Nošení dětí: Zateplovací vsadka do kabátu

Loni jsem řešila, jak nosit děti i v chladném počasí. Jednoznačně nejjednodušší jsou nosící bundy. Nechtělo se mi ale investovat tolik peněz. Nehledě na to, že sportovní oblečení používám téměř výhradně ke sportu (takže vlastně skoro vůbec). A tak jsem požádala babičku, aby pro mě upletla rozšíření ke kabátu, které by mi pomohlo udržet sebe a děti v teple. Letos už bych to zvládla udělat sama, tehdy jsem věděla, že na pletení jsou potřeba jehlice a klubíčko a to bylo tak vše.

Je to už rok a já si nepamatuji, jestli jsem něco podobného tehdy někde viděla nebo jestli jsem si na to přišla sama. Každopádně se všude možně dají najít různé pletené vsadky a návody. Některé jsou hezké, některé ne. Několik jich mám na svém Pinterestu na nástěnce Babywearing in winter. Líbí se mi hlavně ta s „rukávníkem“ a kapuckou. Pro mě ale je k ničemu, já když jednu nesu, tak druhou stejně strkám před sebou v kočárku.
Využila jsem toho, že mám dvouřadý kabát a vsadku zapínám na knoflíky na obou stranách. Ale pokud ho nemáte, tak není nic ztraceno. Zespodu bundy nebo kabátu můžete našít na každé straně blízko u okraje řadu knoflíků a můžete to stejné použít také. Bude to vypadat jako když máte pod kabátem nebo bundou svetr a účel to splní.
Jak zjistíte rozměry?

Uvážete si na sebe dítě. Obléknete kabát, rukama ho kolem vás napnete tak, jak ho chcete při nošení mít a změříte si vzdálenost od knoflíku ke knoflíku. A to jak na výšku, tak na šířku. Nejlépe u všech. Vzdálenost na výšku pochopitelně potřebujete, abyste věděli, kde udělat dírky. Vzdálenost na šířku potřebujete, abyste věděli, jaký tvar má vsadka mít. Pokud vám vzdálenosti na šířku vychází téměř stejné, tak bude obdélníková. Pokud vám vychází menší nahoře, můžete ji udělat zúženou na horním kraji a opačně. Přičemž rozměry počítáte od dírky k dírce, takže celková šířka bude o něco větší! Pletenina mírně pruží, to umožní, že vám vsadka vydrží, až dítě poroste. Není třeba přidávat na rozměrech moc. Nechcete totiž, aby vám plandala. Lépe hřeje, pokud je těsně na těle. 
Pak si změříte celkovou délku vsadky od horního knoflíku směrem dolů. Buď k okraji kabátu, spodnímu knoflíku nebo prostě tam, kde chcete, aby končila.
Jaký použít materiál a jaký vzor?
Nejlepší je si sehnat 100% vlnu, aby měla výborné termoregulační schopnosti. Čistá vlna totiž hřeje i mokrá (zasněžená). Vlnu koupíte nejlépe přes internet. Málokde mají 100% vlnu v obchodech. Moji přízi kupovala babička, značku nevím. Pletla na pětkách.
Můžete samozřejmě plést jakýkoli vzor. Já jsem si ale zamilovala copy, které byly na pletených pytlích pro děti, které babička pletla podle Dropsdesign.
Výsledný vzor ze silnější příze vypadá takto:

Na okrajích u dírek je použitý vroubkový vzor (plete se stále hladce), aby se nekroutily. Po vroubkovém vzoru následuje lícový žerzej (klasicky lícová řada hladce, rubová řada obrace). Kolik ok budete plést na krajích a na výplni před copy záleží na tom, jak široká má vaše vsadka být.
Copy:
Vzor jsem pro vás vykopírovala z návodu na Dropsdesign.
Pokud někdo neví, jak na to, TADY je video, jak plést copánky. To by vám mělo pomoci to pochopit. Myslela jsem si, jaká to není věda, ale fakt to není nic složitého a paní to vysvětluje moc hezky.
Kdybyste si nevěděli rady, jak udělat vsadku na jednom okraji užší a na druhém širší, tak na youtube kanále z videa výše najdete návod i k tomu.
Tady ještě pár dalších fotografií.

PS: další možnosti nošení dětí v zimě najdete v tomto článku.
*Jantar*Jestli se vám článek líbil, sdílejte ho dál! Budeme rádi!
Jantar Dandova
Maminka dvojčat, co se učí za pochodu a ráda se o ten proces dělí s ostatními. Snaží se o ekologický přístup k okolí, zdravý životní styl a celkově návrat k přírodě. Sem tam něco tvoří. Někdy se jí to daří, někdy ne. Na začátku roku 2015 založila blog Back on Trees a o svých pokusech píše veřejně. Pracuje jako lektorka nošení dětí a látková poradkyně, má vzdělání v oblasti psychomotorického vývoje kojenců.
Komentáře
 1. Beth napsal:

  Dobrý den, posílám odkaz na zajímavý web zabývající se výrobou oblečení pro maminy nošeňátek. Hezký den http://www.angel-wings.cz/

 2. Lenka B. napsal:

  Dobrý den, ještě bych se chtěla zeptat, kolik babička spotřebovala klubíček na tu Vaši vsadku, děkuji. Lenka

 3. Jantar Dandová napsal:

  Vsadka váží 83g,takže teoreticky by měla stačit dvě klubíčka. Ale vaše vsadka může být úplně jinak velká. Takže bych koupila radši tři a když vám zbyde vlna, můžete uplést třeba takový turban k vsadce: http://backontrees.blogspot.cz/2015/02/pleteny-turban-pro-miminko.html

 4. Lenka napsal:

  Dobrý den, mohla bych se prosím zeptat, jak jste používala ty spací pytle? Jaké oblečení pod to a zda na to ještě nějakou přikrývku? Pytle i dětičky jsou nádherné! Moc děkuji za odpověď.

  • Jantar Dandová napsal:

   Ty jo, těžký dotaz po tak dlouhé době. Vždycky jsme holky oblékali spíš míň než víc. Rozhodně pod nimi neměly svetříky. Spíš jsme jim vždycky jen navlékli pytle a šli jsme.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Vítejte a bavte se!
  Smějte se, inspirujte se, pojďte si povídat v komentářích, chlubit se svými výrobky na Facebooku, žijte s námi a určitě nám dejte vědět, jak se vám tady líbí!
 • Co se děje u nás doma?
  Something is wrong.
  Instagram token error.
 • Vaše nejoblíbenější příspěvky
 • Co nám píší čtenáři?
 • Celá naše historie
  • 2018 (1)
  • 2017 (13)
  • 2016 (27)
  • 2015 (102)
 • Kde nás můžete vidět?
  300x250.jpg