Univerzální ekologický čistič za méně než korunu

Už je to pár měsíců, co jsem si uvědomila, že se v naší domácnosti nějak spontánně přestaly objevovat tradiční čistící prostředky a že drogerii nakupuji v potravinách. Můj favorit je tenhle čistící a desinfekční roztok, který používám téměř na všechno. 

TO je ON..

Kdo čeká nějaký složitý recept, ke kterému musí mít doma chemickou laboratoř a vysokoškolský titul z příslušného oboru, bude zklamán.

Potřebujete:

– 50ml octa (pár haléřů)
– 0,5l vody (téměř nic)
– 6 kapek rozmarýnového esenciálního oleje (také téměř nic) – koupit možno ZDE
– rozprašovač – používám IKEA

Ingredience se smíchají v rozprašovači a je to.

Ocet je skvělý čistič, který skvěle čistí nerez, mosaz, dřevěný nábytek, sklo, dlaždičky…a to i od odolných skvrn jako je krev, saze a zbaví vás i silné vrstvy vodního kamene. Neporadí si úplně dobře s mastnotou, takže v kuchyni ho používám až jako finiš. O příjemnou vůni se postará rozmarýnový olejíček, který zároveň působí antibakteriálně.

Pokud by přesto někomu roztok nevoněl, tak se dá použít ocet, ve kterém se předtím macerovaly citrusové slupky. Opět nejde o nic složitého – když sním mandarinku, tak šlupku nacpu do lahve s octem a nechám ji tam. Postupně přidávám a po čtrnácti dnech mám ocet, který voní. Nejsložitější je si na to vzpomenout 🙂

Použití snad nemusím vysvětlovat. Prostě se nastříká na postižené místo a po chvíli působení (podle stupně zašpinění) se suchým hadříkem setře. Zvládne i manžel či malé dítě. Chvíli visí ve vzduchu typická vůně, ale po uschnutí mizí. Já už tu vůni vnímám jako vůni čistoty 🙂

*Jantar*
Jestli se vám článek líbil, sdílejte ho dál! Budeme rádi!
Jantar Dandova
Maminka dvojčat, co se učí za pochodu a ráda se o ten proces dělí s ostatními. Snaží se o ekologický přístup k okolí, zdravý životní styl a celkově návrat k přírodě. Sem tam něco tvoří. Někdy se jí to daří, někdy ne. Na začátku roku 2015 založila blog Back on Trees a o svých pokusech píše veřejně. Pracuje jako lektorka nošení dětí a látková poradkyně, má vzdělání v oblasti psychomotorického vývoje kojenců.
Komentáře
 1. Helena napsal:

  zkusila jsem a je fakt super! dobre ucinny

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Vítejte a bavte se!
  Smějte se, inspirujte se, pojďte si povídat v komentářích, chlubit se svými výrobky na Facebooku, žijte s námi a určitě nám dejte vědět, jak se vám tady líbí!
 • Co se děje u nás doma?
  Something is wrong.
  Instagram token error.
 • Vaše nejoblíbenější příspěvky
 • Co nám píší čtenáři?
 • Celá naše historie
  • 2018 (1)
  • 2017 (13)
  • 2016 (27)
  • 2015 (102)
 • Kde nás můžete vidět?
  300x250.jpg