Jak obléknout dítě do šátku

Nošení dětí v létě

Blíží se parné počasí (ačkoli si prý do konce května počkáme). Hodně maminek začíná řešit jak nosit své ratolesti, až budou praskat teploměry. Sepsala jsem pro vás své zkušenosti s nošením dětí v letních měsících. Dočtete se, jak miminko do šátku či nosítka obléknout, jak obléknout sebe, nebo jaké materiálové složení šátků je na léto příjemné.

Asi nejdůležitější je nosit s rozumem a přes ty největší pařáky s maličkými miminky nejlépe nevytahovat paty z chládku. To člověk sobě i miminku akorát ublíží ať má na sobě sebelepší výbavu. Když už je to nutné, tak co tedy dělat?

Jaký zvolit šátek?

Pokud ho máte rádi, klidně můžete zůstat u toho svého a není třeba ho měnit. Ale je fakt, že jsou materiály, které jsou v létě příjemnější než jiné. Pokusila jsem se sepsat základní přehled materiáů a jejich vlastností vzhledem k nošení v teplejším počasí. Rozhodně tam není všechno a jsou to mé osobní dojmy a zkušenosti.

 • 100% Bavlna: Je to přírodní materiál, na kterém není vůbec nic špatného, v létě se v něm dá nosit velmi dobře a jde o nejlevnější variantu. U bavlněných šátků bych si dala jen pozor na gramáž, aby nebyl šátek tlustý jako deka. To by se v něm člověk v létě docela pekl. Na druhou stranu nižší gramáž a těžší dítě (přes 10kg) nemusí pasovat dohromady a šátek sice bude tenký a bude větrat, ale může řezat do ramen a dítě se v něm může prověšovat. Jestli se to bude dít, záleží ale na více aspektech (vazba, použitá příze,..), nejen na gramáži. Také je to maminka od maminky jiné, někdo odnosí i batole v tenoučkém šátku aniž by postřehl nějaké nepohodlí a někdo je prostě citlivější
 • Bambus: Báječná příměs pro malá miminka. Bambusové šátky jsou příjemné, měkoučké a díky vlastnostem bambusových vláken v létě působí chladivě, člověk se v nich tolik nepotí. Některé bambusové šátky jsou tenoučké a neunesou těžší dítě. Každopádně jde se narazit na varianty, které budou vyhovující i pro ně (odhadnout se to dá podle gramáže). Dá se prát v pračce. Na obrázku nahoře je můj oblíbený bambusák od LennyLamb, ve kterém jsem pohodlně nosila i 12 kil.

Jak vybrat materiál na šátek

 • Hedvábí: Úžasná, ale dražší příměs. Hedvábí je tenké vlákno, které je ale pevné, takže šátek i přes to, že je slaboučký, unese i poměrně těžké dítě. Stejně jako bambus je to přírodní funkční materiál a v létě působí chladivě. Nesmí se prát v pračce a někomu hedvábí nevoní (obzvlášť když je vlhké).
 • Vlna, merino vlna, … : Vlna může být překvapivě na léto velmi příjemná. Šátek ale nesmí být příliš tlustý. Vlna má totiž báječné termoregulační vlastnosti a v chladnu hřeje, v parnu chladí. Je to logické, ovce neshazují na léto srst a přesto se neupečou. Někomu mohou být některé druhy vlny nepříjemné na holou kůži (někdy kouše). Nesmí se prát v pračce.
 • Len: Je to příměs, která se využívá především pro větší děti. Tím nechci říct, že na miminko není vhodná, ale většinou se volí pro batolata. Lněný šátek, který unese batole, bude tenčí než bavlněný šátek pro stejně těžké dítě. Takže bude i lépe větrat. Nevýhodou nových lněných šátků je to, že se musí „zanosit“. Jsou totiž většinou z výroby tvrdé a nepoddajné (stejně jako nové lněné kalhoty) a chvíli trvá, než vlákna změknou a zflanelovatí. Proto se většinou nekupují pro malá miminka. Některé lněné šátky je potřeba žehlit téměř po každém navázání. Jinak si materiál „zapamatuje“ sklady a ony se budou tvořit stále na těch stejných místech a vlákna šátku se tam začnou odírat. To snižuje cenu šátku a může to vést až k prodření. Len se pere normálně v pračce.
 • Konopí: V podstatě bych mohla zkopírovat to, co se píše u lnu. Je ještě trochu více pevné a také více nepoddajné. Ale zanošený konopný šátek je poklad a úplně dostatečná kompenzace za počáteční obtížnější seznamování. Ocení ho především rodiče baculíků nebo starších dětí, které se stále rády nosí.
 • Další vlákna – tencel, repreve: Všeobecně se dá říci, že jsou vlákna tenká, ale pevná. I šátky s jejich příměsí, jsou tedy tenčí, lépe prodyšné, přitom hodně unesou. Nejsou nepříjemné v teplém počasí, vlákna jsou speciálně vyvinutá tak, aby bylo nošení v nich komfortní. Je to podobné jako s umělými vlákny v oblečení. Šátky jsou méně muchlavé, nesráží se, déle si drží původní vlastnosti, po několika měsících budou hodně podobné jako při prvním nošení. Já preferuji mazlivé šátky a ty s umělými vlákny jsou na mě moc hladké. Pere se normálně v pračce. Repreve je vyrobené z petek. Tencel z celulózy a má vynikající chladivé a absorpční vlastnosti. Jsou cenově poměrně vysoko (až na pár výjimek).
 • Kombinace více příměsí: Záležitost pro fajnšmekry. Těžko napsat něco všeobecně, snad jen, že bývají většinou opravdu super. To se ale odráží na ceně.

Jaké úvazy jsou na léto fajn?

Takové, které mají co nejméně vrstev. Pro novorozence na břiše klidně klasický Kříž s kapsou uvnitř bez roztažených postranních pruhů. Dvojitý kříž je hodně příjemný, protože větrá z boku. Navíc je rychle uvázaný a dítě se snadno vyndavá a zase vrací zpátky. Dá se v něm snadno kojit. Použít se dá už pro miminka, která samostatně drží hlavičku. Je ale pohodlný i pro batolata.

Dvojitý kříž

Dlouho mi trvalo, než jsem mu přišla na chuť. Podle návodů, které jsem měla k dispozici, mi připadalo vázání složité, nedařilo se mi ho dotáhnout. Nouze naučila Dalibora housti a jednoho dne jsem ho prostě musela zvládnout. Jeli jsme totiž někam pryč a trávili jsme spoustu času v autobusech, vlacích a na přestupech, krosnu vzadu a dítě vepředu. Oblíbený Kříž s kapsou uvnitř byl na cestování fakt hodně nepraktický. Záviděla jsem manželovi, který jen zacvakl nosítko a šel. Tak jsem se Dvojitý kříž naučila na cestách bez videa a přišla jsem na způsob, který používám do teď a připadá mi opravdu jednoduchý. Šátek se jen uváže, utáhne úplně celý předem a pak se jen maličko upraví po vložení miminka. Natočila jsem pro vás svůj postup.

V létě jsem hodně využívala i jednovrstvé úvazy na bok – Jeden ze základních se jmenuje Smyčka na bok (nebo Robin’s hip carry).

Smyčka na bok

Na záda jsem měla ráda Pirátský batoh (RRRR) nebo klasický Batoh. V často používaném Dvojitém hammocku mi bylo vedro.

V létě se také hodně příjemně nosí v Ring Sling šátcích – je to jedna vrstva na dítěti a na dospělém. Často si ho beru s sebou do kabelky i dneska.

Edit 25.5.2017 Ring slingové šátky bych používala i dnes, kdybych mohla, dětem jsou tři roky.

Nesmím vynechat přezková nosítka. Není to vrstva látky navíc pro nosiče, větrají z boku. Některá nosítka mají i letní odvětrávání zádové opěrky. Obzvlášť nosící tatínkové si s nosítky libují. Čím jsou děti starší, tím častěji i já preferuji nosítko před šátky. Popravdě bych dneska (dvouleté spolehlivě chodící děti) asi šátky vůbec nevytáhla, kdybych je nepotřebovala na kurzy. Nejčastěji mám s sebou jedno nosítko, děti jdou, pak se jedna nese vepředu v nosítku a když přijdou bolavé nožičky i na druhou, tak jede na koni (a v průběhu procházky se různě střídá, která je kde).

Edit 25.5.2017: Z pohledu maminky tříletých dětí už bych s sebou nenosila nosítko, ale spíše nějaké poponášítko. Jedno šikovné jsem objevila na Festivalu Mini (report TADY).

Jak obléci miminko?

Ještě nikdy jsem nepotkala nikoho, kdo by své dítě oblékl málo. Naopak spíš vídám děti oblečené příliš, jsou celé zpocené a následně opupínkované. Rodiče totiž často kontrolují, jestli není dítěti náhodou zima, podle ručiček nebo nožiček. Ty můžou být klidně na dotyk studené, ale přesto je mimčo přehřáté a celé splavené. Teplota se kontroluje nejlépe za krkem. Jakmile se dítě za krkem potí, je potřeba ubrat na oblečení (ať je léto nebo zima).

Obzvlášť při nošení v létě si musíme uvědomit, že šátek je minimálně jedna vrstva a že se miminko hřeje ještě o rodiče. Stejně jako dospělý člověk se děti ochlazují prostřednictvím dlaní, chodidel a hlavičky. Pokud se jim neumožní přes ně větrat, tak se může přehřívat a to může být u maličkých miminek velmi nebezpečné. Pokud to není nutné, tak je nejjistější nedávat botičky, ale nechat chodidla volně.

Hlavičku a zátylek je pochopitelně potřeba chránit před sluníčkem. To se často řeší nějakým paraplíčkem, které si maminka nese nad oběma. Je mi ale jasné, že tohle není řešení pro mě, já bych ho při první příležitosti někde zapomněla. Na hlavičku by neměla přijít neprodyšná teplá čepička, ale něco, co pěkně větrá. Takže třeba plátěný klobouček, šáteček, nebo jednoduchý tunýlek, který vyrobíte za pět minut a navíc ho snadno sladíte k šátku 😉 (návod TADY). Další varianta je čepička s kšiltem (můžete si ušít svou podle návodu TADY), k ní se dá přidat ještě „závoj“ na krk.

Klobouček pro miminko

Pro maličká miminka se může hodit letní bambusová nebo merinová kuklička, která chladí i větrá a nepadá.

V největších parnech jsem děti nosila pouze v plenkách (doma měly občas i ponožtičky).

látkové plenky

Měla jsem s sebou vždycky nějaké zavinovací tričko nebo bodýčko s krátkým rukávem, které jsem jim případně oblékla, pokud jsem je vyndavala ven ze šátku a přišlo mi, že by to chtělo. Ale často jsme je jen přikryli šátkem a bylo vyřešeno.

Dvojčata v šátku

Pokud bylo chladněji, měli jsme být hlavně ve stínu, nebo se blížil večer, tak jsem jim bodýčka oblékala rovnou, přičemž se mi nejvíce osvědčil bambus a kombinace merino vlny a hedvábí. Ale klasická bavlna taky poslouží.

Bambus ochlazuje (uvádí se, že zhruba o 4%), saje výborně pot, přitom nestudí (nebo alespoň mě ne, někdo říká, že ho mokrý bambus studí) a je antibakteriální, a tak se v něm nemnoží žádné breberky, takže se děti neopupínkovávají. Může se prát v pračce. Pořídíte ho srovnatelně s biobavlněnými bodýčky od 250 Kč.

Edit 25.5.2017: Bambusová body má v nabídce česká firma Duomamas.

Merino (s hedvábím) je jednoznačně nejlepší, bezvadně termoreguluje, je to velmi příjemný materiál, je samočistící, takže pokud není vyloženě od něčeho umatlané, tak není třeba prát, ale stačí větrat. Bohužel taky podle toho stojí (zhruba od 500 Kč). A nedá se prát v pračce, což je pro mě kámen úrazu. Pak to dopadá tak, že vlněné a hedvábné věci obleču dětem dvakrát za sezónu, protože se mi je nechce pak prát v ruce. Murphyho zákony fungují spolehlivě a samočištění v praxi jsme nikdy nevyzkoušeli, protože bylo bodýčko zaručeně okamžitě poblinkané.

Edit 25.5.2017: Merinová bodýčka a další doplňky na nošení dětí najdete v nabídce Crawler. Pecka je, že si můžete vybrat z nabízených materiál a nechat si udělat barevnou kombinaci sobě přímo na míru. Nebo mám říct spíš na míru ke svému šátku? Známe to, že jo..Jejich bodýčka jsou rostoucí a ta, která jsme kupovali holkám zhruba v roce a půl nosí ještě dnes, kdy jim jsou tři roky. Je to jednoznačně investice, která se vyplatí.

Vůbec jsem nepoužívala overaly. Jednak aby měly děti volná chodidla a druhým důvodem je to, že dnešní overálky mají příliš krátké nohavičky a ty při nošení v šátku nebo nosítku táhnou chodidla nahoru. Pokud bylo potřeba i něco na nožičky, tak jsme dávali buď punčocháčky (opět bambusové), ponožtičky (ty se ale ztrácejí) nebo návleky.

Cokoli, co dětem kouká ven, je potřeba namazat něčím s ochranným faktorem! Není nutné hned myslet na chemické opalovací krémy, spousta přírodních olejů má ochranný faktor (kokosový olej 10 SPF, mrkvový olej 30 SPF, ..). Jenom je potřeba vrstvu vcelku často obnovovat. A taky si dávat pozor na zašpinění šátku.

Jak obléci sebe?

Člověka hned napadne, že bude fajn si vzít funkční tričko. To je sice pravda, ale pokud nebude mít funkční vrstvu i miminko, tak se propotíte do jeho oblečení. A taky do šátku. Takže funkční trička z nepřírodních materiálů jsem zase škrtla. Stejně tak se vyhněte jakýmkoli umělým materiálům. Umělá vlákna do sebe nemohou nasát vlhkost, ta se jen jakoby drží kolem nich, a tak jde jednak veškerá vlhkost do šátku a navíc si člověk snadno podráždí kůži.

Stejně jako u miminek mi nejvíc vyhovuje bambus. Je chladivý. Sice také odvádí pot, ale díky své nasákavosti ho drží ve svých vláknech, a tak člověk nepropotí hned i miminko. Je antibakteriální, a tak mokré tričko není cítit. Navíc je to velmi příjemný materiál. Bambusová tílka i trička jsou návyková. Smí do pračky, ale nelíbí se mu sušička. Na obrázku moje bambusové tričko od Bambooliku a nádherný ručně tkaný šátek Tkanee Passionate Memories (ten jsem si jen zkusila, není můj, bohužel).

ručně tkaný šátek

I sobě můžete zainvestovat do funkčního trička z merina nebo kombinace merina a hedvábí. Krásně chladí v parném počasí, také není cítit, je antibakteriální. Mokré vůbec nestudí. Ale jak jsem už zmiňovala, nesmí do pračky. Využije se pak i v zimě jako výborná spodní vrstva.

Edit 25.5.2017: Chce to jenom trochu odvahy a ty merinové věci do pračky prostě šoupnout. V našem šatníku začíná být merina čím dál víc, a tak není problém jednou týdně naplnit pračku merinovými věcmi. Varuji jenom, že jakmile si na bambus a merino zvyknete, tak nebudete chtít nosit nic jiného. Mám to otestované nejen na sobě, ale i na blízké rodině. Já v podstatě točím svých sedm bambusových tílek dokola. Šatník se mi parádně minimalizuje.

I bavlněné nebo jiné přírodní materiály udělají dobrou službu. Jenom budou studit, když budou mokré a zafouká.

Docela se nám osvědčilo si brát s sebou na delší výlety rezervní trika. Jakmile bylo první propocené a my jsme třeba vyndavali děti na krmení, tak jsme se převlékli a byli v suchu a nikdo na nás blbě nekoukal.

Pořádáme také kurzy nošení dětí!

Nechte o sebe pečovat jednu z našich lektorek, která Vás vše naučí přímo v pohodlí vašeho domova, detaily najdete ZDE.

 

 

 

Jestli se vám článek líbil, sdílejte ho dál! Budeme rádi!
Jantar Dandova
Maminka dvojčat, co se učí za pochodu a ráda se o ten proces dělí s ostatními. Snaží se o ekologický přístup k okolí, zdravý životní styl a celkově návrat k přírodě. Sem tam něco tvoří. Někdy se jí to daří, někdy ne. Na začátku roku 2015 založila blog Back on Trees a o svých pokusech píše veřejně. Pracuje jako lektorka nošení dětí a látková poradkyně, má vzdělání v oblasti psychomotorického vývoje kojenců.
Komentáře
 1. Anonymní napsal:

  Nedá mi to, a musím napsat, že sama trika z merino vlny případně z kombinace merino-hedvábí běžně peru v pračce v programu na vlnu, a z těch mých se mi nikdy žádné nesrazilo. Mám zkušenosti se značkami Smartwool, Tom a Trine, Janus, Pierre Robert + s dalšími méně známými, většinou ze second handů. Jediné, co se nám kdy z merina srazilo byly mužovy věci od Icebreaker. Připadá mi, že u merina dost záleží na způsobu tkaní – třeba merino od Icebreaker je takové hutnější, míň se roztahuje, zatímco ta ostatní trička co mám od jiných značek mají tkaní volnější, celá jsou pružnější, a možná i proto se nesrážejí? Nemám to ověřené nijak "vědecky", ale po zkušenosti s Icebreakerem kupuju už jen merino věci, které se dobře natahují, a nesráží se mi v pračce nic.

 2. Anonymní napsal:

  Mám podobnou zkušenost, vlněné věci strkám normálně do pračky jen s příslušným speciálním práškem (i vlněné svrchňáčky, kterým jsem se fakt dlouho bránila, ale od doby, co už jsou velký nehody vychytaný na nočník, tak jsem jim dost propadla). Ale je fakt, že vše kupuji z druhé ruky, tak mi asi chybí ta prvotní opatrnost k drahé věci.

 3. Jantar Dandová napsal:

  Ono asi dost záleží na pračce..mě třeba naše prostě ty vlněné věci nevypere..ačkoli je tam speciální program..dodržuji doporučené množství atd, tak to pak vytáhnu a mám tam suchá místa..taky mi tedy nikdy nic nesrazila, ale ani nevyprala 🙂

 4. Jantar Dandová napsal:

  Ale tedy vlněný šátek bych do pračky opravdu nestrčila..

 5. Anonymní napsal:

  Krásný článek, přehledně popsané všechny hlavní otazníky. Jen s tím praním vlněného oblečení nesouhlasím 🙂 Vše peru podle cedulek, pokud tam stojí, že lze prát v pračce, nikdy jsem neměla problém, při dodržení doporučené teploty. Iobio, Janus, Icebreaker, Smartwool a mnoho dalších. Srazilo se mi jen oblečení od Engelu a Cosilany, které jsem v pračce vyprala přesto, že se to nesmí. No, opravdu to nedělejte 🙂

 6. Julie napsal:

  Hezký článek. Pěkné, jak to každý vnímá jinak – já u bambusu narazila, vyzkoušela jsem 3šátky s bambusem a potila jsem se víc než v 100% bavlně. U mě tedy vyhrává len – i na oblečení.

 7. Anonymní napsal:

  Ahoj, mohu se zeptat, co rikas na tento nosic? http://www.detske-kocarky.cz/nositko-lodger-shelter-artisan-folklore.html ? Diky moc za nazor. Marta Jánská

 8. Jantar Dandová napsal:

  Ahoj, v ruce jsem ho neměla. Nevím, k čemu přesně se otázka vztahuje. Na nošení v létě bych to tedy úplně neviděla, protože je to zjevně ušité z několika vrstev fleecu a pravděpodobně ještě nějak vyztužené, protože fleece nemá dostatečnou pevnost, takže to bude jako dítě obléct do mikiny navzdory tomu, co u nosítka píší.

  Jinak co se týče nosítka jako takového, tak hodně připomíná klasické babyvaky. Mají jednu výhodu – je to jednoduché a rychlé. Štíhlým maminkám ale často bývají velké. Dítě je nutné přidržovat rukou při předklánění atd. Není tak dobře zafixované na těle rodiče jako v ergonomickém nosítku nebo šátku. Použití bude omezené na prvních pár měsíců – dokud miminko vydrží schované v horizontální poloze. Pak se na dlouho nevyužije, protože starším dětem se to už nebude vleže líbit (chtějí rozhled) a ve vertikální poloze není vhodné pro děti, které ještě samostatně nesedí, protože chybí dostatečná opora zad (to souvisí s tím, že je díte nutné přidržovat). U těžkých dětí zase jde o jednostrannou zátěž pro záda rodiče.

  Takže podle mého názoru: Na rychlé přenesení do auta, z auta, překonání schodů – proč ne, šikovná věc. Na procházky, domácí práce, nákupy – spíš nepoužitelné.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Vítejte a bavte se!
  Smějte se, inspirujte se, pojďte si povídat v komentářích, chlubit se svými výrobky na Facebooku, žijte s námi a určitě nám dejte vědět, jak se vám tady líbí!
 • Co se děje u nás doma?
  Something is wrong.
  Instagram token error.
 • Vaše nejoblíbenější příspěvky
 • Co nám píší čtenáři?
 • Celá naše historie
  • 2018 (1)
  • 2017 (13)
  • 2016 (27)
  • 2015 (102)
 • Kde nás můžete vidět?
  300x250.jpg