Nošení dvojčat: Batoh a „malý“ kříž

Toto je jeden z nejsnadnějších tandemových úvazů. Ve chvíli, kdy si maminka troufne zkusit uvázat miminko na záda a povede se jí to, už není vůbec žádný problém přidat dopředu ještě jeden šátek a dítě. Pokud tedy máte obojí k dispozici.
Zadní úvaz sejmenuje Batoh. Potřebujete šátek minimálně velikosti 3, tedy 3,2m. Jistota pro většinu žen je velikost 4, tedy 3,7m. Ale pokud máte doma delší šátek, tak ho určitě můžete také použít, jenom ho postě omotáte víckrát dokola.  Najdete na něj spoustu „sofistikovanějších“ návodů, než je ten můj. Určitě nic nezkazíte, pokud si shlédnete víc videí a ujasníte si předem postup. Doporučuji třeba TENTO. Pro novorozence pak TENTO.
Pointa mého videa je v tom, jak na sebe „přidělat“ ještě jedno miminko. Na to potřebujete opět šátek velikosti 3. Někomu by stačila i velikost 2, tedy 2,7m. Opět nijak zásadně nevadí delší šátek, jenom ho budete mít víckrát kolem dokola, nebo vám „zbydou“ delší cípy, což je nepohodlé a nepraktické.
Jak na to?
Princip spočívá v tom, že se vepředu vytvoří kapsa jakou známe z Kříže s kapsou uvnitř, jenom místo toho, aby vedl šátek za záda a pak zpět, tak vede jen skrz ramenní popruhy úvazu Batoh. Stejně jako u KsK můžete nechat „boční“ pruhy buď podél těla miminka nebo je roztáhnout přes zadeček, čímž se úvaz posílí.
To je celá věda.

 

 

Výhody: 

 

 • je velmi jednoduchý
 • je pohodlný
 • je vhodný i pro novorozence, pokud si maminka troufne uvázat novorozeně na záda
 • je vhodný i pro různě staré sourozence
Nevýhody:

 

 • když je potřeba sundat „zadní“ dítě, tak musí dolů i přední (spánek nespánek)
 • kapsa může trochu sjíždět dolů
 • na zadní dítě maminka nevidí a dost často ani nedosahne (vypadlé dudlíčky nebo čepičky v očích musí řešit kolemjdoucí)
Pokud by vám nebylo příjemné vázat novorozence nebo i větší miminko na záda, tak se do ničeho nenuťte, není to soutěž. Celé nošení je o tom, aby vám i vašim miminkům bylo lépe a abyste mohli být více spolu. Šátky a nosítka jsou jen prostředky, které k tomu můžete využít. Spoustě dětí začne vyhovovat vázání na záda až ve chvíli, kdy je zajímá okolní svět, protože ze zad se mohou mnohem lépe rozhlížet.

Máte-li doma nosítko, tak ho klidně můžete dopředu použít místo šátku. Mám natočené video i na tuto variantu. Časem se tu objeví.

Pokud si netroufáte vázat jen podle videa, nabízíme individuální kurzy vázání (nejen) dvojčat. Více informací najdete ZDE, kurz je možné zakoupit i ve formě dárkového poukazu, pro více informací se nám ozvěte na mail info@backontrees.cz

Příjemné nošení!

*Jantar*
Jestli se vám článek líbil, sdílejte ho dál! Budeme rádi!
Jantar Dandova
Maminka dvojčat, co se učí za pochodu a ráda se o ten proces dělí s ostatními. Snaží se o ekologický přístup k okolí, zdravý životní styl a celkově návrat k přírodě. Sem tam něco tvoří. Někdy se jí to daří, někdy ne. Na začátku roku 2015 založila blog Back on Trees a o svých pokusech píše veřejně. Pracuje jako lektorka nošení dětí a látková poradkyně, má vzdělání v oblasti psychomotorického vývoje kojenců.
Komentáře
 1. Hraboška napsal:

  Hm, to vyzkouším. Hodilo by se to pro případ, že vyrazím ven s mladší cácorkou na zádech a rozhodne se i ta starší, že by chtěla poponést, že bych je nemusela převazovat.
  Jinak když už nesu obě, tak většinou malou vepředu v KsK, velkou vzadu v Batohu. A většinou k tomu ještě batoh s nákupem jako bonus :-).
  Ale hodil by se mi návod, jak uvázat do jednoho šátku dvě děti, jedno dopředu, druhé dozadu, ne vždycky vezmu s sebou druhý šátek… Máš (máte? – nikdy nevím, jestli na blozích v komentářích tykat nebo vykat) nějaký takový úvaz vyzkoušený?

 2. Jantar Dandová napsal:

  Mám jich hned několik a brzy budou 🙂

 3. Hraboška napsal:

  Super, tak to už se těším :-). Zrovna dneska by se to hodilo, vyrazila jsem na malý nákup jen nalehko, mimino v KsK, starší pěšky. A půl cesty kvílela, že chce do šátku, jenže druhý jaksi po ruce nebyl…

 4. Hraboška napsal:

  Tak jsem úvaz vyzkoušela (na chviličku doma) a pro nás to asi nebude to pravé ořechové, teda aspoň ne v kombinaci mladší na zádech, starší na břiše. Přece jen udržet při dotahování malého kříže na ruce 12 kg není žádná sranda, navíc malá na zádech začala vřískat, jak jí váha těžší ségry táhla nožičky. Ještě to příležitostně zkusím obráceně, ale to asi stejně nebude pro nás praktické, protože spíš potřebuju mít "sundávací" tu starší :-))

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Vítejte a bavte se!
  Smějte se, inspirujte se, pojďte si povídat v komentářích, chlubit se svými výrobky na Facebooku, žijte s námi a určitě nám dejte vědět, jak se vám tady líbí!
 • Co se děje u nás doma?
  Something is wrong.
  Instagram token error.
 • Vaše nejoblíbenější příspěvky
 • Co nám píší čtenáři?
 • Celá naše historie
  • 2018 (1)
  • 2017 (13)
  • 2016 (27)
  • 2015 (102)
 • Kde nás můžete vidět?
  300x250.jpg