Onbag – geniální batohotaška

Tenhle článek byl docela fuška. Tak doufám, že bude stát za to. Onbag – to je neuskutečně univerzální batohotaška, která se hodí (nejen) když svoje děti nosíte. No a já to vzala z gruntu. Vymyslela jsem nový střih a technologický postup, ušila, otestovala a ještě natočila, jak se dá onbag vázat a tady to máte.
 
Onbag - geniální batohotaška

Co onbag vlastně je?

Onbag není můj nápad, to jen aby si někdo nemyslel, že jsem geniálnější, než ve skutečnosti jsem. Já jsem jen upravila originální postupy tak, aby byla nižší spotřeba látky a byly jednodušší.
Nejprve by se slušelo ho představit. Zase zvolím video, které řekne více než tisíc slov.
Mimo varianty ilustrované videem ho s úspěchem používám jako tašku na kočár. Prostě ho přivazuji k madlu.

Co budete na onbag potřebovat?

Teď k tomu, jak ho vyrobit. Budete potřebovat 1 metr látky šíře 150 cm na vrchní vrstvu a to stejné na podšívku. U „pařezové“ varianty jsem měla na podšívku méně, jde to taky. Taška samotná je vyrobená z vlněného sukna. Chcete to, z čeho jsou dělané kabáty. Měla by to být poměrně pevná látka, která ale nebude tlačit. Umím si třeba představit i manšestr. Na podšívku chcete pevnější plátno. Určitě nezkoušejte použít úplet.
Onbag - geniální batohotaška

Jak budete stříhat:

Obě vrstvy budou v podstatě stejné.
Základní střih je tady a je vcelku jedno, jak to na látku poskládáte.

Onbag - geniální batohotaška
Mě to vycházelo nejlépe takto:

Na celou šíři jsem stříhala dva pruhy (ucha) 20 cm na délku. Pak 40 cm délky na přední díl, dno, víko i zadní díl (dále „hlavní část“). Dohromady (30+ 20 + 65 cm) a ze zbytku vyšla akorát poutka. A třeba nějaké ozdobičky. Původně jsem chtěla dělat kapsičky, ale ve tři ráno jsem na ně rezignovala. V podstatě se dá šít ze tří kusů.

Onbag - geniální batohotaška
U podšívky jsou navíc boky (v šířce popruhů a výšce vnitřní podšívky) a postranní kapsičky a chybí poutka. Jinak je to úplně to stejné. Na obrázku není podšívka popruhů.Co teď? Teď začneme malými věcmi jako jsou poutka a kapsičky. Nejdřív jsem si našpendlila poutka.

 

Co teď?

Teď začneme malými věcmi jako jsou poutka a kapsičky. Nejdřív jsem si našpendlila poutka.

Onbag - geniální batohotaška

Pak horní lem kapsiček.
Onbag - geniální batohotaška
Až potom jsem se pustila do šití. Tady jsou poutka.
Onbag - geniální batohotaška

A tady vrchní lem kapsiček, kudy jsem protahovala gumičku.
Onbag - geniální batohotaška

Kapsičky jsem ještě pro jistotu začistila po obvodu entlovým stehem.

Onbag - geniální batohotaška

Po těchto miniaturních pracích přijdou takové, co jsou opravdu vidět.

Jak se šije podšívka:

Kapsičky se připevní na boky podšívky. Je dobré, aby dolní lem „lícoval“. Prostor v kapsičkách jsem dělala jenom prostým přeložením materiálu na spodní straně.
Onbag - geniální batohotaška

Onbag - geniální batohotaška
Pak jsem připevnila bočnice na „hlavní část“ podšívky. Líc na líc. Dno kapsičky se v podstatě prošije se dnem tašky.
Onbag - geniální batohotaška
Dál se pokračuje tak, že se postaví celá základna tašky. Tedy bočnice se připevní k přední a zadní stěně. Opět líc na líc.

Onbag - geniální batohotaška

Onbag - geniální batohotaška

Takto vypadá zevnitř podšívka.
Onbag - geniální batohotaška

Šijeme popruhy:

Další jdou na řadu popruhy. Z jedné strany podšívka, z druhé vrchní látka. Na tom nic není. Doporučuji udělat zkosené konce. Jinak stačí vše sešít líc na líc a rovnou krátkou stranu nechat nesešitou. Tou se pak vše protáhne na druhou stranu a je to.
Onbag - geniální batohotaška

Postup pro vnější část onbagu:

Vnější část onbagu se šije úplně stejně jako vnitřní. Jenom místo bočních stran jsou podšité pruhy. Do švu mezi zadní částí tašky a bočním pruhem do dolní části se všijí poutka. Tak, aby konce byly potom schované pod podšívkou. Na fotce to nemám úplně dobře našpendlené, přešpendlovala jsem a zapomněla vyfotit. Mělo by to být „opačně“. Ucho bude položené jakoby pod pruhem (jeho oblouček) a z pod něj budou čouhat konce. Jako kdybyste to teď „ohrnuli“ pod pruh a odšpendlili a přišpendlili z druhé strany. Snad to jde pochopit 🙂 Poutka budou všitá přímo ve švu tašky. Nenechte se zmást tím, že na vnitřní straně bočního pruhu nejsou pařezy. Je to fotka druhé tašky, kterou jsem ten den šila.
Onbag - geniální batohotaška
Jedním z posledních kroků je to, že podšívku navléknete na hotovou vnější stranu tak, aby byla podšívka lícem ven na naruby otočené tašce. Tam se přišpendlí pár špendlíčků a ušije pár stehů a je hotovo. Můžete buď líně prošít strojem vrchní lem jako já, což je vidět z lícové strany. Nebo třeba použít matracový steh a přišít podšívku ručně a nikdo nebude tušit, že je to DIY kabela.
Onbag - geniální batohotaška
Tady nad kapsičkou (nahoře? dole?) je „vidět“ matracový steh..
Onbag - geniální batohotaška
Tak ještě jeden detail..
A reportáž naživo..
Onbag - geniální batohotaška

Onbag - geniální batohotaška

Onbag - geniální batohotaška

Onbag - geniální batohotaška

Onbag - geniální batohotaška
Postup a střih není možné použít ke komerčním účelům!
EDIT 26.8.2015: Opraven návod, měl své mouchy. Onbagy používáme denně, drží parádně, není to na nich znát. Kdybych ho šila znovu, udělám si vevnitř ještě jednu velkou kapsu, která by mi ten prostor rozdělila na dvě části. A na zadní straně bych udělala ještě dvě větší kapsičky s gumičkami. Co nevidět budu dodělávat zapínání, jak si také spousta z vás přála. Přibyde do návodu.

NOVĚ SI MŮŽETE ONBAG OBJEDNAT!!!

Mnoho z vás mě oslovovalo, zdali bych jim Onbag neušila. Na to bohužel nemám časové kapacity, ale dohodla jsem se s tvůrčí dílnou Ještěrky, že pro vás budou tašky šít pod názvem „Jantar bag“. Objednávky můžete realizovat na jejich FB stránkách prostřednictvím zpráv. Mimo Jantar bagy vyrábí Ještěrky i spoustu krásných doplňků k nošení dětí. Určitě se na jejich FB podívejte! Sem tam probíhají i soutěže 😉
Jestli se vám článek líbil, sdílejte ho dál! Budeme rádi!
Jantar Dandova
Maminka dvojčat, co se učí za pochodu a ráda se o ten proces dělí s ostatními. Snaží se o ekologický přístup k okolí, zdravý životní styl a celkově návrat k přírodě. Sem tam něco tvoří. Někdy se jí to daří, někdy ne. Na začátku roku 2015 založila blog Back on Trees a o svých pokusech píše veřejně. Pracuje jako lektorka nošení dětí a látková poradkyně, má vzdělání v oblasti psychomotorického vývoje kojenců.
Komentáře
 1. Hraboška napsal:

  To se mi líbí, připisuju na svůj šicí seznam :-). Jen se zeptám na ta poutka – jsou všitá ve švu nebo jen našitá na vrchní látce?

 2. Jantar Dandová napsal:

  Poutka jsou ve švu, utekla mi jedna fotka! Jdu to zeditovat!

 3. Dobrý den,
  při hledání info o dvojčatech jsem narazila na Váš blog, který je suprový, ale tahle taška mě naprosto nadchla. Neušila byste ji na zakázku?

 4. Jantar Dandová napsal:

  Moc ráda bych vám vyhověla, ale nedokážu na to najít čas. Momentálně hledám švadlenku, která by tašky mohla šít v případě poptávek jako je ta vaše 🙂 Pokud mi pošlete email, tak vám dám vědět, jestli budu úspěšná.

 5. Jasný, chápu. Poptám se a určitě někoho, kdo mi ji ušije seženu. Díky!

 6. Anonymní napsal:

  Dobrý den,
  našla jsem Váš blog přes článek o vivobarefoot sandálkách a chci moc poděkovat za návod na taškobaťoh, ten nápad s popruhem na zavazování je prostě geniální 🙂 Oceňuji Vaši stručnost a přehlednost 🙂 Zrovna se chystám si takovou universální tašku přes rameno ušít a tak se Vámi nechám trochu inspirovat 🙂 Díky a přeji hodně štěstí 🙂 Hanka

 7. Jantar Dandová napsal:

  Díky za chválu, jen upozorňuji, že je v návodu drobná chyba – u podšívky je nutno samozřejmě přišít i boky. Opravu už dlouho plánuji, ale ne a ne se k ní dostat.

 8. Anonymní napsal:

  Jantarko, děkuji za skvělý návod! Tašku jsem včera došila a je parádní. Jen si trochu nevím rady s těmi poutky.. V nákresu máš čtyři a v návodu už našíváš jen dvě.Jak to tedy je? Nějak je sešíváš, nebo jsem přehlédla dvě poutka jinde než na zadní straně dole? Díky! Stáňa

 9. Jantar Dandová napsal:

  Na tašce jsou dvě, na fotce jsou čtyři, protože jsem ten den šila dvě tašky najednou 🙂

 10. Anonymní napsal:

  Jasně, to mě mohlo napadnout 😀 Díky!

 11. Unknown napsal:

  Dobrý den, mohu se zeptat, zda víte o někom kdo by mi tašku ušil? Můj mail evule@volny.cz, mockrát děkuji!

 12. Jantar Dandová napsal:

  Hezký den, přímo v článku je uvedeno, že se dá taška objednat v dílně Ještěrky.

 13. Unknown napsal:

  Dobry den, chtela jsme se zeptat, zda jste sehnala nekoho na siti tasky? Mam totiz kamaradku svadlenu, mooc sikovna. Kdyby jste mela zajem, predam na ni kontakt. Kdyztak mi prosim napiste na vschreierova@gmail.com Dekuji Vanda S.

 14. Olga napsal:

  To je dokonalost sama už se mi vyrábí!! Moc děkuji za návod, opravdu perfektní a srozumtelny a zavírání je na zip, nebo knoflík, nebo suchac? Abych věděla co použít. Děkuji moc

 15. Jantar Dandová napsal:

  Já jsem se k zavírání stále nedostala 🙂 ale použít s dá cokoli ze zmiňovaných. Plánuji dát na víko dva knoflíky do rohů a zapínat pomocí oček z gumiček, které budou přichycené na odpovídajících místech na tašce.

 16. Hanka de rana napsal:

  Boží, tak tohle chci :o) Už mám materiál, teď už jen ušít :o)

 17. Jantar Dandová napsal:

  Bezva! Tak se pak na mém Facebooku podělte o výsledek, jestli budete mít chuť 🙂

 18. Hanka de rana napsal:

  Tak jsem právě došila, nafotím v akci, dneska jedeme na dovolenou… Jako naučila jsem se pár nových věcí – při šití je potřeba být neustále ve střehu, hlídat, kde je rub a líc, dávat pozor na utíkající gumičky a hlavně, že zapomenout na poutka se nevyplácí :o) Díky za návod!

 19. Magdalena napsal:

  Taška je opravdu geniální! Dlouho hledám tašku, kterou bych mohla nosit přes miminko v šátku, i na kočár, a nic jsem neobjevila. Ale teď jsem naprosto nadšená z vašeho návodu! Za týden k rodičům, hned nakoupit látky a dáme se do šití. Moc děkuji za váš návod!

  • Jantar Dandová napsal:

   Rádo se stalo, nápad každopádně si nemůžu přiznávat kredit za nápad, není můj, střih vymyslela nějaká Britka, já jsem ho jenom upravila, aby byla menší spotřeba látky 😉

 20. Pája J. napsal:

  Chystám se střihnout, ale jedna věc mi není jasná – proč je navíc podšívka na bocích – nestačilo by ji ušít jen z popruhů (které by se všily rovnou do dna).
  Možná to chápu špatně, díky za vysvětlení.

  • Jantar Dandová napsal:

   Nestačilo by to, protože popruhy se otáčí naruby, což se dělá v jiném kroku. Pak by se dovnitř musela podšívka všívat ručně okolo těch otočených popruhů. Samozřejmě lze také střihnout popruhy bez té podšívky v dolní části, ale nechávala jsem ji tam kvůli vyztužení (vlna pruží).

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Vítejte a bavte se!
  Smějte se, inspirujte se, pojďte si povídat v komentářích, chlubit se svými výrobky na Facebooku, žijte s námi a určitě nám dejte vědět, jak se vám tady líbí!
 • Co se děje u nás doma?
  Something is wrong.
  Instagram token error.
 • Vaše nejoblíbenější příspěvky
 • Co nám píší čtenáři?
 • Celá naše historie
  • 2018 (1)
  • 2017 (13)
  • 2016 (27)
  • 2015 (102)
 • Kde nás můžete vidět?
  300x250.jpg