Vánoční dárky: Vlastní ručně vyrobený fotokalendář

Je konec září, takže je čas začít přemýšlet o tom, co s Vánoci (vím, že mě teď asi všichni proklínáte). Loni jsme většinu dárků vyráběli doma sami a měly obrovský úspěch! A navíc se nám díky tomu povedlo vrátit „ducha“ Vánoc zpátky od bezhlavého a tak nějak emočně plochého utrácení k promyšleným dárkům, které opravdu potěší a do kterých jsem vložili spoustu lásky, času a někdy i nervů.  A já jsem se celý rok „držela“, abych je neprozradila dřív. Postupně vám budu odkrývat, čím jsme loni obdarovali rodinu a přátele. První tip na dárek přináším dnes. Jde o fotokalendář.
 Vlastní ručně vyrobený foto kalendář
Fotokalendář je užásný v tom, že ho můžete v různých obměnách využívat každý rok a pokaždé potěší. Obzvlášť babičky ho milují. Jsem si jistá, že spousta z vás to tak i dělá. Já jsem ale loni nechtěla jen nechat vytisknout fotografie na divně lesklý fotopapír. Chtěla jsem si s ním více vyhrát.
Můžete ho vyrobit úplně od základu, dělala jsem jich opravdu hodně, takže jsem si chtěla zjednodušit práci a koupila jsem už předpřipravený set v Lidlu. Už i letos jsem je v nějaké akci viděla. Jsem si jistá, že na internetu (EDIT 18.12.2016 – ve všech scrapbookových obchodech) nebo ve výtvarných potřebách se dají sehnat i další varianty. Nakonec se mi nelíbilo, že je každá stránka stejná, přišlo mi to nudné, tak jsem ho rozstříhala a udělala na každé stránce jiné rozložení. Navíc jsem používala fotografie v různých ořezech.
Názvy měsíců jsem malovala ručně. Také jsem místy zdobila fotografie pomocí lakových popisovačů.

Co na fotokalendář potřebujete?

 • polotovar kalendáře (mívají v Lidlu, pak se dá koupit ZDE, TU, nebo tento krásný TADY)
 • nůžky
 • lepidlo (nemokřící, aby nekroutilo listy, nejlíp se mi osvědčila lepidlo, které vypadá jako bělící páska)
 • fotografie v dostatečném počtu
 • lakové popisovače
 • pastelky nebo fixy
Tady dokumentace výsledků mého loňského snažení:
Vlastní ručně vyrobený fotokalendář
Vlastní ručně vyrobený fotokalendář

(21.5. se narodily holčičky)

Vlastní ručně vyrobený fotokalendář

Mám spoustu dalších nápadů, čím kalendář vylepšit:

 • Kalendář můžete zpestřit perličkami vašich dětí, jedna perla na každý měsíc. Je fakt, že u některých dětí by asi byly potřeba minimálně čtyři kalendáře popsané shora dolů 🙂
 • Můžete vybrat fotografie, které „sedí“ k jednotlivým měsícům a třeba k nim připsat pranostiky.
 • Na fotkách nemusí být vůbec vaše rodina. Možná si letos udělám jen tak pro radost vlastní s fotkami z procházek, které se mi loni povedly a já se k nim ráda vracím.
 • Vyrobte obrázkový kalendář, ilustrovat můžete sami nebo s vašimi dětmi.
 • Místo ilustrací můžete udělat koláže, to děti ohromně baví.
 • Kalendář může být i úplně netypický. Sbírku inspirace najdete jako vždy na speciální nástěnce na Pinterestu.
 • Můžete do kalendáře shrnout vaše loňské zážitky i slovně.
 • Skvělý nápad může být kalendář, který vybízí k nějaké akci. Bude z něj pak takový deníček. Každý měsíc si napsat věc, která se povedla. Připnout vstupenku z akce, která se líbila. Napsat si, co se v tom měsíci stalo. Jaký den stál za to. Jaké bylo počasí. Co stojí za to si zapamatovat? Nalepit fotku. Takový kalendář, který bude nejprve jen obrys a postupně se bude zaplňovat.

Rodinný deníkový kalendář

Hm, jak nad tím tak přemýšlím, tak si určitě vyrobím nějaký „deníčkový“ kalendář pro nás. Bude určitě po týdnech, měsíc je příliš dlouhý. Až to „vychytám“ a dotáhnu myšlenku do konce, tak ho určitě zveřejním tady. A budou tam narozeniny a svátky rodiny a přátel, protože jsem úplně marná a zapomínám (díky všem, kteří myslí za mě a hlídají mě!).

Tak trochu se mi to v hlavě spojuje s „positive challenge“, která nedávno proběhla na Facebooku a všichni Češi by podle mě potřebovali tohle absolvovat v rámci terapie, jak se nesoustředit na negativní věci, ale aktivně hledat ty pozitivní. Takže bude i tak trochu směřovat k tomu, abych se soustředila na věci, které se daří a které jsou opravdu důležité.

Letos chystáme na Vánoce něco ještě lepšího

V rámci mé poloviny rodiny si my, dospěláci, nebudeme dávat dárky všichni navzájem. Ale každý si „vylosujeme“ jednoho člena rodiny, pro kterého dárek vlastnoručně vyrobíme. Budeme na to mít spoustu času a tak můžeme dárečky opravdu promyslet a vychytat k dokonalosti (v rámci vlastních schopností). Už se nemůžu dočkat! Bude to milé a bude to legrace.

Edit 18.12.2016: Vánoční losování mělo obrovský úspěch, takže máme novou rodinnou tradici. Všechny dárky byly zjevně darované s láskou a promyšlené. Bylo to moc hezké.
Jestli se vám článek líbil, sdílejte ho dál! Budeme rádi!
Jantar Dandova
Maminka dvojčat, co se učí za pochodu a ráda se o ten proces dělí s ostatními. Snaží se o ekologický přístup k okolí, zdravý životní styl a celkově návrat k přírodě. Sem tam něco tvoří. Někdy se jí to daří, někdy ne. Na začátku roku 2015 založila blog Back on Trees a o svých pokusech píše veřejně. Pracuje jako lektorka nošení dětí a látková poradkyně, má vzdělání v oblasti psychomotorického vývoje kojenců.
Komentáře
 1. Naprostá paráda! 🙂 Už se moc těším na další nápady. Přeci jen Vánoce za rohem a i my už si lámeme hlavu.. Takže díky za tip!

 2. Jantar Dandová napsal:

  Minimálně tři další návody budou 🙂

 3. Prosím o tip, kde sehnat ten polotovar kalendáře? Nebo ten taky vyrobit? Či staci jakýkoliv kalendář koupit? Díky moc

 4. Kromě toho Lidlu myslím

 5. Nádherné! Můžu se zeptat, kde se dá sehnat ten polotovar kalendáře? Na webu jsem nenašla, jen jeden malý… 🙂 Děkuji!

 6. Jantar Dandová napsal:

  Nehledala jsem, ale určitě je varianta i nechat si svázat klasické čtvrtky nebo jiný pevný papír.

 7. Jantar Dandová napsal:

  Dva dotazy už jsou dost na to, abych pohledala 🙂 Polotovary, které jsem našla, jsou doplněné v textu článku.

 8. Ja jsem dneska nahodou u nas v Brne narazila na krasny v prodejne fotolsuzeb, kde delaji fotky, fotodarky, prodavaji fotoalba a tak…

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Vítejte a bavte se!
  Smějte se, inspirujte se, pojďte si povídat v komentářích, chlubit se svými výrobky na Facebooku, žijte s námi a určitě nám dejte vědět, jak se vám tady líbí!
 • Co se děje u nás doma?
  Something is wrong.
  Instagram token error.
 • Vaše nejoblíbenější příspěvky
 • Co nám píší čtenáři?
 • Celá naše historie
  • 2018 (1)
  • 2017 (13)
  • 2016 (27)
  • 2015 (102)
 • Kde nás můžete vidět?
  300x250.jpg