Nošení dvojčat: Jantarčin tandem pro vrtivé děti

Přemýšlela jsem, jak bych oslavila světový týden nošení dětí a čím bych mohla přispět k propagaci a příjemnějšímu nošení. Díky tomu neustálému lámání hlavy jsem v noci vymyslela úplně nový tandemový úvaz. Jako fakt se mi o tom zdálo, akorát jsem teda vázala s neskutečně krásným šátkem a ten se v tom snu vázal sám a pomocí nějakého magnetismu to, co se uvázalo, už drželo. Každopádně vlastní úvaz je ideální způsob, jak uctít tenhle týden.
 


Holky mi poslední dobou v šátku neustále poskakují a napínají nohy: vidí pejska..šup a je vykapsováno..prolejzačky, schody, některé stromy, auta, kočky, cukrárna, vláček..to jsou všechno situace, kdy můžu vázat znovu, protože se zaručeně vyhopsají na půl cesty ven. Ne, že by vypadly, ale úvaz pak už není tak pevný a pohodlný. Dlouho předlouho jsem hledala variantu, kdy by v jednom šátku byly obě a obě měly pruhy mezi nohama jako u dvojitého kříže. Nakonec jsem to vymyslela. Navíc úvaz vypadá fakt pěkně a je pohodlný. Zadní část se dá použít i samostatně jako úvaz bez uzlu a stačí na to šátek velikosti 3. Kroužky na hrudníku netlačí, jsou totiž „vypodložené“ látkou šátku.
 
Co budete potřebovat:
 • dlouhý šátek velikosti 7 (nebo delší 6)
 • dva ring slingové kroužky
Jak na to?

Odměřte si asi 40 cm od středu a tenhle bod dejte dítěti za krk a hoďte si ho na záda. Delší pruh posbírejte na rameni a zajistěte bradou, kratší rozprostřete dítěti přes záda a provlékněte mezi nohama dopředu a dotáhněte. Nyní na delší pruh navlékněte oba RS kroužky a pruh hoďte okolo svého krku a přes kratší pruh na záda. Rozprostřete a provlékněte mezi nohama zpět dopředu. Tenhle pruh pak protáhněte prvním kroužkem. Kroužek mírně pootočíte směrem k rameni (opačně by to nefungovalo a kroužek by se „zvedal“) a směrem zvenku dovnitř protáhnete šátek. To stejné uděláte i na druhé straně. Tímhle způsobem úvaz drží i bez uzlu. Nyní si připravíte kříž vepředu tak, že cípy protáhnete protějšími kroužky opět zvenku dovnitř. Přední dítě vložíte do kříže tak,a by mělo křížení pod zadečkem. Pruhy roztáhnete od kolene ke koleni a vytáhnete nahoru tak, jak je třeba. Pro jistotu lze úvaz ještě dokončit uzlem na zádech předního dítěte, ale není to nutné, úvaz drží dobře i bez něj.
Pokud nemáte dokonalou představivost, tak vám asi nebude slovní popis stačit. Naštěstí jsem natočila video:
Výhody:
 • Stačí jeden šátek běžné velikosti
 • Děti se nemohou vykapsovat
 • Je opravdu pohodlný pro nosiče i nošence
 • Velmi snadno se dotahuje
Nevýhody:
 • Děti nejsou uvázané nezávisle na sobě
 • Potřebujete kroužky
Pokud si netroufáte vázat jen podle videa, nabízíme individuální kurzy vázání (nejen) dvojčat. Více informací najdete ZDE, kurz je možné zakoupit i ve formě dárkového poukazu, pro více informací se nám ozvěte na mail info@backontrees.cz
Nošení zdar!
*Jantar*
Jestli se vám článek líbil, sdílejte ho dál! Budeme rádi!
Jantar Dandova
Maminka dvojčat, co se učí za pochodu a ráda se o ten proces dělí s ostatními. Snaží se o ekologický přístup k okolí, zdravý životní styl a celkově návrat k přírodě. Sem tam něco tvoří. Někdy se jí to daří, někdy ne. Na začátku roku 2015 založila blog Back on Trees a o svých pokusech píše veřejně. Pracuje jako lektorka nošení dětí a látková poradkyně, má vzdělání v oblasti psychomotorického vývoje kojenců.
Komentáře
 1. Jantar Dandová napsal:

  Obávám se, že nechápu komentář..

 2. Anonymní napsal:

  Z toho si nic nedělejte, že nechápete. Cimrman taky nechápal a přesto – nebo právě proto – to byl takový jedinečný velikán.

 3. Anonymní napsal:

  To musí být kouzelné, objevit něco, co už je objevené dávno…

 4. Anonymní napsal:

  Dovolila jsem si sdílet na mém FB dvojcatka.cz, díky !

 5. Anonymní napsal:

  A kde prosímvás? Všeobecný odkaz na nošení dvojčat to opravdu nevysvětluje…

 6. Jantar Dandová napsal:

  Myslím, že se asi nechápeme. Já si ani náhodou nenárokuji, že bych vynalezla nošení dvojčat (nebo dětí) a nikde to ani nepíšu. Moderní způsob nošení dětí v šátku "znovu vynalezla" Erika Hoffman v roce 1972, když založila značku Didymos a začala nošení propagovat. Byla taky maminkou dvojčat. Kdybyste o nošení dvojčat věděla (věděl?) něco víc, tak budete chápat, že unikátní je ten způsob, kterým šátek vážu (použití ring sling kroužků a křížení šátku mezi nožičkami dětí vpředu i vzadu), nikoli fakt, že mám na sobě "přidělané" dvě děti. To je běžné a způsobů, jak nosit dvě děti najednou je nepřeberné množství. A spousta se jich dá najít na youtube i na fotografiích všude možně. Sama mám galerii úvazů s videi a fotografiemi na Pinterestu. Ale tento konkrétní způsob opravdu nikde nenajdete.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Vítejte a bavte se!
  Smějte se, inspirujte se, pojďte si povídat v komentářích, chlubit se svými výrobky na Facebooku, žijte s námi a určitě nám dejte vědět, jak se vám tady líbí!
 • Co se děje u nás doma?
  Something is wrong.
  Instagram token error.
 • Vaše nejoblíbenější příspěvky
 • Co nám píší čtenáři?
 • Celá naše historie
  • 2018 (1)
  • 2017 (13)
  • 2016 (27)
  • 2015 (102)
 • Kde nás můžete vidět?
  300x250.jpg