Softshellové lacláče pro batolata

Troufla jsem si poprvé na drahý materiál. Děti potřebovaly kalhoty, které budou nepromokavé, abych je nemusela vyhánět z louží a mohla je nechat válet ve sněhu i blátě. Já jsem potřebovala co nejmíň oblékání a vychytané nohavice, pod které se nedostane sníh. A chtěla jsem aby byly s laclem, s vysokým pasem, vešly se do nich látkové plenky, ale přitom nebyly obrovské jako skafandr, rostly s nimi a neomezovaly je v pohybu. A tohle všechno se mi povedlo. Klasicky skromné požadavky, to jsem celá já. Už se ani nesnažím najít, jestli něco podobného nemůžu někde koupit. Ale stejně to dělám hlavně proto, že mě to baví.
softshellové kalhoty pro batolata

Lacláče pro batolata

Co jsem všechno potřebovala?
 • zimní softshell – jednu „délku“, což ve švadlenkovštině znamená, že koupíte tolik, jak má být dlouhá nejdelší část. V našem případě jsou nejdelší zadní díly (70 cm). Určitě vám ještě dost zbyde, ale poskládat jinak s menší spotřebou to s tímhle střihem nejde. Kupovala jsem TADY
 • náplet (patent) do pasu – asi 60 cm nebo 30, pokud budete chtít sešívat po obou stranách (zbyde vám v onou případech opravdu dost). Kupovala jsem TADY, ale seženete i v předchozím eshopu
 • lemovací pruženky – asi 1m. TADY
 • knoflíky – v jakékoli galanterii
 • klasické pruženky (gumičky) v šíři zhruba 0,5 cm a délce 50cm – TADY
 • širokou gumu (4-5cm) – asi 20cm TADY
 • nitě v odpovídající barvě – v jakékoli galanterii
 • reflexní nažehlovačkyTADY

 

Celkem zhruba 350 Kč a spousta materiálu k dalšímu využití.
 
Kalhoty jsem chtěla dělat ve stylu „charles pants“ – nejvíce se mi líbily kalhoty od Compagnie M (ZDE), protože jsou krásně retro a mají vysoký pas. Uvažovala jsem i o tom, že si koupím jejich střih, ale nakonec jsem se rozhodla, že to neudělám, protože zjevně není dělaný na látkové plenky a musela bych ho s velkou pravděpodobností celý předělat. A zdvojnásobilo by to cenu, za kterou bych kalhoty ušila.
Tak jsem začala vymýšlet, jak střih udělat sama. Narazila jsem na návod, jak udělat konstrukci dětských kalhot (TADY). K tomu jsem přidala návod na spodní část nohavic (TADY). A vršek jsem kompletně doplnila sama. Dobrá zpráva je, že to mým stylem určitě zvládnete taky. Opravdové švadlenky si dají radši panáka, než budou číst dál..
Nejdřív jsem si změřila Rozárku (je větší). Jak to ale udělat s hýbajícím se dítětem? Nalepila jsem jí do pasu (kde jsem chtěla, aby měly kalhoty pas) malířskou papírovou lepenku, abych měřila sed ve správném místě.
Pak jsem změřila pas (obvod lepenky), sed přes látkové plenky (vzadu odprostřed pasu dopředu doprostřed pasu), boky (nejširší část přes zadek), vnější délku nohavice (od pasu na zem) a tyhle míry jsem pak doplnila do návodu na výrobu střihu kalhot. Abych se dostala k finálnímu střihu, tak jsem to potřebovala na Rozárce vyzkoušet, ale na stříhání a stehování látky a následné pasování na neklidné batole jsem líná. Tak jsem střih dělala na Perlan (netkaná textilie, kterou doma používám na kde co) a slepovala jsem ho už zmiňovanou lepící páskou. Vlevo je možné zahlédnout důkazy poctivého rýsování. Po malých úpravách jsem byla spokojená.
Pak jsem si vystřihla odhadovaný tvar přední a zadní vrchní části a přímo na Rozárce, která měla „oblečené“ kalhoty z Perlanu, jsem je nalepila do takové výšky, kde se mi to zdálo nejlepší. Na ní jsem to vyfotit nezvládla – málo rukou. Po „sundání to vypadalo takhle:
Z toho už jsem snadno vyrobila přední a zadní díl střihu. Stačilo jen ustřihnout přebytečný materiál. A aby se mi dobře pracovalo, tak jsem si to raději celé překresila na nový arch. Trochu jsem se u toho tedy sekla a zadní levou horní část jsem omylem dala k zadní pravé dolní části, takže jsem střihla celý zadek špatně, ale tak chybami se člověk učí 🙂

Ještě jsem si udělala střih na „sněhové zábrany“, což je v podstatě jen spodních 10 cm spojeného předního a zadního dílu nohavice. Z dalších fotek to bude patrné.

Pokusila jsem se střih namalovat a změřit pro případ, že by někdo z vás nechtěl postupovat tak jako já a měl děti s podobnou velikostí (cca 86/92). Z tohohle by mělo být možné si ho narýsovat:

Pak už jsem začala malovat na látku. Nezapomeňte na švové přídavky (min 1cm) na všech stranách! Vím, že to zní jako že se to nemůže stát, ale..no..stalo se mi to..přes veškerou opatrnost. Nasbírala jsem ztrátu tak 150 Kč na těch svých chybkách. Na dolním okraji nohavic jsem přidávala asi 2,5 cm, abych měla vůli. Naopak na horním okraji přední části jsem přídavky nedělala žádné, protože jsem věděla, že ji budu lemovat pruženkou.

Obkreslila jsem a vystřihla všechny díly (levý a pravý přední, levý a pravý zadní a levou a pravou sněhovou zábranu). Nezapomeňte že, střih musíte vždycky otočit (jinak byste měli dvakrát stejnou nohavici). Jako první jsem sešila obě nohavice líc na líc na boku tak daleko od okraje, jak velké jsem dělala švové přídavky (je to logické, ale pro jistotu to píšu). Nedošívala jsem až nahoru, protože později bude potřeba olemovat vrchní okraje přední i zadní části.

Šít se může rovným stehem a okraje není potřeba začišťovat, softshell se netřepí. A velmi dobře se s ním pracuje, nepruží moc, neklouže. Když jsou sešité obě nohavice, tak doporučuji šev ještě začistit přeložením k jedné straně a prošitím zhruba půl centimetru od původního švu (asi je pro to nějaký název, ale já ho neznám):

Pak jsem přišpendlila sněhovou zábranu z vnitřní strany nohavice. Pokud by to z mého popisu bylo těžko pochopitelné, tak tady je návod, podle kterého jsem postupovala (klik). Snažila jsem se hlavně, aby mi šev vycházel při sešití nohavice ve stejné výšce. Výšku jsem si označila špendlíky.

A pak jsem si všechno našpendila z vnitřní strany a sešila. Pozor, nedošívejte až do konce, nechte tak 1,5 cm nedošité na obou stranách. Já jsem pak musela párat 😉

Chcete-li na nohavice nažehlovat nažehlovačky, tak teď je ten správný okamžik. Postup nažehlování by měl být u nažehlovaček uvedený. Měly by se nažehlovat přes pečící papír (ale ten jsem zrovna poslední dodělala na oběd), tak jsem to zkusila přes Perlan a šlo to taky moc dobře. Nažehlovačky jde samozřejmě přidat i na hotový výrobek, ale člověk si musí dávat pozor, aby třeba neměl zespodu šev nebo nějaký jiný výstupek.

V dalším kroku jsem sešila nohavici na vnitřní straně (líc na líc). Předtím  jsem si protisněhovou vsadku zašpendila tak, abych jí omylem neprošila taky.

Pak jsem zahrnula sešitou nohavici dovnitř a prošila jsem vsadku.

Vsadku jsem rovnou založila (dovnitř asi 2cm) a nechala jsem kousek neprošitý, abych tudy mohla protáhnout později gumičku.
Pak jsem založila i nohavici (asi 1,5 cm).
 
 
V dalším kroku jsem sešila přední a zadní díly k sobě (líc na líc). Pokud si troufnete, můžete šít i odshora přes rozkrok jedním švem. Pokud ne, šijte od rozkroku nahoru – dva švy.
Pak jsem šev rozložila a prošila na šíři patky od hlavního švu. Doporučuji šít po lícu, abyste měli z pohledové strany šev pěkný. Na obrázku je vidět, jak se špendlí i jak vypadá prošitý šev.
Teď už kalhoty dostaly finální tvar. Pokračovala jsem olemováním přední části pomocí lemovací pruženky. Tu jsem nešpendlila, ale přichycovala kancelářskými sponkami. Všeobecně je ráda používám, když dělám lemy, protože nejsou lemy zkroucené a velmi snadno se při šití vytahují, takže se nemusí brzdit. Nakonec jsem ale zjistila, že se s pruženkou nejlíp pracuje, pokud se skládá na kraj látky ručně přímo při šití. Možná kdybych měla kráčející patku, tak by se mi při šití tolik nehrnula, ale těžko říct, nejspíš to je rukama.
Pak jsem přešla k lemování zadní části, kterou jsem zahnula dovnitř. Lemy se normálně před šitím žehlí, ale u softshellu je to kvůli nízké teplotě jednak „ošajstlich“ a jednak to není vůbec potřeba, přišití se ani nehne. Na fotce je vidět, jak vypadá rozložený a prošitý středový šev z rubové strany. A taky je z ní patrné, jak se postupuje, když je potřeba lemovat něco, co je do obloučku. Udělají se maličké nástřihy, aby látka netáhla. Správně by měly být schované, protože by na lemu mělo být přišité líc na líc pár centimetrů široké „dvojče“ toho celého okraje, které by se zahnulo dovnitř a sežehlilo a pak prošilo, ale na to jsem byla líná. Navíc kdyby to takhle dělalo neplechu, tak jsem se vždycky mohla vrátit zpátky a udělat to tak, jak se má. Neplechu to nedělalo.
Tady je patrné, jak je to našpendlené. Zase je dobré špendlit z lícu, protože tam chcete mít šití hezké. Kdybyste špendlili z rubu, tak budete buď muset šít z rubu nebo budete špendlíky těžko dolovat. Tam, kde se potkává přední a zadní vršek jsem jakoby pokračovala v tom švu, který končí u černé špendlíkové hlavičky a pak jsem ještě milimetr od okraje prošila to, co nebylo původně prošité právě kvůli tomu lemování.
Všechno jsem prošívala na šíři patky od okraje. Pokud pojem neznáte, tak je to takhle:
Do pasu jsem na zadní díl chtěla dát širokou gumu. Nakonec jsem jí nenašívala přímo, ale udělala jsem na ní tunel. To je jen o cca 3 cm širší pruh látky, kterou jsem přišila tak, aby guma snadno prošla skrz, ale zase tam moc nevlála.
Tudy jsem pak protáhla gumu, odhadla, jak dlouhou ji chci mít a prošila dvojitě na obou koncích. V pase jsem chtěla mít zepředu bavlněný náplet. Ten jsem stříhala o pár centimetrů užší než je přední část (aby pružil a neplandal). Vysoký měl být ve finále tak, aby dosáhl od místa, kde je horní okraj gumy dost hluboko pod vykrojení na přední části. Chtěla jsem ho dvojitý, takže výška byla dvojnásobná + přídavky na švy (asi 2x1cm). Nejprve jsem ho přeložila napůl a prošila overlockovým stehem blízko u kraje. Je nutné tady použít pružný steh, jinak by se pak trhala nit při oblékání. Odstřihla jsem přebytek látky a převrátila ho na druhou stranu. Některé patenty mají rub a líc, tak si hlídejte, kterou stranu chcete mít jako lícovou. Šev jsem sežehlila.
A prošila jsem ho ještě na bocích overlockovým stehem. To ale není asi nezbytně nutné. Našpendlila jsem ho opět z lícu tak, jak je vidět na fotce:
Z rubu to vypadá takhle (jakoby navazuje na zadní část):
A prošila jsem ho tak abych pokud možno kopírovala švy, které už tam jsou, takže jednou na patku od okraje a jednou milimetr od kraje. Je možné, že by šel tenhle krok spojit s dokončením horních částí (před všíváním gumy), aby se šilo jen jednou, ale na to jsem si netroufla, aby se mi to nerozjelo.
Kšandy jsem řešila opět co nejjednodušeji, takže jsem nedělala „převracené tunely“, ale dělala jsem je jen jednovrstvé olemované. Tady jsou dvě varianty „špendlení“. Svorky se nandavají rychleji a taky se s nimi pak líp šije. Jenom si musíte dát pozor, abyste je nezastrčili moc, aby se pak nezatrhávaly o okraj látky. Prošila jsem je nejdřív jen po délce na šířku patky.
Délku jsem testovala takhle, a pak jsem na jednom konci udělala lemování, druhý jsem nechala být:
Špendlila jsem zase z lícu:
A prošívala jsem je jako tzv. „x-box“, český název neznám. A ještě jsem přišila kšandu co nejblíž u okraje, aby se to při „tahu“ neodchlipovalo. Když tak nad tím teď uvažuju, tak jsem tohle opatření udělala možná jen u jedněch, heh, to musím zkontrolovat.
Blíží se finále. Už jsem jen určila, kde budou knoflíkové dírky a ušila je. Pokud jste to nikdy nedělali, tak doporučuju jich pár ušít na nějakém zbytku látky, není to taková sranda, jak to vypadá. Je dobré vědět, co stroj v které fázi dělá a co dělat naopak nemá. A taky si vyzkoušet, jak to třeba potom opravit.
Podle dírek pak určíte, kam našijete knoflíky. Je tu vidět i zakončení.
Ještě zbývá protáhnout gumičky vnitřní nohavicí. A je to!
Včetně tvorby střihu mi to zabralo asi tak 6 ničím nerušených hodin. Reálně jeden večer na střih a jeden celý opravdu dlouhý den s odbíháním, vařením, atd. Druhé už byly fofr a měla jsem je tak za 3 hodiny komplet. Zkušenosti fakt pomáhají, je fajn, když člověk už nemusí rozvažovat každý krok. Po ušití a vyzkoušení vím, že příště bych dělala přední díl v horní části nohavic o dva centimetry užší, aby tam nevznikaly takové „kapsičky“. Bála jsem se ale, jestli by prošel zadek v látkových plenkách. Prošel by.
A tady je dokumentace výsledku. Holky je vůbec nechtěly sundat. Venku v mokru jsme je ještě netestovali, protože už třetí týden na střídačku marodíme. Ale brzy, už brzy na to vlítneme.
Tady je patrné, jak vypadá přední díl před zvednutím „mostu“. Není to přišité úmyslně. Uvidím v praxi, jestli se to osvědčí nebo ne.
 Matko, už mě nefoť!
Mám radost, že na rozdíl od kombinéz a jiných zimních kalhot, které máme, je opravdu vůbec neomezují v pohybu:
Modeling je namáhavá práce 🙂
Doufám, že se aspoň někomu bude návod líbit a bude se mu hodit. Nebo že aspoň někomu ukáže, že stačí chtít a není potřeba až tolik umět 🙂
EDIT 28.11.2016:
Jsem ráda, že plány klaply a holkám jsou kalhoty i letos!
Softshellové lacláče pro batolata Softshellové lacláče pro batolata Softshellové lacláče pro batolata Softshellové lacláče pro batolata Softshellové lacláče pro batolata
*Jantar*
Jestli se vám článek líbil, sdílejte ho dál! Budeme rádi!
Jantar Dandova
Maminka dvojčat, co se učí za pochodu a ráda se o ten proces dělí s ostatními. Snaží se o ekologický přístup k okolí, zdravý životní styl a celkově návrat k přírodě. Sem tam něco tvoří. Někdy se jí to daří, někdy ne. Na začátku roku 2015 založila blog Back on Trees a o svých pokusech píše veřejně. Pracuje jako lektorka nošení dětí a látková poradkyně, má vzdělání v oblasti psychomotorického vývoje kojenců.
Komentáře
 1. Hraboška napsal:

  Wau, super návod :-). Ukládám k využití na příští zimu, bude se hodit. Dejte pak vědět, jak se osvědčil ten jakoby navolno patent v přední části, to je zajímavý nápad.

 2. Šárka Smutná napsal:

  Jsou úplně parádní!

 3. Výsledek pěkný, ale přijde mi to šíleně složité. Šiju dětem jednoduché softshellové kalhoty s úpletem do pasu a nosí je kromě léta skoro pořád. Jedny mi zaberou max. 2 hodiny.

 4. Jantar Dandová napsal:

  A já chtěla právě úplně jiné 🙂

 5. Anonymní napsal:

  Já bych jako nevýhodu viděla pomalé sundavání při čůrání… pak určitě taky oceníš jednoduchost kalhot s nápletem! Eva

 6. Jantar Dandová napsal:

  To je možný, v tuhle chvíli řeším, aby to drželo i když sem tam popolezou a aby se tam vešla látkovka. A taky aby si to nezvládly sundat samy. Hitovka posledních dní je chození s kalhoty staženými na kotníky 🙂

 7. Úžasné!!!! Škoda, že jsem na šití totálně levá 🙁

 8. Markéta napsal:

  To mě přesně napadlo, potíže s čuráním – syn je pupké, takže lacláčky jsou jeho styl, a už je bez plíny, takže tuhle stránku věci musím mít dost promyšlenou 😀

  Ale jinak kloubouk dolů nad tou precizností!

 9. smekám!!!! Jsou dokonalé!!!

 10. santé napsal:

  Jsou super! Me zajima, jestli nebude zapadat snih mezi napletem a mostem, ale nevim, jestli mate letos valecku kde vyzkouset. Jinak na pleny mi to prijde super, na chlapecky bez plen taky, jen holcicky je budou muset sundat komplet. Fakt skvely! Diky za navod!

 11. Jantar Dandová napsal:

  Ona přes to bude bundička, kterou plánuju nějak "zabezpečit" proti sněhu, ale ještě jsem se k tomu nedostala..

 12. Veroniquez napsal:

  Páááni, tak tady odhazuji a skláním všechny své pokrývky hlavy!!! Taky šiju, prakticky 90% synova šatníku, ale takové krásné lacláčky jsem ještě nestvořila. Natož tak precizní návod! Opravdu wau, máš můj obdiv! Jsou překrásné!! 🙂

 13. fram napsal:

  jsou paradni!! divozenkam moc slusi!

 14. návod je bezva, možná bych tu vnitřní nohanici šila radši ze šusťáku, není to tam moc tvrdý ? asi by se to ze slabší látky líp navlíkalo přes botičku, nicméně, dcera má dvojčata – kluky, tak určitě Vaše poznatky zužitkuji 🙂

 15. Jantar Dandová napsal:

  Nepřipadá mi to nějak moc tvrdé, ale nepromokavý slabý šusťák by určitě fungoval dobře.

 16. Anna napsal:

  Můůžu se zeptat co a do kolika stupnů jste pod to holčičkám oblíkala? Hodlám ušít takové dceři. Jen s pár úpravama (budou jí v zíme 3) tak větší velikost, náplet našiju mezi přední a zadní díl aby nebyl přes bříško a na PD dám mezi středový šev zip pro rychlé svlečení kvůli záchodu) nemám ráda tlusté kombinézy a oteplovačky a na zimu nechci jen s nápletem v pase.

  • Jantar Dandová napsal:

   Tedy, teď jste mě úplně dostala..moc nesleduju teploměr 🙂 Všeobecně se dá říct, že v chladnějších měsících na podzim je nosily bez jakékoli spodní vrstvy. V zimě (mrazu) jsem jim pod ně dávala bambusové punčocháče nebo tenké legíny. Letos jim budu šít asi nové a taky budou řešené jinak. Pravděpodobně to budou střihově jednodušší kalhoty s vysokým pasem a s kšandami, které se budou dát právě na záchod úplně odepnout bez sundávání bundy nebo svetru.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Vítejte a bavte se!
  Smějte se, inspirujte se, pojďte si povídat v komentářích, chlubit se svými výrobky na Facebooku, žijte s námi a určitě nám dejte vědět, jak se vám tady líbí!
 • Co se děje u nás doma?
  Something is wrong.
  Instagram token error.
 • Vaše nejoblíbenější příspěvky
 • Co nám píší čtenáři?
 • Celá naše historie
  • 2018 (1)
  • 2017 (13)
  • 2016 (27)
  • 2015 (102)
 • Kde nás můžete vidět?
  300x250.jpg