Nošení dvojčat: Batoh a Manduca + bonusy k Manduce

Rodiče se mě často ptají, jestli neexistuje možnost, jak dvojčata nosit s využitím nosítka. Velmi častá je totiž situace, kdy má maminka šátek a tatínek preferuje nosítko. A nechtějí kupovat dva šátky a maminka se často obává toho, že děti nezvládne uvázat do jednoho šátku najednou. Jako bonus přináším pár vychytávek k používání Manducy (nebo obdobného polstrovaného přezkového nosítka).
 


Klasicky jsem při natáčení videa neudělala fotku a další snímek s touhle kombinací nemám, takže omluvte kvalitu obrázku, je to snapshot z videa. Pokud by vás zajímalo, jak fotit hezčí rodinné fotky než je tahle, tak se můžete inspirovat v tomto článku.
Nyní už k věci.
Co budete potřebovat:
Manducu
Pevný šátek minimálně velikosti 3, delší prostě budete mít omotaný víckrát dokola než uvážete uzel.
Jak na to?
Začíná se s šátkem na záda. Jedná se o klasický úvaz Batoh, jen ho nezakončíte uzlem uprostřed vašeho břicha, ale buď na zádech nebo na boku, aby nevadil přednímu miminku. Pak si zapnete Manducu a dáte druhé dítko do ní na své břicho. Více slov netřeba, video řekne vše:
Výhody:
 • Využijete nosítko, pokud ho máte
 • Díky použití krátkého šátku a nosítka se dá vázat i venku za blátivého počasí bez umazání šátku

 

Nevýhody:
 • Je to poměrně nepohodlné
 • Ramenní popruhy sklouzávají ze zad
 • Není příliš vhodné pro různě staré sourozence dokud je mladšímu méně než 4 měsíce (některá nosítka nejsou vhodná pro novorozence)
 • Děti nejsou uvázané nezávisle na sobě

 

Rodiče se mě často ptají, jestli nejde použít nosítko na záda a šátek mít vepředu. Připadá jim to tak jednodušší. Pramení to z obav, jestli dokáží bezpečně uvázat dítě do šátku na zádech. Na to lze říci jedině že trénink dělá mistry. Každopádně to jednodušší nebude a já jsem doteď odpovídala, že to nejde, protože by dítě vepředu bylo uvázané první, a tak by mu vadil předklon při umísťování druhého dítěte do nosítka. A dítě vzadu by bylo moc nízko. Nicméně mne při psaní tohoto článku napadla jedna možnost. Tak ji otestuji a pokud to klapne, tak samozřejmě natočím video.
Ještě slíbené bonusy:
 
BONUS 1:
Jak mít Manducu na zádech dostatečně vysoko?
Často potkávám rodiče, jak mají děti v nosítku na zádech takto:
Děti bývají hodně zakloněné, často mají obličej zabořený do zad nosiče a nic nevidí.
Když se učíme vázat do šátku, tak se také učíme dbát na to, aby dítě VŽDY vidělo přes ramena rodiče. Batole i kojenec. Vidíte ten rozdíl? Co myslíte, že se dětem líbí víc a je pro ně vhodnější?
Tady je můj návod na to, jak dostat dítě v Manduce o kus výš:
BONUS 2: Manduca křížem
Další objev, který mi zpříjemnil používání Manducy bylo, že jsem začala ramenní popruhy dávat křížem. To je i v brožurce k Manduce, ale v ní dávají popruhy křížem tak, že je to poměrně složité na „pochytání“ popruhů i dítěte. Můj fígl je v tom, že se jeden z popruhů zapne předem.
 
BONUS 3: Jak složit Manducu
Když zrovna dítě nenesete, tak řešíte, kam s Manducou. Nechat ji na sobě vlát, nebo ji uklidit někam do zavazadla, ve kterém bude zabírat spoustu místa? Naštěstí se dá snadno složit do velikosti malé ledvinky. Nepřekáží, nepřitahuje pozornost kolemjdoucích a nezabírá žádné místo.
Máte nějaké vlastní fígle?
Pokud si netroufáte vázat jen podle videa, nabízíme individuální kurzy vázání (nejen) dvojčat. Více informací najdete ZDE, kurz je možné zakoupit i ve formě dárkového poukazu, pro více informací se nám ozvěte na mail info@backontrees.cz
Nošení zdar!
*Jantar*
Jestli se vám článek líbil, sdílejte ho dál! Budeme rádi!
Jantar Dandova
Maminka dvojčat, co se učí za pochodu a ráda se o ten proces dělí s ostatními. Snaží se o ekologický přístup k okolí, zdravý životní styl a celkově návrat k přírodě. Sem tam něco tvoří. Někdy se jí to daří, někdy ne. Na začátku roku 2015 založila blog Back on Trees a o svých pokusech píše veřejně. Pracuje jako lektorka nošení dětí a látková poradkyně, má vzdělání v oblasti psychomotorického vývoje kojenců.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Vítejte a bavte se!
  Smějte se, inspirujte se, pojďte si povídat v komentářích, chlubit se svými výrobky na Facebooku, žijte s námi a určitě nám dejte vědět, jak se vám tady líbí!
 • Co se děje u nás doma?
  Something is wrong.
  Instagram token error.
 • Vaše nejoblíbenější příspěvky
 • Co nám píší čtenáři?
 • Celá naše historie
  • 2018 (1)
  • 2017 (13)
  • 2016 (27)
  • 2015 (102)
 • Kde nás můžete vidět?
  300x250.jpg