Nošení dvojčat v šátku – proč nosit a jaké jsou možnosti?

Šátky na nošení dětí a ergonomická nosítka jsou dvě věci, na které nedám dopustit a díky nimž jsem se ještě nezbláznila. Denně na tohle téma dostávám spoustu dotazů, ve kterých se stále opakují ty stejné otázky a obavy. Tak jsem se rozhodla, že vytvořím malý seriál o nošení dětí, ale hlavně o nošení dvojčátek. Tady je první díl na téma – proč nosit a jaké jsou možnosti?

 


Myslím si, že nejvýmluvnější je praktická ukázka, tak jsem sestříhala krátké video o tom, proč je fajn nosit svoje děti na srdci (nebo na hrbu).

 

Číslo jedna mezi všemi důvody je kontakt maminky a miminka. Děti se prostě rády nosí. Většina dětí je u maminky (nebo tatínka) na těle naprosto klidná, protože prochází všemi novinkami s pocitem bezpečí. Cítí maminčinu vůni, slyší tlukot srdce, při chůzi se houpá, je v těsném prostoru jako v bříšku. Takový kontakt je obrovsky důležitý třeba u nedonošených dětí, které prostě potřebují „donosit“. Jako rodiče si díky šátku nebo nosítku ušetříte vytahané ruce a spoustu hodin strávených utěšováním nebo uspáváním. V šátku jde i kojit! Když jsou děti nemocné, nebo jim rostou zoubky, tak potřebují neustálou blízkost rodiče a u dvojčátek se to v některých chvílích těžko naplňuje. Ale se šátkem se i takové těžké situace zvládají mnohem snáz.
Číslo dva jsou volné ruce. Někdy říkám sama sobě „handsfree matka“. Miminko je houpáno, nošeno a uklidňováno (tedy je o něj skvěle postaráno) a zároveň se může maminka věnovat v podstatě čemukoli chce. Díky tomu se ušetří neuvěřitelné množství času. Kdybych měla vařit, uklízet, prát a dělat další povinnosti jenom ve chvílích, kdy mě holky nepotřebují (čti – když obě najednou spí), tak bych pravděpodobně vůbec nespala, nejedla a doma by se pomalu (ale jistě) tvořila skládka. To je vlastně třetí důvod – úspora času. Ve chvíli, kdy jedno dítě usne a druhé na spaní nevypadá, vážu bdělé dítko do šátku a začínám s každodenními udržovacími pracemi. Když byly maličké, tak v šátku prakticky okamžitě usínaly, teď zase rády pozorují, co dělám. A já trpím utkvělou představou, že díky tomu už se teď všechno učí a já budu mít naprosto geniální děti. Doopravdy si myslím, že to skutečně vnímají a že je to pro ně přínosné a evidentně je to baví.
Čtvrtým důvodem je pohodlné a rychlé cestování. S dítětem v šátku vás neštvou schody, obrubníky bez nájezdů, příliš úzké dveře, další kočáry v tramvaji/autobuse/metru (…dalšího doplňte co chcete). Když jdu s kočárkem, tak jsem ve městě za 20 minut. S šátkem to zvládám pod pět. S kočárkem totiž musím kvůli schodům a nevhodným cestám dělat půlkilometrovou objížďku.
Málem bych zapomněla ještě na to, že nošení je skvělá posilovna! Pokud si člověk hlídá, že stojí a chodí správně (rovná záda a šíje, zatažené břicho a půlky), tak ideálně zpevňuje zádové a břišní svaly. Měla jsem období, kdy mě opravdu hodně bolely záda a pravé rameno, nemohla jsem se ani nadechnout. Šla jsem k fyzioterapeutce a s malou dušičkou se jí ptala, jestli to náhodou nemůžu mít z toho, že denně nosím těch mých roztomilých dvacet kilo živé váhy v šátku. Její odpověď mě překvapila: „Ani náhodou, to máte naopak z toho, když je v šátku nenosíte a taháte je v ruce, takových maminek tu mám spoustu, já je k vám budu posílat na kurzy“. Vzala jsem si to k srdci a už nejsem „líná“ vzít do ruky nosítko, i kdyby to mělo být na deset minut.

Takhle vypadám devět měsíců po porodu 😉

To by bylo proč. Teď k tomu v čem nosit..

Možností existuje velká spousta. Doporučuji nahlédnout do mé galerie na Pinterestu, kde sbírám fotografie a videa tandemového nošení a snažím se vždy popsat, o jaké úvazy se jedná a co je k tomu potřeba.

Pět základních typů vhodných „nosících prostředků“:

 • Pevný tkaný šátek
 • Elastický šátek
 • Ring sling šátek
 • Přezkové ergonomické nosítko
 • Zavazovací ergonomické nosítko
EDIT 18.9.2015: 
Prostředky nevhodné/nešikovné pro nošení dvojčat:
 • klokanka nebo jakékoli nosítko s pevnými zády a úzkým sedem (škodí dětskému vývoji)
 • babyvak (těžko se v něm dítě polohuje do správné polohy, není pevně na těle rodiče)

 

Všechny vhodné prostředky se dají mezi sebou různě kombinovat. Každému bude vyhovovat něco jiného. Různé varianty se také hodí pro různá věková období nebo různá využití. Myslím si, že není rozumné hledat „univerzální“ řešení na celou dobu. Jako ve všem se pak musí dělat kompromisy na úkor pohodlí, snadné manipulace a variability. Pokusím se vám popsat co největší množství variant spolu s výhodami i nevýhodami.
1) Ergonomické nosítko pro dvojčata:
Začnu nejjednodušším – ergonomické nosítko pro dvojčata TwinGo. Je to JEDINÉ ergonomické nosítko pro dvojčata (čti – nosítko, ve kterém jsou miminka nošena správně a nosítko neškodí jejich vývoji a zdraví). Bohužel v Čechách (ani v Evropě) není distributor a objednává se z USA. V nosítku se nosí jedno miminko vepředu a druhé vzadu. Dá se rozdělit a může sloužit jako dvě samostatná nosítka. Je prý úžasně pohodlné. Obrázky najdete ve zmiňované galerii. EDIT 18.9.2015: Nosítko je použitelné nejdříve od 4 měsíců.
2) Elastický šátek:
Novorozená dvojčátka je možné nosit obě vedle sebe na břiše (Rose z videa má úžasný hlas, že?). K tomu je ideální elastický šátek. Je velmi jednoduché ho uvázat a dětičky do něj správně napolohovat. Já jsem trochu hloupě elastický šátek ze začátku bojkotovala. Existují šátky, které unesou i velká batolata, takže se dají využít i později pro tandemové nošení v kombinaci s pevným šátkem. Příkladem je třeba šátek Je Porté Mon Bebé, který mám já.
3) Jeden tkaný šátek:
V jednom dlouhém tkaném šátku se dají nosit novorozenci i batolata. Potřeba je minimálně šátek velikosti 6, se sedmičkou už je jistota. Měl by být kvalitní a dostatečně „nosný“, protože od začátku bude držet poměrně velkou váhu. Špatný šátek by nosiče řezal a škrtil, špatně by se dotahoval. Časem by byl nepohodlný i dětem. Novorozence opět nosíme na břiše v úvazech Amanda’s tandem hip carry (na úvodní fotografii) nebo ve variaci na Kříž s kapsou uvnitř. Miminkům, která ještě nedrží spolehlivě hlavičku je možné pod horní lem šátku „zarolovat“ složenou plenku a tím jim dát oporu. EDIT 18.9.2015: Miminko musí být schopné volně otáčet hlavičkou! Tady na fotografii je to hezky vidět:

 

 

Později se dvojčátka dají nosit vepředu a vzadu. Jako úvaz na záda lze použít jakýkoli z těch, které mají ramenní popruhy (batoh, dvojitý hammock, short back cross carry, poloviční Jordan, …). Vepředu se pak udělá buď kapsa na miminko, nebo se miminko nosí v zakončení tibeťan. Výhodou je, že potřebujete jen jeden šátek. Nevýhoda je, že „vystoupit“ musí téměř vždy obě děti. S dlouhým šátkem se také hůř manipuluje a courá se po zemi. S jedním šátkem si také „ponosí“ jen jeden rodič 🙂

 

Mé návody na nošení v jednom šátku:
Batoh a tibeťan
RRRR a kapsa

4) Dva tkané šátky:
Dalším způsobem je nošení ve dvou pevných šátcích. Malá miminka na břiše třeba za pomoci RS kroužků. Nebo ve dvou oddělených úvazech na bok. Na fotce je to dvakrát Poppin’s hip carry, použít se dá i Robin’s hip carry, a další)

Když jsou děti větší, tak je pohodlnější je nosit na zádech a na břiše. Člověk je jinak jako golem a nedá ruce k sobě 🙂 Na to jsou praktičtější dva šátky, které by opět měly být dostatečně „nosné“. Většině lidí bude stačit velikost 6 a 3, což nejsou dva krátké šátky, ale jeden dlouhý a jeden krátký. Pro tento tandem existují dvě varianty – šátky jsou oddělené, nebo je přední šátek zavěšený na zadním šátku.
V prvním případě se váže nejprve miminko dopředu a pak miminko na záda – například klasický Kříž s kapsou uvnitř (delší šátek) a batoh (kratší šátek). Ale předklon při vázání na záda bývá často přednímu miminku nepříjemný a je to docela „záhul“ na záda). Miminka nemohou jít dolů odděleně, což je nešikovné. Lepší řešení je předvázat dvojitý kříž, pak uvázat vzadu batoh nebo třeba poloviční jordan (úvazy bez hrudního pásu) a následně jen přední dítko „zašoupnout“ do připraveného kříže. Chce to trochu praxe, aby člověk odhadl utažení předního úvazu, protože ten se pak už jen velmi těžko dotahuje. Velká výhoda je, že jsou děti na sobě navzájem úplně nezávislé.
Když se přední šátek (kratší) zavěšuje na zadní šátek, tak se váže v podstatě jakýkoli zadní úvaz s ramenními popruhy a vepředu se použije variace na Kříž s kapsou uvnitř. Opět se nedá „vystoupit“ odděleně, ale je to velmi jednoduché a rychlé a pohodlné pro nošené i pro nosící.
Dva krátké šátky také využijí oba rodiče, protože mohu nosit každý „své“ dítě na zádech.
Mé návody na nošení ve dvou šátcích:
5) Dva Ring sling šátky:
V zahraničí často vídám použití dvou ring sling šátků. To je dobrá varianta pro novorozence. Myslím, že to může být fajn jako rychlovka třeba z auta domů i s těžšími dětmi, ale na nějaké dlouhé nošení nikoli.
6) Elastický a pevný šátek:
Příjemná je také kombinace elastického šátku a pevného šátku. Elastický šátek se předváže vepředu, pak se uváže mrňousek na záda a přední mimčo se do šátku umístí nakonec. Nevýhoda je, že se elastik nedá na ramenou srovnat a může se stát, že pak bude škrtit. Opět mohou nosit oba rodiče odděleně a děti jsou uvázané nezávisle na sobě.

7) Pevný šátek a nosítko:
Zbývá pevný šátek a nosítko. Pevný šátek se váže na záda a nosítko se používá vepředu. Nepříjemné je, že nosítko sklouzává z ramen. EDIT 18.9.2015: Jde to i opačně. ale miminko v přezkovém nosítku s bederním pásem na zádech nebude dostatečně vysoko. Pro různě velké sourozence může stačit zapnutí bederního pásu pod šátkem. Já jsem našla způsob, jak nosit i dvojčata v nosítku na zádech tak, aby bylo miminko vzadu dost vysoko. Výhoda kombinace šátku a nosítka je v tom, že je to jednoduché a tatínkové často preferují nosítko před šátkem.

Mé návody na nošení v kombinaci nosítka a šátku:

EDIT 18.9.2015 Odvolávám, co jsem odvolal a slibuji, co jsem slíbil, lze nosit ve dvou nosítkách: Viděla jsem i kombinaci dvou nosítek, ale připadá mi to jako ne příliš pohodlná varianta. Dále je možné použít některé elastické šátky na záda a nosítko dopředu, ale nebude to příliš oblíbené, takže se více nerozepisuji.


8) Dvě nosítka:
Našla jsem způsob, jak pohodlně nosit děti ve dvou nosítkách. Je potřeba ale nosítka dobře vybrat a jedno z nich musí mít co nejvíce ploché ramenní popruhy.

A na co se můžete těšit dál?
Připravuji vlastní videa s postupy (samozřejmě v ČJ), článek o zdravém a nezdravém nošení, o tom, jaké druhy a značky šátků existují a jaké jsou v nich rozdíly.
Pokud si netroufáte vázat jen podle videa, nabízíme individuální kurzy vázání (nejen) dvojčat. Více informací najdete ZDE, kurz je možné zakoupit i ve formě dárkového poukazu, pro více informací se nám ozvěte na mail info@backontrees.cz
Těším se!
*Jantar*
Jestli se vám článek líbil, sdílejte ho dál! Budeme rádi!
Jantar Dandova
Maminka dvojčat, co se učí za pochodu a ráda se o ten proces dělí s ostatními. Snaží se o ekologický přístup k okolí, zdravý životní styl a celkově návrat k přírodě. Sem tam něco tvoří. Někdy se jí to daří, někdy ne. Na začátku roku 2015 založila blog Back on Trees a o svých pokusech píše veřejně. Pracuje jako lektorka nošení dětí a látková poradkyně, má vzdělání v oblasti psychomotorického vývoje kojenců.
Komentáře
 1. Radana napsal:

  Domluvim se s muzem a nahlasim se na Prahu satek jsem kdysi dostala od sestry lec nevedela jak pouzit ted to bude double tak snad 🙂

 2. Jantar Dandová napsal:

  Určitě není problém, budu se těšit! Kontaktujte mne nejlépe na email: info.backontrees@gmail.com a dohodneme spolu termín, náplň a trvání (a tedy i cenu) a místo 🙂

 3. onni napsal:

  Tohle je paradni! Ja uz v tehotenstvi byla satkovanim okouzlena, ovsem syn v satku vubec byt nechtel, hrozne se v nem vstekal, i kdyz jsem zkousela ruzne uvazy. A co jsem tak zjistila, takovych deti je vic. Ted, kdyz je vetsi, premyslim o noseni znovu, ovsem v nositku, ale nejsem si moc jista, zda to kupovat, abych to opet nemusela prodavat…

  Onnimik.blogspot.cz

 4. Jantar Dandová napsal:

  Nosítko si můžete i zapůjčit na vyzkoušení. Podívejte se třeba na nosenideti.cz. Nebo můžete koupit již použité a velmi pravděpodobně se vám ho případně podaří prodat za stejnou cenu.

 5. Radka napsal:

  Děkuji za super blog 🙂 Děti ještě nemám, ale kdysi mi jedna vědma předpověděla dvojčata. Vždy jsem si říkala, že bych dítě chtěla nosit v šátku. Tak teď vidím, že to jde pohodě i se dvěma 🙂

 6. Zuzana A. napsal:

  Super blog! A úžasné video. U nás doma to vypadá obdobně, jen mám jedno dítě, ale na břichu či zádech téměř nonstop. Skládám vám neskutečnou poklonu, jste úžasná!

  http://unasdomacz.blogspot.cz/

 7. Věra Váňová napsal:

  Mám čerstvá dvojčata. Po starším synovi Manducu, teď zvažuji koupi šátku. Hodně přemýšlím o Je Porte Mon Bebe, všude mě od něj matky-nosičky odrazují, že mám jít rovnou do pevného šátku. Vy si ho ale chválíte. Mohla byste mi napsat více, jaké s ním máte zkušenosti? Líbí se mi, že bych tam mohla uvázat obě děti, s pevným mám obavu, že bych to nezvládla. A taky by mě zajímalo, jak moc se šátek nošením vytahá, zda je risk koupit ho z druhé ruky. Předem díky za odpověď. Věra

 8. Jantar Dandová napsal:

  Já JPMB mám, narozdíl od ostatních elastiků unese i těžší děti, tedy i poměrně velká dvojčátka. Ale nejdéle do 5 kg obě najednou, pak už nebude mít člověk sílu na to, aby elastik kolem dětí přetáhl a bude se vahou prvního dítěte hodně utahovat. Ale dá se použít pro nošení jednoho dítěte. Každopádně starší (čtěte zvědavé) děti se z něj vyklání na všechny strany a tomu se nedá úplně zabránit. Nevypadnou, ale poměrně nepohodlně (pro vás) na procházce "vlají" na všechny strany. Elastický šátek je vhodný spíše pro malá miminka. Těžko se mi odhaduje, jak bude vypadat, pokud je intenzivně nošený. Já jednoznačně preferuji pevné šátky, takže jsem ho použila párkrát a používám ho na kurzech. Je ale pořád jako nový.

 9. Andrejocka napsal:

  Dobry den, prosim Vas, objavila som jednu satku, ktora sa mi velmi paci, je to ellevill zara deli a rada by som si ju kupila pre dvojicky, ktore sa narodia v marci. Maju ju ale iba vo velkosti 6. Myslite, ze by nam mohla stacit? Alebo potrebujem velkost 7 kedze nemam ziadne skusenosti s viazanim satiek? Dakujem, Andrea.

 10. Jantar Dandová napsal:

  Hezký den, délka šátku o zkušenostech není 🙂 Jde především o vaši konfekční velikost. Pokud máte do 36 tak by vám měla určitě stačit, pokud výš, tak bych doporučila spíše velikost 7. Každopádně šátky Ellevill mají poměrně dlouhé cípy, takže i ta 6 by možná šla tak do velikosti 40, ale vázala byste už hodně na krajíčku. Musíte ještě počítat s tím, že šátek je poměrně tenký, a tak vám pro vázání dvou dětí najednou bude stačit jen zpočátku. Šátky Zara jsou příjemné zhruba do 10-11 kg u jednoho dítěte, takže u dvou děleno dvěma.

 11. Andrejocka napsal:

  No poviem Vam, toto je hotova veda. Ja uz naozaj neviem co kupit 🙂 Ci jednu dlhu s velkou nosnostou, alebo teda radsej dve kratsie, alebo najprv jednu dlhu, tu po par mesiacoch predat a co bude dalej sa uvidi potom? Mam pevne plachty po starej mame, nemozem satku vystrihnut z toho ? 🙂 Dakujem Vam pekne za odpoved, vyberam uz niekolko dni, a nikam som sa nepohla. Keby tie satky aspon neboli tak strasne drahe.

 12. Jantar Dandová napsal:

  Je to těžké, ale nezoufejte 🙂 s dlouhým šátkem na začátek neuděláte chybu. Ten využijete určitě a využijete ho klidně i na celou dobu nebo ho později můžete vyměnit za něco jiného, co vám bude více vyhovovat. Určitě budete mít spoustu příležitostí si vyzkoušet třeba nosítko nebo jiné šátky.

  Dva kratší šátky vám nebudou k ničemu. Ono to jedno miminko navíc zase takovou délku neudělá, takže byste místo velikosti 6 měla třeba 5 a hned dvakrát 🙂 Když koupíte šátek z druhé ruky a budete se o něj dobře starat, tak ho s velkou pravděpodobností prodáte za velice podobnou cenu, takže není nutné se bát šátek vyměnit později za jiný.

  Klasická metráž nemá dostatečnou příčnou pružnost, takže uvázat do ní sice jde, ale hoodně špatně a nebude to pohodlné vám ani miminku, nehledě na to, že je fakt těžké to zvládnout tak, aby to bylo alespoň trochu správně.

 13. Daniela napsal:

  Dobry den, chcela by som sa poradit, aky dlhy ma byt elasticky satek, aby sa don vmestili obe babatka podla navodu na videu ?

  • Jantar Dandová napsal:

   Hezký den, elastické šátky nemají velikosti na výběr. Šátky téměř všech značek jsou přes 5m dlouhé. Tahle starost vám tedy odpadá.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Vítejte a bavte se!
  Smějte se, inspirujte se, pojďte si povídat v komentářích, chlubit se svými výrobky na Facebooku, žijte s námi a určitě nám dejte vědět, jak se vám tady líbí!
 • Co se děje u nás doma?
  Something is wrong.
  Instagram token error.
 • Vaše nejoblíbenější příspěvky
 • Co nám píší čtenáři?
 • Celá naše historie
  • 2018 (1)
  • 2017 (13)
  • 2016 (27)
  • 2015 (102)
 • Kde nás můžete vidět?
  300x250.jpg