Už jedině barefoot

Dlouho se mi v hlavě proháněl tenhle článek, ale měla jsem pocit, že nemám dost podkladů, abych vám na sobě mohla ukázat, proč už nebudu chodit v klasických botách a proč ani moje děti je na nožičkách nikdy mít nebudou. Hlavní motivací mi byly fotografie jedné mé kamarádky, která si nechala rovnat „lodičkové“ palce u nohou. Vypadalo to dost bolestivě a nepohodlně. A já jsem se koukla na svoje nohy a zjistila, že já už je nemám! 
Už jedině barefoot

 

Před rokem, kdy jsem si koupila své „bosé“ sandály Vivobarefoot Ulysses, mě totiž ani náhodou nenapadlo, že budu psát nějaký blog a že by se mi mohlo hodit, kdybych si udělala otisky svých chodidel, abych mohla jednou „prokázat“ rozdíl. Mě stačilo, že ho ucítím. Ale ouha, bez důkazu přece nemůžu nic psát. A pak mi to došlo. Vytáhla jsem jedny boty, které jsem před rokem nosila a do kterých se teď ani náhodou nevejdu a to, co jsem objevila mě šokovalo.
Tady jsem se pokusila alespoň trochu naznačit, jak vypadaly mé nohy loni touhle dobou (vpravo):
Už jedině barefoot

Proč chodím „naboso“?

Jaká je teorie bosého chození si můžete přečíst ve spoustě článků třeba TADY. Já to shrnu tak, že mi jednoho dne došlo, že všechno, co k chůzi potřebujeme, přece máme. Že kdybychom měli chodit v botách, tak nám asi narostly. Možná někdo opáčí, že nám nenarostlo ani oblečení a jestli budu chodit nahá. Ne, nebudu, myslím, že tam už jsme totiž opět „naboso“. Nosíme oblečení, které jen velmi málo omezuje náš přirozený pohyb a nedeformuje naše těla. Málokdo se ráno šněruje do korzetu. A že mi moderní boty hodně slušně zmrzačily chodidla a prsty na nohou, stejně jako ty korzety kdysi ničily těla ženám. Rozhodnuto, že klasické boty už nechci. Jenže bydlím ve městě, kde si člověk snadno našlápne leccos od skla po psí …, takže jsem usoudila, že doopravdy naboso chodit (zatím) nebudu. I hledala jsem bosé boty na zkoušku.

Co vlastně jsou „bosé“ boty?

Jsou to boty s velice tenkou a ohebnou podrážkou, která je ale zároveň „tvrdá“, takže ji nepropíchne střep, nebo ostrý kámen. Člověk díky ní začne znovu vnímat povrch, po kterém jde, využívá pozitivních efektů chůze naboso (masáž, lepší prokrvení, znovuzapojení svalstva chodidla, posílení chodidla), ale nemusí se bát zranění nebo „nášlapných překvapení“. Jsou také širší než klasická obuv a neomezují tak pohyb prstů při chůzi. Zkuste si naboso, jak se vám prsty roztáhnou, když se přehoupáváte přes špičku. Tolik místa v klasické botě nemáte. No a protože nejsou téměř vůbec „tvarované“ stélkou, tak nechávají vaši nohu, aby se tvarovala sama tak, jak narostla, pomocí posilování a aktivního zapojení chodidla do chůze.
Už jedině barefoot
Už jedině barefoot
Natočila jsem pro vás video, kde je krásně vidět, jak se mi změnilo za ten rok chodidlo a jak vlastně vypadají a fungují barefoot (BF) boty.

Ty boty z videa jsem nenosila denně, jsou spíš pro ilustraci, jak moc se má noha změnila, když jsem se do nich tehdy bez problému vešla.

Na videu není vidět to, jak se mi zmírnila „plochost“ nohou. To vám totiž nemám jak ukázat, to mi můžete maximálně věřit. Jsem hybrid, který má levou podélně plochou a pravou příčně plochou a obě se (alespoň pocitově) zlepšily. Pokud vás to ještě baví, tak čtěte dál 😉

Jak to celé bylo?

Nechtěla jsem si udělat díru do peněženky kvůli něčemu, co mi třeba nebude vyhovovat, tak jsem se rozhodla pro sandály na letní období. Cena jako klasické kvalitní sandály. Když v červnu dorazily, tak jsem je hned obula a do listopadu už jsem je nesundala. Ze začátku byl trochu nezvyk chodit v něčem, co nemá „podpatek“. Téměř všechny boty ho mají alespoň ve formě zvýšené stélky. Po dvou dnech jsem začala „cítit“ chodidla. Takový ten pocit, kdy zjistíte, že máte svaly, o kterých jste předtím nevěděli (no ano, bolelo to, ale příjemně). Pak mě začaly trochu pobolívat paty, ale to všechno do čtrnácti dnů přešlo a já jsem věděla, že už jinak nechci. Trochu jsem čekala, že budu víc cítit to, co mám pod podrážkou. Myslela jsem že to bude možná i nepříjemné. Po dvou měsících jsem si zkusila vzít na nohy klasické trekingové boty, málem jsem se přerazila a zjistila jsem, že jsem se naučila chodit jinak. Víc přes špičku, menší kroky, vnímat terén. Podrážka mi překážela. Chůze lesem (po šiškách), nebo po kamenitých cestách, dostala nový rozměr. Je to úžasná a neskutečně příjemná masáž. Nevadí mi ani delší chůze náročným terénem. Úplně v pohodě bych s nimi vyrazila na vandr do hor.
Vedlejší (a vítaný) efekt toho, že jsem sandály nosila dokud to alespoň trochu šlo a vždycky úplně naboso, byl ten, že jsem se slušně otužila. Otužování prý začíná od nohou a já to tedy můžu potvrdit.
V zimě jsem se z nouze vrátila ke klasickým zimním botám. V dubnu už mi bylo „vedro“ tak jsem se zula do sandálů a od té doby jsem měla jiné boty asi dvakrát. Moje maminka by mě neustále „přioblékala“ a nechápe, že já jsem ještě v tílku ve chvílích, kdy ona bere přes mikinu ještě bundu. Vedlejší efekt. Nemám studené nohy ani ruce, dřív jsem na to hodně trpěla.
Letos se zouvám i ze sandálů kdykoli to jde a objevuji další senzace jako je chůze na mokré trávě (nedoporučuji chůzi mokrou trávou s kopřivami), po horkém betonu, po kamínkových dlaždicích, po jehličí (nepříjemné a příjemné zároveň). Na zimu už klasické boty neobuju, pořídím bosé (asi opět Vivo) a na jaře se uvidí, na co si „troufnu“.

Řešení problému

Napadá mě ještě jedna vsuvka. Od deseti let jsem trpěla na „zarůstající nehty“. Přešlo to asi v 25 letech „samo“. Do té doby co půl roku, šly oba nehty na palcích dolů, nepomáhalo nic. Byla to pro mě už rutina jako třeba kadeřník (no nebo spíš preventivka u zubaře). Věřím tomu, že kdybych tehdy mohla nosit „bosé“ boty, tak by bylo brzy po problému. Když jsem totiž tehdy zkoumala, čím to může být, tak jsem si všimla, že při chůzi mi palec kvůli uhnutí tlačí na ukazováček. Navíc mám poměrně široké chodidlo a velké a „vysoké“ palce a myslím, že mi všechny dámské boty byly prostě úzké a ve špičce těsné, ačkoli byly mnohem větší, než jsem potřebovala. Na moje kopyto nebylo kopyto. Takže recept na zarůstající nehty? Rovnátka, plastiky, všechno k ničemu, choďte bosi.

A co děti?

Dle informací, které mám z kurzů pro fyzioterapeuty a lektory cvičení s kojenci, by neměly jakékoli boty nosit, dokud celodenně nepreferují chůzi a i potom by měla být podrážka co nejohebnější. Moje holčičky jsou ve fázi obcházení čehokoli, posouvání židlí a zatím se nepouští na moc dlouho. Občas udělají pár kroků, pokud je vedu za lokty (třeba ve vodě), jenom Johanka ještě nepochopila, že může jít rovně a nemusí do stran jako u toho nábytku. Doma chodí většinou úplně bosy, když je opravdu hodně chladno, tak dostanou ponožky s protiskluzem. Na ven nemají většinou nic, jedině pokud je mokro a zima, tak mají klasické capáčky – koženou bačkůrku s měkkou koženou podrážkou. Kupovali jsme Tap Tapi a Dadoos a s oběma jsme spokojení. Capáčky dětem nesmí být „akorát“, ale měly by mít tzv. nadměrek, alespoň 1,5 cm. Vypadá to „blbě“, ale jinak budou capáčky nožičku při chůzi nebo lezení omezovat (čtěte ubližovat dětem). To nám zatím stačí a ještě dlouho stačit bude.
Už jedině barefoot
Jakmile začnou doopravdy chodit, budu řešit obutí do mokra, sucha, sněhu, na léto, atd. A taky budu určitě vyrábět nějaké senzorické pomůcky pro chůzi. To jsou to třeba různá lana, po kterých se chodí, plastické „koberce“, bedýnky s oblázky, chodníčky, atd. A nebojte, napíšu o tom.
A také určitě budete pátrat, jaké boty jsou tedy barefoot. Tady jsou některé značky:
Vivobarefoot – stylové i sportovní boty, některé za dostupné ceny, jiné ani ne
Vibram fivefingers – populární pětiprsťáky s různými podrážkami
Ahinsa – česká značka! Na mě příliš „ujeté“ designem, ale fandím jim
Xero shoes – ty si můžete udělat „na míru“, až doslouží Vivo, nebo budu mít chuť (a zbytečné finance), tak jdu do nich
Pokud vás téma zajímá, chtěli byste radu, tak doporučuji FB skupinu Barefoot (nejen) pro děti.
Edit 18.12.2016: Značek BF obuvi je na trhu už mnohem více a každý už si může najít tu svou podle vkusu i fyziologických předpokladů. Už jsem zažila i dvě zimní období a můžu říct, že dokud jsem byla zdravá (neměla rakovinu), tak jsem nikdy nepociťovala teplotní diskomfort. Od té doby, co válčím, je mi zima často. Ale to přikládám spíš psychosomatice než jiným příčinám. Sandály odchodily třetí sezónu. Na jednom místě je podrážka drbnutá, ale opravitelně. To je jediný defekt za třikrát minimálně 7 měsíců nepřetržitého nošení.
Edit 1.6.2018: Chcete si vyrobit vlastní „bosé“ sandály? Takové, které sednou na míru přímo Vašim nohám? Podívejte se na náš web ZDE, najdete tam jak veškerý materiál pro výrobu tak návod na výrobu krok za krokem.
Jestli se vám článek líbil, sdílejte ho dál! Budeme rádi!
Tagy:
Jantar Dandova
Maminka dvojčat, co se učí za pochodu a ráda se o ten proces dělí s ostatními. Snaží se o ekologický přístup k okolí, zdravý životní styl a celkově návrat k přírodě. Sem tam něco tvoří. Někdy se jí to daří, někdy ne. Na začátku roku 2015 založila blog Back on Trees a o svých pokusech píše veřejně. Pracuje jako lektorka nošení dětí a látková poradkyně, má vzdělání v oblasti psychomotorického vývoje kojenců.
Komentáře
 1. Pajak napsal:

  Je vidět, že botky opravdu nosíte, už se vám tak nějak "vyryly" do kůže 😀 Ale taky mám teď opálené pásky na nohou 🙂 Nad koupí nějakých barefoot botek uvažuji dlouho, ale zatím mě vždycky ta cena odradila. Taky je něco jiného, když chodíte do práce a potřebujete dodržet nějaký dress code. Ale tenhle článek je dalším impulsem, abych se do toho odvážila. Mám mírně vbočené palce, přesně jako ukazujete na fotce, kdysi jsem absolvovala období s rovnátkami na palce, z čehož jsem ale měla zmiňované zarůstající nehty, tak jsem to pak vzdala. Díky za motivaci 🙂

 2. Hraboška napsal:

  O barefoot botách přemýšlím už dlouho. A stejně dlouho mi stav účtu připomíná, že můžu zůstat akorát u toho přemýšlení :-(. Tak se snažím aspoň co nejvíc chodit naboso. Třeba minulý týden na chalupě jsem si ráno sice nazula pantofle (uvnitř je studená dlažba), ale v nich jsem si akorát tak udělala snídani, donesla si ji ven, tam boty zula a znova je vzala na nohu až k večeru, kdy jsem chtěla venku sednout k šicímu stroji a pedál byl tak rozpálený od sluníčka, že to bez boty nešlo :-))). A před pár dny jsem z procházky došla domů bosa, protože mě jinak krásné sandálky měly tak "ostrý" pásek přes prsty, že už to dál nešlo. Poznatek – podlaha u chladicích boxů v obchodě je fakt studená :-))
  Holky taky nechávám bosé (nebo v ponožkách, máme doma studenou podlahu), co to jde. Mladší (stejně stará jako Vaše holky) zatím neměla na nožce taky nic jiného kromě kožených capáčků. A myslím, že do zimy, než bude potřeba zateplit, s nimi vystačí :-).
  Přidám ještě pár svých skromných zkušeností s botkami pro starší dítko. Skvěle se nám osvědčila značka See Kai Run, není to přímo barefoot, ale je krásně ohebná, měkká, široká. dcera od ní měla balerínky a to byly snad nejlepší boty, které měla. Teď od nich má ještě letní sandálky. Bohužel se v ČR nedají koupit, jedině z druhé ruky (tak jsem je sehnala já, na nové zatím nebyly finance ani odvaha objednávat ze zahraničí).
  Jako docela dobrý kompromis mezi kvalitou a cenou se mi jeví botičky Little Blue Lamb, máme už několikátý pár a jsem s nimi spokojená. Podrážka je sice o něco robustnější než u těch SKR (s "opravdovými" barefootkami srovnání nemám), ale po pár nošeních změkne a je taky dobře ohebná. Ve špičce jsou dostatečně široké i pro děti se širokou nohou. Vyzkoušené mám tedy jen tu řadu cca od velikosti 23, ne tu capáčkovitou pro začínající chodce (objevila jsem je až později), ale tu právě plánuju pak jako první boty pro mladší dceru.
  Pozitivní je, že přijatelné boty (tedy ohebné, dostatečně široké…) se občas dají sehnat i tam, kde by to člověk nečekal. Třeba obyčejné plátěnky na písek a odrážedlo jsem teď koupila za pár korun v Tescu. Ale chce to zkoušet pár od páru, některé mají podrážku tuhou jak prkno, jiné jdou ohnout bez problémů. Nebo třeba překvapivě ohebné a lehké sněhule na zimu jsem ulovila v Deichmanu. Kvalita sice nic extra (při každodenním nošení by asi zimu nepřežily), ale na ten týden na horách bohatě stačily 🙂
  No, o botách pro sebe musím taky popřemýšlet. Postupně mě jedna po druhé všechny moje oblíbené opouští, tak by je možná mohly nahradit nějaké kvalitnější… Teď jen vymyslet, kde na to vzít a nekrást 🙂

 3. Anonymní napsal:

  Pokud v praci potrebujete formalni obuv, tak i v barefoot se najde. Ja mam balerinky od vivobarefoot a i manzel ma formalni do prace od vivo. Jinak take Senmotic dela formalni boty. Takze tohle uz nemuze byt vymluva 🙂 . Ceny jsou vysoke, ale Senmotic ma ted slevy a i Vivobarefoot ma na zahranicnich webech dost dobre akce a slevy.

 4. Anonymní napsal:

  Já mám do práce kožené balerínky Daisy a v chladnějším počasí kožené kotníkové boty Gobi, obojí od Vivobarefoot, cena balerínek v akci 1800 Kč, za Gobi jsem dala (taktéž v akci) asi 2800 Kč. Což je cena srovnatelná s konvenční obuví. Výběr je dnes velmi široký. Směle do toho tedy 😉 Zdraví Edita

 5. Jantar Dandová napsal:

  Přesně tak, pokud je potřeba oficiální obuv, tak se dá vybrat taky. Jenom kramfleky samozřejmě nejsou 🙂 A cena, dlouho jsem kvůli tomu váhala a nakonec jsem to "riskla" a doufala, že kvalita bude odpovídat..popravdě jsem v téhle cenové relaci ještě nepotkala boty, které by po dvou sezónách nošení vypadaly takhle. Takže vůbec nelituji.

 6. Jantar Dandová napsal:

  Já jsem prodala kus botníku, na který už stejně sedal prach 🙂 Díky moc za tipy na dětské botičky, o LBL vím a jsou zatím v úzkém výběru. Jinak můj pobyt na chalupě bude vypadat asi hodně podobně, šící stroj vezu taky 🙂

 7. Karol napsal:

  Díky za super článek! Taky se chystám koupit nějaké pěkné botky, ale zřejmě až na zimu, protože teď co jsme se odstěhovali z Prahy chodím jen bosa ( za kritických pohledů celé vesnice, jako že asi nemám na boty nebo co….). Všechna pozitiva už tady byla vyřčena tak bych se podělila o jedu negativní zkušenost- nejodpornější zážitek z chození na boso je šlápnout bosou nohou na slimáka. 😀 A taky jsem nepřišla na to, jak účinně odstranit zažranou špínu z nohou, když se občas potřebuji zout ve společnosti, nepůsobí to moc reprezentativně 🙂

 8. Lenka Krejci napsal:

  Taky chodím bosa a naše dvouletá dcerka taktéž— je pravda, že slimák je vážně nepříjemný… no a zahnojené nohy řeším každý večer pemzou 🙂 ničím jiným je nejsem schopná vyčistit 🙂

 9. Anonymní napsal:

  Díky za bosé nakopnutí 🙂 Já preferuju kožené boty, ale nemám ráda, když mi jdou vidět prsty na nohou (resp. nemám hlavně ráda tvar svých palců, už od dětství… asi nějaký blok či co :)) Jenže tohle léto už zase tahám jen jedny z umělého materiálu, za pár korun z Lidlu, nejsem schopná koupit nic lepšího… s miminem v kočárku/nosítku prostě nemám nervy jít vybírat boty. Ale nedávno jsem v nějaké diskuzi narazila na stránku http://www.rebekaq.cz, mají barefoot dámské a dětské boty, celkem levné, tak asi v nejbližší době objednám. Jen škoda lodiček, mám ráda, jak v nich nohy vypadají, ale po porodu jsem ze svých oblíbených poněkud vyrostla 🙁 Nevím, jestli se lodiček obecně nadobro vzdám nebo jedny občasné do divadla a jiné kulturní akce (až syn povyroste a dovolí) pořídím…

 10. Hraboška napsal:

  Teda, díky za tip na ty stránky, už asi vím, co budu chtít k narozeninám, které mám začátkem srpna :-))

 11. santé napsal:

  Ach ano. Já začla u malé, která asi v 7m dostala první pediped baby, stačily by ponožky, kdyby po mě nezdědila hore zahnutý konec palců, na kterých se jí při lezení bolestivě ohýbal nehet. 🙁 Pokračovaly jsme Lilliputama ve dvou následujících velikostech, pak jsme koupily stejné pediped baby, protože se mi moc líbily. V roce dostala Jack and Lily shoes, protože byla zima a na capáky to už venku nebylo. Od té doby jsme zkusily i Jack and Lily mocs a plátěné botky z HaM. JaL miluju a můžu doporučit všema deseti, cena mi taky přijde přijatelná (máme možnost dovozu z US, ale i cena na jednom českém českém eshopu není nijak závratná, kolem 700 za boty s podrážkou. ) Bohužel malá v 19m dorostla do jejich největších, psaných 24-30m, tak hledám něco nového na zimu.
  Já si letos v květnu koupila xero azuri a jsem nadšená, budu se zbavovat botníku, protože mi nic nebude… :-/ Ale jsem hodně zvyklá v létě chodit bosa/v žabkách a na zimu se mi jen velmi těžko lezlo do bot… Teď čekám, až mi dojou Ahinsy Sundara, jsem velice zvědavá! A malá čeká na shooshoos sandálky, protože z JaL sandálků vyrostla a než by došly nové, byla by zima 😀 a na dlažbu k babičce jsem jí objednala balerínky od Rachell design s vibram podrážkou. Už máme v botách víc než v šátcích 😀 (neprodávám je, nechávám pro druhátko… Jen jedny JaL, které jsem jí koupila na zimu a nebude je vůbec nosit, prodám, na těch nic netratím 🙂 )
  Nohám zdar! 🙂

 12. Jantar Dandová napsal:

  Slimáka potvrzuju! Našlápla jsem si jednoho na chalupě a hned jsem si na tebe vzpomněla 😀

 13. Anonymní napsal:

  Dobrý den 🙂 děkuji za inspiraci! Silně o barefoot uvažuji, jenom bych se chtěla zeptat, jestli noha či boty nesmrdí? Mám s tím docela problém v obyčejných sandálech 🙂

 14. Jantar Dandová napsal:

  Mě se v nich tedy noha ani nepotí.

 15. Beth napsal:

  Dobrý den,
  mám prosbičku. Koupila jsem si otevřené sandále. Jsme moc spokojená. Ráda bych si koupila "balerínky". V eshopu mne přesvědčují, abych si vybrala botu o číslo větší než obvykle. Jelikož je bota i širší mám obavu aby seděla. Díky za názory.

 16. blue dream napsal:

  Dobrý den, teď jsem řešila BF pro mého 11m synka a našla jsem šité capáčky na míru. Jsou ze softshelu, takže vydrží i bahno a trochu mokra. Teď se mi zrovna šijí, tak jsme zvědavá. Jak je malý trochu "zachodí", dám vědět, jak jsme s nimi spokojení. Zkuste mrknout zde: https://www.facebook.com/UrbnsDesign/?fref=ts , http://www.urbns.cz/

 17. Rumbzum napsal:

  Hezky clanek a hezky napsan, ale upozornil bych ze barefoot ani bosa noha neni delana na tvrdy rovny povrch (asfalt, beton) a popremyslejte jak casto chodite terenem a jak casto po asfaltu.

 18. pfalenopsis napsal:

  Za mě je rovný povrch v pořádku. Nedávno jsem běžela po asfaltu bosá a bylo to lepší než předtím s běžeckými botami top kvality (a taky top pěnové podrážky :)). Lepší držení těla, lepší odraz, bála jsem se bolesti kolen/kotníků, ale nic (jen klenby a lýtka, protože musely pracovat).

 19. Anonymní napsal:

  Nemám nic proti botám barefoot,dokonce se o ně i jako bývalý švec zajímám , jinak bych tyhle stránky ani nevyhledal.Musím však reagovat . Křivé prsty na nohou vám nepřivodí nošení klasické obuvi , ale nošení nevhodné obuvi a to sice dlouhodobé nošení lodiček na vyšším podpatku navíc se zúženou špičkou. Jinak v botách barefoot jsem nikdy nechodil , rád bych to vyzkoušel , ale vzhledem k ceně si je zkusím udělat sám.

  • Zuzana napsal:

   Dobry den, musim nesouhlasit. Vzivote jsem nechodiůa v lodickach, nebo uzkych botach a mam haluxy. Takze i beznou obuvi toho lze docilit 🙂
   A samozrejme genetika.

  • Zuzana napsal:

   Dobry den, musim nesouhlasit. V zivote jsem nechodiůa v lodickach, nebo uzkych botach a mam haluxy. Takze i beznou obuvi toho lze docilit 🙂
   A samozrejme genetika.

   • Jantar Dandová napsal:

    Já s vámi souhlasím, ani já jsem si nikdy nemyslela, že chodím v úzkých botách. Výjimkou byly poslední roky strávené v kanceláři, kde lodičky dodělaly dílo zkázy. Moje noha se totiž přizpůsobila a všechny boty mi seděly „akorát“. V běžné obuvi jsem si vybírala spíše širší modely, protože jsem mívala potíže se zarůstajícími nehty, a tak jsem si šířku bot dlouhá léta hlídala. Po pár sozónách chození naboso bez omezení obuví se vrátil původní tvar chodidla a ty boty, které jsem dříve považovala za široké, už dneska neobuju. Třeba své dámské trekingové boty. A to patřím spíš k ženám s úzkým chodidlem. A genetika svou roli nepopiratelně hraje, stejně jako naučené pohybové vzorce, které odkoukáváme už v raném věku od rodičů.

 20. Jantar Dandová napsal:

  Vlastní výrobu naprosto chápu a závidím znalosti! Nemyslím, že by v mém případě mohla být deformace způsobena nošením bot na podpatku, jelikož jsem je nikdy nenosila vzhledem k potížím se zarůstajícími nehty (říká se, že pro krásu se musí trpět, ale tedy "vocuď pocuď" 😉 ), přesto se deformace objevila. Mohu být výjimka potvrzující pravidlo, nicméně stačí si projít nabídku dámské obuvi (vyjma snad tenisek) a je na první pohled zřejmé, že prostor pro palec v takové obuvi prostě není a že její tvar nutí prsty do polohy, ve které by přirozeně neměly vůbec být. Klouby i kosti se tomu prostě přizpůsobí, třicet let strávených v botách, kde nemají prsty nohy prostor, podle mě k deformaci stačí 🙂

 21. Lenka napsal:

  I já jsem se rozhodla si vyrobit barefoot sandály. Máme firmu vyrábějící klasickou obuv, ale já jsem si zamilovala chůzi na boso. Po nějakém čase jsem se rozhodla si vyrobit barefoot sandálky. Říkala jsem si že to bude hračka, kor když máme s výrobou obuvi již nějakou tu zkušenot. Ale opak byl pravdou.Sandálky stále neseděly… musela jsem vyrobit pět párů a vychytat nedokonalosti až sandálky konečně sedly na nohu tak jak mají :-). Kdyby měl někdo zájem a chtěl si ušetřit práci, mrkněte na náš web botyluks :-).

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Vítejte a bavte se!
  Smějte se, inspirujte se, pojďte si povídat v komentářích, chlubit se svými výrobky na Facebooku, žijte s námi a určitě nám dejte vědět, jak se vám tady líbí!
 • Co se děje u nás doma?
  Something is wrong.
  Instagram token error.
 • Vaše nejoblíbenější příspěvky
 • Co nám píší čtenáři?
 • Celá naše historie
  • 2018 (1)
  • 2017 (13)
  • 2016 (27)
  • 2015 (102)
 • Kde nás můžete vidět?
  300x250.jpg