Senzorický koberec

Manžel má dnes narozeniny. Dárek pro něj už jsem měla vymyšlený dlouho. Když jsme byli kupovat zimní barefoot boty, tak v prodejně narazil na „rohožku“ s výstupky. Vypadalo to trochu jako značení pro slepce před přechodem. Prošel se po ní a slastně si povzdechl, jak by bylo fajn mít něco takového v kanceláři. Urobila jsem si mentální poznámku a měla vyřešeno. Na chvíli. Dětem se koberec líbil tolik, že budu vyrábět ještě jeden s širší paletou povrchů, aby si ho užily i naše chodící slečny. Tady je návod a maličko teorie.
 

Senzorický koberec

K čemu je takový koberec dobrý?

Ačkoli jde v první řadě o dárek pro manžela, tak budu mluvit o tom, v čem je koberec dobrý pro děti. Bosá chůze (a obzvláště v období rané chůze) po nerovném terénu přispívá významně k zdravému vývoji chodidel a celkově pohybového aparátu. Preventivně i léčebně působí na plochá chodidla nebo vpadlé kotníky. To především díky tomu, že se zapojuje svalstvo, které na běžném rovném povrchu nemá šanci. U dospělých i u dětí stimuluje krevní oběh a rovnovážný systém. V chodidlech jsou akupresurní body, které přímo ovlivňují funkci jednotlivých orgánů a jejich masáž je léčí.
Je to hlavně hodně příjemné. Od té doby, co nám leží doma (gratulovalo se v pátek), nikdo neprojde kolem koberečku, aniž by si po něm chvíli nepochodil. Holčičky zabavil na neskutečně dlouhou dobu. Jezdily po něm s kočárky a ťapaly a ťapaly. Pak padly a ráno vstaly a pokračovaly. Takže už přemýšlím, z čeho a jak vyrobit jeho větší a rozmanitější variantu, která bude u nás v obýváku na zemi. A bude se snadno udržovat. Spousta inspirace je klasicky na Pinterestu (TADY).

Co budete na mini verzi potřebovat?

 
 • rohožku nebo kus koberce (70 Kč u Vietnamců)
 • provaz (já spotřebovala 2,5m) (60 Kč v železářství)
 • dřevěná kolečka (asi 35 ks) – koupila jsem v železářství, originálně jde o nějaké záslepky na díry na šrouby (100 Kč v železářství)
 • tavnou pistoli nebo Herkules
Senzorický koberec
Rohožka by měla být pokud možno rovná a negumová, na té by to nemuselo držet. Původně jsem chtěla na rohožku nalepit takové ty barevné oblázky z Ikea, ale ty jsem nezvládla sehnat. Řešení z dřevěných koleček se mi každopádně nakonec líbí víc. Pomocí tavné pistole jsem nalepila provaz i kolečka na rohožku. A to je vlastně všechno. Pokud nemáte doma tavnou pistoli, určitě to půjde přilepit Herkulesem a všechno bude držet hodně dobře.
Senzorický koberec
Senzorický koberec
Senzorický koberec
Senzorický koberec
A takhle si ho holčičky užívají:

PS: Budu ráda, když se pochlubíte svými verzemi u nás na Facebooku!
Jestli se vám článek líbil, sdílejte ho dál! Budeme rádi!
Jantar Dandova
Maminka dvojčat, co se učí za pochodu a ráda se o ten proces dělí s ostatními. Snaží se o ekologický přístup k okolí, zdravý životní styl a celkově návrat k přírodě. Sem tam něco tvoří. Někdy se jí to daří, někdy ne. Na začátku roku 2015 založila blog Back on Trees a o svých pokusech píše veřejně. Pracuje jako lektorka nošení dětí a látková poradkyně, má vzdělání v oblasti psychomotorického vývoje kojenců.
Komentáře
 1. Julie napsal:

  Je, to jsou záslepky na suky, těch máme doma milion! 🙂
  Prima nápad, jen… opravdu to tím Herkulem na koberci drží? Mě poslední dobou jen a jen zklamává.
  Julie

 2. Kdyžtak tavná pistole se dá pořídit za cenu kolem 100,- korun a dají se do ní kupovat i barevné a třpytivé náplně (mívají tak 2x do roka v LIDLu, ale dají se samozřejmě koupit kdekoliv). Je s tím velká sranda, dá se s tím tvořit ledasco, třeba adventní věnce, takže doporučuju do každé domácnosti pořídit alespoň jednu! 🙂

 3. Super! A chápu to dobře, že jsi to nedala zespodu koberce, ale navrch?

 4. Jantar Dandová napsal:

  Přesně tak, zespodu koberce by to nebylo přes bosé boty cítit. A asi by to ani nevypadalo hezky, protože by to na bocích odstávalo od země.

 5. Houpací Prkno napsal:

  Skvělé! Jsem ráda, že to někdo dotáhl do konce. Chtěla jsem zkusit něco podobného, ještě za použití oblázků a dalších předmětů, ale stále mi nevycházel čas. Mohu sdílet u mě na FB? Mějte se krásně
  Gábina Hr.

 6. Krásná práce! Můžu se prosím zeptat, odkud máte kobereček? Předem díky za info 🙂

 7. Jantar Dandová napsal:

  Je to obyčejná rohožka od Vietnamců 🙂

 8. Jantar Dandová napsal:

  Určitě sdílejte, budu jedině ráda 🙂

 9. Luciiiii napsal:

  Super, Jantarko, dík za nápad! Sdílela jsem na FB, neva? Lucka

 10. Anonymní napsal:

  A je to alespoň fair trade koberec?

 11. Anonymní napsal:

  Nedá se na tom ukopnout palec? Je to ozkoušené?

 12. Terezka Peter napsal:

  Krásné. Takovým věcím fandím. Jen se v mém případě bojím, že nejlepší zábavou by pro našeho špunta byla snaha servat všechny ty kolečka… tak se obávám, jakou by to u nás mělo dobu trvanlivosti….

 13. Anonymní napsal:

  Jak to luxuješ?

 14. Jantar Dandová napsal:

  Zatím nebylo třeba, ale prubla jsem a jde to ručním vysavačem i hubicí od klasického..

 15. Jantar Dandová napsal:

  Holky se snažily hodně a nepovolilo to 🙂 už je to přestalo bavit, když zjistily, že to nejde 🙂

 16. Jantar Dandová napsal:

  Rozhodně neva 🙂

 17. Jantar Dandová napsal:

  Asi dá 🙂 stejně jako v lese nebo někde venku na nerovném povrchu 🙂

 18. Jantar Dandová napsal:

  Vyzkoušené to nemám, ale panímáma tím lepila dřevo na textil dlouhá léta a rada pochází od ní. Prý to drží líp než tavnou pistolí.

 19. bohunka bo napsal:

  Super nápad jako celý blog. Díky za inspiraci.
  Krásný čas s dětmi:-)
  Bohunka

 20. Anonymní napsal:

  prosím, jakou maximální a minimální výšku/ tloušťku komponentů použít? Děkuji

 21. Jantar Dandová napsal:

  Brala jsem to intuitivně tak, aby to nebylo nepříjemné. Záleží i na tvaru. Pokud bude něco hodně tvrdé a malé, tak bych volila menší výšku, nebo bych dávala ty "objekty" blízko k sobě, aby byl tlak na chodidlo rozložený na více místech. Když bude něco spíše měkké a nebo půjde o větší plochu, tak to může být vyšší.

 22. Hraboška napsal:

  Super inspirace. O senzorickém koberečku/chodníčku přemýšlím už delší dobu, ale pořád jsem se nemohla dokopat k nějaké konkrétní podobě. Tohle mě hodně nakoplo, takže už mám doma dřevěná kolečka, špalíčky a lano, u našich domluvený starý koberec a vymýšlím další komponenty, které použít :-).

 23. Alena Benešová napsal:

  Jako další komponent by byl dobrý tenisák, rozříznutý na dvě polokoule jako kopečky. Zahlédla jsem to jinde, ozkoušela, doporučuji. Příjemně se na nich stojí. 🙂
  Já pořád zvažuju, zda se do seznorického koberečku pustit, když vlastně máme doma díky malým dětem (1,5 a 3,5 r) celou podlahu senzorickou :-))
  Koupeného lana však nelituju – zatím prokázalo výbornou službu jako pomůcka na dětské hraní. Šmodrchání (tj. pokusy o uvázání), omotávání, startovací čára, v neposlední řadě přetahování a volně položené samozřejmě jako proměnlivý senzorický povrch, to je rychlý výčet našeho krátkého používání…
  Jantar, moc děkuji za inspiraci!

 24. Jantar Dandová napsal:

  Rádo se stalo 🙂 už jsem viděla taky tunu báječných nápadů..bohužel velká varianta koberečku je stále v pořadníku 🙂

 25. evita napsal:

  Moc hezke! Muzu se prosim zeptat jaky prumer provazu jste pouzila aby ta chuze byla prijemna?Dekuji

 26. Konečně mám výsledek! 🙂 Hotovou věc jsem věnovala do rodinného centra Kamarád Chameleon, mají tam dlouhou chodbu, věřím, že ho užijou. Proto jsem ty neprovazové segmenty ještě navíc přišila vlascem, snad odolají pokusům malých nenechavců. Díky, Jantar, za inspiraci! (Fotka je v odkaze mého jména.)

 27. Alena Benešová napsal:

  Já použila přírodní lano, koupené v železářství. Průměr je asi jako palec (můj, ne manželův 🙂 ). Na koberečku jsem použila také točenou šňůrku z galanterie. Obojí je dobré, ale radši budu postávat na tom tlustším laně a tenisákách. Určitě ta "příjemnost" závisí na osobních preferencích, tak vyzkoušejte z Vámi dostupných materiálů.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Vítejte a bavte se!
  Smějte se, inspirujte se, pojďte si povídat v komentářích, chlubit se svými výrobky na Facebooku, žijte s námi a určitě nám dejte vědět, jak se vám tady líbí!
 • Co se děje u nás doma?
  Something is wrong.
  Instagram token error.
 • Vaše nejoblíbenější příspěvky
 • Co nám píší čtenáři?
 • Celá naše historie
  • 2018 (1)
  • 2017 (13)
  • 2016 (27)
  • 2015 (102)
 • Kde nás můžete vidět?
  300x250.jpg