Jak očalounit pohovku

Recyklace: Gauč „Dřevník“

Dnes prozradím, kde jsme vzali náš gauč. Stávající podobu jsme mu dali sami a má svůj příběh. Je to takové srdce našeho domova, holky na něm strávily prvních pár měsíců života.
 

To jsme takhle před pár lety vyrazili na nákup, že je čas, abychom si konečně koupili gauč a udělali radost babičkám, které nemohly sedět na polštářích na zemi, jako my ostatní a musely vzít za vděk obyčejnými židlemi. A padl nám do oka krásný  koženkový „retrogauč“. Co na tom, že byl úplně nepraktický, nebyl extra pohodlný a navíc jsme riskovali, že ho kocour během pár dní zlikviduje. My jsme se zamilovali. Dovezli jsme ho domů a světe, div se, Goliáš si z něj neudělal škrabadlo.
Po nějaké době jsme v nějakém šíleném pohnutí mysli pořídili našeho druhého kocoura – degeneráta Bonifáce (šilhá a je fakt hodně hloupej), incestního potomka dvou sourozenců. To roztomilé koťátko zvládlo gauč během pár týdnů dostat do tohoto stavu:
Předesílám, že gauč měl původně pět polštářů jako opěrky, ty ovšem kocourek rozcupoval a navrch ještě počůral.
Tady ho máte, malého viníka:
Za gauč jsme se pochopitelně styděli, ale byl poměrně drahý a měli jsme ho krátce, a tak nám přišlo líto ho prostě vyhodit. Rozhodli jsme se, že ho znovu potáhneme nějakou levnou látkou, kterou snadno nahradíme, kdyby ji kocour znovu pokořil. Vybrali jsme látku Margareta z IKEA. Každý, komu jsem ji ukázala, že ji chceme na gauč, říkal, že jsem padlá na hlavu, ale já ho už prostě v hlavě viděla jako lehce extravagantní středobod našeho obýváku. Navíc jsme tou dobou měli v obýváku špalek na štípání dřeva, který k téhle látce vyloženě pasoval (topili jsme totiž v krbových kamnech a byli líní v zimě štípat dříví na mraze). Dnes nám je v paneláku špalek v tomto směru k ničemu, ale je z něj originální odkládací stolek.

Co je potřeba:

 • Pevná látka – materiál vyšel na 1.000 Kč a něco málo zbylo. Zbytek jsem použila na podšívku Onbagu, o kterém si můžete přečíst TADY.
 • Čalounická sponkovačka – manuální nás stála asi 500 Kč a určitě se bude ještě mockrát hodit.
 • Trocha nití
Nejdřív jsem gauč vcelku pečlivě změřila a pak jsem dlouho přemýšlela a počítala, jak na něj látku vlastně dáme, abychom měli co nejmenší spotřebu. Nakonec mi to vyšlo tak, že jsem v podstatě látku rozpůlila v polovině délky a celé jsem to sešila dohromady, čímž mi vznikl širší pruh (přes dva metry široký, látka měla původně šíři 150 cm). Šev je přesně uprostřed gauče a materiál jsem sešila tzv. zakládaným přeplátovaným švem, aby byl opravdu pevný a látku pohromadě nedržely jen nitě, ale vlastně látka samotná. To byla nejtěžší část celého procesu. Trefit látku tak, aby vzor navazoval a aby byl výsledek dostatečně široký.
Gauč jsme pak vlastně jen „obalili“. Rozhodli jsme se na něm nechat koženku. Jednak proto, aby potahová látka nebyla tolik namáhaná a také proto, že jsme nechtěli vlastně vidět, co je pod ní. Gauč se dá demontovat na tři „kostky“. Vidět to je na téhle fotce z naší soukromé povodně v obýváku:
Spodní část neměla skoro žádné defekty, takže tu jsme nechali být. Opěradlo (ta prostřední kostka) má z jedné strany pod čalouněním dřevěný rám. Ze sešitého pruhu jsme ustřihli dostatečně dlouhý kus a tím jsme opěradlo potáhli ze všech stran tak, aby okraje látky vycházely do míst, kde je dřevěný rám. Tam jsme látku sponkovačkou připevnili (u toho byl potřeba i manžel, v jednom člověku by se to dělalo špatně).
Všimli jste si? Žádné šití „potahu“ ani tvarování nebylo potřeba. Jako když balíte vánoční dárek. Tady na fotce je vidět, jak je látka ke gauči přichycená sponkami. Je to na čelní straně, ale museli byste na to jít pomalu s lupou a vědět, kde hledat, abyste si všimli.
Sedadlo gauče je trochu tvarované, ale opět jsme se obešli bez šití a jen látku přisponkovali. Látku jsme nejprve přichytili na netvarované zadní straně (tam, kde se spojuje opěradlo se sedákem), pak přisponkovali pod okraji sedáku a nakonec ji napnuli i pod spodní část. Myslím, že jsme trochu stříhali látku v rozích, aby jí nebylo ve „skladech“ moc. Opět žádné šití ani tvarování.
Tady je detail pravého dolního rohu. Je vidět, jak je látka přichycená.
Nakonec jsem jednoduchým matracovým stehem, který není zvenku vidět sešila místa, která nebyla přichycená sponkou. V podstatě jen boky sedáku. Chvíli jsme přemýšlela, jestli nemám švy „přiznat“ a  udělat je ozdobné třeba z více vláken režné nitě, ale nakonec jsem se rozhodla, že už by to bylo moc. Následuje detail boku sedáku, kde bylo jediné opravdové šití. Foceno po více než roce a půl používání, takže už nějaká nitka povylezla.
Pro ty, kteří neví, matracový steh je toto:
Na obrázku to vypadá, že je „viditelný“ ale není. Je to jen proto, aby bylo zřejmé, kudy vede nit. Když se pak nit stáhne, tak steh úplně zmizí.
Poslední tečka, kterou jsme gauči přidali, jsou polštáře. Koupili jsme polštáře z paměťové pěny. Jsou úžasně pohodlné a skvěle drží tvar. Potahy jsem ušila z IKEA látky Lenda úplně stejným způsobem jako povlak na Bylinkový polštářek pro dobré spaní. Zelené polštáře jsme sehnali tamtéž, ale v nabídce jsem je už neobjevila.

 

 Několik dalších pohledů na gauč.

 

 

 

 A několik záběrů z „reality všedního dne“, aneb jak s gaučem holčičky rostou.

 

 

 

Ačkoli jsem měla trochu pochybnosti, jestli to zvládneme a jestli si jen nenamlouvám, že to musí být strašně jednoduché, tak celý proces nakonec trval jen pár hodin a opravdu nejobtížnější část byla spojování látky. Není to univerzální návod, ten se vytvořit nedá, ale třeba někomu z vás poslouží k inspiraci.

Momentálně pracuji na (jednoduchém) rozšíření gauče na rodinné „váleniště“. Už brzy se můžete těšit na návod.

*Jantar*
Jestli se vám článek líbil, sdílejte ho dál! Budeme rádi!
Jantar Dandova
Maminka dvojčat, co se učí za pochodu a ráda se o ten proces dělí s ostatními. Snaží se o ekologický přístup k okolí, zdravý životní styl a celkově návrat k přírodě. Sem tam něco tvoří. Někdy se jí to daří, někdy ne. Na začátku roku 2015 založila blog Back on Trees a o svých pokusech píše veřejně. Pracuje jako lektorka nošení dětí a látková poradkyně, má vzdělání v oblasti psychomotorického vývoje kojenců.
Komentáře
 1. Jeliza Rose napsal:

  Parááda 😉

 2. Hraboška napsal:

  Už několikrát jsem se chtěla zeptat, odkud je ta krásná pařezová látka, takže díky za odkaz, IKEA by mě nenapadla :-)¨

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Vítejte a bavte se!
  Smějte se, inspirujte se, pojďte si povídat v komentářích, chlubit se svými výrobky na Facebooku, žijte s námi a určitě nám dejte vědět, jak se vám tady líbí!
 • Co se děje u nás doma?
  Something is wrong.
  Instagram token error.
 • Vaše nejoblíbenější příspěvky
 • Co nám píší čtenáři?
 • Celá naše historie
  • 2018 (1)
  • 2017 (13)
  • 2016 (27)
  • 2015 (102)
 • Kde nás můžete vidět?
  300x250.jpg