Zdravé vánoční cukroví

Vánoce opravdu v pohodě

Jestli mě tenhle rok něco naučil, tak to je se důsledně vyhýbat čemukoli, co mě stresuje a užívat si chvíle s přáteli a rodinou. Poprvé v životě nejsem před svátky na pokraji nervového zhroucení a nehoním se za dokonalostí. Je to osvobozující. Ony totiž letošní Vánoce budou dokonalé, protože tady budu mít svou rodinu. Protože dýchám, hýbám se celá a můžu být doma. O nic víc o Vánocích nejde. Snažíme se u nás doma o trochu jiné Vánoce. Řekla bych, že jsou blíž tomu, o čem by svátky měly být. Jsou méně o penězích a více o rodině a já bych se o to s vámi ráda podělila. 

Zdravé vánoční cukroví

Vánoční losovačka

Začnu začátkem adventu. V sobotu před začátkem adventu se u nás ve městě rozsvěcuje vánoční stromeček a světelné dekorace na náměstí. Je to honosně nazvané Slavnost světla a každoročně to úplně neklapne a vypadnou pojistky nebo tak něco, je to legrace, připadám si jako ve Stars Hollow. Už druhým rokem se pod stromkem sejde celá moje rodina (tedy polovina z mé strany). Dáme si svařáček a vylosujeme si, kdo komu bude letos dávat dárek. Tajně. Každé jméno je v losovacím pytlíčku jen jednou. To znamená, že každý z nás jeden dárek dá a jeden dostane. A nikdo neví, kdo komu co dává. Díky tomu, že řešíme jen jeden dárek, tak máme prostor na to, aby byl opravdu perfektní. Každého z nás tak čeká pod stromečkem pořádná porce lásky. Dětí se to pochopitelně netýká, těm nosí dárky Ježíšek a je jich více.

Loni se u rozbalování dárků pod stromečkem řičelo smíchy i plakalo dojetím. Máme to natočené a pokaždé, když se na to video dívám, je mi báječně. Tak by to mělo být.

Letošní dárek už mám vyřešený a nemůžu se dočkat.

Pečení vánočního cukroví

Letos jsme pekli nejprve perníčky. Přišel k nám kamarád s dcerou a byla to velká legrace. Jak se z perníčků staly hnusenky, si můžete přečíst TADY.

Pečení s přáteli byl každopádně vynikající nápad, takže jsme ho zopakovali. Tentokrát v dámském složení s dětmi v rámci týmu Back on Trees. Jestli jste nepostřehli, že se nám tým rozrostl, tak se o tom můžete dočíst TADY. Pekly jsme dva dny. První den se blížil fiasku. Kristýna má totiž novou krásnou kuchyň a novou krásnou troubu. Asi víte, jak to je s pečením v nové troubě. Při čtvrtém plechu jsem si všimla něčeho divného: „Ty, Kristýno, mě to připadá, že ty poslední sušenky vůbec nejsou upečený, jsou úplně syrový“. Z neznalosti ovládání jsme totiž omylem vypnuly hned na začátku pečení troubu a sušenky jsme místo pečení vlastně sušily (čímž jsme tedy respektovaly název, ale nikoli pracovní postup). Naštěstí šly dopéct a dopadly lépe než můj loňský pokus o sušenky se sladem, které se roztekly v jednolitou bublající placku.

Co jsme pekly?

Kristýna na druhý den připravila další těsta (má robot) a my jsme přijeli znovu a přidala se k nám ještě její bezva sestra. Tři ženské na čtyři děti. Pohoda. Holky pomáhaly, vykrajovaly, válely (a fakt jim to šlo!). A taky hlásily. Rozárka s očima na vrch hlavy: „Maminko!! Bertík kouše tetě Kristýně prsa!!“ (holky nejsou kojené). Ostatní druhy cukroví se povedly moc!

Zdravé vánoce

 1. Dělaly jsme linecké z mandlové mouky, které jsou podle mě lepší než klasické linecké. Jsou lepkové, ale bez cukru. Recept na ně jsem objevila na úžasném blogu Zásadně zdravě a najdete ho TADY. Chce to fakt kvalitní jemňoučkou mandlovou mouku.
 2. Pak jsme pekly Spekulatius podle Kitchenette. Božsky voní. Embosovaní jsme řešily speciální fólií, ale moc to s ní nešlo. Recept najdete TADY.
 3. Kristýnina sestra donesla těsto na řepné cukroví, které mimo to, že naprosto skvěle vypadá, taky dobře chutná. S těstem se pracovalo hrozně dobře. Působilo jako řídká guma a vůbec nelepilo. Fakt mě bavilo. Recept na blogu Máma v kuchyni TADY.
 4. Vanilkové rohlíčky netuším, podle jakého receptu jsou. Vím jen, že mouka je špaldová.
 5. Zrovna tak o perníčcích vím jenom, že jsou ze žitné mouky.
 6. Z loňského roku máme vyzkoušené datlové špalíčky podle Kuchařky ze Svatojánu. To je nepečená rychlovka, která zabere půl hodiny čau, když se s tím člověk hodně courá. Recept TADY.
 7. Zázvorové sušenky jsou vlastní recept, o ten se s vámi podělím příště.

No vida, když přičtu hnusenky, tak máme osm velmi chutných a plus mínus zdravých druhů! Slušný počet a hlavně v pohodě a bez stresu s lidmi, které mám ráda! Příští rok to rozhodně zopakujeme. Lépe si to zorganizujeme. Těsta asi vyrobíme každá doma den předem (beztak je u většiny potřeba, aby ležely aspoň 24 hodin) a dohromady s dětmi budeme jen péct.

Vánoční úklid

Rozhodla jsem se, že si zavedu tradici, že vánoční úklid dělat nebudu. Kdo si potřebuje před Vánoci k pečení cukroví, shánění dárků přidávat honičku s koštětem a gruntování z gruntu? To pak ty svátky bez stresu nemůžou fungovat. Doma čurbes nemám (abych se musela stydět si na svátky pozvat návštěvu), tak co. Plán je takový, že na generální úklid si vyhradím leden. A přejmenuju to na novoroční úklid. A vezmu to fakt od základu, takže prodám všechny věci, které na to už roky čekají a jenom zabírají místo ve skříních, věci po holkách, ze kterých vyrostly. To pak bude prima! A příští rok si někdy v září zarezervuji úklidovou firmu. Mám vyzkoušené, že je fajn u úklidu být a uklízet taky a organizovat si to. Děti zpravidla nepřekáží. Za jeden intenzivní den je pak hotové to, co jinak trvá samotné ženské doma s dětmi i několik týdnů. Manžel s gruntováním moc nepomůže, protože jsem zjistila, že tenhle typ hloubkové špíny prostě nevidí (nebo vidí blbě na blízko). Navíc, kdo by mu chtěl ten advent kazit. Takový systém mi vyhovuje. Už to mám pro jistotu v diáři.

Štědrovečerní večeře

O štědrém dni se střídáme – jednou hostíme manželovu část rodiny a podruhé mou část rodiny. Letos jsou na řadě naši. Já miluju štědrovečerní večeře u panímámy. Stůl se prohýbá pod spoustou skvělého jídla a pití a je navařeno na celé svátky dopředu. Takže tuhle tradici zavádíme letos i u nás a na večeři zveme babičky i prababičky a mou sestru. Bude kapří polévka, kuba, kapří řízky, kapr na přírodno, losos, jehněčí a krůtí řízky, bramborový salát, černá čočka a nějaká sladká tečka (to je manželovo překvapení, nevím, co bude dělat). No, už se těším. Doufám, že se mi do té doby vzpamatují nefungující chuťové buňky!

Příští rok

Následující rok už holčičky nebudou batolata, ale spíš předškolačky a budou mnohem víc vnímat, že se blíží Vánoce. bude to plné očekávání a těšení se. Tak se o adventu místo úklidu zaměříme na předvánoční aktivity a budeme si užívat společný čas. Budeme si zpívat koledy (teda jestli holky přejde „maminko nezpívej!“). A budeme si vytvářet další milé rodinné tradice.

Jak vypadají vaše Vánoce? Máte taky nějaké zvláštní rodinné zvyklosti? Milujete je nebo je to pro vá nejhorší období v roce?

Podělte se s námi na Facebooku nebo tady v komentářích.

Jestli se vám článek líbil, sdílejte ho dál! Budeme rádi!
Komentáře
 1. Renata napsal:

  😀 maminko nezpivej znam moc dobre, a prejde to! Krasne svatky preji cele Vasi rodine.

  • Jantar Dandová napsal:

   Vytáhla jsem na ně kytaru 🙂 A zabralo to..ty užaslé obličeje, když jsem sáhla do strun a ozvaly se první tóny..a pak přišlo: „Maminko, ještě zpívej!“

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Vítejte a bavte se!
  Smějte se, inspirujte se, pojďte si povídat v komentářích, chlubit se svými výrobky na Facebooku, žijte s námi a určitě nám dejte vědět, jak se vám tady líbí!
 • Co se děje u nás doma?
  Something is wrong.
  Instagram token error.
 • Vaše nejoblíbenější příspěvky
 • Co nám píší čtenáři?
 • Celá naše historie
  • 2018 (1)
  • 2017 (13)
  • 2016 (27)
  • 2015 (102)
 • Kde nás můžete vidět?
  300x250.jpg