Novorozenecká kolika: Karpova metoda

Jak jsem zmiňovala v článku Novorozenecká kolika – jak se s ní poprat?, tak se většina neutišitelného pláče novorozenců svádí na „prdíky“, ale podle mě je příčina jinde. Na miminko je toho prostě moc nového najednou. Takže potřebuje ty novinky trochu omezit a nasimulovat prostředí, na které bylo zvyklé z bříška. A ono to funguje. Jednou z možností je Karpova metoda 5S. Když jsem ji prvně zkusila, připadalo mi, jako by děti měly na zádech vypínač…najednou bylo božské ticho.

Nebudu popisovat teoretické základy této metody. Pokud máte zájem zjistit víc, tak doporučuji knihu Nejšťastnější miminko v okolí od H. Karpa. Chci vám přiblížit, jak jsem k ní došla a ukázat, jak se provádí, protože jsem se setkala s tím, že ji hodně maminek sice zkusí, ale dělá špatně. Kvůli tomu ji pak zavrhnou jako nefungující a trápí se dál. Metoda je určena miminkům do tří měsíců. Předpokládám, že se jako ve všem najdou výjimky. Na některá miminka bude metoda platit déle, na některá třeba vůbec.

Intuitivně jsem při utišováni těch svých malých uzlíčků dělala něco velmi podobného. Plačící miminko jsem dala do šátku, kde mělo omezený pohyb a cítilo mou blízkost, poskakovala jsem nebo chodila po bytě, hlasitě šůšala do ouška a dávala cucat dudlíček a miminko zázračně usínalo během chviličky. Problém ovšem byl, co s druhou holčičkou, která se mi do šátku nevešla (mimochodem – jde to, ale k tomu se dostanu v některém z dalších článků). Tak jsem hledala a našla tuhle možnost, která mi v principu hodně připomínala to, na co jsem přišla sama.

Podle Karpovy metody se používá následujících pět bodů, které napodobují prostředí maminčina bříška. Body se provádějí od prvního k pátému a postupně se přidávají, někdy ani není potřeba všech pět, ale pořadí musí být zachované:

1. bod – Zavinutí: 
Pomocí jakékoli zavinky, nebo plenky miminku jemně, ale pevně zavineme ručičky podél těla. U tohoto bodu může miminko spustit ještě víc, ale uklidní se při dalších bodech. Holčičky se rozčilovaly jen ze začátku, později už si zvykly a zavinování jim vůbec nevadilo a spolurpacovaly. Miminko se nesmí nechat zavinuté několik hodin! Zavinutí slouží jen k uklidnění a uspání. Jasně, že se stane, že vyčerpaná maminka usne spolu s miminkem, z toho bych si hlavu nedělala. Ale nesmí se stát zvykem dítě zauzlovat a nechat tak.

2. bod – Poloha na bříšku nebo na boku:
Miminko potřebuje cítit něco na bříšku, vyhovuje třeba naše česká poloha „na tygříka“. 

3. bod – Bílý šum:
Proudící krev v děloze prý dělá zvuky, které hlasitostí připomínají sekačku na trávu, nebo běžící vysavač. Jedním z největších omylů proto je, že miminka potřebují ticho. Naopak, uklidní se při šumu. Pomáhá hlasíté šůšání do ouška z blízkosti. Bílý šum jsem používala i později na uspávání. Naštěstí existuje spousta nahrávek na youtube (ZDE), nebo můžete třeba zapnout digestoř. A slyšela jsem, že může pomoci i při potížích s kojením.

4. bod – Houpání:
Asi nebudu jediná, komu už v bříšku dítě spalo při chůzi a v momentu, kdy jsem se zastavila nebo si lehla, tak vstávalo a okopávalo. I po narození mají miminka rádi houpání v náruči za chůze nebo třeba na gymnastickém míči. Projde ale i houpání v sedě, je důležité, aby se hýbala hlavička miminka, protože tam se nachází ústrojí, které vnímá pohyb.

5. bod – Sání:
Spousta dětí už tento bod nepotřebuje. Sání děti uklidňuje, to víme už dlouho, ale samo o sobě fungovat nemusí. Můžete miminku dát cumlat váš prst, nebo dudlíček (na dudlíček pozor u miminek, které mají problém s přisátím k prsu, pokud kojíte a chcete ho používat, tak si bedlivě kontrolujte, jestli to nemá negativní vliv)

Když jsem o metodě četla poprvé, tak jsem si říkala, že je docela drsná, ale po tom, co jsem ji v zoufalství vyzkoušela a viděla, jak se jako mávnutím kouzelného proutku změnil hysterický a nešťastný výraz ve spokojený, jsem ji začala používat.

Nevěříte, že to funguje?

Tady je důkaz, včetně návodu jak miminko zavinout do obyčejné čtvercové plenky:


*Jantar*

Informace o metodě čerpány zde: Nejšťastnější miminko v okolí, skoro nikdy nepláče a spinká jako andílek, Harvey Karp, Euromedia Ikar 2012
Jestli se vám článek líbil, sdílejte ho dál! Budeme rádi!
Jantar Dandova
Maminka dvojčat, co se učí za pochodu a ráda se o ten proces dělí s ostatními. Snaží se o ekologický přístup k okolí, zdravý životní styl a celkově návrat k přírodě. Sem tam něco tvoří. Někdy se jí to daří, někdy ne. Na začátku roku 2015 založila blog Back on Trees a o svých pokusech píše veřejně. Pracuje jako lektorka nošení dětí a látková poradkyně, má vzdělání v oblasti psychomotorického vývoje kojenců.
Komentáře
 1. onni napsal:

  Tuhle metodu jsem taky hodne zkoumala, ovsem co se zavinovani tyce, nas syn se vymotal UPLNE ZE VSEHO! Takze jsem poridila zavinovacku red castle, a i kdyz v tom nekteri vidi hruzu v podobe sveraci kazajky, nas maly v ni spal mnohem klidneji… Pouzivala jsem ji jen v noci a jen asi do 3 mesicu.

  Onnimik.blogspot.cz

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Vítejte a bavte se!
  Smějte se, inspirujte se, pojďte si povídat v komentářích, chlubit se svými výrobky na Facebooku, žijte s námi a určitě nám dejte vědět, jak se vám tady líbí!
 • Co se děje u nás doma?
  Something is wrong.
  Instagram token error.
 • Vaše nejoblíbenější příspěvky
 • Co nám píší čtenáři?
 • Celá naše historie
  • 2018 (1)
  • 2017 (13)
  • 2016 (27)
  • 2015 (102)
 • Kde nás můžete vidět?
  300x250.jpg