejoblíbenější příspěvky
 • Co nám píší čtenáři?
 • Celá naše historie
  • 2018 (1)
  • 2017 (13)
  • 2016 (27)
  • 2015 (102)
 • Kde nás můžete vidět?
  300x250.jpg