Muzeum Slaný

Tip na výlet: Slánské muzeum stojí za návštěvu

Naším malým městem to v posledních týdnech „vře“. Na náměstí a dalších místech jsou zásluhou našeho muzea umístěny skulptury známého českého sochaře Čestmíra Sušky. Ty byly dříve k vidění ve velkých českých městech (Plzeň, DOX v Praze, a teď Slaný..). Venkovní expozice vyvolala obrovské diskuse. Podle některých zrezlé kusy plechu hyzdí naše krásné historické centrum, podle jiných je skvělé, že se slánskému muzeu podařilo do našeho miniměsta dostat dílo někoho významného a obohatit tím veřejný prostor. Hádejte, ke které skupině patřím já? O tom to ale dneska nebude. Chtěla bych vás pozvat do našeho města a hlavně do muzea. Je totiž baby friendly a ačkoli jsme malé město, tak si u nás můžete užít pohodový (minimálně jeden) jednodenní rodinný výlet. Suškovy sochy jsou bonus, který tu bude k vidění do konce října. Přináším malého průvodce naším malým městem.

Kdy a jak k nám vyrazit?

Ve všedních dnech je tu klid (skoro všichni obyvatelé jsou nejspíš v Praze zavření v kancelářích) a muzeum je s výjimkou pondělí otevřené od devíti do čtyř hodin. Ve středu dokonce do šesti. O všední den je velice pravděpodobné, že si užijete soukromou prohlídku. Ideální pro ty, kteří mají rádi klid a komornější zábavu.

Dojet se dá autem a parkovat lze v centru (za poplatek). Odvážní mohou zkusit automatizovaný parkovací dům.

Cyklohráček

Sobotní provoz je hustší, protože k nám z Prahy jezdí Cyklohráček a muzeum je otevřené do 17:00. Neděle se ctí a je zavřeno. Nicméně cyklohráček jezdí každou sobotu i neděli. Ve vlaku na děti čeká vůz plný hraček, do kterého se dá v pohodě dostat i s kočárkem (je nízkopodlažní), vůz s balónky a vůz se společenskými hrami pro větší děti. Ještě jezdí vůz, do kterého můžete umístit svá kola, pokud by vaším cílem byla vyjížďka na kole po zdejším okolí. K cyklohráčku někdy příště podrobněji i s fotkami.

Součástí jízdenky jsou i slevové kupony (do muzea, do cukrárny, ..). A také můžete dostat zadání Cesty za zlatým pokladem, která vás a děti dovede přes pěkná slánská zákoutí a zastavení nejhezčí cestou až do místního „íčka“.

Muzeum Slaný

Infocentrum

V íčku pod Velvarskou Bránou u pokladu čeká Jakub (nebo jeho kolegyně), aby vám dali tipy, kam se ve Slaném a v okolí vydat.

Muzeum Slaný

Muzeum Slaný

Infocentrum Slaný

Pokud bude mít cyklohráček u dětí úspěch, tak se kolem Slaného na kole i bez kola dá vyřádit určitě několikrát. Na Slánské hoře, pod kterou bydlíme, je naučná stezka a taky Via Ferrata Slánská hora. Pozor, ta je nevhodná pro děti, jde o nejtěžší zajištěnou stezku v ČR.

Ve městě a v malých vesnicích v okolí bývají pěkné a klidné akce (hudební festivaly, dětské dny, slavnosti, poutě, výstavy …). Sdílím na FB Back on Trees minimálně ty, na které se chystáme taky. Tento víkend (24.6.) to bude třeba Neckiáda na Bilíchovském rybníce.

Naše infocentrum kromě zlatého pokladu střeží také sbírku slánek. Máme v ní třeba největší slánku na světě. Jsme přece Slaný! A díky soli tu ve středověku vzniklo první osídlení.

Muzeum Slaný

Kromě slánek je tu taky přebalovací koutek.

Muzeum Slaný

Vlastivědné muzeum Slaný

Hlavním bodem dnešního povídání je místní muzeum. Je tak akorát a je milé. Expozici si můžete projít sami, nebo můžete požádat o komentovanou prohlídku. A to si fakt nenechte ujít. Naše průvodkyně jsou skvělé a mají pro děti připravenou spoustu hádanek a překvapení a některé během prohlídky i zpívají! Prohlídka se dá letem světem po vlastní ose stihnout za půl hodiny, ale s bádavými dětmi tam strávíte klidně několik hodin.

Slánské muzeum se určitě dá počítat mezi interaktivní muzea. Na spoustu exponátů si mohou děti sáhnout a vyzkoušet si je. A nejsou určené jen pro školáky a předškoláky, baví to i tříleté caparty. My jsme s holkami posledně odcházeli asi po dvou hodinách.

Nebudu prozrazovat všechno, co je v muzeu k vidění, ať vám nekazím zážitek, ale nakouknout vás nechám. Největší pecka je určitě archeologická expozice. Slaný a jeho okolí je totiž osídlené od pravěku a o významné nálezy zde není nouze. Co je podstatné – děti si v téhle místnosti mohou zahrát na archeology. Mladší budou prostě hrabat, kdežto starší můžou postupovat poctivě podle vytištěného návodu jako opravdoví odborníci.

Na chodbách ve vitrínách najdete krásné hádanky. Schválně, poznáte, co je tam vlastně vystavené?

Kluky i holky nadchnou kovové modely jeřábů, kterým se dají otevírat dvířka a tak. Ty obrovské stroje se totiž ve Slaném vyrábí už dlouhá desetiletí, takže mají v místním muzeu své místo.

Máme tu i pohyblivý betlém, krásnou selskou světničku, model místního chrámu, draky a rytířský poklad zamčený v obrovské truhle obrovským klíčem (ten si pan ředitel údajně každý večer přepočítává).

Starší děti si na začátku mohou vyzvednout arch s úkoly a otázkami. Odpovědi na ně čekají v expozici.

Kdo chce zavzpomínat na školní léta, nechť s dětmi zkusí „poznávačku“. Prý jsou tam spíš ta jednodušší zvířata. Nevím, no.

Na konci/na začátku prohlídky (je to totiž okruh) je umístěný dětský koutek, kde si mohou namalovat vzpomínkový obrázek.

Nebo si také mohou zatočit klikou a vyrazit si na historickém razícím stroji na památku písmena MS do malého štítku.

A sběratelé turistických nálepek a známek třeba ocení další do sbírky.

Suškovy Rezavé květy

Na náměstí a dalších místech právě probíhá už zmiňovaná exteriérová výstava díla Čestmíra Sušky. Potkáte tu Ocelota, Hvězdu naděje, Tvora, Velký ubrus, Sloup. Zkuste tipnout, který je který..

Muzeum Slaný

Muzeum Slaný

Muzeum Slaný

Muzeum Slaný

Muzeum Slaný

Muzeum Slaný

Muzeum Slaný

Baví mě ta diskuse kolem. Něco se tu děje a rozhodně to vyvolává emoce. A mě těší chodit kolem a pozorovat lidi, jak pozorují sochy, povídají a přou se o nich, fotí se s nimi, děti si je kreslí. O tom podle mě umění je a má být.

Muzeum Slaný

Ideální příležitost si prohlédnout sochy, navštívit muzeum a užít si trochu kultury bude 30.6.2017 na Laura a její koncert pro muzeum. Tam se na vás těším s naší přenosnou bosou stezkou a programem pro děti. Pro víc informací sledujte událost.

 

Kde se najíst a občerstvit se?

Vozíte-li si vlastní svačiny, tak klidně přímo v atriu muzea, kde jsou lavičky a taky ty menší ze Suškových soch.

 

Hlavní třída (Husova ulice) v tomto směru rozhodně není hlavní a spíš se jí vyhněte. Lepší je určitě ulice Kynského, kde si v týdnu můžete koupit občerstvení s sebou v Kantýna Jan Kubr, o kousek vedle dělají vynikající burgry v Beer and Burger a o další kousek dál se dá najíst v kavárně Sezóna (otevřeno i o víkendu a jíst se dá vevnitř).

Muzeum Slaný

Muzeum Slaný

Muzeum Slaný

Jestli stejně jako my jezdíte i za chuťovými zážitky, tak mám pár tipů, kde se dá dobře najíst.

Místní restaurace

Kousek od nádraží najdete komplex Továrna. Tam je jednak klasická vnitřní restaurace a pivní dvůr (bierhof), které jsou otevřené přes den a také pivnice, která otevírá ve večerních hodinách. Továrna je totiž taky malý pivovar. Vaří se tu výborně (určitě nejlepší volba ve městě), pivo je excelentní, standardem jsou domácí limonády a ledové čaje, ceny jsou přijatelné, ovšem nejsou zařízení pro děti. Koncept je zkrátka zaměřený na dospělé zákazníky. To neznamená, že se sem s dětmi nedá jít, ale dětský koutek nebo schůdky pod umyvadlem tu nenajdete. Mimochodem už zmiňovaná burgrárna taky patří k Továrně.

Druhý pivovar se jménem Antoš (ano, my tu máme rovnou dva) je kousek pod muzeem. I tady se vaří a vevnitř mají dětský koutek a před restaurací je na poměrně klidném místě i prostorná zahrádka. Pro místní úroveň a kuchyni nějak nemůžu stále najít stanovisko jestli jo, nebo ne. Pár let po otevření to bylo super, pak to bylo velký špatný a teď je úroveň někde mezi těmi dvěma body. Maso je většinou skvělé. Pivo taky, však je ověnčené řadou medailí z pivních soutěží, slavností a festivalů. Menu je zmatek. Aranžmá pokrmů někdy znemožňuje jejich pohodlnou konzumaci a pravděpodobně nebudete mít u stolu jediný totožný talíř. Servíruje se na prkýnkách, břidlicových tabulkách, v pánvičkách, v mini fritovacích košících. A tak dál. Pro někoho to může být zábavné, ale nás to teda spíš nebaví.

Děti jsou vítané v Hugo Bagel Café, které najdete po cestě z vlakového nádraží na náměstí. Zaparkujete a zamknete tu kola nebo kočárky, na stinné zahrádce ve vnitrobloku se děti zabaví v domečku s hračkami nebo si mohou malovat a prohlížet časopisy u malého stolečku. A mají dvě vysoké jídelní židličky (my s dvojčaty víme, že to není obvyklé). Vaří tu obstojně, na čepu bývá zajímavý výběr piv (často od Matušků), domácí limonády na menu nechybí a můžete si tu dát i malou sváču nebo pořádný oběd. Když se rozhodnete jít sem, tak určitě ochutnejte zmrzlinu 2AD z Kačice. Zmrzlina proste nejde dělat líp.

Jednoznačně nejlepší zázemí pro děti je v pizzerii Hemerkův statek, kde je venkovní prolézačka a vnitřní koutek (ve kterém je nutno ignorovat lehce psycho výmalbu), který je včetně stolů pro rodiče oddělený od zbytku restaurace, takže povykující děti nikoho netrápí. Tady mají i speciální toalety pro rodiče s dětmi. Děti jsou tu opravdu vítané. A můžete ochutnat dát cider z lokální produkce. Co se týče jídla, tak neurazí. Foto mi bohužel chybí.

Kafe, dortíky a zmrzka

Pokud budete mít spíš chuť na něco sladkého, tak zamiřte do cukrárny Pudilovi. Neustále usměvavou obsluhu nevyvede z míry nic. Vevnitř je prostorný dětský koutek a před cukrárnou můžete posedět na příjemné rozkvetlé zahrádce, nebo si můžete najít místo ve dvoře. Zákusky z nabídky jsou zkrátka fenomenální a domácí zmrzlina lehce zaostává za tou kačickou, ale jen o trochu (cukru navíc). Najdou se speciality jako dračí ovoce, maková zmrzlina, slaný karamel nebo výborná cookie zmrzka, která fakt chutná jako máslová sušenka. Pokaždé objevím nějaké překvápko. Holky to tam milujou.

A nesmím zapomenout na jediný podnik, kde si můžete dát raw dezerty, Nemléko, Matchu, tunu druhů kafí, o kterých nemám páru, čím se od sebe liší. Prostor je zkrátka ráj pro hipstery (a nás mlsné ostatní). Je to malé, ale pěkné. A pestrý program stojí za to.

Svoje město miluju. Na to, jak je to tu malé, je tu pořád co dělat. Jediné, co nám tu opravdu hodně chybí, je pořádné dětské hřiště. To vám bohužel doporučit nedokážu.

PS: A když k nám pojedete, dejte vědět, třeba se někde potkáme.

 

Jestli se vám článek líbil, sdílejte ho dál! Budeme rádi!
Komentáře
 1. Kachna napsal:

  Ahoj,
  děkuji za nalákaní do Slaného i za jiným programem než je Via Ferrata Slánská hora. Na tu jezdíme poměrně často a je to také to jediné co ze Slaného znám.
  Jenom bych tě ráda malinko opravila Ferrata ve Slaném není nejtěžší zajištěná stezka v ČR, patří k obtížnějším, ale klasifikaci nejtěžší si nezaslouží.

  • Jantar Dandová napsal:

   Aha, díky za upřesnění! Nejsem žádný odborník a brala jsem info z oficiálního webu, kde je tahle informace fakt uvedená. Já to nikdy nelezla. Ne že bych nechtěla, ale nesmím 😀 A vlastně i kdybych ji lezla, tak budu vědět houbeles 😀

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Vítejte a bavte se!
  Smějte se, inspirujte se, pojďte si povídat v komentářích, chlubit se svými výrobky na Facebooku, žijte s námi a určitě nám dejte vědět, jak se vám tady líbí!
 • Co se děje u nás doma?
  Something is wrong.
  Instagram token error.
 • Vaše nejoblíbenější příspěvky
 • Co nám píší čtenáři?
 • Celá naše historie
  • 2018 (1)
  • 2017 (13)
  • 2016 (27)
  • 2015 (102)
 • Kde nás můžete vidět?
  300x250.jpg