Puntíkovaná zeď v dětském pokoji

V jednom z prvních příspěvků jsem popisovala návod na „nástěnkovou galerii“, kterou jsem vyrobila dětem v pokojíčku. Na jedné z fotografií byl vidět i kousek puntíkované zdi. Od té doby jsem dostala spoustu dotazů na to, kde se dá sehnat ta tapeta. Takovou tapetu neseženete, puntíky jsou totiž ručně malované na zdi. Jak na to, se dozvíte dnes.

Nejprve potřebujete vědět, CO budete na zeď malovat. Chtěla jsem nějaký jednoduchý motiv, něco, co bude pěkné pro mrňousky, ale nebude vadit ani velkým slečnám. Moc se mi zalíbila puntíkovaná látka, ze které jsem dětem šila zavinovačky. Koupila jsem jí pro jistotu mnohem víc, takže z ní časem budou mít i povlečení na „velké peřiny“ a další doplňky do dětského pokoje. A stejně barevné puntíky jsem namalovala i na zeď. Je mi jasné, že přijde otázka, kde jsem látku koupila – TADY.

Pak jsem určila velikost puntíků. Kdybych je dělala stejně velké jako na látce, tak bych je pravděpodobně malovala týden. Zvětšila jsem je tak, abych mohla kolečka podle něčeho snadno kreslit. Abych si dokázala představit, jak budou tak velké puntíky vypadat a jak velké mezery mezi nimi mám dělat, tak jsem si jich pár namalovala na papír.
Z role balícího papíru jsem udělala šablonu. Nejprve jsem si namalovala čtvercovou síť, do které jsem pak pomocí malé mističky kreslila kolečka.
Kolečka jsem vyřezávala modelářským nožem. Ukázalo se to mnohem rychlejší a přesnější než vystřihování. Mimochodem mám výplně koleček schované, určitě se budou jednou na něco hodit.
Hotovou šablonu jsem papírovou páskou připevnila na zeď.
Nechtěla jsem platit hříšné peníze za míchání barev, navíc jsem nikde ve městě ve vzornících neobjevila odpovídající odstíny, a tak jsem si je připravila sama. Objednávat z internetu také nebylo možné, protože to, jaké vidím barvy, záleží hlavně na tom, jak mám nastavený monitor. Jako základ jsem použila Primalex, který jsem tónovala obyčejnými temperami. Pozor, primalexu je potřeba opravdu malé množství. Maximálně dvě deci na každou barvu. Kdybyste dali víc, tak spotřebujete fůru temper na obarvení. Když se mi zdálo, že jsem trefila odstín, tak jsem ho nanesla na zeď a vyfenovala, abych viděla, jak bude vypadat až uschne, přidala další vrstvu, vyfenovala. U tmavých a sytých odstínů jsem udělala i třetí vrstvu, vyfenovala. Většinou jsem musela ještě míchat a ztmavovat.
Na zeď jsem si předem slabě tužkou napsala do každého kolečka, jakou barvu bude mít. Pak už jsem jen pomocí malého válečku vyplňovala barvou kolečka ve dvou až třech vrstvách podle toho, jak dopadl test. Na váleček je potřeba nanést jen malé množství barvy, aby nestékala pod okraje šablony. Protože jsem pracovala s malým množstvím barvy, tak jsem si ji dolévala na malý talířek a z něj nanášela barvu na váleček, malířská miska by byla moc velká a polovina barvy by na ní zbytečně zůstala.
A to je vše.
Jak se vám puntíky líbí? Jaké dekorace mají v pokojíčku vaše děti?
*Jantar*
Jestli se vám článek líbil, sdílejte ho dál! Budeme rádi!
Jantar Dandova
Maminka dvojčat, co se učí za pochodu a ráda se o ten proces dělí s ostatními. Snaží se o ekologický přístup k okolí, zdravý životní styl a celkově návrat k přírodě. Sem tam něco tvoří. Někdy se jí to daří, někdy ne. Na začátku roku 2015 založila blog Back on Trees a o svých pokusech píše veřejně. Pracuje jako lektorka nošení dětí a látková poradkyně, má vzdělání v oblasti psychomotorického vývoje kojenců.
Komentáře
 1. šárka napsal:

  Krásné!!!

 2. Ja Má napsal:

  ty jo, tak to je super, smekám, nádherný a originální

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Vítejte a bavte se!
  Smějte se, inspirujte se, pojďte si povídat v komentářích, chlubit se svými výrobky na Facebooku, žijte s námi a určitě nám dejte vědět, jak se vám tady líbí!
 • Co se děje u nás doma?
  Something is wrong.
  Instagram token error.
 • Vaše nejoblíbenější příspěvky
 • Co nám píší čtenáři?
 • Celá naše historie
  • 2018 (1)
  • 2017 (13)
  • 2016 (27)
  • 2015 (102)
 • Kde nás můžete vidět?
  300x250.jpg