Vánoční dárky: Plátěný sáček na pečivo

Máte kamarádku, která si peče domácí chléb? Nebo si ho pečete samy? Jestli ano, tak určitě víte, že na uchování měkkého chleba je ideální plátěný sáček. Tady je návod, jak vyrobit velmi jednoduchý pytlík na pečivo, který může zdobit vaši (nebo kamarádčinu kuchyň).
Plátěný sáček na pečivo
Budete potřebovat:

 • Kus plátna (nejlépe lněného) velikosti zhruba 35×54 cm.
 • Nitě
 • Moulinky (bavlnky)
 • Tkaloun
 • Jehlu 🙂

Jak sáček ušít:

Plátno se párá, takže nejprve začistěte okraje látky entlem  (šije se cik cak stehem na nejširší nastavení zhruba 3mm od okraje látky tak, že stroj píchá jednou do látky a podruhé těsně vedle látky)
 
Nyní přehnete látku napůl tak, aby vám vznikl obdélník o rozměrech 35×22 cm. Sešijete kratší stranu asi 1,5 cm od okraje (budoucí dno pytlíku). A pak i delší stranu směrem ode dna nahoru, ale nešijte až k hornímu okraji látky, nechte zhruba 2 cm nesešité. 
 
Plátno na horním okraji sáčku založíte do tunýlku. Nemám postup na fotografiích, ale je to velmi jednoduché. Nejprve ohnete nesešité dva centimetry ve vzdálenosti švu a zažehlíte stejně jako byste v rozžehlovali šev. Tím se začistí budoucí okraje tunýlku.
Plátěný sáček na pečivo
Můžete okraje nahoře prošít asi 1 cm od okraje tak, jak je to na obrázku, aby se při stahování šňůrky neodchlipovaly.
Plátěný sáček na pečivo
Nyní ohnete horní okraj zhruba o půl centimetru na rubovou stranu a zažehlíte. Pak znovu ohnete zhruba 1,5 cm a zažehlíte. Tím vám vznikne budoucí tunýlek. Měli byste tímto způsobem založit vlastně celou nesešitou horní část sáčku. Vzniklý tunýlek si buď našpendlíte, nebo zajistíte kancelářskými sponkami (to je bezva fígl). Sponky se totiž oproti špendlíkům snáze nandavají, ale hlavně se lépe sundavají, a tak se dá šít velmi rychle aniž by si člověk rozpíchal prsty. Tady je vidět, jak vypadá založený tunýlek zajištěný sponkami. Tohle je ze šití jiné věci, tak se nenechte zmást.
Plátěný sáček na pečivo
Založenou látku prošijete zhruba 1,4 cm od horního okraje. Tunýlkem, kterým později protáhnete tkaloun a bude sloužit jako stahování sáčku. Z lícové strany bude vidět pouze šev, z rubové strany bude vidět založení.
Nyní protáhnete za pomoci spínacího špendlíku nebo třeba kancelářské sponky tunýlkem tkaloun.
A můžete se pustit do zdobení. Já jsem si chtěla sáček ozdobit výšivkou. Stihla jsem to během čekání na úřadě. Nejdřív jsem si nakreslila tužkou na látku nápis a symbol a pak jsem vyšívala jsem řetízkový stehem (chain stitch). Kdo by nevěděl, jak se řetízkový steh dělá, tady je skvělý návod. Na Youtube kanálu téhle paní najdete snad všechny vyšívací stehy. Škoda, že na to nemám více času, vyšívání by mě bavilo. Kdybych ho tehdy znala, tak je srdíčko je dělané tímto stehem a obšité na závěr řetízkovým. Místo toho jsem zvládla jen pokud o podobný steh 🙂
Plátěný sáček na pečivo

Kdybych chtěla podarovat více kamarádek, tak asi nebudu sáčky vyšívat, ale potiskávala bych je barvami na textil. Razítka se dají vyrobit z korku, brambor, houbiček na nádobí, kartonu, lina, válečku na kočičí chlupy, gumy na gumování, … možností je spousta. Zdroj inspirace je třeba tady.

A sáčky nemusí sloužit nutně na pečivo, ale na drobnosti v kabelce, formičky na vánoční cukroví, dámské potřeby, některé bylinky. Potěší každého, kdo nemá rád igelity 🙂

A vzadu pod utěrkou kyne nový chléb 🙂

Plátěný sáček na pečivo
 

 

Jestli se vám článek líbil, sdílejte ho dál! Budeme rádi!
Jantar Dandova
Maminka dvojčat, co se učí za pochodu a ráda se o ten proces dělí s ostatními. Snaží se o ekologický přístup k okolí, zdravý životní styl a celkově návrat k přírodě. Sem tam něco tvoří. Někdy se jí to daří, někdy ne. Na začátku roku 2015 založila blog Back on Trees a o svých pokusech píše veřejně. Pracuje jako lektorka nošení dětí a látková poradkyně, má vzdělání v oblasti psychomotorického vývoje kojenců.
Komentáře
 1. Alena Breu napsal:

  Už jsem se lekla, že šijete z Yara pytlík na chleba 😀

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Vítejte a bavte se!
  Smějte se, inspirujte se, pojďte si povídat v komentářích, chlubit se svými výrobky na Facebooku, žijte s námi a určitě nám dejte vědět, jak se vám tady líbí!
 • Co se děje u nás doma?
  Something is wrong.
  Instagram token error.
 • Vaše nejoblíbenější příspěvky
 • Co nám píší čtenáři?
 • Celá naše historie
  • 2018 (1)
  • 2017 (13)
  • 2016 (27)
  • 2015 (102)
 • Kde nás můžete vidět?
  300x250.jpg