Softshellové kabátky pro batolata

Přináším další velmi podrobný návod na ušití jinak relativně drahého kousku do dětského šatníku. Jsou to nepromokavé kabátky ze softshellu. Nejde o složité šití, ačkoli to tak na první pohled může vypadat. Žádné složité šití bych totiž nezvládla. Se softshellem se velmi snadno pracuje a není třeba se ho bát. Snažila jsem se poctivě ilustrovat každý krok, takže by to podle návodu měl zvládnout i ten, kdo o šití neví (skoro) nic. Jeden kabátek vyjde asi na 250 Kč + asi 3 hodiny času (ale fakt jsem to nestopovala a těžko se to odhaduje kvůli prodlevám s focením fotek, vymýšlením postupu, střihu atd.)

Co jsem od (zimních) bundiček chtěla:
 • Teplé, nepromokavé (třeba místo pláštěnek), neprofoukavé, ale prodyšné – takže zimní softshell. Pokud chcete jarní/podzimní variantu, tak jen použijete letní softshell.
 • Rostoucí – aby jim byly i příští zimu. Letos jako delší kabátky s ohrnutými rukávky, příští rok jako klasické bundičky do áčka s rukávky nezaloženými.
 • Snadné zapínání – aby to už brzy zvládly samy a abych to i já zmákla rychle i přes jejich utíkání
 • Velká kapuce – pod kterou se vejde ještě jedna od mikiny nebo čepice
 • Neomezený pohyb – neměly by je nikde táhnout, škrtit, i když v nich budou na prolézačkách, písku, nebo sedět v kočárku. Neměly by se v sedě vyhrnovat nebo potřebovat rozepnutí.
 • Komplet k softshellovým lacláčům (návod TADY)
 
Loňskou a většinu letošní zimy chodily v takových bundičkách:
Loni je právě měly jako delší kabátky a letos jako klasické bundy těsně pod pas. Zapínání mi na nich vyhovovalo, kapuce byly taky dostatečné, takže v mi to hodně usnadnilo hledání ideálu. Zapínání jsem se rozhodla řešit podobně, velikost kapuce jsem dělala také podle nich, ale celkový tvar a střih jsem chtěla jiný.
Na holčičkách se mi střihově moc líbí tyhle „šatičkomikinky“:
Tak jsem to zkusila na papíře zkombinovat:
Pak jsem všechno proměřila..

 

..střihla pro jistotu z perlanu..

 

 

 

..na dětech ozkoušela slepené papírovou lepící páskou, upravila a střihla ze softu. Pozor, nezapomeňte na švové přídavky! Buď si je rovnou přidejte k papírovému střihu, nebo pak na látku. Varianta jedna je více blbuvzdorná a začínám se k ní přiklánět. Tedy po spoustě chyb, které už se mi s variantou dvě povedlo udělat. Obzvlášť v případech, kdy se třeba na některých švech přidává víc, než jinde. Sebedůvěra a dobrodružné tendence mě opouští. Asi stárnu. Stejně mi vždycky při stříhání buší srdce a jsem zpocená.
Při stříhání tady jsem udělala chybu a zapomněla jsem na horní části rukávů přidat stejně velké švové přídavky jako u výstřihu, ale to je v rozměrech ve střihu už upravené. Takže výstřih vyjde trochu menší, než mám na kabátcích já. Tedy tak velký, jak byl původně plánovaný 🙂
 
Co je potřeba?
 • 75 cm softshellu (kupovala jsem TADY, mají i letní varianty)
 • nitě v odpovídající barvě (nebo v kontrastní, když si troufnete)
 • dva až čtyři knoflíky
 • dva patentky (samičku i samečka) – pokud nemáte kleště na plastové KAM, tak můžete použít klasické našívací nebo ty, co se řeší kladivem

 

Holky mají teď 86/92, a počítám, že střih bude sedět i o velikost až dvě více. Jestli bude sedět i vám se snadno zjistí pomocí systému perlan + papírová lepící páska, tady testuji velikost kalhot:

Když bude malý, tak bude stačit prodloužit rukávy (ale zachovat šířku kolem zápěstí!) a prodloužit celkovou délku.

Střih bohužel neumím ještě udělat do pdfka ke stažení a vytisknutí, až se dostanu k takovému zlepšení kompjůtrových schopností, tak ho sem přidám. Zatím jsem to vyřešila tak, že jsem do fotek přidala rozměry ze kterých by mělo jít střih zkonstruovat za pomoci pravítka a trochy představivosti. Konstrukce začíná vždy svislou linkou, pak se na ní nanesou šířky nahoře a dole a uprostřed v odpovídající výšce (podle šedivého čísla) a na závěr se doplní šikmé rozměry.

Střih je bez švových přídavků. Když si všude přidáte 1,5 – 2 cm, tak budete mít jistotu, přebytečný materiál pak ostřihnete. Pokud nechcete přidávat všude tolik, přidejte u spojovaných švů méně a u těch, kde se zakládá do lemu naopak více.

Zadní díl.

Pravý přední díl:

Levý přední díl:
Rukávy – nezapomeňte, že musíte střih u druhého rukávu otočit, není symetrický!

Zbylé části, boční část kapucky chcete dvakrát a podruhé opačně.

Nyní už se může začít šít. Nejprve sešpendlit rukávy. Vůbec nevím, proč jsem je tady špendila takhle blbě. Normálně se špendlí tak, že jsou špendlíky kolmo na šev, aby se nemusely při šití vytahovat. Na dalších fotografiích to popíšu. Pokud jste nestříhali rovně, může se stát, že vám bude někde přečuhovat kousek rukávu. Proto je důležité špendlit (a i šít) od průramku směrem k dolnímu okraji rukávu, aby rukáv seděl v průramku. Problém u zápěstí se totiž řeší snadněji – odstříhnutím přebytečné látky nebo přidáním lemu.

Po sešití rukávu jsem ho zahrnula směrem dovnitř a zahrnutí prošila. Tady je možné přidat podšití nějakou kontrastní nebo barevnou látkou, která pak při ohrnutí rukávků bude vyčuhovat. Ale to se mi nechtělo dělat. Navíc se to dá kdykoli přidat, když by se mi náhodou zachtělo změny. Pro teď jsem nechala jsem kabátek co nejvíc univerzální.

Následně jsem sešpendlila kapuci (líc na líc). A prošila všechny švy.

 

Švy jsem pak založila na stranu a ještě prošila na šířku patky (takže jsou nepromokavější). Špendlí se ze strany, ze které chcete mít hezčí šev a špendlíky se dávají kolmo na šev, protože je nemusíte při šití vyndavat. Hlavičky „jedou“ vedle patky a jehla se o tenký špendlík nezlomí, ale sklouzne po něm.
Udělala jsem z rubu drobné prostřihy (viz. foto), aby se mi při po točení na líc kapuce nekrabatila.

 

Ještě jsem založila a olemovala kapucku v její čelní části. Pokud chcete kapucku podšít, tak teď je vhodná chvíle. Vyrobíte si jednu o kousek větší (tak půl centimetru na švových přídavcích) z podšívkové látky, tu „obléknete“ na kapucku (rub na rub), kterou máte otočenou tak jako je na obrázku výše. Pak našpendlíte čelní část tak, že softshell bude založený směrem dovnitř a zhruba na patku od okraje bude zahnutá dovnitř i podšívková látka. Těsně u okraje podšívkové látky pak kapucku prošijete. Okraj u krku necháte být a další postup se už neliší.

 

Pak jsem sešila celé tělo kabátku tak jak je to vidět na následujících fotkách. Nejprve jsem přišila podložení levé přední části. Tam budou knoflíkové dírky, bude navrchu a bude se pravděpodobně při pohybu mírně rozevírat, tak jsem chtěla mít pěkný i rub. A navíc jsem počítala s tím, že pod knoflíky budou ještě dva patentky, jejichž zadní části jsem nechtěla na kabátku přiznané. Proto takový postup a ne jen obyčejné založení okraje jako u druhého předního dílu.

 

Opět jsem udělala mírné prostřihy, aby to šlo snadno obrátit na líc a v ohybu se netvořily boule. Softshell se netřepí, tak není potřeba se bát.

Pak jsem spojila zadní díl s pravým předním (líc na líc).

Levý přední díl a zadní díl..

Po dokončení těchto kroků budete mít zhruba toto.
Pak jsem všechny předchozí švy založila do strany a prošila na šířku patky od švu. Špendlení a šití je vidět na následujícím obrázku. Dávejte si pozor, ať to zakládáte symetricky, tedy ne vše doleva nebo doprava, ale směrem od středu nebo do středu.
V následujícím kroku jsem vsadila rukávy. Ty otočíte na lícovou stranu a položíte na líc zadního dílu tak, jak je to vidět na obrázku. Šev rukávu chcete mít v podpaží a delší průramek je na zadním dílu. Nebudete tam mít takový rozdíl u krku jako mám já, to je způsobené tou mou chybou ve stříhání.

 

Po našpendlení by měl rukáv vypadat takto, šije se „zevnitř“, takže patka jede v tomhle případě od pravé horní části směrem dolů a pak nahoru. I švy u rukávů jsem následně založila a prošila ještě jednou z lícové strany.

Když jsou vsazené rukávy, přichází na řadu kapuce. Tu jsme vsazovala směrem od středu do stran (líc na líc), aby to vyšlo na obou stranách stejně.
Ještě jsem nic nesešívala a rovnou založila všechny okraje (asi 1,5 cm). Pak jsem to včetně kapuce prošila najednou zhruba 0,75 cm od okraje. Můžete víc i míň. Záleží na tom, na co si troufnete.

 

V ohybu přední části to bylo těžší a rub vypadá takhle.

Teď už zbývají jen knoflíky a knoflíkové dírky. Levá varianta se mi líbila víc, ale měla jsem jen čtyři knoflíky celkem, takže jsem chtě nechtě musela použít tu vpravo. Až se dostanu do města (a povede se mi si vzpomenout, což je výrazně větší problém), tak dokoupím další čtyři a upravím to.

Na levém předním dílu jsem prostřihla dírky tak, aby mi nimi prošly knoflíky akorát. Pokud chcete dírky šít na stroji, tak nic nestříhejte, jen si je naznačte! Na stroji se nejdřív šije a pak prostříhává.

Já jsem dírky obšívala ručně. Na stroji jsem se bála, protože nejsou vždycky super a těžko se opravují.

 

Pak jsem skrz dírky udělala tečky v místě, kde mají být knoflíky. Tečky děláte ne uprostřed dírky, ale na jejím kraji, který je blíže okraji bundičky. V těch místech našijete knoflíky. Při šití se zimním softshellem jim nechte trochu krček, protože ty dvě vrstvy u dírek jsou docela tlusté.

Pod knoflíky jsem přidala ještě dva patentky. To stejné na opačné straně pod dírkami, samozřejmě nejsou skrz obě vrstvy softshellu, ale jen skrz podšití. Rozestupy jsem dělala stejné jako mezi knoflíky.

A je to!

Pokud chcete být opravdu precizní, tak možná budete chtít podšít rukávky a kapuci. Mě se do toho nechtělo a navíc jsem něměla látku, kterou bych si uměla představit jako podšívku. Podšívat se dá buď v ruce po dokončení nebo v průběhu tak, jak jsem to popsala už v návodu.

Tady je výsledek. Takto byl komplet od začátku zamýšlený. Se softshellovými lacláčky a nákrčníkem (návod TADY). Když se teď dívám na tuhle fotku, tak by možná stálo za to udělat i pravou stranu se zakulaceným rohem.

 

 

 

 

*Jantar*
Jestli se vám článek líbil, sdílejte ho dál! Budeme rádi!
Jantar Dandova
Maminka dvojčat, co se učí za pochodu a ráda se o ten proces dělí s ostatními. Snaží se o ekologický přístup k okolí, zdravý životní styl a celkově návrat k přírodě. Sem tam něco tvoří. Někdy se jí to daří, někdy ne. Na začátku roku 2015 založila blog Back on Trees a o svých pokusech píše veřejně. Pracuje jako lektorka nošení dětí a látková poradkyně, má vzdělání v oblasti psychomotorického vývoje kojenců.
Komentáře
 1. Jantar Dandová napsal:

  Tak to mám radost! Ať se vám dobře šije a malé pak pěkně nosí 🙂

 2. jolisak napsal:

  to krása! A děkuji za návod, taky se nechám na zimu inspirovat. Vlastně by se mě takový líbil i pro mě 🙂

 3. Jantar Dandová napsal:

  Neměl by být takový problém to upravit pro dospělého..v podstatě se jen zvětší..a chtělo by to asi nějaké prsní záševky..já si na nějaký kabát na zimu taky myslím (ale vlněný), tak se návod snad objeví 🙂

 4. Anonymní napsal:

  Jste moooooooc šikovná, doufám že se někdy k takovému i já dokopu :-)Majka

 5. Anonymní napsal:

  Jantar, krásné, palec hore!
  Oceňuji zvláště ty kousky, které jsou holčičí, ale nejsou jak cukrová vata 🙂
  doporučuji nepodšívat ničím. Syn má v první bundě podšitou kapucu a je to teda pěkné – barevné, ale je to opruz, co se týče sušení! Bunda by už dávno byla suchá a k dispozici a kapuca si klidně pomalu schne dál :-/
  Eva S.

 6. Anonymní napsal:

  Krásné! Asi se nechám inspirovat a také dceři ušiji – a to jsem si říkala, že nic nepotřebuje, ale tohle asi potřebuje moc ;-). Díky

 7. Anonymní napsal:

  úžasné,jste šikulka,skvělé nápady…..a nemyslím jen tyto kabátky….prostě jednička,jsem Vaším blogem nadšená!

 8. PeTvoRka napsal:

  Máte úžasný blog! Ja síce zatiaľ iba háčkujem, ale po tomto príspevku už slintám aj nad šitím 😀 …veliká vďaka za inšpiráciu 😉 …nech sa vám darí aj naďalej

 9. Lucie napsal:

  Dobrý večer, snažím se narýsovat na perlan střih a už podruhé jsem se zasekla u těch rukávů. Nejde mi to do hlavy, jak to mám přenést na ten perlan. Přidala jsem na délku i na šířku 2 cm a nesedí mi ten zlom v první třetině. Můžete mi více/jinak poradit?
  Díky za nápovědu a za tento úžasný blog.
  Lucka

  • Jantar Dandová napsal:

   Milá Lucko, je to už hrozně moc dlouho, co jsem je šila. A nepamatuju se.. zkuste to nějak prostě „od oka“..ono to klapne..nebo třeba poradí někdo další..chystám se na nové (asi příští týden), tak třeba budu chytřejší.

   • Lucie napsal:

    Taky mě to napadlo, že to asi nakonec dám od oka…..ptž jak to ještě lépe popsat než jak jsi to udělala.¨
    I tak díky, jsem tedy zvědavá, co z toho vznikne.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Vítejte a bavte se!
  Smějte se, inspirujte se, pojďte si povídat v komentářích, chlubit se svými výrobky na Facebooku, žijte s námi a určitě nám dejte vědět, jak se vám tady líbí!
 • Co se děje u nás doma?
  Something is wrong.
  Instagram token error.
 • Vaše nejoblíbenější příspěvky
 • Co nám píší čtenáři?
 • Celá naše historie
  • 2018 (1)
  • 2017 (13)
  • 2016 (27)
  • 2015 (102)
 • Kde nás můžete vidět?
  300x250.jpg