Recyklace: Klavírní stolička

Máme doma piáno. Nikdo na něj ovšem nehrál. Já to neumím a manžel protestoval, že když nemá klavírní stoličku, tak na něj hrát prostě nemůže. Naštěstí se našla jedna stařičká u manželových rodičů. Jenže byla v takovém stavu, že by nám náš nový byt rozhodně nezdobila. Ale jinak byla úžasná! Tak jsem se rozhodla, že ji zachráním.

Na něco takového není potřeba velký talent ani šikovnost, stačí trpělivost, trocha času a pár věcí.

Konkrétně:

 • židlička 🙂
 • brusný papír (hrubý a jemný)
 • nůžky na brusný papír
 • tvrdší houbička
 • vhodná barva (Balakryl, Bakrylex,..)
 • vanička na barvu
 • malý váleček
 • a něco na podlahu, ať se pak nemusí uklízet

Nejprve je potřeba důkladně odstranit starý lak pomocí smirkového papíru. Začne se s vyšší hrubostí a finálně se ještě vše přebrousí jemným papírem. Fajn fígl je obalit brusným papírem houbičku, díky tomu zvládnete krásně brousit i nerovné povrchy.

Když je vše pořádně obroušené, tak ze židličky odstraníme všechen prach. Třeba vysavačem a na závěr ji ještě lehce omyjeme jarovou (mýdlovou) vodou, aby se odmastila. Nemyslím tím žádné velké máčení a drhnutí, jen povrch a jen lehce.
Pak už se může začít lakovat. Je důležité dodržovat pokyny na barvě a jednotlivé vrstvy nechat pořádně zaschnout. Může se zdát, že na omak už je barva suchá, ale je potřeba, aby i vytvrdla. Pokud se to neudělá, tak se při nanášení dalších vrstev může lak začít nabalovat na váleček nebo hrnout a trhat. Po zaschnutí barvy uvidíte, jestli je ještě potřeba další vrstva. Já jsem dávala tři. Na těžko dostupná místa se vám může hodit i menší štěteček. Já se zvládla všude dostat s válečkem a barva naprosto nečekaně drží i na plastové části.
A takhle se mi židlička proměňovala před očima:

Mohla jsem ještě zakytovat uštíplý kousek dřeva, který je vidět na v horní řadě obrázků, ale kyt nebyl po ruce a já jsem se na ni příliš těšila, než abych zvládla jít někam nějaký koupit 🙂

Vždycky mě potěší, když zvládnu něčemu starému vrátit mládí a krásu místo toho, aby ta věc s duší skončila někde na smetišti. Nehledě na to, že staré věci jsou „držáky“ a myslím, že tuhle židličku ještě podědí děti našich dětí.

*Jantar*
PS: Židlička nepomohla, piáno je stále opuštěné.. Tak snad ty Jantarky na něj budou jednou chtít hrát 🙂
Jestli se vám článek líbil, sdílejte ho dál! Budeme rádi!
Jantar Dandova
Maminka dvojčat, co se učí za pochodu a ráda se o ten proces dělí s ostatními. Snaží se o ekologický přístup k okolí, zdravý životní styl a celkově návrat k přírodě. Sem tam něco tvoří. Někdy se jí to daří, někdy ne. Na začátku roku 2015 založila blog Back on Trees a o svých pokusech píše veřejně. Pracuje jako lektorka nošení dětí a látková poradkyně, má vzdělání v oblasti psychomotorického vývoje kojenců.
Komentáře
 1. Anna Vlková napsal:

  Jantarko, kde ty na to beres cas probuh, smirglovat zidle..ze má tvůj den 48 hodin?? 🙂 jinak moc pěkná prace. Ja mám sen, že si koupim čalounickou sesivacku a vdechnu nový život všemu nábytku co mi přijde do cesty 😀

 2. Jantar Dandová napsal:

  Čalounickou sešívačku mám a je to super věc 🙂 potahovali jsme si třeba gauč. Tohle jsem dělala ještě před porodem 🙂 mám pár věcí v rezervě 🙂

 3. helena napsal:

  Zdravím, krásný blog! Zaujala jste mě už ve skupince nosíme děti, říkala jsem si – taková šik maminka!:) Mohu poprosit o radu? na fotce s recy stoličkou je nástěnná křídová tabule. Sháním takovou do kuchyně za linku. Existuje jako tabule či folie nebo je to malířský nátěr? Na internetu to nemůžu dohledat, děkuji Helemíra

 4. Jantar Dandová napsal:

  Díky za chválu! Je to nátěr přímo na zdi, kupovala jsem v místní drogerii. Na internetu se prodávají se i tabulové tapety. Hledejte pojem tabulová barva. Jinak vlastní "demontovatelnou" tabuli si snadno vyrobíte z desky dřeva, kterou natřete tou barvou.

 5. Karol napsal:

  Tento komentář byl odstraněn autorem.

 6. Karol napsal:

  Doporučuji místo tabulové barvy použít černý matný Eternal. Složení je stejné, cena je podstatně nižší. Kamarádka si jím udělala v kuchyni tabuli přes celou zeď a bezvadně funguje už kolik let.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Vítejte a bavte se!
  Smějte se, inspirujte se, pojďte si povídat v komentářích, chlubit se svými výrobky na Facebooku, žijte s námi a určitě nám dejte vědět, jak se vám tady líbí!
 • Co se děje u nás doma?
  Something is wrong.
  Instagram token error.
 • Vaše nejoblíbenější příspěvky
 • Co nám píší čtenáři?
 • Celá naše historie
  • 2018 (1)
  • 2017 (13)
  • 2016 (27)
  • 2015 (102)
 • Kde nás můžete vidět?
  300x250.jpg