Už neutrácím za vložky a tampony

Menstruace je trochu tabu téma, takže předem upozorňuji, že článek se točí kolem ní. Nebudou v něm žádné nechutné fotografie ani texty, to se nebojte, ale mám pocit, že varování je na místě (hlavně proto, že mě čtou i chlapi). Pokusím se vám popsat, jak jsem došla k jiným variantám. Popravdě mám trochu obavy z reakcí, ale pro mě to bylo celé velmi přirozené a je mi teď lépe. Používám menstruační kalíšek a látkové vložky. Nepovažuji se za žádnou potrhlou biodivoženku. Normálně se líčím, holím si nohy, nenosím batikované rozevláté šaty. A tohle k mému životnímu stylu už patří.Vzhledem k tomu, že holčičky nebyly kojené a byla nám odepřená fyzická blízkost, tak moje tělo spolu s přírodu uznali, že jsem znovu plodná už čtyři týdny po porodu. Umíte si představit moje nadšení (proč zrovna já??). A klusala jsem koupit „svou značku“ tamponů a menstruačních vložek (ještě v porodnici). A zjistila jsem, že mi plastová nevětrající vložka je neskutečně nepříjemná. Po tamponu se mi udělalo vyloženě špatně od žaludku asi po hodině. To byla úplně nová zkušenost. Nemyslím si, že se jednalo o populární toxický šok, ale jen třeba zvýšenou citlivost v období šestinedělí.

V té době už jsem věděla, že budu používat látkové plenky pro svoje děti a když hledáte informace, tak určitě narazíte (i kdyby omylem) na látkové menstruační vložky (fůj, jak někdo může?). Ale mě to najednou přišlo na mysl a říkala jsem si, že za pokus nic nedám. Pak jsem při hledání konkrétních narazila na menstruační kalíšek (já vím, žádná novinka pod Sluncem, už na výšce jsme měli na WC vylepené popularizační nálepky – ale fůj). Teď jsem nad tím poprvé začala uvažovat. I z finančního hlediska. Ta první várka mě totiž vyšla skoro na 500 Kč! To je 6.000 ročně..jedna celá rodičovská.

Když jsem pak jela na první kontrolu na gynekologii, tak jsem pochopitelně zmínila, že se mi udělalo nevolno. Moje (osvícená) paní doktorka mi řekla, že se vůbec nediví a že tampony nejsou vůbec nic dobrého. Že vlastně zabraňují krvi přirozeně odcházet z těla a ta se hromadí a u některých žen dokonce během menstruačního cyklu v důsledku vůbec neodejde. Nedostane se totiž vůbec přes děložní hrdlo. Pak vzniká parádní prostředí pro rozvoj bakteriálních infekcí a jde o výrazný zásah do vnitřní rovnováhy. Pro mě novinka, však se tak krásně rozvíjí podle tvarů ženského těla a jsou superabsorpční.

Po tom už jsem měla rozhodnuto. Zkusím kalíšek. Na rozdíl od tamponů, má totiž krev kam odcházet a není k ní přístup vzduchu. Tudíž je i minimální riziko rozvoje bakteriálních infekcí. A tak jsem pořídila LadyCup (například TADY). Je potřeba si vybrat správnou velikost. Jak si ji vybrat bývá většinou popsáno přímo v eshopu. Vždycky jsem si kalíšek představovala jinak. A překvapilo mě, že používání není složité a ani „nechutné“. Tedy pokud snesete pohled na vlastní čirou krev. Bezpečně poznáte, že je čas ho vyprázdnit, v tom není třeba mít obavy. Po vyjmutí ho vylijete do záchodové mísy, opláchnete pod vodou (venku třeba s sebou mívám lahvičku s vodou, doma popojdu pár kroků k umyvadlu). A zase zavedete. U mě je to na začátku potřeba tak 5-6x denně a ke konci pouze 2x (ráno a večer). I to je dost milá úleva oproti minimálně čtyřnásobné frekvenci s klasickými metodami. Po skončení cyklu ho desinfikuji vyvařením a ještě ponořením do speciálního čističe (TADY). Počítám ale, že stejnou službu by udělala i klasická soda na praní.  A před prvním použitím ho ještě přelívám vařící vodou. Mám ještě MoonCup, ale ten mi nevyhovuje.

Nespoléhám se ale na něj 100% a doplňuji ho v prvních dnech látkovými vložkami (slipovými) jako pojistkou (například TADY). Ty jsou opravdu hezké a mnohem příjemnější než ty plastové. Když jdu ven, tak si s sebou beru sáček z nepromokavé „kočárkoviny“ na případné ušpiněné kusy (TADY). Když jsem doma, tak je skladuji v miniaturním kyblíčku s víkem a peru je kdykoli, kdy peru něco na 60°C. Málokdy se mi stane, že je umažu. Bohatě mi stačí 8 kousků. A to, co je ušpiněné beru stejně, jako prát kalhoty umazané od odřeného kolene. Jako pojistka fungují naprosto bezpečně. Mám variantu, která má křidélka. Ty se zapínají na patentky, ze spodní strany je finerib (jemný manšestr) a díky němu vložky nekloužou v kalhotkách tam a zpět. Ačkoli (jak říká jedna moje kolegyně) vhodné kalhotky jsou polovinou úspěchu. Chce to nějaké pohodlné (tak ale kdo by v té době chtěl nosit tanga) a takové, které opravdu dobře sedí a jsou z pevnějšího materiálu. Vrchní strana je z jemného plyšového materiálu, který je proti „always důlkům“ hrozně příjemný.

Neumím si ale představit používat čistě látkové vložky. Nebylo by mi to příjemné, ale uvažuji, že dám šanci čím dál populárnějšímu „free bleedingu“. Pokud nevíte, o co jde, a zajímá vás to, tak doporučuji článek od Lucie Harnošové (TADY). To každopádně s kalíškem nejde a tak bych asi potřebovala více kousků látkových vložek. První pokus byl vcelku úspěšný.

No a dneska (po roce a třičtvrtě) už jsem dávno v plusu v rámci počáteční investice a taky se znám o trochu lépe.

Pojďte do mě 🙂


*Jantar*

Jestli se vám článek líbil, sdílejte ho dál! Budeme rádi!
Jantar Dandova
Maminka dvojčat, co se učí za pochodu a ráda se o ten proces dělí s ostatními. Snaží se o ekologický přístup k okolí, zdravý životní styl a celkově návrat k přírodě. Sem tam něco tvoří. Někdy se jí to daří, někdy ne. Na začátku roku 2015 založila blog Back on Trees a o svých pokusech píše veřejně. Pracuje jako lektorka nošení dětí a látková poradkyně, má vzdělání v oblasti psychomotorického vývoje kojenců.
Komentáře
 1. Super článek, vůbec nechápu, proč by toto téma mělo být tabu, stejně jako porod a spousta jiných věcí to patří k životu žen. O kalíšku už nějakou dobu uvažuji, ale i tak si to nedovedu moc představit a o látkových vložkách slyším prvně a zaujaly mě. Moc děkuji za článek 😉

 2. super článek 😉 i když je to pro někoho jak říkají "nechutné" přesedlala jsem na tuto variantu také, jen bez kalíšku a používám jen čistě látkové vložky, kalíšek mi nevyhovuje… ale díky látkovým vložkám (denním, nočním i intimkám) jsem spokojenější, menstruace mi nevadí tak jako při jednorázu.. nesmrdí mi to a hlavně jsem se zbavila gynekologickým problémům 😉 takže také jen doporučuji 😉

 3. Anonymní napsal:

  já používám látkové vložky už mnoho let 🙂

 4. Anonymní napsal:

  opravdu super článek, já kalíšek používám již několik let a jsem nadmíru spokojená, jak píše Pavla, hlavně "nesmrdí" 😉 i když freebleeding mě taky zaujal, možná doma vyzkouším a o látkových intimkách, jsem uvažovala nedávno 🙂
  Terka

 5. Já nedám na kalíšek dopustit. A má dcerka, která dostala menstruaci před nedávnem poprvé už vybírá design látkových vložek. 🙂

 6. Anonymní napsal:

  Já se ke kalíšku poprvé dostala na výšce, tenkrát jsme si ho pořídily všechny holky z pokoje. Nevím, čím to bylo, ale nějak mi nevyhovoval, asi jsem nebyla trpělivá a vzdala to moc brzo. Po několika letech jsem si ale na něj vzpomněla a rozhodla se dát mu druhou šanci. Objednala jsem jiný a světe div se, jsme kámoši 😀 Teď máme od sebe na chvíli klid (jsem těhule:), ale až příjde jeho čas, určitě ho zase vytáhnu:)
  Veronika

 7. Hraboška napsal:

  Kalíšek jsem pořídila už mám asi 6 let, pořídila jsem si ho už před prvním těhotenstvím. Mám už dokonce třetí model, první dva totiž potkaly tragické osudy (první rozkousal domácí mazlíček, na druhý jsem zapomněla při vyvařování a on se vyvařil doslova). Teď tedy už potřetí odpočívá, ale celkově na něj nedám dopustit. Oproti vložkám a tamponům je to pohoda, vydrží rozhodně déle a peněženku šetří neskutečně. Klasické vložky ze starých zásob mám doma už jen jako pojistku. A vlastně je ještě používám v období šestinedělí, to mi zavádění čehokoliv dovnitř není příjemné.
  O látkových vložkách jsem se poprvé dočetla tenkrát současně s kalíškem a tehdy mi to přišlo, jako že to už je moc, že zase nemusím mít všechno. Ale teď s odstupem mi to přijde jako dobrý nápad. Zvlášť poté, co na děti používám látkové plenky. Když mohou být "v bavlnce" ony, proč ne maminka? 🙂 K vyzkoušení jsem se zatím nedostala, ale v plánu to je. Minimálně jako ta pojistka ke kalíšku.
  Akorát tedy metodu ovládání menstruace a vědomého vyprazdňování krve si zatím v praxi představit neumím. Tedy na sobě ne, někomu to určitě funguje.

 8. Super článek! Nikdy jsem nepochopila proč je "krev" v reklamách na vložky modrá, jako bychom se měly za ni stydět…Momentálně zvažuji zda pořídit kalíšek nebo menstruační houbu, protože se u mě vyvíjí alergie na ony umělé materiály na povchu komerčních vložek, zvažuji i vložky látkové, takže další inspirace k přemýšlení je vždy vítaná…

 9. Veroniquez napsal:

  Naprosto souhlasím, látkuju sebe i dítě, používám kalíšek a nedám na to dopustit! Nikdy už nechci nic jednorázového, brrrr….

 10. Anonymní napsal:

  Taky se přidávám ke komentářům, že článek není nic "divného". Mezi těhotenstvími, jsem na krátko kalíšek vyzkoušela, ale bohužel mi nesedla velikost, co do délky. Už jsem se bála, že je pro mě zapovězený, ale díky tomuhle článku, jsem se dala do dalšího pátrání a vida, jsou i krátké varianty, takže není kalíšku konec, jupí :). Až nastane opět mé plodné období moc ráda se k němu vrátím, je to skvělá alternativa, dokonce za mě asi ta nejlepší. Zuzka

 11. Sufik napsal:

  já látkovým vložkám tedy na chuť nepřišla ani po několikerém zkoušení, ale určitě je to zajímavá varianta. Kalíšek jsem ještě nevyzkoušela, ale zvažuju už delší dobu.

  A jen si oprav chybu v článku – jemný manžestr je kord, finerib je trochu hrubší úplet. Na fotce je kord.

 12. Anonymní napsal:

  Můžu se zeptat, jak jste s kalíškem spokojená ohledně protékání? Kamarádka pořídila už asi třetí typ a pořád nosí slipovku, protože se občas stane, že proteče. A to bych fakt nechtěla, v práci občas zapomenu na čas a pak by ani nebyla možnost se převléct..no ani si to nechci představovat, to mě děsilo už na základce, když jsem ještě neznala tampony a s vložkou se to párkrát stalo:D
  A ještě jeden dotaz – nechtěla byste zde napsat, jakou metodu antikoncepce používáte? Ráda čtu Váš blog, protože se tu objevují zajímavé alternativy nejen pro děti a tohle téma mě teď zajímá. A určitě hned teď další děti neplánujete, podělila byste se o své zkušenosti i v téhle oblasti?:) Díky, Tereza

 13. Anonymní napsal:

  Vložky se ještě občas dají ty s jakoby bavlněným povrchem, rozhodně ne ty alwaysky umělé, fůj:D Ale stejně mi občas kůže zčervená a i po MS trvá, než je zase bez podráždění, tak hledám něco jiného..a jo, já jsem magor, ale samotnému tamponu prostě nevěřím.
  A taky ten argument ceny se mi líbí, jedna MS vyjde fakt celkem draho a ten odpad:( Tereza

 14. Iris napsal:

  Pěkně napsáno! Já používám kalíšek zatím jen půl roku a zpátky k tamponům už bych nešla…

 15. no a co material.. to musi byt toxicky taky dneska..

 16. Jantar Dandová napsal:

  Já k němu taky nosím právě ty látkové slipovky, protože se přesně občas stane, že nejsem zrovna na místě, kde bych ho mohla vyprázdnit. Ty to spolehlivě podrží. No a děti naopak plánujeme, takže antikoncepci nepoužíváme a nikdy jsme ani nepoužívali (pokud nepočítám takové ty první HA, které jsme měly všechny kvůli masáži ve školách a u lékařů začaly baštit než jsme dostaly rozum). Jinak já se prostě znám a vím naprosto přesně, kdy mám plodné dny. Jde to vypozorovat, ale asi se v tom nedá moc radit, to musí každá žena sama na sobě. Tudíž vlastně používáme metodu plodných a neplodných dnů. Někdy proti početí a někdy pro 🙂

 17. Anonymní napsal:

  Dostala jsem to nedávno rok a kousek po porodu a mám pocit že bych potřebovala spíše menstruační kýbl, lavor, necky než-li kalíšek. Nelátkuji sebe ani synka, u druhého mláděte je to však v plánu, a musím říct že jsem byla vděčná za jeho pemprdy 4+, jimiž jsem byla vystlaná od lopatek až po prsa. Cokoliv jiného bylo během půl hodinky odrovnáno a uplně durch. Nedovedu si představit jak bych toto zvládla s kalíškem. Ale u mně se spíše jedná o nějaký zdravotní zádrhel a hned jak mě tato milá návštěva z Červené lhoty opustí musím za svým, ani trochu osvíceným, gyndařem.

 18. SeqeenNetopirek napsal:

  kalíšek používám již šest let a jsem s ním spokojená. Mám také Lady cup. Látové vložky jsem ještě nezkoušela, ale kalíšek mě ještě nikdy nezklamal, takže jsem neměla potřebu. Ale možná si je pořídím na výtoky místo slipovek až se k tomu odhodlám. Když je teď všichni chválí a jsou hlavně hezky barevné 😀

 19. Anonymní napsal:

  Látkové vložky používám už dlouho…ušila jsem si takové vlastní napodobeniny…exteriérově žádná sláva, ale zkoušela jsem tak dlouho, až jsem si vymyslela pro mě ideální složení:-)))) bavlna, flanel, savý ručník dovnitř atd…spíš co dům dal:-)různé síly a nadchly mě…bohužel nesnesu nic co se zavádí dovnitř a než si pařit zadek v igelitu, to budu mít radši mazi nohama trošku silnější kousek příjemné prodyšné a savé látky……..fakt to stojí za odzkoušení….a pak trochu žlučového mýdla a přemáchnout….na konci cyklu do pračky na vyšší teplotu a je to….bezvadná věc:-)

 20. Anonymní napsal:

  Použít v šestinedělí tampon, to opravdu svědčí o velkém množství mozkových buněk.

 21. Anonymní napsal:

  Kalíšek není superabsorpční, neabsorbuje vůbec nic, ale jinak pěkné shrnutí. 🙂

 22. Jantar Dandová napsal:

  Těch volných v šestinedělí s dvojčaty skutečně moc nezbývalo..jedna zvládala jedno dítě a ta druhá to druhé.. 🙂

 23. Anonymní napsal:

  Dobrý deň, ak to nie je tajomstvo, zaujímalo by ma akej značky sú vložky? Páči sa mi kombinácia materiálu a nikde ju nemôžem nájsť. Díky Stanka

 24. Jantar Dandová napsal:

  Šijem dětem, má je třeba Brána k dětem (označené jako ŠD).

 25. Anonymní napsal:

  A můžu se ještě zeptat, jestli máte třeba radu ohledně výběru velikosti? V čem ten Mooncup nevyhovoval? O víkendu jsem zahlédla Mooncup v drogerii DM (to jsem netušila, že je v prodeji i v drogerkách??) a tak mě to nakoplo, že bych si ho taky konečně mohla pořídit. Jenže jak projíždím net, vůbec netuším, podle čeho vybírat velikost, je tolik kriterií a některá si i protiřečí:D Díky, Tereza

 26. Unknown napsal:

  Myslíte toxicitu jednorázových pomůcek nebo látkových/silikonových? 🙂

 27. Ani napsal:

  Zdravim..
  Jen chci napsat, ze jsem se v nedavne diskuzi dozvedela primo od pani doktorky, gynekolozky,ze kalisky zpusobuji zanety… Nebojite se toho?

  • Jantar Dandová napsal:

   Myslím si, že když se dodržují základní hygienická pravidla, tak to nehrozí. Nebo tedy minimálně se toho nebojím víc než u jiných pomůcek. Kdysi jsme se o menstruačních pomůckách bavily s mou paní doktorkou a ta je z hlediska možných komplikací typu zánět takhle: tampóny (největší peklo), superabsorpční vložky, kalíšek, vatové vložky bez gelu, látkové vložky bez kalíšku. Vše samozřejmě s předpokladem řádné péče (praní a skladování vložek, čištění kalíšku).

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Vítejte a bavte se!
  Smějte se, inspirujte se, pojďte si povídat v komentářích, chlubit se svými výrobky na Facebooku, žijte s námi a určitě nám dejte vědět, jak se vám tady líbí!
 • Co se děje u nás doma?
  Something is wrong.
  Instagram token error.
 • Vaše nejoblíbenější příspěvky
 • Co nám píší čtenáři?
 • Celá naše historie
  • 2018 (1)
  • 2017 (13)
  • 2016 (27)
  • 2015 (102)
 • Kde nás můžete vidět?
  300x250.jpg