Nošení dvojčat: Batoh a „tibeťan“

Tentokrát přináším návod, na který je potřeba pouze jeden šátek v klasické délce. Platí zde to, že když do šátku uvážete s menší rezervou Kříž s kapsou uvnitř, tak vám určitě půjde i tento úvaz a nebude vám nikde viset moc materiálu navíc. Je to ideální varianta pro maminky, které už si troufnou miminko uvázat na záda, protože pak už „jen“ přidají druhé dopředu a je to. Nepotřebují k tomu mít doma dva šátky. 

 

Holky nemají nadšené výrazy, ale na to, že oběma lezou zuby a mají mírnou teplotu to docela ujde. Na fotce je Didymos Lisca Natur velikost 6. Budete tedy potřebovat šátek minimálně velikosti 5 (4,2m), většina maminek vystačí s velikostí 6 (4,7m).
Jak na to?
Postup je téměř stejný, jako když se váže klasický úvaz Batoh a zakončuje se tzv. Tibeťanem. Tibeťan znamená, že se na prsou kříží pruhy a provléknou se pod ramenními popruhy. Já je mám tady na fotce svázané vepředu, protože se mi motaly při práci, ale po provlečení se normálně pruhy nechávají volně viset a nevážou se. Tibeťan je totiž jedno ze zakončení bez uzlu.
Takhle to tedy vypadá pouze s jedním dítětem. Když chci dát do šátku dvě, tak musím udělat malou změnu v postupu. Místo toho, abych vzadu pod zadečkem pruhy jen překřížila a vedla pod nožičkami dopředu jako u klasického Batohu, tak pod zadečkem udělám uzel. Je to proto, abych si nemusela dělat starosti se zadním úvazem a on už nepovoloval při vázání dítěte dopředu.
Dítě dopředu umístím podobně jako do dvojitého kříže. Bude mít křížení pruhů pod zadečkem. Musím si dávat pozor, abych všechno dobře dotáhla. Ke kontrole ráda využívám zrcadlo, protože na rozdíl od ostatních úvazů, kde „cítíte“ na zádech a kolem těla, že není dostatečně dotaženo, tady ten dojem chybí. Ale někde může být nahrnutá látka a při delší procházce by se přední úvaz povoloval. Typicky to bývá jeden z lemů „vnitřního“ pruhu někde mezi zadním uzlem a nožičkou předního dítěte. Takže zepředu se zdá vše dotažené, ale v zrcadle z boku už uvidíte, že to někde plandá. Samozřejmě se dá kdykoli opravit, ale je pohodlnější mít dobře uvázáno už z domova a neřešit někde venku zírající kolemjdoucí.
Uzel předního úvazu může být buď na zádíčkách dítěte nebo pod jeho zadečkem. Záleží, jak dlouhý máte šátek a kam vám to „vyjde“.
Pokud vážeme děti, které ještě neumí samy sedět takto:
Tak by měly mít vevnitř v šátku obě ručičky i ramínka.
Tady je video:
Výhody: 

 

 • je potřeba jeden šátek klasické velikosti
 • je vhodný i pro novorozence, pokud si maminka troufne uvázat novorozeně na záda
 • je vhodný i pro různě staré sourozence (větší bývá na zádech)
Nevýhody:

 

 • když je potřeba sundat „zadní“ dítě, tak musí dolů i přední (spánek nespánek)
 • uzel vzadu se dělá poměrně těžko
 • na zadní dítě maminka nevidí a dost často ani nedosahne (vypadlé dudlíčky nebo čepičky v očích musí řešit kolemjdoucí)
Pokud si netroufáte vázat jen podle videa, nabízíme individuální kurzy vázání (nejen) dvojčat. Více informací najdete ZDE, kurz je možné zakoupit i ve formě dárkového poukazu, pro více informací se nám ozvěte na mail info@backontrees.cz
Nošení zdar!
*Jantar*
Jestli se vám článek líbil, sdílejte ho dál! Budeme rádi!
Jantar Dandova
Maminka dvojčat, co se učí za pochodu a ráda se o ten proces dělí s ostatními. Snaží se o ekologický přístup k okolí, zdravý životní styl a celkově návrat k přírodě. Sem tam něco tvoří. Někdy se jí to daří, někdy ne. Na začátku roku 2015 založila blog Back on Trees a o svých pokusech píše veřejně. Pracuje jako lektorka nošení dětí a látková poradkyně, má vzdělání v oblasti psychomotorického vývoje kojenců.
Komentáře
 1. Hraboška napsal:

  Moc díky za návod. Hned jsem to vyzkoušela (a zpocená jsem až na p… 🙂 ) a jdu si pro radu. Na záda jsem dala starší dítě (2 roky 8 měsíců a 12 kg), dopředu mladší (necelý rok a něco přes 9 kg). Dokud tam byla jen ta starší, bylo to v pohodě. Ale jak jsem začala vepředu utahovat mladší, začala starší kvílet, že to bolí, že ji bolí nohy, asi ji ten pruh hodně táhl pod kolenem. A taky se poměrně rychle dost vyhrnulo zakapsování (u zadního dítěte), přestože na začátku bylo v pořádku a ani nedělala "sklapovačky". Je možný, že jsem něco dělala blbě nebo mám jen na tenhle úvaz prostě už moc velké a těžké děti?
  A když nad tím tak přemýšlím, ono to je asi i pro ten šátek docela zátěž, tak to v každém případě bude sloužit jen jako nouzovka :-). Na procházky, kde bude tandem vysoce pravděpodobný, budu i nadále brát raději dva šátky :-).

 2. Jantar Dandová napsal:

  Máte určitě šátek nejprve přes nožičku a pak pod nožičku, ne opačně – to mě napadá, že by mohl být důvod? Ale může to být i šátkem..Váha zadního dítěte by na to vliv mít neměla a moje přední dítě váží víc než vaše přední a to zadní neprotestuje 🙂 Nicméně u Batohu jde udělat i zesílený sed tak, že se ty pruhy, co jdou pod zadeček jakoby roztáhnou přes spodní část zad, to by se pak nedělal uzel pod zadečkem a musely by se pruhy při vázání zajistit pod koleny dítěte, což by ale u většího neměl být problém. Měla jsem k tomu uložené video, ale bohužel zmizelo z youtube. Zkusím to s holkami natočit 🙂 No a mám ještě jedno už zveřejněné video, které by mohlo vyhovovat, tam se váže vzadu tak, že vlastně nic nejde pod kolínky: https://www.youtube.com/watch?v=zK8ioJ32EDs

 3. Hraboška napsal:

  Ano, nejprve vedu pruh přes nožičku a pak pod nožičku. Šátek mám bavlněný Natibaby. Zkusila jsem ten zesílený sed, ale moc se mi to nedařilo, na tom minizadku bez plíny to nechtělo "držet" :-)). A dost mi to pak povolovalo celé. Nicméně starší si pak vyžádala, že chce na břicho, tak jsem holky prohodila a přišlo mi, že to tak jde lépe. Podsazení na zádech mi přes zadek v plíně šlo lépe, sice pak taky začalo vyjíždět, ale ne tolik, jako včera. Budu trénovat a ono to půjde 🙂
  Díky moc za rady! 🙂

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Vítejte a bavte se!
  Smějte se, inspirujte se, pojďte si povídat v komentářích, chlubit se svými výrobky na Facebooku, žijte s námi a určitě nám dejte vědět, jak se vám tady líbí!
 • Co se děje u nás doma?
  Something is wrong.
  Instagram token error.
 • Vaše nejoblíbenější příspěvky
 • Co nám píší čtenáři?
 • Celá naše historie
  • 2018 (1)
  • 2017 (13)
  • 2016 (27)
  • 2015 (102)
 • Kde nás můžete vidět?
  300x250.jpg