Péče o látkové plenky – aneb zapomeňte na žehlení

Pokaždé, když se zmíním, že používáme na dvojčátka látkové plenky, tak se lidé chytají za hlavu a slýchám: „Chceš strávit mládí u žehlícího prkna? Jsi blázen, že ti to za tu námahu stojí! No to si neumím představit, takové práce..“ Docela dlouho trvalo, než mi došlo, že oni ve svých představách asi vidí kýbl s vodou, ve kterém se louhují smrduté pleny, obří hrnec na plotně, ve kterém se následně vaří a pak nekonečné večery u žehlícího prkna. Chachá, no to bych se na to (asi) taky vykašlala. Tohle je dávná historie a naše matky a jejich matky zaslouží obdiv, že to přežily. Teď si pojďme říct, jak to chodí dnes.
Začnu tím, že je to pro mě jednodušší, než dojít s košem, nebo koupit plenky. To mě totiž čekají dvě patra bez výtahu s dvěma miminy. Zatímco s látkovými plenkami dělám všechny činnosti doma a děti mi u toho nadšeně asistují.
Nejprve bychom si měli říct, jak takové moderní látkové plenky vlastně fungují. Princip je jednoduchý. Potřebujete tři vrstvy. Základem všeho je jedna, která nasaje čůrání, to je samotná plenka. Na ní (zvenku) přijde vrstva, která to čůrání nepustí na oblečky, to jsou svrchní kalhotky. Tyhle vrstvy mohou být každá zvlášť nebo sešité dohromady (takzvané All in one – AIO plenky). A pak přichází na řadu vrstva, která se dává mezi zadeček miminka a plenku. Jmenuje se separační plenka. Existují dva typy. První má za úkol ušetřit vám práci a zabránit, aby se kakání dostalo přímo na plenku. Jsou vyrobené z celulózy nebo viskózy a dají se splachovat do WC. Druhý typ je z fleecu a jeho úkolem je udržet zadeček miminka v suchu. Musíte si bohužel vybrat. Mít obojí najednou nejde.
O druzích a typech plenek se rozepíšu někdy příště. Teď k té samotné péči.

Na plenky není téměř potřeba sahat!

Popíšu, jak to vypadá u nás. Nad přebalovacím pultem mám tři poličky, na kterých je uskladněná kompletní plenková výbava. Odtamtud při přebalování beru čisté plenky.
Počůrané plenky putují rovnou do kýble s víkem, který stojí u přebalovacího pultu. Můžete zainvestovat a koupit si nějaký speciální. My máme obyčejný od Primalexu. Podstatné je, aby víko těsnilo. Důvod netřeba rozvádět. Pokakané plenky se řeší nejlépe rovnou. Neocenitelným pomocníkem jsou zmiňované celulózové nebo viskózové separační plenky. Ty totiž většinu chytí a vy „to“ pak jen spolu se separační plenkou spláchnete do WC. Pokud je jen počůraná, tak se dá separační plenka vyprat a použít znovu (až do rozpadnutí, což je tak po pěti praních). Případné zbylé nečistoty řeším tak, že plenku hodím do vany a stříkám na ni ze sprchy proud vody tak dlouho, dokud se „to“ neodplaví. Pokud vám to přijde fuj, tak vězte, že budete mockrát umývat v té stejné vaně své ratolesti umazané od toho samého. Na velké výkony vlhčený ubrousek prostě nestačí.. Pokud na plence zůstal nějaký flek, tak ho namatlám tuhým žlučovým mýdlem (třeba v DMku za dvacku) a ledabyle dvakrát promnu. Plenku pak hodím ke zbytku do kýble. V kýblu nemáme žádnou vodu. Plenky skladujeme tzv. na sucho. Skladování „na mokro“ (v kýblu s vodou) mi připadá nechutné a úplně vidím, jak mi při výměně vody těžký kýbl vyklouzne a vše se pěkně rozlije po nejlépe čerstvě vytřené koupelně a děti se v tom budou radostně cachtat. Do kýble lze na dno nakapat pár kapek vonného olejíčku a ten poměrně spolehlivě přebije zápach plenek.
Plenky jednou za 2-3 dny peru. Nikdy by neměly zůstat nevyprané déle než tři dny. Tuhle fázi si lze usnadnit tím, že budete mít v kýblu „navléknutý“ pytel ze záclony a použité plenky budete házet vlastně rovnou do něj. Ty pak pěkně všechny najednou v pytli hodíte do pračky. Na nic už nesaháte. Plenky je potřeba prát na 60°C. Potřebujete totiž vyhubit bakterie a ta nejzákeřnější, kvůli které se vyvařovalo, přichází o život při 53°C. Pračka by se neměla přeplňovat, protože jsou plenky extrémně savé a ve starších pračkách bez čidel by se mohly prát „na sucho“ nehledě na to, že také pak mokré hodně váží a pračka se zatěžuje. Prát můžete v klasickém prášku pro miminka, nebo třeba v domácím ekologickém gelu za pár korun. Nikdy na plenky nepoužívejte aviváž. Ta totiž obaluje vlákna a snižuje savost plenek.
Já mám doma „nejlepšího přítele ženy v domácnosti“. Sušičku. Takže plenky dávám do sušičky. Celý proces praní a sušení trvá zhruba 5 hodin. Reálná práce 30 minut (a myslím, že to s odhadem přeháním). Ten, kdo sušičku nemá, suší déle. Jak dlouho záleží na tom, jaký druh plenek používá. O tom zase příště.
A teď si říkáte, že přichází to žehlení. Nepřichází, to je VŠE. Některé látkové plenky se dokonce žehlit nesmí. Pro likvidaci všech breberek bohatě stačí praní na 60°C. Abyste měli sterilní věci, tak byste je museli miminku obléknout rovnou z žehlícího prkna. Pět minut po uložení do skříně už sterilní prostě nejsou. Ale pochopitelně žehlit pro svůj dobrý pocit můžete, ale jiný efekt ta vaše vynaložená práce nemá (ani u oblečků).
Péče o látkové plenky mi zabere 30 minut 1x za 2 dny. To fakt není tak hrozné, že? S plným košem bych toho naběhala víc.
U svrchních kalhotek se péče trochu liší. Ty se hlavně nemusí zdaleka prát pokaždé. Peru je pouze pokud jsou pokakané nebo už jsou cítit. 
Svrchní kalhotky z PULu (jsou jakoby pogumované zevnitř) se nesmí sušit v sušičce nebo na topení. Snižovala by se jejich životnost.
Svrchní kalhotky z vlny se perou jako vlna, takže maximálně na 30°C při nízkých otáčkách a v přípravcích na vlnu. Suší se mimo topení rozložené naležato. Schnou mnoho hodin. Mimo to je potřeba jednou za čas obnovit jejich impregnaci v lanolinové lázni. Buď se dá použít bezvodý lanolin, nebo se dá koupit hotová lanolinová kúra (viz odkaz výše). Impregnují se nejlépe suché a hlavně čisté kalhotky ponořením do lanolinové lázně. Já ji rozdělávám do větší mísy. Slyšela jsem, že ji někdo dělá v umyvadle, ale přijde mi to vrcholně nepraktické, protože kalhotky v ní musí poměrně dlouho ležet, aby se lanolin dostal na všechna vlákna. Po vyjmutí z lázně se jemně vyždímají a nechají opět uschnout.
Používáte-li fleecové separační plenky, tak je nemůžete prát v mýdlovém slizu, protože ten obaluje vlákna a dělá fleece nepropustným pro vodu. U fleecových svrchních kalhotek je tento efekt naopak žádoucí.
Úplná specialita jsou All in One plenky, které nesmí do sušičky a navíc bývají s fleecem. 
Myslím, že to je opravdu už vše.
*Jantar*
Jestli se vám článek líbil, sdílejte ho dál! Budeme rádi!
Jantar Dandova
Maminka dvojčat, co se učí za pochodu a ráda se o ten proces dělí s ostatními. Snaží se o ekologický přístup k okolí, zdravý životní styl a celkově návrat k přírodě. Sem tam něco tvoří. Někdy se jí to daří, někdy ne. Na začátku roku 2015 založila blog Back on Trees a o svých pokusech píše veřejně. Pracuje jako lektorka nošení dětí a látková poradkyně, má vzdělání v oblasti psychomotorického vývoje kojenců.
Komentáře
 1. Hraboška napsal:

  Ano, když mi kamarádky říkají, že na používání látkovek jsou líné, tak odpovídám, že já jsem líná chodit s košem a tahat z obchodu domů balíky plen :-))
  Jinak na odstraňování skvrn od "toho", na které nestačí proud vody, se mi osvědčil měkký zubní kartáček.

 2. bien napsal:

  Vy o těch látkovkách píšete tak krásně, že jsem čím dál tím víc nakloněna tomu to zkusit 🙂
  Jediné, co mě odrazuje, je že první cca půlrok budeme s dvojčaty bydlet v paneláku bez balkonu a bez sušičky. Ale jestli píšete, že perete pleny jen co cca 2-3 dny, tak by to neměl být takový problém!

 3. Frlopez28 napsal:

  Látkování můžeme jen doporučit. Akorát doporučuji pořídit si i sušičku, kterou i po skončení látkování plně využijete. My jsme prvních cca 9 měsíců sušičku neměli a měli jsme doma pořád dva plné sušáky (podotýkám, že nemáme balkon) a navíc jsme měli doma tak vlhko, že se nám z toho začala vlnit i naše nekvalitní plovoučka.

 4. Hraboška napsal:

  Ta frekvence praní (a následného sušení) záleží i na velikosti pračky a typu plínek. Když jsem látkovala dvě děti současně (mám je od sebe 20 měsíců a starší se na nočník dlouho nechtělo), prala jsem denně, holky stihly pračku naplnit. Čtvercovky na miminko ale byly suché rychle (a ani ty jsem nežehlila, jen se musely šikovně pověsit a pak je stačilo rovnou složit), takže moc dlouho místo nezabíraly, kalhotkovkám na starší to trvalo déle, ale zase jich bylo míň. Teď, když už zase přebaluju jen jedno dítě, to praní vychází jednou za 2-3 dny.
  Nemáte třeba v paneláku společnou sušárnu? Někde bývá… U nás je a přes zimu jsem ji intenzivně využívala, v podstatě jsem jednu šňůru měla permanentně obsazenou plenkami, vždycky jsem jednu várku posbírala a druhou rovnou pověsila 🙂

 5. bien napsal:

  sušárnu bohužel nemáme 🙁
  máme akorát šňůry nad vanou, kde ale není okno, takže je to blbě větratelné. Ale asi pořídím ještě jeden sušák, speciálně na pleny…
  Přiznám se, že mě na těch látkách "láká" především ta finanční úspora. Protože ty výdaje za pleny jsou šílené… Když si člověk vezme, že za to, co ušetří s látkováním, by se dalo jet na dovolenou… Tak to možná za trochu práce navíc stojí… Jen nevím, jestli se s dvojčaty nezblázním (ale to i bez látkovek) 😀

 6. Jantar Dandová napsal:

  Sušička je fakticky jedna z nejlepších věcí, které v domácnosti máme. Nejsem otrok pračky, abych musela myslet na to, že každý den musím jednu dát prát, protože se sušičkou zvládnu za den třeba pět várek..navíc se za to, co se na plenách ušetří koupí klidně dvě 😀

 7. Jitu napsal:

  Potvrzuju – sušička je moje výborná kamarádka 🙂
  Přes půl roku jsem měla v látkovkách 2 děti a plínky jsem prala denně. mám pračku na 5 kg, tak byla pohodlně naplněná den co den. Navíc kalhotkových plenek se tam nedá narvat tolik, co čtverců. Pak už se nevyperou dobře.
  Na první dítě jsem sušičku neměla a taky to šlo, ale sušák byl v obýváku součást stálého vybavení. Extrémní vlhko nebylo, v paneláku je trocha vlhkosti navíc spíš žádoucí. Ve starším domku bych do toho ale bez sušičky možná nešla. Nevím…

 8. Susu Sufik napsal:

  Krasny clanek. Potvrzuju,ze i dvojcata se daji v klidu latkovat. Neni to nejak narocne. Plenky od bamboolika jsou dobrou volbou. Jedno dite jsem odlatkovala i se susakem, ale bez sucicky bych dvojcata neodlatkovala a na chate jsem na vikendy mela dalsi sadu plen, aby stihly uschnout. Ale ja jsem blazen, na dvojcata jsem si nasila asi 40 kapsovek a 40 kalhotkovek…. nektere snad ani nemeli na sobe.
  Nicmene i latkovky maji i sve stinne stranky http://susu-sufik.blogspot.cz/2015/01/pravda-o-latkovych-plenach.html?m=1

 9. Jantar Dandová napsal:

  Článek jsem si přečetla a jsem zvědavá, co budu říkat za delší čas, ale po roce látkování dvojčat u mě rozhodně vedou látkovky, a to právě přesně v těch věcech, které píšeš, že ti vadí na látkovkách. Zápach – mě prostě v bytě smrdí víc jednorázovky čekající na vyhození než kýbl látkovek. Manipulace, nandání a spolehlivost – holky mi naprosto v pohodě na jedno čůrání už teď pročůrají jednorázovku, takže venkovní nehody jsem zažila jen s nimi, u jednorázovek musím štelovat a bojuju s tím, jak se mrskají, často si ji šoupnou tak, že prostě vše teče ven. Fakt je, že já nepoužívám kalhotkové plenky, mám jich pár a je to neuvěřitelně nepohodlná věc. Dávám je jenom na noc, když už děti spí, protože věřím, že boj to musí být. Používám SIO systém a všechno zapínám "jen jednou", oproti AIO má výhodu, že se právě materiály méně opotřebovávají a je cenově jinde. A na doma používáme klidně čtverce a nějakou savou vložku, na jedno čůrání to stačí, musím častěji přebalovat, což mi nedělá problém.

 10. Anonymní napsal:

  Zdravím, moc hezký blog, už ho mám v záložkách 🙂 Chtěla bych jen podotknout, že už jsem na mnoha místech četla, že celulózové a viskózové separačky NESMÍ do záchoda. Dává to smysl, když se vám nerozperou ani v pračce, v kanalizaci se také rozkládají příliš dlouho a namotávají se na čerpadla a přístroje v čističkách, jako byste splachovala třeba vlhčené ubrousky nebo jiné hadříky… Radši do koše… Jana 🙂

 11. Jantar Dandová napsal:

  Některé smí a některé nesmí. Bývá to uvedeno na obalu.

 12. Anonymní napsal:

  No jistě, dá se hodně vyšetřit s látkovkama, je to jaksi nenáročné jen to přeráchnete ve vodě a kakance vezmu kartáčem silonovým a opět propláchnu a je klid. Ty balíky sucháčů a potom ještě mokrých a podělaných stále nosíte dom a ven a co vynesete peněz to normal látkovky ušetří. Nevěříte – zkuste to a s těmi dvojčaty to zmáknete jak s jedním. Věřte mi. Ahojky M&J.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Vítejte a bavte se!
  Smějte se, inspirujte se, pojďte si povídat v komentářích, chlubit se svými výrobky na Facebooku, žijte s námi a určitě nám dejte vědět, jak se vám tady líbí!
 • Co se děje u nás doma?
  Something is wrong.
  Instagram token error.
 • Vaše nejoblíbenější příspěvky
 • Co nám píší čtenáři?
 • Celá naše historie
  • 2018 (1)
  • 2017 (13)
  • 2016 (27)
  • 2015 (102)
 • Kde nás můžete vidět?
  300x250.jpg