Novorozenecká kolika – jak se s ní poprat?

Přes svoje romantické představy a skálopevné přesvědčení, že MOJE děti URČITĚ nebudou mít žádné ty typické dětské potíže a že to budou klidná a rozkošná miminka, nás potkalo to, čemu se říká novorozenecká kolika nebo lidově „prdíky“. Doma jsme měli hysterická malá stvoření, kterým jsme vůbec nerozuměli. Mé sebevědomí jako matky bylo na nule (no, spíš pod), byla jsem zoufalá, že neumím svým dětem pomoct a vše završovala spánková deprivace. Když neplakala jedna, plakala druhá, častěji obě najednou. Lékaři a zdravotní sestry se shovívavým výrazem a nacvičeným rádoby soucitným tónem odpovídali, že „musím vydržet, to je normální a ono to do půl roku přejde“. Takhle já ale odmítám fungovat a tak jsem se rozhodla, že ten boj s prdíky vyhrajeme. A povedlo se. 

Dlužno říci, že každé miminko je jiné, a co fungovalo na naše, nemusí fungovat na jiné děti. Nicméně já bych ocenila, kdybych měla po ruce nějaký „manuál“ a nemusela lovit rady všude možně. Tak jsem ho pro vás vytvořila. Tady je (a je to román)..





Na úvod musím říct, že většina novorozenců má podle mého názoru jiný problém, než „prdíky“, ačkoli se (snad z lenosti nebo zvyku) veškerý dětský neustávající pláč „svádí“ na střevní koliky. I moje holčičky, které skutečně trpěly  nadýmáním tak, že se jim  i dělalo sono bříška, tak z 80% plakaly kvůli něčemu jinému. Na tyhle „jiné“ problémy nám pomohla Karpova metoda „5S“. O ní budu psát někdy příště.


1) Výživa:
Pokud kojené miminko trpí na prdíky, tak si maminka musí hlídat svou vlastní stravu a vyhýbat se nadýmavým potravinám a dost často i mléčným výrobkům. Pomáhají čaje z fenyklu, anýzu, kmínu. Tyto informace mám jen od ostatních maminek, já, bohužel, nekojím.
U miminek na umělém mléku (UM) je potřeba vyzkoušet, která značka a typ budou vyhovovat. Nám zabral nám Nutrilon Anti-colics 1. Asi ve 4 měsících jsme přešli na Nutrilon AR, který také dobře snášejí. Hodně maminek si chválí Bebu Comfort, kterou jsme také zkoušeli, ale tu holčičky trávily hodně špatně. Počítejte s tím, že při přecházení na novou stravu se budou objevovat potíže téměř určitě. Aby se poznalo, jestli nové UM vyhovuje, je nutné vydržet alespoň 3 dny.

2) Osídlování střev mikroflórou:
Potíže s trávením mohou být způsobené i tím, že miminka (především ta narozená sekcí) mají nedostatečně osídlené střevo těmi „správnými“ bakteriemi. Toto osídlování trvá zhruba do jednoho roku věku. Můžeme jim s tím pomoci tzv. probiotiky. Dáváme kapky BioGaia (cca 570 Kč v lékárně), ty obsahují laktobacily a pomáhají cca po 14 dnech. Není dobré je brát nárazově jen při obtížích! Smí se brát od prvního ukončeného měsíce. Některá UM obsahují laktobacily, ovšem podle mého názoru je lepší podávat je zvlášť. Laktobacily jsou totiž citlivé na teplotu a příliš horkou vodou se zničí a mají nulový efekt. Nejsem si navíc vůbec jistá, jak moc jsou skutečně živé.

3) Kapky proti nadýmání:
Před každým jídlem jsme dávali kapky BabyCalm (100% přírodní oleje ve vodním roztoku) a opravdu nám fungovaly. Plynatost se výrazně snížila a už tolik nehrozilo, že holčičky odletí na Mars, až si uleví. Kapky zabírají do deseti minut. Lékaři proti nadýmání většinou doporučují Sab Simplex, ale nám vůbec nepomáhal a navíc obsahuje umělá sladidla, takže jsem ho vyřadila. 

4) Masáže a cvičení na bříško:
V době největší krize jsem cvičili a masírovali při každém přebalování. Asi do 3 měsíců jsme přebalovali minimálně před každým jídlem, ihned po jídle pouze pokud kakaly a pak kdykoli, kdy bylo něco v plence. Masíruje se jedině za pomoci olejíčku. My používáme Větříček od Eoné (přírodní kosmetika), který obsahuje protinadýmavé složky. Nevěřím ovšem tomu, že by prostupnost břišní stěny byla taková, aby to mělo efekt. Stejně poslouží i jakýkoli dětský olejíček. Masírujeme bříško špičkami prstů krouživým pohybem kolem pupíku po směru hodinových ručiček, protože tak je v těle uložené tlusté střevo, opačně bychom škodili. Nemělo by to být jen jemňoučké hlazení, to je k ničemu, musí se přitlačit. Zkuste si na sobě, že to není nepříjemné. Když miminko pláče, tak se s masáží moc nepomůže, protože se přes zatnuté břišní svaly „nedostanete“ ke střívkům. Pomáhá položit ruku na bříško, uklidňovat hlasem a třeba položit tvář na tvář a miminko se většinou trochu zklidní. Po masáži cvičíme nožičkami (jako když jede na kole – to se dětem moc líbilo a čím rychleji, tím víc, dokonce byl při tomhle cvičení první vědomý úsměv) a pak je dáváme snožmo kolínky až na bříško a zpět do natažení (to natažení nepřehánět). Vykakání a vyprdění se taky dá pomoct tak, že se nožičky doopravdy silou přitlačí kolínky na bříško a bobeček se ven prostě „vytlačí“. Když je mimčo nafouknuté, tak se mu to moc nelíbí, ale pomůže to. Také pomáhá „napovědět“ že se má tlačit, když se pošimrá konečník.

5) BKM – Bezplenková komunikační metoda nebo Přirozená hygiena kojenců: 
(více v dalším článku nebo například ZDE)

Holky chodily už ve dvou měsících na nočník 🙂 tahle metoda je skvělá, v té době mi připadalo, že si najednou víc rozumíme a jako bonus byly děti v suchu. Miminko navíc vyměšuje v poloze, ve které se mu to dělá dobře (v klubíčku). Díky této poloze se uvolní i plyny. Protože se miminko dává na nočníček poměrně často (asi jednou za půl hodiny ze začátku), tak se mu bříško opravdu hezky vyprázdní. Pokud se vám do toho nechce, tak se podobného efektu docílí přitlačením kolínek na bříško, které popisuji výš. Dnes (7m) už se nám BKM moc nedaří, ale nevzdáváme se 😉 Některá miminka a maminky slaví úspěchy a plenky opravdu téměř vůbec nepoužívají.

Zde je video, jak děláme masáž u 2,5 měsíční Rozárky a jak ji dáváme na nočníček při BKM – (pozn. nejsem masér, ani fyzioterapeut, vycházela jsem z toho, co mi poradili u lékaře a v porodnici a co mi připadalo, že dětem opravdu pomáhá):


6) Teplo:
Jakmile vychladne bříško, tak se zpomalí činnost střev. Nahřátím se naopak mírní bolestivost a střeva pracují lépe. Takže udržovat pěkně v teplíčku. Na akutní potíže nám moc pomohly nahřívací polštářky s třešňovými peckami, ale úplně stejně poslouží termofor na teplou vodu. Také pomáhá koupání v kyblíku místo ve vaničce. Miminko je v té „zdravé“ poloze a má bříško v teple. A bublinkovou koupel zdarma 🙂

7) Možné zdravotní potíže: 
Ověřte si s pediatrem, jestli nemůže mít vaše miminko alergii na mléčnou bílkovinu (jako další průvodní jev by byly pravděpodobně ekzémy, nepřibývání, zvracení, někdy i krev ve stolici). Pediatr pak doporučí další postup.

8) Frekvence a množství jídla (u dětí na UM, s kojenými nemám zkušenosti):
Jídlo dávat, dokud je miminko ještě v klidu, nenechat ho rozplakat a naučit se sledovat jeho rytmus. Vyplatilo se nám zapomenout na předepsané intervaly a dávky, což můžete, pokud nejsou výrazně nižší a pokud miminko prospívá. Holčičky přes den jedí i po 2,5 hodinách a zhruba o 1/3 víc, než by podle  tabulek měly. Kolem osmého týdne naopak prodloužily noční interval na 5 až 6 hodin. Když jsem přestala druhou násilně budit a krmit po nakrmení první, tak byly mnohem spokojenější. Z toho mi logicky vyplývá, že je důležité, ať si miminko samo řekne, že má hlad. Pokud pláče a vy nevíte, jestli je to hlad nebo bolení, tak se to mi osvědčilo zašimrat na tvářičce a pokud otočí hlavičku a otevírá pusinku, tak je to hlad 🙂 pokud ignoruje a skučí dál, jsou to prdy 🙂 Bolení nejčastěji přichází okamžitě po krmení nebo i během něj, když začnou střeva pracovat a je dost nepravděpodobné, že by se přihlásilo najednou z ničeho nic třeba dvě hodiny po jídle. Tenhle bod není úplně o prevenci nadýmání, ale uvádím ho pro úplnost, jelikož mi lékaři i zdravotní sestry svorně tvrdili, že děti pláčou kvůli kolice, ale ve chvíli, kdy jsem mohla děti krmit dle jejich rytmu, bylo po problému. Nezapomínejte, že i nekojená miminka mají období růstového spurtu, kdy vyžadují jídlo častěji.

9) Odříhnutí (děti na UM):
Neprotřepávat lahvičky s jídlem, jenom „vířením“ míchat, nebo nechat chvíli stát a klidně s nimi párkrát praštit o stůl, když je protřepání potřeba pro rozmíchání UM. S protřepaným mlékem se miminkům dostane do bříška vzduch, který ale nevybrkají a pak je nadýmá. Po každém jídle nechat miminko vykrkat. Když si nekrkne v rozumném čase, nebo nestíháte, tak ho můžete položit na bříško (musí se ale neustále hlídat!) nebo na levý bok. To jsou polohy, ve kterých vzduch odejde. Na zádech už si téměř stoprocentně nebrkne a jsou z toho zase prdíky nebo bolení bříška od žaludku.

8) Polohování:
Je potřeba miminko hodně ale něžně „klubíčkovat“ (polohy, kdy má zádíčka dokulata a bradu na hrudníku). Na vyprdění nám pomáhá i dodnes poloha na tygříka. V ostatních se holčičkám opravdu hodně nelíbilo, pokud byly nafouknuté.
Úplně malé miminko by nemělo ležet na zádech na rovné podložce, ale vždycky minimálně na boku, aby si mohlo snáze přitáhnout kolínka a lépe se uvolňovaly plyny (zkuste si prdnout natažení 🙂 ). Nebo třeba na péřovém polštáři. My jsme pořídili jsme hacky Pech. To je skvělá věc. Miminko je v nich jako v pelíšku a taháním za šňůrku se houpe a moc se jim tam líbí. V neposlední řadě v nich usínají. Kdybych neměla dvě miminka, tak asi uspávám v náručí, ovšem mě tenhle vynález zachránil záda i nervy.

Jak to funguje?




Postupem času jsme se naučili houpat nohama nebo obě najednou jednou rukou, abychom také mohli něco dělat..Rozárka se dnes už umí houpat sama, kope nožkami do rytmu a je spokojená.

9) Nošení na těle: 
Úplně nejlíp jim každopádně bylo v šátku. Tam si připadají jako v bříšku, slyší ťukat srdce a funguje to neuvěřitelně. Malá třeba hodinu neutišitelně plakala, dali jsme ji do šátku a během pěti minut ticho, prdí a spí. Nehledě na to, že má člověk volné ruce a může dělat (téměř) cokoli a miminko je u toho pořád s ním. O nošení v šátku( i dvojčat) budu psát zase někdy příště.



Všem, kteří si tímhle obdobím prochází, přeji pevné nervy, protože není nic horšího, než dětský pláč, kterému nemůže máma pomoct a vzkazuji: JSTE NEJLEPŠÍ MÁMY, KTERÉ VAŠE DĚTI MOHOU MÍT! Věřte si! Poslouchejte svou intuici a své miminko. Zvládnete to a bude líp!

A ačkoli se to těžko dělá – buďte v klidu. Nadechněte se zhluboka (i třeba desetkrát 😉 ), vzpomeňte si na hezké chvíle, uvolněte se..zašeptejte miminku, jak moc ho máte ráda a že jste tu pro něj. A trpělivě utěšujte..vy jste tu ten jeho pevný bod, ostrov klidu, náruč lásky..

*Jantar*


EDIT 3.2.2015: v době, kdy jsem toto psala, jsem neměla tušení, že existuje tenhle super článek masážím při kolice..moc se mi líbí a tak ho doplňuji..

Jestli se vám článek líbil, sdílejte ho dál! Budeme rádi!
Jantar Dandova
Maminka dvojčat, co se učí za pochodu a ráda se o ten proces dělí s ostatními. Snaží se o ekologický přístup k okolí, zdravý životní styl a celkově návrat k přírodě. Sem tam něco tvoří. Někdy se jí to daří, někdy ne. Na začátku roku 2015 založila blog Back on Trees a o svých pokusech píše veřejně. Pracuje jako lektorka nošení dětí a látková poradkyně, má vzdělání v oblasti psychomotorického vývoje kojenců.
Komentáře
 1. Jitu napsal:

  Moc hezky sepsáno. Já bych k tomu přidala ještě OBRNIT SE TRPĚLIVOSTÍ, opravdu to jednou přejde. U mého synka nezabíralo prakticky nic. Dieta, masáže, nahřívání, kapičky… Feniklový čaj to ještě zhoršil. Nošení v šátku nesnášel, na chvilku se sice zklidnil, ale pak mu začalo být těsno a vztekal se. To jen prohlubovalo moji nedůvěru ve své vlastní schopnosti uklidnit své dítě. Poměrně dost naopak pomáhala rektální rourka (Teploměr, který se občas doporučuje jako postačující, nestačil. Bylo třeba zavést rourku téměř celou.)
  Nakonec jsem si všimla, že nejvíc pomohlo, když jsme v podstatě rezignovali a přestali se snažit co nejrychleji ho utišit. Přijali, že synek prostě pláče a my s tím nedokážeme nic dělat. A jen jsme tak byli, zpívali, chovali, houpali… On se tím naším klidem také zklidnil a i když i dál ponocoval, protože bolestí nemohl usnout, už neplakal.
  U dcerky už jsem byla o něco moudřejší a věděla jsem, že jí nemůžu uškodit tím, že bude dumlat prso třeba celý večer. Kojení (nebo spíš to dumlání) jí pomáhalo asi nejvíc. A také vysazené mléka a nekysaných mléčných produktů z mojí stravy. Jen jsem to vyzkoušela, co kdyby, protože plakala ještě víc než synek, a zabralo to téměř okamžitě. Zvykla jsem si poměrně rychle a brzy mi přestaly mléčné výrobky chybět.

 2. Anýza napsal:

  Ahoj Jitu, a měla dcerka (nebo syn) pak problém s mléčnými výrobky i po kojení? Řeším to teď taky a zajímalo by mě, jestli třeba nebudou špatně reagovat na mléčné výrobky i později. Díky, A.

 3. Já měla nejlepší výsledky s kapkami Espumisan, ale k tomu jsem samozřejmě dodržovala kojící dietu, pila fenyklový a kmínový odvar, klubíčkovala, cvičila s nožičkama. Stojí za to vyzkoušet, každému miminku může líp "sedět" něco jiného, třeba sestra si nemohla vynachválit pytlík s peckama a to u nás nefungovalo vůbec.

 4. Anonymní napsal:

  Na prdíky jsme používali Espumisan kapičky,jsou fakt skvělé…používala jsem je u obou dětí…

 5. Dcerka měla problémy s nadýmáním už v porodnici…sestřička nám párkrát dala Espumisan, a tak jsme ho pořídili cestou z porodnice i domu. Dávali jsme ho před každým kojením a po pár dnech se dcerka opravdu dost zklidnila a trávení se upravilo.
  Také jsme zavinovali nebo dávali teplý obklad na bříško.

 6. Jantar Dandová napsal:

  Díky za další zkušenosti!

 7. Jana Divišová napsal:

  Taky jsem používala Espumisan u obou dětí. U mladšího jsem začala dávat rovnou v porodnici, takže se kolika ani nedostavila. Kromě toho jsem během kojení pila fenyklový čaj a před spaním dávala teplé koupele a nahřátou plenku na bříško (i během dne). Zabíralo to výborně.

 8. Anonymní napsal:

  Espumisan je moc fajn,škoda,že nám ho v porodnici nikdo nedoporučil…a ani mi nikdo neřekl,že se musí dávat opravdu pravidelně….dost nás to zdrželo a tak si malej užil :o(
  Äle nakonec jsme to zvládli…a díky Espumisanu je malinkej už v pohodě,ale dávám pořád dál…

 9. Baldur Mocný napsal:

  Espumisan mi přijde na potíže s kolikou nejlepší. I poměr cena/výkon vyhovuje. Taky je dobré, že se dá dávat hned od narození, takže de facto jako prevence.

 10. Anonymní napsal:

  Důležitý je určitě zachovat klid…klidná maminka, klidné dítě…Z kapiček se může dávat Espumisan – už od narození. K tomu přitahovat nožičky k bříšku, aby se prdíky uvolnily. A kojící maminka by neměla jíst nadýmavé potraviny…a hodně pít (kojící čaje nebo roibos).

 11. Anonymní napsal:

  Nás trápily koliky také už od narození. Dostali jsme kapky Espumisan a vůbec nám nezabraly 🙁 Pak se ale přišlo na to, že malá trpí intolerancí na mléko a tak jsme nasadily kapky ColiPrev a vše ustalo snad ještě ten den. No úplně zázrak, protože jsme trpěly víc jak měsíc … ale naštěstí už máme klid 🙂

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Vítejte a bavte se!
  Smějte se, inspirujte se, pojďte si povídat v komentářích, chlubit se svými výrobky na Facebooku, žijte s námi a určitě nám dejte vědět, jak se vám tady líbí!
 • Co se děje u nás doma?
  Something is wrong.
  Instagram token error.
 • Vaše nejoblíbenější příspěvky
 • Co nám píší čtenáři?
 • Celá naše historie
  • 2018 (1)
  • 2017 (13)
  • 2016 (27)
  • 2015 (102)
 • Kde nás můžete vidět?
  300x250.jpg